אולי השואה כן נשכחת? 65099
היום בבוקר הקשבתי לגלי צה"ל. השמיעו שם סיפורים של ניצולי שואה.

נדהמתי מהסיפורים על אכזריות הנאצים. נדהמתי כאשר סיפרו שהחיילים עברו מבית לבית לחפש יהודים, ואם היה ידוע להם שאמורים להיות יהודים בבית מסוים, והם לא נמצאו - הבית היה נשרף. נדהמתי מהסיפורים על כך שאספו אוכלוסיות של כפרים שלמים, קיבצו אותם מחוץ לעיר ו"ריססו" במכונות יריה.

נדהמתי והופתעתי.
אני שגדלתי במדינת ישראל. שחוויתי למעלה מ-‏20 ימי שואה (שאני זוכרת), ששמעתי את כל הסיפורים, קראתי את כל הספרים, נבחנתי בבגרות בהיסטוריה. איך יכולתי להיות מופתעת?

הסיבה היא ששכחתי. במשך השנה שעברה מיום השואה הקודם, לא שמעתי הרבה על השואה ההיא. שמעתי רק את ההשוואות. ובאיזשהו מקום כנראה התפתחה בי הרגשה, לא לגמרי מודעת, שהנאצים עשו בערך מה שחיילינו עושים בשטחים. את יודעים, נכנסים לבתים, הורסים, מפחידים, מונעים מעבר מזון ותרופות, מחסלים מבוקשים. לגמרי שכחתי את ההבדל התהומי בין גרימת נזק לאוכלוסיה אזרחית בזמן לחימה, לבין הרג שיטתי של עם שלם.
שכחתי.
ואם אני, ילידת הארץ, שעברה למעלה מ20 ימי שואה, שעברה את מערכת החינוך הישראלית, יכולה לשכוח, קל וחומר שאומות העולם יכולות לא לראות את ההבדל.
אולי השואה כן נשכחת? 65100
ההשוואות למצבים אחרים (בעיקר לישראל והפלסטינים) לא רק הופכות את ישראל למפלצתית יותר ממה שהיא באמת, אלא גם עושות את השואה לטריוויאלית יותר ממה שהיתה באמת.

אבל זה לא רק בגלל ההשוואות, אלא גם בגלל פעולתם של מכחישי שואה מתוחכמים. הם לא טוענים שהכול המצאה גמורה, אלא אומרים שהמימדים היו יותר קטנים (והוגזמו בכוונה ע"י היהודים)- לא מתו מליונים אלא "רק" עשרות אלפים, אולי מאות אלפים; לא היו תאי גזים, אלא אנשים מתו מעבודה קשה, רעב ומחלות, וכו.
כלומר, שהשואה דמתה למחנות העבודה של סטלין (למשל).
בדיוק 65107
מה שמקומם אותי בהשוואות האלה הוא לא הכפשת דמותה של ישראל, אלא שאני רואה בהן מזעור השואה, צעד אחד (לא כל כך קטן) בכיוון של הכחשת השואה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים