המנוולים שינו את הכללים 674054
אחת התופעות המעניינות שהתרחשו בשנים האחרונות הוא המאמץ של המפלגה הרפובליקנית למנוע את חזרת אפקט אובמה. לצורך כך, בעקבות פסיקת בית-משפט שאפשרה זאת, יותר ויותר מדינות עם הנהגה רפובליקאית מעבירות חוקים שמעקרים מתוכן את ה-VRA, חוק זכויות ההצבעה שנחקק בשנות השישים ואסר על מדינות שונות להפלות מיעוטים (בפרט, שחורים) בקלפיות. השינויים נראים תמימים – למשל, ניתן להצביע רק בעזרת תעודה מזהה עם תמונה, משהו שלישראלים נראה כמו הדבר הכי טבעי בעולם. אבל בפועל, שינויים אלה פוגעים קשות בייצוג שווה לשחורים, משום שאחוז המצביעים השחורים שלא עומדים בתנאים החדשים גבוה כמעט פי 2 מבקרב הלבנים.

בשל שינויים מסוג זה, יכול מאוד להיות שהמועמד הרפובליקאי יינצח ללא קשר לזהות המועמדים השונים, ולא משום שיותר אנשים מעדיפים אותו.
המנוולים שינו את הכללים 674056
נשאלת השאלה עד כמה זה באמת משמעותי - הרי אלה ממילא מדינות עם הנהגה רפובליקאית, כך שסביר להניח שלרפובליקאים יש בכל מקרה רוב שם. גם אם הן מתנדנדות, יש סכוי טוב שלא ההפרש בין מספר השחורים שהיו מצביעים ללא התיקון לבין מספר השחורים שיצביעו אתו יהיה מה שישנה את התמונה. יתכן גם שבמקרה של אובמה כמועמד שחור, ההתגייסות של השחורים למענו היתה יותר נרחבת ומשמעותית מאשר היא עשויה להיות עבור קלינטון (הילארי, כמובן, לא ביל שהיה ''שחור של כבוד'') או סנדרס.
המנוולים שינו את הכללים 674113
רגע, כמה מסובך להוציא תעודה מזהה עם מונה בארה"ב? או שמה דווקא לשחורים יש התנגדות אידאולוגית לתעודות מזהות, בעוד שללבנים אין בעיות מיוחדות איתן?

איך בכלל אפשר להילחם בהצבעות מזויפות בלי תעודות מזהות?
המנוולים שינו את הכללים 674119
ולמה אתה חושב שהדמוקרטים כל כך מתנגדים להוספת דרישה לתעודה מזהה?
המנוולים שינו את הכללים 674120
מישהו שלח לי אתמול את זה: https://www.youtube.com/watch?v=rHFOwlMCdto שמסכם את הנושא בצורה די משעשעת, ומסביר גם מה הקושי בהוצאת תעודה מזהה עם תמונה (באחד המקרים, משרד שפתוח כשלושים שעות *בשנה*...).
המנוולים שינו את הכללים 674117
רפרנס לנתון.

בכל זאת, כיצד מצביעים ללא תמונה בתעודה המזהה?
המנוולים שינו את הכללים 674336
בקליפורניה אתה מחפש את שמך בפנקס הבוחרים, אומר להם שזה אתה, והם נותנים לך טופס הצבעה ומוחקים אותך מהרשימה. וזהו. בלי תעודה מזהה ובלי תמונה ובלי נעליים (בעצם אני לא בטוח בענין הנעליים. אף פעם לא ניסיתי להצביע יחף).
המנוולים שינו את הכללים 674343
כלומר, אני יכול לבוא, למצוא את השם "ג'ורג' קלוני", להגיד להם שזה אני, והם נותנים לי טופס הצבעה ומוחקים את ג'ורג' קלוני מהרשימה, ואז לבוא, למצוא את השם "בראד פיט", להגיד להם שזה אני, והם נותנים לי טופס הצבעה ומוחקים את בראד פיט מהרשימה?
המנוולים שינו את הכללים 674347
כך גם אנחנו הצבענו. בשלב מסוים הדביקו תמונה סרוקה באיכות נמוכה לשורה בספר הבוחרים בקלפי. בכל מקרה, נדמה לי שקראתי שמספר הזיופים קטן והשפעתם על התוצאות זניחה. אבל צריך לחפש תימוכין.
המנוולים שינו את הכללים 674351
מאיפה היתה להם תמונה סרוקה שלך? (בהנחה שאתה לא ג'ורג' קלוני)
המנוולים שינו את הכללים 674353
לפי טבלה 5 במאמר שמקושר בתגובה 674319, ב-‏2012 היו בטקסס 3 מקרים חשודים (בדרום קרולינה 0 ובפנסילבניה 1).
המנוולים שינו את הכללים 674365
האמריקאים אפשרו לנהוג ברכב ללא לוחית רישוי כשלחלון מודבקת פתקית מעבר מגורים (תקפה לחודש) ללא רשיונות. פשוט אמריקה.
המנוולים שינו את הכללים 674193
למרות שמדובר ברפובליקנים, רחמנא לצילן, הדרישה להצגת תעודה מזהה נראית לי שפויה וסבירה לחלוטין. האם זה בגלל שאני ישראלי?
המנוולים שינו את הכללים 674199
אולי זה בגלל שאתה חי במדינה שכל אזרח בה חייב לשאת תעודה מזהה בכל מקום? הנפקת תעודה מזהה עולה כסף וזמן. לאנשים עשירים יש לרוב רשיון נהיגה ו/או דרכון, אבל לאנשים עניים הרבה פעמים אין לא את זה ולא את זה, מה שאומר שיש כאן הפליה מאד בוטה. אם היתה כאן דאגה כנה ליושר של הבחירות החוק היה גם מאלץ את הרשויות להנפיק תעודה בעלות אפסית וללא צורך בזמן מיותר.
המנוולים שינו את הכללים 674217
נדמה גם שיש קושי בהבנת הסוברניות של המדינות ושיש גבול ליכולת הממשל הפדרלי להיתערב. בהרבה מובנים ארהײב איננה מדינה עם 50 מחוזות אלא 50 מדינות ריבוניות.
המנוולים שינו את הכללים 674304
אבל הן עושות את זה. ניו יורק לדוגמא, גובה שש וחצי דולר ממקבלי ביטוח לאומי לתעודה שכזאת. וזה מונפק בכל סניף של משרד התחבורה. ממש לא לוקסוס של עשירים.
המנוולים שינו את הכללים 674319
כן, להוציא את התעודה עצמה עולה 6 דולר - לא כולל זמן - אחרי הכל משרד התחבורה ידוע כמשרד יעיל ביותר שעובד 24.7 - אבל זה אחרי שהבאת את המסמכים הדרושים, כולל, למשל, תעודת לידה, שבניו יורק יכולה לעלות יותר מ-‏50$ (וזה במקרה שכל מה שצריך זה להוציא אותה, אתה אולי זוכר כמה זמן לקח לאובאמה למצוא את תעודת הלידה שלו). ככה, למשל, תעודה "חינם" עלתה יותר מ-‏100$ (המספרים לקוחים מדוגמא 1.3, ממש לא הדוגמא הכי יקרה במאמר המפורט הזה). לא לוקסוס של עשירים אבל בהחלט מכשול לעניים, ויותר מזה, מכשול יקר ולא מוצדק.
המנוולים שינו את הכללים 674329
המאמר אמנם מפורט מאוד, ולכן לא בא לי לקרוא אותו. האם תסכים לתמצת לנו איך הדרישה (ההגיונית להפליא בעיני) להראות למשרד התחבורה הוכחת זהות ותאריך לידה בכדי לקבל תעודה מזהה עם תמונה בעלות סמלית מאוד נהפכה למכשול בלתי עביר?

(וסתם סקרנות, איך הנזקקים מקבלים ביטוח לאומי בלי שום מסמך מזהה?)
(ותהיה נוספת, הייתי מצפה שההמתנה בתור של ה DMV תהווה מכשול קטן יותר למובטלים מאשר לאנשים עובדים)
(ועוד אחת קטנה - אם הדרישה להציג תעודה מזהה בבחירות נחשבת כהטיה של הרפובליקאים למניעת הצבעה מאנשים עניים, האם הגדלת תשלומי הרווחה על ידי הדמוקרטים לא נחשבת על אחת כמה וכמה כהטיה? <שלא לדבר על שוחד ממש>)

___

למזלי בת הזוג שלי לא קוראת עברית. אחרת הייתי עלול לספוג עוד נאום תמיכה בהילארי.
המנוולים שינו את הכללים 674335
לא "בלתי עביר". מכשול בעלות של בין 50$ ל500$. המאמר נותן מספר דוגמאות, הייתי מציע לך לקרוא אחת או שתיים, כל אחת כמה משפטים קצרים (דוגמא 1.3 מביאה את העלות של הנפקת תעודת לידה מניו יורק). מאד קל להפוך הליך טריויאלי לכאורה למורכב עד בלתי עביר. פורמלית לא מדובר על מכשול, משום שזה "חינם", מעשית, כמו שאפשר לראות זה מכשול, ואי אפשר שלא להסיק שזה מכשול מכוון (ולמי שמתקשה, אפשר פשוט להקשיב למי שמקדם את החוקים האלה). זה לא סתם "הוכחת זהות ותאריך לידה", יש רק מספר מוגבל של תעודות שנחשבות כהוכחת זהות מספקת (כמו תעודת לידה), ולא תמיד זה פשוט וזול להנפיק אותם. אם לא בא לך לקרוא את המאמר, לא בא לך להסתכל על הסרטון1 שהביא טל, ולא בא לך להאמין לי, אני לא רואה איך אני יכול לשכנע אותך.

בשביל לקבל ביטוח לאומי מספיק מספר ביטוח לאומי (Social Security number). לא נראה לי שמישהו היה מתלונן אם זה היה התנאי היחידי.

אנשים עניים != מובטלים. רוב הדוגמאות (אם לא כולם) הן של אנשים עובדים.

נראה לי די ברור שהגדלת תשלומי הרווחה יכולה להחשב כצורה של שוחד (ויש מי שטוענים את זה), זה לא שונה באופן עקרוני מהקלה במיסים או מהשקעה בתשתיות מסוג מסויים. יש הבדל עקרוני בין נסיון להטיב עם הבוחרים שלך לבין נסיון למנוע ממי שיצביע נגדך את זכות הבחירה. אנחנו מצפים ממשלת הליכוד להטיב עם המתנחלים וממפלגת העבודה להטיב עם הקיבוצים, אבל תאר לעצמך סיטואציה שהליכוד היה מעביר חוק שהקלפיות בקיבוצים יפתחו ב:4:00 ויסגרו ב-‏4:30? או שהעבודה היתה מעבירה חוק שהבחירות יתקיימו ביום שבת? לכאורה, עוד מכשול לא גבוה במיוחד וסימטרי לחלוטין, למעשה, לי מעשה כזה היה מזכיר יותר את הבחירות באוגאנדה מאשר את מה שאני מצפה מדמוקרטיה.

1 הקישור לא נגיש לי, נראה לי שזה הסרטון הזה.
המנוולים שינו את הכללים 674360
לגבי הביטוח הלאומי האמריקאי

האם אני יכול לבא למשרדי הביטוח הלאומי, למסור את מספר הביטוח הלאומי של איזה מישהוא ולקבל את הכסף במקומו בלי שיבקשו ממני שום הוכחה שאני זה הוא?

והנה סרטון של מישהו שמגיע להצבעה מקומית בוושינגטון(הבירה) ומזדהה כאריק הולדר שהיה אז פרקליט המדינה
המנוולים שינו את הכללים 674361
לא ברור לי אם מה בדיוק השאלה שלך.

אם אתה רוצה לשאול: "האם בארה"ב קל יותר מבישראל לבצע גניבת זהות ולרמות את הביטוח הלאומי" אז התשובה היא: כן.

אם אתה רוצה לשאול: "האם אני יכול לבא למשרדי הביטוח הלאומי, למסור את מספר הביטוח הלאומי של איזה מישהוא ולקבל את הכסף במקומו" אז התשובה היא: לא. למיטב ידיעתי, משרד הביטוח הלאומי לא עובד ככה בשום מקום, אתה צריך להוכיח שאתה זכאי לקבל מהם קיצבה, ואז ישלחו לך צ'ק (או יעשו העברה בנקאית במדינות אחרות). הם לא עד כדי כך מטומטמים.

שים לב ששואלים אותו לכתובת... אם הוא היה ממשיך ברמיה אז אריק הלונדר האמיתי היה בא מאוחר יותר, מנסה להצביע, מגלה שמישהו הצביע בשמו ומגיש תלונה למשטרה. במידה והיו תופסים את העבריין הוא היה מקבל עונש של 10,000$ ו-‏3 שנים בכלא‏1. אם נתעלם לרגע מהכלא (לא שיש סיבה), ונניח שרק עבריין 1 מ-‏100 יתפס, אז עבוד לקבל 10,000 מצביעים תוחלת העונש שתקבל היא מליון דולר, ועל מנת לעשות את זה אתה צריך כ-‏100 עבריינים שישתפו פעולה ביניהם ולא יחשפו את הפשע. ב-‏2012 הפער בין אובאמה לרומני באוהיו היה 200,000 מצביעים, שזה אומר השקעה של 20 מליון דולר על מנת לשנות את התוצאה. זה פשוט לא שווה את הסיכון, וזאת הסיבה שיש כל כך מעט חשדות לרמאות בבחירות‏1.

1 מקור.
המנוולים שינו את הכללים 674367
מערכת הבחירות בארצות הברית תכלול השנה המון הצבעות ברמות שונות. לא רק הארצית אלא גם מדינתית (וגם נמוכה מזו?) אני מניח ששיש מספיק מהם שדי צמודים וכמות קטנה של זיופים יכולה להשפיע.
המנוולים שינו את הכללים 674375
ברור, אבל כשאתה מקטין את הסיכון אתה מקטין את פוטנציאל הרווח. ככלל (אם הרבה יוצאים מהכלל) להרוויח סנטור יעלה פחות מנשיא, להרוויח חבר קונגרס יעלה פחות מסנטור, להרוויח חבר מועצה מקומית יעלה פחות מחבר קונגרס וכו'.
המנוולים שינו את הכללים 674368
אז התהליך של הוכחת זכאות לביטוח לאומי הוא הרבה יותר זול מהתהליך להוכחת זכאות להצביע?
או שאי אפשר להשתמש במסמכים שהשתמשת בהם באחד לצורך השני?

וברור שאתה לא מצביע בשם של אדם חי

אין לך עתיד כעבריין
המנוולים שינו את הכללים 674370
אם הבנתי נכון, הוכחת הזהות במקרה הזה היא על ידי בעלות על תיבת דואר. זה לא עובד בשביל הצבעה בקלפי.

אבל נדמה לי שיש מקומות בארצות הברית שבהם יש אפשרות להצביע הצבעה מקוונת.
המנוולים שינו את הכללים 674371
אם הבנתי נכון אין הוכחת בעלות על תיבת דואר. אפשר לזייף זהות והרשויות משעות שזה לא יקרה כי את הכסף יקבל מישהו אחר.
המנוולים שינו את הכללים 674377
אתה צריך להפריד בין שני דברים - הוכחת זכאות להציע והוכחת זהות. אתה הרי לא יכול ללכת לקלפי אקראית בג'ורג'יה ולטעון שקוראים לך משה אבולאפיה ואתה זכאי להצביע, אתה צריך להרשם מראש ולהוכיח שאתה אכן אזרח שזכאי להצביע המדינה הספציפית בה אתה רוצה להצביע. אחרת היית רואה זרם של מצביעים ממדינות בטוחות זורם לקלפיות במדינות מתנדנדות, לא רק שהעלות קטנה בהרבה מכל רמאות, אלא שאין שום סיכון. את הוכחת הזכאות להצביע כבר פתרו.

כמו שהראתי בתגובה 674335, המסמכים שנדרשים להוכחת זכאות לביטוח לאומי שונים מהמסמכים שנדרשים להוכחת זהות להצבעה. למה? משום שכמו שהראתי המטרה של "הוכחת הזהות" היא לא למנוע זיופים בבחירות אלא לשים מכשול בפני מצביעים מסויימים. יש טעם בלשים קישורים למחקרים מפורטים אם אף אחד לא קורא אותם?

בשביל להצביע בשם של אדם מת אתה צריך:
1. מספר מספיק של אנשים מתים.
2. אם המתים מתו מזקנה, אתה צריך עבריינים שנראים בגיל המתאים (או שתקנה איפור - עסק די יקר).
3. המשפחה של המתים צריכה לשתף פעולה עם הפשע ולא להודיע לרשויות שהם מתו (מה שאומר שמי שמת בבית חולים, הבית אבות, בתאונת דרכים, או כתוצאה מפשע יצא מהרשימה).
בקיצור, הקטנת את הסיכון שתתפס על ידי מצביע שגילה שמישהו הצביע בשמו, אבל הקטנת בכמה סדרי גודל את מספר ההצבעות האפשריות והגדל בסדר גודל את מספר השותפים (ומכאן את העלות).

אני יודע שאין לי עתיד כעבריין - אבל לא מהסיבה שאתה חושב עליה. לך אולי יש עתיד כעבריין (אני מניח שלא, מאותה סיבה שלי אין), אבל כנראה שלא עבריין מוצלח במיוחד.
המנוולים שינו את הכללים 674380
1. שווה להזכיר כאן את המתים שהצביעו בזמנו לקנדי, 30000?
2.בהרבה מדינות יש הצבעה מוקדמת, עד כחודש חודש וחצי לפני הבחירות. מדובר באחוזים לא קטנים ונדמה לי שהם מגיעים גם ל 25%. (זה לא אותו דבר כמו הצבעה של מי שמתגורר מחוץ למדינה).
המנוולים שינו את הכללים 674423
1. מאד שווה. אשמח לפירוט.
המנוולים שינו את הכללים 674427
הרמאות בבחירות ב-‏1960, לפי החשד, לא היתה על ידי התחזות המונית אלא על ידי "טעות" של ועדת הקלפי. ככה, למשל, במחוז פנין הצביעו 6,138 מצביעים מתוך רשימה של 4,895. וזה הרי הגיוני. אם כבר בחרת לרמות, אז בחישוב סיכון-סיכוי הרבה יותר כדאי לשחד חמישה אנשים בוועדת הקלפי מאשר לשחד 2,000 מתחזים למצביעים. את זה שום תעודה עם תמונה לא תפתור. למען האמת, אם כבר בחרת בעבריינות, המכשול של הצגת תעודה מזוייפת עם תמונה הוא מכשול די נמוך...
המנוולים שינו את הכללים 684370
אז מסתבר שאנשים רבים כלל לא נרשמים. ב־2012 היו 215 מיליוני אמריקאים זכאים להצביע. מם 153 מיליון (71%) נרשמו ו־129 מליון (60%) הצביעו.
המנוולים שינו את הכללים 684857
לכן אם הממשלה רוצה להיות ידידותית למצביעים המוקדמים, היא צריכה לאפשר להם מראש לשנות את הכתובת.
המנוולים שינו את הכללים 674341
אני רק ניטפוק, שהאלמוני גם הוא נגע בו-
הצרה הגדולה של כח העבודה האמריקאי בעשור הנוכחי היא שאתה עובד והופך לעני. אני חושב שהזכרנו את הצעירה שעבדה בשלוש משרות והתקשתה לשלם שכר דירה
המנוולים שינו את הכללים 674369
אם נזרום עם הכוונה ‏1 הצרה הגדולה של העולם המערבי הם התאגידים ותרבות הצריכה. כאחד שסובל וסולד מקניונים ומרכזי קניות. אני רוצה כמו פעם ללכת לסנדלר (או חייט, נגר וכו') שימדוד ויתפור ממה שאבחר ואקבל שירות ואחריות אישית. נעלים יעלו 750- 1500 ש"ח אבל יחזיקו 5 שנים לפחות ולרוב יותר. כנ"ל בגדים, מכונות פשוטות (מקרר ‏2) וציוד אלקטרוני. לא מצליח להבין את ההגיון במגבר + נגן DVD + רדיו + מודם + WIFI שעולה 100 ש"ח ומחזיק שנתיים. לא מבין ולא משתתף כל עוד אפשר. צריך לחזור לכלכלה האישית החברתית והאחראית ‏3.

1 משער שלא קראת את התגובות שמסבירות מדוע לא התקשתה בשכר הדירה.
2 אפשר לבנות דברים שלא יתקלקלו מהר. השבוע השמישו מקרר אמקור בן 60. כבר אין מקררים שיחזיקו 30 שנה גם לא במחיר כפול ומשולש. ציוד מטבח ומזגנים כנ"ל. טושיבה כבר לא מחזיקים עשרות שנים. מכוניות אמריקאיות מפעם שעדיין יש להם שוק (לא אספנות) כי הם לא נגמרות.
3 מנסה לשנות בקטן, משלם יותר אבל מאמין שאני מקבל יותר או שווה ערך.
המנוולים שינו את הכללים 674382
יאמר הקפיטליסט: אם אתה מאמין שיש מספיק אנשים שחושבים כמוך ומוכנים לשלם מספיק כדי שזה ישתלם, תפתח סנדלריה. למה אף אחד לא פותח? אולי באמת אין ביקוש.
המנוולים שינו את הכללים 674383
הקפיטליסט לא מבין שמי שרוצה לקנות-נעליים-בסנדלריה-בתפירה-במיוחד-בשבילו / למצוא חולצת כותנה בקיץ אפילו אם הוא אשה / למצוא בגדי ילדות שאינם בורוד ומידתם תואמת את גיל הילדה / להסתפר תספורת גבר במכונה ולשלם כמו שגבר משלם על תספורת במכונה ולא פי 3 אפילו אם הוא אשה - לא בהכרח מחפש לפתוח עסק ולעשות מכה, אלא רק לקנות נעליים / חולצה / בגדי ילדות / תספורת.
ושאין הגיון בזה שכל אדם יחזיק לו סופר + ירקניה + סנדלריה + מפעל טקסטיל + סוכנות יבוא + סטודיו לעיצוב אופנה + מספרה רק משום שאי-אילו דברים אינם מוצאים חן בעיניו.
המנוולים שינו את הכללים 674400
הקפיטליסט לא מצפה מכל אדם להחזיק "סופר + ירקניה + סנדלריה + מפעל טקסטיל + סוכנות יבוא + סטודיו לעיצוב אופנה + מספרה". הוא מצפה לכך שאם יש דרישה מספקת למי מאלה, יימצאו יזמים שיספקו את הצורך הזה. ואמנם קימת נישה יזמית שמספקת את הדרישה הקטנה לפחות לגבי חלק מהפריטים: אין בעיה למצוא חייט שיתאים לך בגד, אפשר למצוא סנדלר שיתפור לך נעליים לפי הזמנה וכד'. מחיר התספורת הנשית הוא באמת חידה בעיני ואני רק יכול לנחם אותך בכך שהתספורת ש"אלביט הדמיה" עשתה לי בשעתה עלתה יותר ממה שהתספורות שלך יעלו לך כל ימי חייך, וזה כולל צבע, פן, סלסולים, החלקה ופליית כינים ידנית.
המנוולים שינו את הכללים 674407
למרות שכל ענין התספורות והסלסולים נראה נמוך, עשיתי חישוב מהיר ועבור תספורות (+צבע וגו') פעם בחודש למשך חמישים שנה‏1 קיבלתי סכום שש-ספרתי נאה, אמנם בחצי התחתון של התחום הזה. עדיין, לא מעט כסף לשים על קרן הצבי של מניה בודדת.

1 הנחות לא מחמירות בכלל
המנוולים שינו את הכללים 674413
אם תיקח בחשבון גם את הריבית שמצטברת בחמישים שנה (בהנחה שהמצב הנוכחי של ריבית אפסית אינו בר קימא‏1) חושבני שהחשבון נוטה בכל זאת לצידי, אבל אני מודה שלא חישבתי ושאין לי מושג כמה עולה טיפול מקיף בשיערן של גבירות. ובכלל, מי ידע שאתה יקה?
_____________
1- אחרת עבדך הנאמן בצרות אמיתיות, מהסוג שיאלצו אותו לוותר על תספורות בכלל. כן, תרומות יתקבלו שמחה.
המנוולים שינו את הכללים 674415
ועל התספורות והצבע אין ריבית?

מצד סבתי אני יקה מדופלם - היא גדלה בברלין. אבל למרבה ההפתעה, סבי המרוקאי היה יקה הרבה יותר ממנה.
המנוולים שינו את הכללים 674421
יש, אבל רק על חצי תקופה מאחר ואתה משלם לשיעורין, ע''ע ''היוון''. אבל אני בטח מפספס כאן משהו כי אתה הרי יודע את זה.
המנוולים שינו את הכללים 674859
לא יכולה לתרום, אבל יש לי שתי נשים להכיר לך. אחת צעירה ואחת זקנה.
המנוולים שינו את הכללים 674422
והתגובה שלך מראה שפליית כינים אפשר לקבל באייל בחינם.
המנוולים שינו את הכללים 674428
האמת היא שזה מעניין. ידוע שקופים פולים זה את כיניו של זה, אבל מי חשב שגם איילים יעשו זאת?
המנוולים שינו את הכללים 674410
ברוב חלקי המדינה יש בעיה למצוא חייט או סנדלר שיתפרו לך פתרון כי רובם עוסקים בתיקונים.
המנוולים שינו את הכללים 674414
אבל אתה מדבר על משהו שיחזיק מעמד לשנים ארוכות כך שלא נורא לטרוח ולנסוע באופן חד-פעמי לאותם מקומות בהם אתה יכול לממש את שאיפותיך‏1. מכל מקום, הנקודה העיקרית היא שאין טעם להאשים את התאגידים הגדולים או את הסחורה הזולה מסין בכך שהם לא נותנים מענה לדרישה שאינה קימת. הטענות צריכות להיות מופנות לציבור שהוא בעל העדפות שונות.

1- ובעוד כמה שנים אני בטוח ששלושה צילומים מזויות שונות יחסכו לך גם את הטירחה הזאת, ותוכל להזמין חליפה מצוינת מהונג-קונג בלי לצאת מהבית.
המנוולים שינו את הכללים 674448
הנקודה שהציבור חושב בדרך שהתאגידים מחנכים אותו לחשוב או יותר נכון להאמין.
לא חוכמה למכור X כשהציבור משוכנע שאי אפשר בלי כי כך חונך - ולכן התאגידים אשמים.
מי צריך רכב משפחתי עם 150 כ"ס שנוסע במהירות 200 קמ"ש? אף אחד. איזה אופנוען צריך 150 כ"ס בגלגל האחורי? אף אחד. אין דרישה כזאת ומדובר בצורך שיווקי נטו.
רוב הרכבים חלק ניכר מהזמן זוחלים בפקקים ועומדים ברמזור. אבל 200 קמ"ש זה הסטנדרט. חלונות XP מספיק טובה ל 99% ממשתמשי המחשב. מיקרוסופט מחנכת אותנו להאמין שצריך חדש. פעם נעלי ספורט היו משמשות לכדורגל, ריצה, טיולים, כדורסל ויום יום. היום קונים נעל ספורט לכל תחום. הנמר עם אולסטאר שחוקות זכה ב-‏2 אליפויות ריצה ובפער אדיר.
X = חלום שמתחתיו מסתתר משהו אחר.
המנוולים שינו את הכללים 674409
על זה נאמר- או!
לא רק שאלה של ביקוש. התהליך שמתרחש כתוצאה מפעילות התאגידים הוא בערך כזה:
1. מציפים בסחורה זולה או מביאים סחורה ממותגת- לאו דווקא טובה יותר.
2. הצרכנים עוברים לזול ולממותג.
3. היצרנים נשחקים עד שנעלמים והידע הנדרש לייצור איכותי הולך לאיבוד עם הלקוחות.
4. התאגידים שולטים בשוק לאחר שהקטנים נעלמו ומעלים את המחיר.
5. לצרכנים אין אלטרנטיבות ונדפק להם המוח מפרסומות ומיתוג.

אני מעריך שסנדלר יכול לסיים ביום 5 זוגות נעליים והעלות הגולמית למוצר לא עוברת את ה- 30% כך שאפשר להרוויח יותר משכר מינימום. הידע הלך לאיבוד והשוק "שכח" את הערך והתועלות שביחסי לקוח יצרן. התקווה הגדולה הם יוזמות כמו חקלאות ישירה וגוגל שמחלק בחינם ידע שעוזר לייצר בבית במקום לקנות מוכן.

בנוסף, הצעירים בישראל (שנמצאים במוד יזמות טבעי) מעדיפים לעבוד בתאגידי מזון אופנה ותקשורת מאשר ללמוד מקצוע שדורש עבודת ידיים "מלוכלכת".בהרבה תחומים קיים צורך וביקוש אמיתי ואין צעירים שמוכנים להיכנס למשחק. אני לא יודע כמה חרטים, טייחים או מכונאי רכב מדופלמים יישארו בישראל בתקופת החיים שלנו.
המנוולים שינו את הכללים 674385
כן. גם הכותרת (מתה מתשישות) לא ממש מדויקת, אבל הבחורה היא סמל למשהו כואב.
אני חושב שהצרות של אמריקה ואירופה שונות. באמריקה הצרה הגדולה היא שתרבות הצריכה באה על חשבון ערכים אחרים, וערכי הקפיטליזם הדורסני העמידו את התאגידים בעמדה חזקה יותר מאשר את העובדים והצרכנים- בני האדם.
השאיפות שלך נעלות, אבל הן סוג של פינוק, כמו לאכול אוכל אורגני.
המנוולים שינו את הכללים 674389
למה לשאוף להחליף מקרר אחד בשלושים שנה ולא שלושה, שאחר כך זרוקים איפשהו ומטנפים את המזבלות במתכת ופלסטיק מיותרים, זה פינוק?
למה לשאוף לקבל טלפון שמחזיק חמש שנים ולא להחליף כל שנתיים טלפון שעולה כמו לפטופ כי הוא לא מחזיק מעמד זה פינוק?
המנוולים שינו את הכללים 674392
למה רק שלושים שנה? כשנסעתי ללימודים בחו"ל, בשנת 1999, העברתי הלאה במשפחה מקרר שסבתא שלי קנתה מקצין בריטי במשטרת (או צבא?) המנדט.
המנוולים שינו את הכללים 674395
מסכים, ניסיתי לדרוש דרישות צנועות.
המנוולים שינו את הכללים 674401
מה היה ההספק של המקרר הזה? באיזה גז הוא השתמש? מי עשה לו הפשרה כל שבועיים?

אגב, לחבר שלי יש שואב אבק בן 50 שעדיין עובד (אם כי לא לעתים תכופות), אבל שואב אבק הוא מכונה פשוטה ביותר.
המנוולים שינו את הכללים 674403
התשובה לשתי השאלות הראשונות היא ''לא יודע'' (ומעולם גם לא ידעתי), ולשאלה השלישית, ''אף אחד'', כי הוא עבד מצוין ולא היה צריך.
המנוולים שינו את הכללים 674405
מקרר מתקופת המנדט שלא הצריך הפשרה? חשבתי שכל המקררים מאותה תקופה נזקקו להפשרה ידנית כל כמה שבועות אבל אולי זה מפני שגרתי באזור לח (מישור החוף).
המנוולים שינו את הכללים 674406
לא הצריך הפשרה. אצלי המקרר (מתוצרת וסטינגהאוז, כמדומני) היה מ-‏1993 עד 1999 בחיפה, ולאחר מכן הוא עבד עוד לפחות שנתיים בתל אביב. שתי ערים לחות למדי.
המנוולים שינו את הכללים 674412
קיבלנו לחתונה מוט בלנדר שעבד קשה 25 שנה עד שהתפגר. אף מוצר לא יחזיק כיום 5 שנים באותו עומס.
המנוולים שינו את הכללים 674404
ניצול האנרגיה של מקררים שיוצאו בשנים האחרונות הוא הרבה יותר טוב ממקררים מלפני שלושים שנה. הם לרוב גם בטוחים יותר, גדולים יותר ומתאימים לשינוי באורח החיים שעברה המשפחה המודרנית. השאלה היא אם אתה מניח שאנחנו נמצאים בסופה של המגמה הזאת. רוב היצרנים והצרכנים מאמינים שלא.

טלפונים עברו מהפכה לפני כמה (עשרות) שנים מחיוג בפולסים (חוגה) לחיוג בטונים. נראה שבזק עדיין תומך בחיוג בפולסים, אז לא ברור לי מה הבעיה בטלפון מלפני חמש שנים (או שלושים שנה).סביר להניח שטלפון טוב ולא יקר שתקנה היום יחזיק מעמד עשר או עשרים שנה (אני לא מתחייב על זה שבזק ימשיכו לתחזק את החיוג הקווי).
המנוולים שינו את הכללים 674408
לגבי החלק השני, אני השתמשתי בטרמינולוגיה הנפוצה (שאני גם ממתנגדיה) שקוראת למכשיר הנייד שאנשים מסתובבים איתו בכיס טלפון.
אתה צריך קצת להתאמץ כדי לקנות היום טלפון קווי‏1, כמדומני שלאחרונה כשרציתי היה דגם אחד בדיוק במחסני חשמל.

1 הדבר הכי מצחיק שראיתי בקשר לטלפון קווי לאחרונה זה הקטע הזה.
המנוולים שינו את הכללים 674411
טלפון נייד פשוט (לא חכם, בלי גישה לרשת) מלפני 5 ו-‏10 שנים צריך לעבוד גם היום בלי בעיה (מהנסיון שלי, עובד היום בלי בעיה).

טלפונים חכמים הם מוצרי חומרה ותוכנה די מורכבים ועדינים, לייצר מוצר כזה שיהיה יציב (כזה שמחזיק מעמד חמש שנים) צריך הרבה בדיקות שלוקחות זמן. היום, כשהשוק עובר מדור שלישי לרביעי, והדור הרביעי עוד לא לגמרי הוכיח את עצמו, עוד לא היה לייצרנים זמן לקיים מוצר שתוכנן לזמן ארוך. אני מניח שאם הדור הרביעי יוכיח את עצמו אפשר יהיו בשוק טלפונים חכמים שבנויים להחזיק חמש שנים.

(ואחרי שכל זה נאמר, כעובד נוקיה לשעבר יש לי כמה טלפונים חכמים בני יותר מחמש שנים (N900 מ-‏2009, E95 מ-‏2007) שעובדים. לאט, אבל עובדים).
המנוולים שינו את הכללים 674417
לי היה טלפון נייד של נוקיה, החזיק לצערי רק שלוש וחצי שנים מעמד. אני מודה שבדרך הוא נפל לי איזה פעם פעמיים מהכיס, וזה לא הועיל לתוחלת החיים שלו.
לצערי הרבה קשה או בלתי אפשרי לקנות היום דגמים כאלה חדשים.
בקלות אני יכול לומר שכמכשיר טלפון הוא היה הרבה יותר נוח, פונקציונלי וידידותי למשתמש ממחשב-הכיס הנייד דמתקרא ''טלפון חכם'' שהחליף אותו.
המנוולים שינו את הכללים 674419
יש גם היום מכשירים לא חכמים (או קצת חכמים) שאמורים לעמוד בהרבה. הם קצת (הרבה) יותר יקרים, אבל הם קיימים. הטלפונים שלהם או שלהם1.

1 אין בתגובה זאת משום המלצה על אף חברה.
המנוולים שינו את הכללים 674432
אתה יכול עדיין לקנות Feature Phone במקום סמארטפון אם אתה רוצה. נכון לרגע זה אני רואה בזאפ כארבעים דגמים במחירים שמתחילים מ-‏110 ש"ח. רוב האנשים ויתרו על המכשירים האלה כי הם דווקא רוצים את היכולות שהטלפונים החכמים נותנים להם, מה לעשות. אגב, גם אם החומרה של המכשירים תחזיק חמש שנים סביר שאנשים יחליפו אותם כי הם ירצו את היכולות של התוכנות החדשות, בגלל בעיות אבטחה או מסיבות דומות. אתה יכול לראות כדוגמה את מה שקורה עם האייפונים, ששורדים טוב יותר מטלפוני אנדרואיד ומקבלים תמיכה בעדכוני מערכת, ובכל זאת אנשים מחליפים אותם. לי יש, למשל, כמה מצלמות דיגיטליות שקניתי בעשור האחרון - תקינות ושמישות לגמרי, אבל החלפתי אותן כדי לקבל יכולות גבוהות יותר.

בסופו של דבר, המודל הכלכלי של התעשיה הזו (וההיי-טק בכלל) בנוי על תחלופה מהירה של המוצרים, שמאפשרת להחזיק מחלקות פיתוח ולייצר בכמויות. אילו דגמי טלפונים היו מתחלפים פעם בשש-שבע שנים כמו דגמי מכוניות, החברות שמייצרות אותם היו צריכות לפטר את רוב עובדי הפיתוח שלהן ומחירו של טלפון היה מזנק - היית קונה אותו אולי פעם בשש שנים, אבל משלם עליו פי כמה משאתה משלם היום (וכמובן מקבל הרבה פחות חדשנות בתמורה).
המנוולים שינו את הכללים 674435
אני עדיין משתמש במכשירים של נוקיה, והם נופלים לי יותר מפעם או פעמיים, ועקרונית יכולים להחזיק מספר שנים טובות.
אני עוד שומר את המכשיר הישן שלי מדגם N8, והוא עדיין במצב מצויין למרות שעברו עליו חיים קשים במיוחד במשך שלוש וחצי שנות שימוש. חבל לי לזרוק אותו. הוא אחלה מחשב כף יד/מצלמה/GPS/טלפון חכם או מה שזה לא יהיה, ולמרות שביומיום אני משתמש במכשיר אחר.
המנוולים שינו את הכללים 674429
ל־N900 שלי יש בעיית סוללה (וחוץ מזה: כמות הזכרון שלו לא הספיקה לי).

להרבה טלפונים סלולריים מהשנים האחרונות יש בעיית תוכנה: היצרנים לא טורחים לעדכן אותה, גם כאשר מדובר על פרצות אבטחה ידועות. נדמה לי שלא מזמן קבוצת צרכנים בגרמניה תבעה את סמסונג לספק עדכוני אבטחה לפחות בתקופה שבה המכשיר באחריות (וסמסונג אינה הגרועה שבחברות).
המנוולים שינו את הכללים 674434
הבעיה היא במדה לא קטנה אצל גוגל, שבנתה מערכת שקשה להחליף בה ספריה אחת בעדכון קטנטן; אתה צריך לבנות image חדש של כל המערכת, על כל הצרות שכרוכות בכך מבחינת ולידציה.
המנוולים שינו את הכללים 674458
(סמסונג היא לגמרי הגרועה בחברות, או לפחות מתמודדת ראויה על התואר‏1)

1 לבית שלי לא נכנס שום מכשיר שלה. זה גם בגלל סכסוך אישי, אבל לא רק בגללו.
המנוולים שינו את הכללים 674418
בניצול האנרגיה הבידוד והטכנולוגיה אין מה להשוות. בכל זאת, עם כל המהבהבים , הטכנולוגיות אינסוף האפשרויות (מנואל) והאותיות שלא אומרות כלום, רוב המוצרים לא שורדים עשור. מבטיח שתראה יותר קפריס קלאסיק בנות 30-40 מאיזה משהו מתקדם חכם חסכוני קומפקטי ומגניב שנמכר בעשור האחרון. מעדיף מגבר נורות (אזיל דמעה על ה NAD ועוד אחת) ורמקולים ששוקלים כמו השברולט.
המנוולים שינו את הכללים 674420
ניצול אנרגיה זה לא סתם ''מהבהבים'', ניצול אנרגיה זה כסף.
המנוולים שינו את הכללים 674450
יוסי קונה לנצ'יה חדשה מדי 4 שנים שעלותה 100,000 ש"ח.
החדשה עושה 1 ל- 10 ק"מ בעוד שהדגם הישן צורך 1 ל -12 ק"מ.
יוסי גומע 20,000 ק"מ בשנה ומשלם עבור 2000 ליטר כ- 12,000 ש"ח (לפי 6 ש"ח לליטר.)
יוסי חוסך 2,000 ש"ח בשנה בזכות הנצילות האנרגטית והחדשנות של הדגם החדש.
לנצ'יה חדשה מאבדת ב-‏4 שנים כ 50% מערכה (50,000 ש"ח) אבל יוסי נוסע בלנצ'יה חדשה ומאמין שניצול הדלק הוא שיקול מוצדק כלכלית.

בראבו יוסי.
המנוולים שינו את הכללים 674452
מה?! אנחנו מדברים על מקררים לא על מכוניות. אף אחד לא קונה אוטו חדש כל ארבע שנים בגלל שהוא חושב שניצול הדלק הוא שיקול מוצדק כלכלית, זה סתם איש קש. אנשים כן קונים מקרר חדש כל 15-20 שנה בגלל שהם יודעים שניצול האנרגיה היא שיקול מוצדק כלכלית.

עלות האנרגיה לעשור של מקרר יעיל (למשל זה) היא פחות מחצי מעלות המקרר. עלות האנרגיה לעשור למקרר לא יעיל (למשל זה) היא יותר מעלות המקרר.
המנוולים שינו את הכללים 674453
הקישור השני היה אמור להוביל לכאן. סליחה.
המנוולים שינו את הכללים 674476
אני לא בטוח. אולי אתה מכיר אנשים שקונים מקרר בגלל יעילות אנרגטית. לדעתי רוב האנשים קונים כי הקודם התקלקל. הסברתי למה מתקלקל ושוב חוזר ההבדל בין האמקורים, הטושיבות והאמריקאיות לבין משפחת המהבהבים הפלסטית. התחום שיוצא מהכלל ומספק הבדל פונקציונלי עולם המסכים שבו קצב השינויים מכתיב דרישה אמיתית למוצר מעודכן. לא יודע מה התחדש בתחום הרכב (מלבד מסכים) ב- 30 השנים האחרונות שמקורו בדרישות שוק ולא באיזה "פיצ'ר" שיווקי כמו ג'יפונים. בנוסף, רק מעט מהאנשים מתכננים בית ליעילות אנרגטית למרות שההבדל בעלויות החימום והקירור ברור יותר מההבדל בין המקררים. ואלה שכן לרוב מסתפקים בטיח תרמי ומשאירים פתחי אור ענקיים...
המנוולים שינו את הכללים 674487
אנשים קונים מקרר בגלל שהקודם התקלקל, ואז הם שואלים את עצמם איזה מקרר כדאי להם לקנות, ועלות האנרגיה משחקת חלק חשוב בהחלטה של כל האנשים שאני מכיר, בטח חשוב יותר מ"מהבהבים"'.

השינוי הגדול ביותר בשוק הרכב בשלושים השנים האחרונות הוא דווקא בתחום הבטיחות. רכבים זולים שמיוצרים היום בטוחים הרבה יותר מרכבים יקרים שיוצרו לפני 30 שנה.

אבל, עדיין לא ברור לי איך הכנסת רכב לדיון על מקררים. רכב, להבדיל משולחן למשל, הוא מוצר עם פוטנציאל לבלאי מאד גבוה, העלות של לייצר מכונית שתחזיק מעמד 30 שנה כבררת מחדל בלי לראות מוסך היא אסטרונומית. גם רכבים שיוצרו לפני 30 שנה (או בכל תקופה אחרת בהיסטוריה האנושית) לא נבנו על מנת להחזיק 30 שנה בלי לראות מוסך. נראה לי שהתבלבלת.

רוב הבתים החדשים נבנים ביעילות אנרגטית יחסית. אבל, בדיוק כמו מכוניות, ברור שתכנון הבית היעילות אנרגתית הוא בעדיפות משנה, עלות החסכון באנרגיה לשלושים שנה לא יגיע לאחוז מעלות הבית, עלות החסכון באנרגיה לשלושים שנה למקרר תגיע למאות אחוזים ממחיר המקרר (ועל אחת כמה וכמה להבדל בין המחיר של מקרר יעיל למקרר לא יעיל).
המנוולים שינו את הכללים 674492
למה להכניס רכב? כי רכב הוא אחד המוצרים היקרים והשכיחים בעולם והתחום מבטא את הכוחות, התפיסות והסימפטומים בתרבות צרכנית שאיבדה כל רסן.
אף אחד לא אמר שצריך לייצר רכב שלא יראה מוסך. מספיק לייצר חלקים שיחזיקו מעמד לתקופה ארוכה בהרבה.

באמריקאיות הישנות כל חלק נראה, שקל ופעל אחרת מחלקים ברכבים כיום. מכפתור העוצמה במערכת, משאבת המים, הדלתות, המנוע ועד לפגוש. נכון שהכל מתקלקל בסוף אבל העמידות המוכחת בפועל יותר מכפולה לעומת רכב מודרני. זאת הסיבה שאתה לא רואה אוטוביאנקי או קורולה מאותם מודלים.

נחזור לבלבול ונתמקד בתמריץ והפסד. יצרני רכב מרוויחים ‏1 פי 3 ממכירת חלפים לעומת מכוניות חדשות. זה די מסביר מדוע מקררים לא מחזיקים מעמד- בדיוק כמו יתר המכשירים, הבגדים, הנעליים וכו'. יש תחומים שבהם עדיין המוצרים מתוכננים ובנויים בהגיון שכזה. אף תאגיד לא מייצר יאכטה שתתפרק אחרי 10 שנים. כנ"ל מטוסים ומכונות לתעשיות מסויימות. לי ברור שאפשר אחרת.

1. לפי השמועות בענף.
המנוולים שינו את הכללים 674502
תגובה 645894
המנוולים שינו את הכללים 674515
סיטרואן_DS [ויקיפדיה]
אז והיום:
סוף עידן: סיטרואן נפרדת מהמתלים הפינאומטיים
המנוולים שינו את הכללים 674520
היתה לאבי פעם סיטרואן DS21.
זה היה רכב באמת יוצא דופן, הבולמים ההידרופנאומטיים היו רק אחד מהפיצ'רים המיוחדים. הפנסים, לדוגמה, פנו ימינה ושמאלה עם סיבוב ההגה ומד המהירות היה מין פס שזוחל משמאל לימין על לוח השעונים. זה היה אוטו מסובך לתחזוקה. אני זוכר עמוד מספר הרכב ובו סכמה של ארבע מערכות הידראוליות שונות בארבעה צבעים.

אתה יכול באותה מידה לבכות את מותו של הקונקורד.
המנוולים שינו את הכללים 674542
עד היום אני מצטער על כך שאי שם במחצית הראשונה של שנות התשעים היתה לי הזדמנות לקנות DS ולא ניצלתי אותה. אם יש רכב שבאמת חשקתי בו זה היה זה (המיני המקורית היתה מקום שני מרוחק, וגם לדה-שבו לא הייתי מתנגד - היחידה משלושתן שאם הייתי רוצה הייתי יכול להשיג גם היום בארץ במאמץ סביר). ברור שהתחזוקה היתה סיוט, אבל ברגעים הבודדים שהאוטו היה נוסע הייתי באמת נהנה.
המנוולים שינו את הכללים 674573
כנער חשקתי באימפלה 65 שחורה ומוזנחת באופן מרהיב שעמדה למכירה ב- 650$ . כנראה שאשלים את החסך בתחום.
שני אנשים שעבדו במתקן צה"לי לבחינת כלי רכב סמוך דיווחו לי שכל הנסיונות להפוך את הדה-שבו בטלטול ובלימה נכשלו והרכב הוכרז כבלתי הפיך בעליל. נוחות הנסיעה היתה מעוררת הערצה ופשטות ההחזקה מגוחכת.
המנוולים שינו את הכללים 674717
ה-DS כידוע לכל מי שחי באותם זמנים, היתה גם יכולת טיסה, גם לזהות יהודים ולצוף (45 שניות מהסרט), וגם אפשר לנסוע בחצי מכונית.
המנוולים שינו את הכללים 674733
לעוף? ככה עפים ב DS
המנוולים שינו את הכללים 674832
היו לה הרבה יכולות מיוחדות, לסיטרואן. אחת האמיתיות שבהן היתה היכולת לנסוע עם ארבעה גלגלים מפונצ'רים - למשל, כשמישהו מנסה להרוג אותך. דה-גול למד את ערכה של היכולת הזו ב-‏22 באוגוסט 1962. לעומת זאת, בשביל לנסוע בחצי מכונית לא צריך את פאר תעשיית הרכב הצרפתית. גם מכונית מתחתית החבית כמו הרנו 11 תספיק.

אגב, דרך הסרטונים שלך הגעתי לסרטון החביב הזה, שמעבר לסגולותיו הקומיות שווה צפיה ולו בזכות הנוסטלגיה של לראות את עולם הרכב האירופי של סוף שנות הששים באיכות גבוהה.
המנוולים שינו את הכללים 674836
רנו זה לא תחתית החבית, למה להעליב?
המנוולים שינו את הכללים 674840
רנו ככלל היא לא, אבל הרנו של תחילת שנות השמונים (14, 9, 11, אולי גם ה-‏18) היו מכוניות לא מוצלחות משום בחינה. אם תשווה רנו 9 ו-‏11 לפיז'ו 205 ו-‏305 תראה איזה הבדל עצום היה ביניהן.
המנוולים שינו את הכללים 674845
אני ביליתי חלק ניכר מהניינטיז עם רנו 9, הרכב הראשון שרכשתי אי פעם. יד שנייה והכל, חיבבתי אותו מאד ועם כל הבעיות (בתור רכב צרפתי ועם מנוע צנוע, חום יולי אוגוסט בשילוב עם העליות לירושלים לא היו כוס התה שלו. אלא אם רצית להרתיח את התה שלך על הרדיאטור שלו), ברגעים החשובים הוא לא אכזב והיה רכב נעים ונוח לבריות. הרבה יותר נוח מהפיז'ו 205 הצה"לי, לצורך הענין.
המנוולים שינו את הכללים 674860
אם היית מרוצה ממנו, מה טוב; אבל בהיסטוריה של המכוניות בכלל ושל רנו בפרט הוא לא נחשב לצעד גדול לאנושות. זה לא מקרה שהתקופה שבה ה-‏9 וה-‏11 (מכוניות זהות למעשה) עמדו במרכז ההצע של רנו היתה תקופת ההתרסקות של החברה. ב-‏1984 היא הפסידה מיליארד פרנק בחודש, ואילצה את ממשלת צרפת למנות לה יו"ר מטעמה. לעומת זאת, ה-‏205 נחשבת לאחת ההצלחות של פיז'ו גם מסחרית וגם תדמיתית, מכונית שהיתה גם נוחה וגם מהנה לנהיגה (לא יודע לגבי הצה"לית שקיבלת).
המנוולים שינו את הכללים 675150
טוב, הפרשי הגיל בינינו מאפשרות לי להזכיר את רנו 4 האלמותית עם ההילוכים בידית שנכנסת ויוצאת.
המנוולים שינו את הכללים 675194
אוטו נפלא. אותה ידית היתה גם ברנו 6 של הורי - תכל'ס ה-‏6 היתה 4 באריזה אחרת.
המנוולים שינו את הכללים 675199
אוטו זוועתי, אם כי בעל חן.
פעם ירדתי באחד כזה בירידה הישנה מהכרמל לנשר ולקראת סוף הירידה הברקסים התחממו והפכו לחסרי תועלת.
המנוולים שינו את הכללים 675205
האוטו של ההורים שלי נאכל בהדרגה על ידי חלודה. פעם אחת בנסיעת לילה מהצפון לירושלים דרך כביש הבקעה הדלת השמאלית-אחורית התחילה לרקוד קצת. כשהגענו לירושלים ופתחנו אותה התברר שהחלודה אכלה למעשה מסביב לכל החלק שלתוכו נכנס המנעול, ובעצם לאורך כל הדרך דחיפה קלה היתה עלולה לפתוח את הדלת. חגורות בטיחות מאחור לא היו עדיין, כמובן, כך שטוב שלא נשענתי על הדלת בחוזקה.
המנוולים שינו את הכללים 675221
בצעירותי רכשתי רנו 4 מדגם סטיישן. בארגז היה חלון שאיפשר להכניס 4 גלשנים וציוד טיולים ללא הגבלת אורך. משקלה הקל, 4 חסונים (הבדיחה על מקור השם) , צמיגים ב- 10 PSI ומהלך מתלים נדיב הביאו לא פעם בעלי סופות וסיקסים לשמוט לסתות בתימהון. העבירות היתה הפלוס היחידי. הרנו4 ראתה תכופות את מדבר יהודה, רמת הגולן וחופים נידחים אך בעיקר מוסך. מחורי החלודה ברצפה ניבט האספלט ונוסעים חדשים התבקשו לא ללוות ברגליהם את המוסיקה מהטייפ הצורם. היא לא סבלה חורף והתקשתה להתניע או לשמור על כיוון קרבורטור. ירקתי נפט ולא פעם אחת. הבלמים דווקא תפקדו בסדר. הושארה לחברים לתקופה ארוכה כשהיינו בחו"ל ונמכרה ללא טסט, מצבר וסטרטר לרוכשים מישרש שהגיעו עם רנו4 נוצצת מצויידים בצרור גת וסבלנות תימנית. אז כמה אתה אומר שאתה רוצה? ככה, שעה וחצי. נגמר ב- 1,500 ש"ח לפינוי החניה. יצאתי בזול. האיגרוף עם ידית ההילוכים, האגזוז המחורר והשיוט השמנוני-אלגנטי תרמו לחווית נסיעה ייחודית למדי אבל בגדול הרנו4 היתה אסון.
המנוולים שינו את הכללים 675223
נחמד לראות שלא כל הכותבים באתר מסתנוורים מהנוסטלגיה נוטפת הסכארין. המכוניות של פעם היו די מחורבנות. וגם חווית הנסיעה הזאת שכולם מדברים עליה לא היתה מתקבלת על הדעת היום.

___

ואולי הגעגועים האמיתיים הם בעצם לא למכוניות, אלא למה שאנחנו היינו בתקופה ההיא..
המנוולים שינו את הכללים 675228
לא טענו (לפחות לא אני) שהרנו היתה מוצלחת מהרכב שעולה פי שבע-שמונה בו אני נוסע היום (לא משוקלל אינפלציה וידיים שונות).
אבל לתקופתה, מצבה ומחירה, היא עשתה עבודה טובה.
וכמובן שגם הדרישות שלי אז היו אחרות (זה דבר אחד להיתקע בעליות לירושלים כשאתה רווק חופשי, או כשאתה משפחה של ארבע נפשות כולל ילדות קטנות).

וגם, מה שאמרת מתחת לקו, בהחלט!
המנוולים שינו את הכללים 675230
נראה לי שחלק ממה שעושה את הגעגוע הוא אותו אלמנט קשה להגדרה שנקרא אופי. באיזור שבו אני גר בירושלים, כשאתה רואה דירות לרכישה אתה יכול לראות בתים שנבנו בימי המנדט ואתה יכול גם לראות דירות חדשות ונוצצות. קרה לי יותר מפעם אחת שראיתי אחד מהבתים הערביים האלה והתאהבתי בו. אני יודע שלא קל לגור בהם, אבל יש להם קסם. לעומת זאת, כשאני מבקר בדירה משוכפלת מהזן שנבנה היום במגדלים בכל רחבי הארץ היא מושכת אותי כמו לגור במלון (שאתה בו גם החדרנית והטבח של עצמך). המרצפות הן 60X60, הטיח לבן וצח והמטבח מבהיק ב-MDF לבן ונירוסטה, אבל זה לא מרגיש כמו בית. אין מה להשוות כמעט מכל בחינה מוטורית בין האוטוביאנקי שהיתה לי פעם לבין הטויוטה ההיברידית שאני נוהג בה היום (כשאני נוהג ולא רוכב), אבל את הביאנקי אהבתי ולטויוטה יש אופי בערך כמו למקרר שבמטבח.
המנוולים שינו את הכללים 675234
ועל כך (הטויוטה ההיברידית) כבר נאמר:
הגם אתה, בלוטות'?
המנוולים שינו את הכללים 675238
נראה לי שהאופי שאתה מדבר עליו קשור למגוון והשוני בין (עיצוב, ביצועים, רעשים) מותגי המכוניות שכבר לא קיימים. כיום קשה למצוא הבדלים מלבד הסמל.
המנוולים שינו את הכללים 675304
אתה צודק לחלוטין. לא הזכרתי את רנו 4 מתוך געגוע-ממש לא. מכוניות מיני היום טובות מרכבי מנהלים של שנות ה-‏70- מכוניות משפחתיות על אחת כמה וכמה. כשהייתי בסדיר (67-70) תפסתי טרמפ (מותר היה לנסוע בטרמפים)באולדסמוביל והאנשים שנסעו בו התפעלו שהוא עולה במהירות של 80 קמ"ש לירושלים. כל המכוניות המשפחתיות ומטה היו ללא מזגן (גרתי אז בעמק בית שאן). האם אפשר היה לראות מכונית כמו טויוטה קורולה, סוזוקי ס.אקס 4 ונוספות עם 300.000 ק"מ ונוסעת טוב? ודאי שלא.
המנוולים שינו את הכללים 675324
כל עולם הרכב הישראלי השתנה לבלי הכר מאז. המכוניות הן רק דוגמה אחת; אם הזכרת את נושא המזגן אז עד אמצע שנות השמונים בקושי היו מזגנים, גם כי מדרגות מיסוי הרכב בארץ גרמו למכירת מכוניות עם מנועים קטנים מדי (למשל אודי 80 עם מנוע 1300 סמ"ק, שהיצרן לא היה מעלה בדעתו לשווק באירופה). אם כבר התקינו מזגנים במכוניות האלה יכולת לבחור: או שהאוטו יסע - או שיקרר. ב-‏1986 אם איני טועה ביטלו את מדרגת המס של 1300 סמ"ק וכמה שנים אחר כך כבר הכניסו את המזגן כחובה בכל רכב. אבל גם הכבישים היום שונים לחלוטין. אתה בוודאי זוכר את התקופה שבכביש מרכזי כמו כביש גהה לא היו כלל מחלפים אלא רמזורים, וכל הכבישים הבין-עירוניים פרט לכביש 1, כביש החוף וכביש 2 מאשדוד עד בית-ליד היו בעלי נתיב אחד בכל כיוון - זה עוד היה בסוף שנות השבעים-תחילת השמונים. החקיקה היא דוגמה נוספת. בשנות השבעים העליזות ועמוק לתוך שנות השמונים אפילו לא נדרשת לחגור חגורת בטיחות בעיר גם במושבים הקדמיים. חיים קורפו, שר התחבורה בממשלת בגין הסביר לעתונאים שאמנם הוא יודע שהמומחים ממליצים על חגירה בעיר אבל "אני גם נוהג ואני יודע. בתוך העיר מספיק לתת קונטרה בהגה".
המנוולים שינו את הכללים 675325
מכוניות מיני היום טובות מרכבי מנהלים של שנות ה-‏70.
__________________
המכוניות השתפרו אבל לא הייתי חותם על המשפט הזה. בעיני אאודי, מרצדס, ב.מ.וו, סאב, וולוו ובראש האמריקאיות סיפקו והחזיקו מעמד (וערך) הרבה יותר ממכונית מיני בת ימינו. יש עוד הרבה מקום לשיפור ברכבים (בטיחות, נוחות ונצילות אנרגטית) וההתקדמות די נעצרה אי שם בשנות התשעים כשהידע על בקרת החלקה, ABS, ומתלים נפרדים -(או Bose לדוגמא) הגיעו לכל יצרן.
  המנוולים שינו את הכללים • אריק
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • שוטה הכפר הגלובלי
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • נמר נמר שעל הקיר
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • נמר נמר שעל הקיר
  המנוולים שינו את הכללים • אב טיפוס בנפילה חתולית
  המנוולים שינו את הכללים • אריק
  המנוולים שינו את הכללים • יקה פוץ
  המנוולים שינו את הכללים • ירדן ניר-בוכבינדר
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • יקה פוץ
  המנוולים שינו את הכללים • ירדן ניר-בוכבינדר
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • ראובן
  המנוולים שינו את הכללים • יובל נוב
  המנוולים שינו את הכללים • צפריר כהן
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • שוטה הכפר הגלובלי
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • טל כהן
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • ירדן ניר-בוכבינדר
  המנוולים שינו את הכללים • צפריר כהן
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • נמר נמר שעל הקיר
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • יקה פוץ
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • אריק
  המנוולים שינו את הכללים • אריק
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • יקה פוץ
  המנוולים שינו את הכללים • יקה פוץ
  המנוולים שינו את הכללים • אריק
  המנוולים שינו את הכללים • יקה פוץ
  המנוולים שינו את הכללים • יובל נוב
  המנוולים שינו את הכללים • ירדן ניר-בוכבינדר
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • יקה פוץ
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • יקה פוץ
  המנוולים שינו את הכללים • רון בן-יעקב
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • נמר חברתי
  המנוולים שינו את הכללים • שוטה הכפר הגלובלי
  המנוולים שינו את הכללים • נמר נמר שעל הקיר
  המנוולים שינו את הכללים • היא
  המנוולים שינו את הכללים • נמר נמר שעל הקיר
  המנוולים שינו את הכללים • היא
  המנוולים שינו את הכללים • נמר נמר שעל הקיר
  המנוולים שינו את הכללים • אריק
  המנוולים שינו את הכללים • רון בן-יעקב
  המנוולים שינו את הכללים • יקה פוץ
  המנוולים שינו את הכללים • ברקת
  המנוולים שינו את הכללים • נמר נמר שעל הקיר
  המנוולים שינו את הכללים • ברקת
  המנוולים שינו את הכללים • צפריר כהן
  המנוולים שינו את הכללים • אריק
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  א א א, אלם! • נמר חברתי
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • נמר נמר שעל הקיר
  המנוולים שינו את הכללים • ברקת
  המנוולים שינו את הכללים • ברקת
  המנוולים שינו את הכללים • easy
  המנוולים שינו את הכללים • ברקת
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • ברקת
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • נמר נמר שעל הקיר
  המנוולים שינו את הכללים • יוסי
  המנוולים שינו את הכללים • נמר נמר שעל הקיר
  המנוולים שינו את הכללים • יוסי
  המנוולים שינו את הכללים • אח של אייל
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • אח של אייל
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • נמר חברתי
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • יוסי
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • יוסי
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • קוזמו
  המנוולים שינו את הכללים • המנוול ששינה את הכללים
  המנוולים שינו את הכללים • יוסי
  המנוולים שינו את הכללים • אריק
  המנוולים שינו את הכללים • יוסי
  המנוולים שינו את הכללים • אריק
  המנוולים שינו את הכללים • המנוול ששינה את הכללים
  המנוולים שינו את הכללים • יוסי
  המנוולים שינו את הכללים • המנוול ששינה את הכללים
  המנוולים שינו את הכללים • יוסי
  המנוולים שינו את הכללים • אמ
  המנוולים שינו את הכללים • אריק
  המנוולים שינו את הכללים • רון בן-יעקב
  המנוולים שינו את הכללים • העלמה עפרונית
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • העלמה עפרונית
  המנוולים שינו את הכללים • אביר הקרנפים
  המנוולים שינו את הכללים • אריק
  המנוולים שינו את הכללים • נמר חברתי
  המנוולים שינו את הכללים • יוסי
  המנוולים שינו את הכללים • איציק ש.
  המנוולים שינו את הכללים • אמ
  המנוולים שינו את הכללים • יוסי
  המנוולים שינו את הכללים • אמ
  המנוולים שינו את הכללים • יוסי
  המנוולים שינו את הכללים • אייל סתם
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • אביר הקרנפים
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • אריק
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • אריק
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • רון בן-יעקב
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • שוטה הכפר הגלובלי
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • אריק
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • מלאכי
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • מלאכי
  המנוולים שינו את הכללים • ראובן
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • easy
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • easy
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • יהונתן בר
  המנוולים שינו את הכללים • דורון הגלילי
  המנוולים שינו את הכללים • שוטה הכפר הגלובלי
  המנוולים שינו את הכללים • ירדן ניר-בוכבינדר
  המנוולים שינו את הכללים • ברקת
  המנוולים שינו את הכללים • שוטה הכפר הגלובלי
  המנוולים שינו את הכללים • ירדן ניר-בוכבינדר
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • שוטה הכפר הגלובלי
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • שוטה הכפר הגלובלי
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • רון בן-יעקב
  המנוולים שינו את הכללים • רון בן-יעקב
  המנוולים שינו את הכללים • ארז לנדוור
  המנוולים שינו את הכללים • ברקת
  המנוולים שינו את הכללים • שוטה הכפר הגלובלי
  המנוולים שינו את הכללים • היא
  המנוולים שינו את הכללים • דמות חינוכית
  המנוולים שינו את הכללים • נמר נמר שעל הקיר
  המנוולים שינו את הכללים • שוטה הכפר הגלובלי
  המנוולים שינו את הכללים • נמר נמר שעל הקיר
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • נמר נמר שעל הקיר
  המנוולים שינו את הכללים • רון בן-יעקב
  המנוולים שינו את הכללים • אביר הקרנפים
  המנוולים שינו את הכללים • רון בן-יעקב
  המנוולים שינו את הכללים • אביר הקרנפים
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • מאיה
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • האייל האלמוני
  המנוולים שינו את הכללים • ברקת
  המנוולים שינו את הכללים • אביר הקרנפים
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • תשע נשמות
  המנוולים שינו את הכללים • הפונז
  המנוולים שינו את הכללים • נמר חברתי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים