מחאה חריפה 4754
לא זכור לי כי באייל התפרסמו ''המלצות לא לספר לילדינו את האמת'', כדברי הכותב. (אולי כתגובות קוראים, אך לא כמאמר מערכת).

תקן אותי אם אני טועה.
תמיהה טכנית 4762
אם זכרוני אינו מטעני, בעבר הופיעו תגובותיו של מחבר המאמר בצבע שונה (חום/כתום/צהוב-חול) כאשר הוא שלח תגובה למאמרו שלו, אך כעת אני רואה את תגובתך שלך מופיעה בנוסח זה - האם השתנתה המדיניות?

ועוד דבר - למי ניתן לשלוח הצעות לשיפור מסד הנתונים ומבנה האתר?

בתודה, גלעד
תמיהה טכנית 4764
תגובות ''מוסמכות'' (רקע חום) ניתנות לכתיבה בידי כל מי שיש לו סיסמה למערכת האייל, כלומר, בידי כל כותב (מאמרים) שביקש תגובה כזו.

מדיניות השימוש היא פשוטה - כל כותב מוזמן (ואף מעודד) לעשות זאת בתגובות למאמריו שלו. בנוסף, העורכים יכולים להשתמש בתגובות ''מוסמכות'' בכל מקום בו הם מוצאים זאת לראוי, במסגרת תפקידם כעורכים.

אולי הפעם קצת חרגתי, אבל טענתו של הכותב קצת קוממה אותי (כעורך משנה במערכת האייל).
מחאה חריפה 4787
במאמרו של יעקב דריהר "מערכת החינוך והלאומות הישראלית בעידן הכוח: מיום שלישי 9.5.2000 הוא מביא דוגמאות לחינוך פסול שנובע מהלאומנות הכוח וכו'
שם הוא כותב:

"לפני כשבועיים, בניו של אחד מחברי חזרו מהגן והודיעו לאביהם חגיגית ש "היטלר הרג יהודים"

כלומר, אמירת אמת לילדי הגן פסולה בעיניו.
אני התייחסתי שם לעניין זה לראשונה, והוא היה המניע העיקרי למאמרי זה.
מגיבים אחרים התייחסו למאמר וגם לתשובתי ההיא, דיברו על "טראומות" מהם עלולים לסבול הילדים ועוד ועוד.
איני רוצה לפשפש שם כרגע ולהביא דוגמאות אבל את מוזמנת לקרוא את המאמר ההוא ואת כל התגובות.
מחאה חריפה 4791
ראשית - "אתה" ולא "את". תודה.

מילת המפתח היא כמובן "לילדי הגן". כל דבר בעיתו. אני חושב שאין דבר כואב יותר מילדות קצרה, מילד שמאבד את ילדותו מוקדם מדי, ואם אנחנו יכולים לאפשר לילדינו להיות תמימים וזכים עד גיל מסויים (גיל הגן הוא סביר בהחלט מבחינה זו), אין שום סיבה לוותר על אפשרות זו.

הרי אינך תומך בחינוך מיני לילדי הגן, נכון? או בהסברים על פדופיליה, וכדומה. באותו אופן, כותב אותה כתבה טען (ואני די מסכים איתו) שגיל הגן הוא גיל מוקדם מידי ללימוד נושא השואה. מכאן ועד "לא לומר את האמת לילדינו" המרחק גדול.

שנית, הציטוט המדוייק הוא "היטלר הרג *ילדים*", לא "יהודים". ההבדל גדול - שוב, מדובר בלימוד נושא שעלול בהחלט להיות לא קל, ואף טראומטי, לילדי גן. אין שום רע בדחיית לימוד הנושא לגיל מבוגר קצת יותר (תזכורת: גיל הגן מסתיים בגיל 6. לא ממש גיל שיבה).

לבסוף, אציין כי אני בהחלט תומך בלימוד מפורט של נושא השואה, ולא כ"עוד נושא לימוד" כמו תקופות או מאורעות אחרים בהיסטוריה. בל נשכח כי חלק גדול מאד בעם הזה, מהתלמידים הללו, איבד קרובי משפחה בשואה. נכון, מדובר בדור הסבא, ולפעמים גם דורות קדומים יותר, אובדן שהילדים וודאי לא חשו אישית, אבל בכל זאת. אני עדיין מאמין שיש חשיבות למושג "עם", וממש כמו שהבריטים מלמדים היסטוריה עולמית אבל עם דגש על ההיסטוריה הבריטית; כמו שהאמריקאים מלמדים על מלחמת האזרחים האמריקאית יותר מאשר על המהפכה הצרפתית, והצרפתים להיפך – כך גם מערכת החינוך שלנו צריכה לתת משקל יתר להיסטוריה של העם היהודי (במסגרת מגבלות ההגדרה של העם המוזר הזה). ההסתייגות, כמובן, היא לגבי מערכות החינוך הלא-יהודיות, שם הדגשים צריכים להיות שונים (אין מקום לכפיה).
שלש בקשות סליחה תגובה אחת ושאלה 4792
1. שמי הוא כמובן דב אנשלוביץ ולא "אכן את טועה" בקשתי לשנות את הכותרת ושניתי את השם. טעות ולא רצון להסתתר.
2. אתה "אתה". עכשיו אני יודע. לא יכולתי לדעת.
3. "היטלר הרג ילדים" ולא היטלר הרג יהודים" הוא אכן הציטוט המדוייק.
גם כאן טעות בלתי מכוונת. מכל מקום איני חושב שיש "הבדל גדול" , ואם יש איני יודע את טענותיו של איזה צד בוויכוח הוא מחזק.

והתגובה: טענת שלא נכתב שאנו רוצים להסתיר מילדנו אמת, ונמצאת מסביר מדוע עלינו להסתיר מהם אמת.
טענותיך כבר נכתבו בתשובה לדברי בצורה זו או אחרת. עניתי כמיטב יכולתי ואוסיף רק , למרות שאיני פסיכולוג, שילדים בגיל הגן יקבלו משפט כזה הרבה יותר בקלות מילדים מבוגרים יותר,ומי שיקבל זאת הכי קשה הוא דווקא מבוגרים.
איני חושב שיש להסתיר מילדי הגן את האמת הזאת.
אשר לחינוך מיני, איני יודע מתי צריך להתחילו. אני יודע שהיום מתחילים עם זה בכתות הנמוכות של בית הספר, בניגוד למה שמישהו העלה על דעתו בעבר.
ייתכן שבעתיד האופנה תהיה להתחיל בגיל הגן. איני בטוח כלל שהדבר יכול להביא נזק איזה שהוא, אבל כנראה גם לא תועלת. אין לי דעה בעניין.
ואיך , טכנית אני יכול לצבוע בחום את תשובתותיי ?
שלש בקשות סליחה תגובה אחת ושאלה 4819
לא טענתי בשום מקום שיש להסתיר את האמת מילדינו. יש הבדל גדול בין "להסתיר" לבין "לא למהר לחשוף". אם ילד בא ושואל, "את פתח לו": הסבר, ענה, ותן תשובות לא מתחמקות. אבל אל תמהר להציג את כל המידע בפני עוללים בגיל רך מדי. חבל על הילדות שלהם. על היטלר ומעשיו הם ילמדו, ולדעתי - יש להדגיש - חשוב מאד שהם ילמדו, בגיל מבוגר יותר (כשהם עדיין ילדים - ילדי בית-ספר).

ובאשר ל"צביעת" תגובותיך: תוכל לברר פרטים אצל דובי.
פדאנט, מה הוא אומר? 4850
אמנם חלף עבר לו פסח, אך בכל זאת - ''את פתח לו'' מצווה על האב ביחס לשאינו יודע לשאול.

דומני שהילד אשר ''בא ושואל'', כדבריך, הוא התם, אם בכלל.
פדאנט, מה הוא אומר? 4859
למעט זה ''שאינו יודע'', כולם שואלים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים