יופי נחמה 68399
הערבים המהגרים הם בעלי מקצוע (אחיות מוסמכות, למשל), דוברי שפה זרה (השערה: מדובר בהגירה לאירופה או ארה"ב), וכו'. במידה וישיגו הצלחה גורפת, נשאר פה עם השכבה החלשה של השכבה החלשה בישראל.
להפך. 68400
מוגזם לדבר על ''הגירה'', אלה אנשים שיוצאים לעבוד בחו''ל כעובדים זרים. אולי כמה מהם ירצו, ויצליחו להישאר שם. אבל רובם לא יוכלו להתאזרח בחו''ל.
ומי שייצא בוודאי ישלח כסף למשפחה שנשארה כאן, כך שזה יכול לשפר את המצב הכלכלי של השכבה החלשה הנ''ל.
להפך. 68426
באינתיפאדה הראשונה הוגשה תביעה של פלשתיני מוכר פלאפל שבפעולת צה"ל נקטעו בטעות שתי ידיו. נציגת הפרקליטות טענה אז בכתב ההגנה שלא רק שלא מגיעים לתובע פיצויים, הוא בכלל רק הרוויח מהאירוע! יש לו זוג פרוטזות חדשות שהוא יכול להכניס ישר לתוך השמן הרותח כדי להוציא משם את כדורי הפלאפל בלי לקבל כווייה!

ככה בדיוק גם את נשמעת. מה יקרה אם אבי המשפחה יעזוב למדינה אחרת וכל המשפחה תישאר פה? הם רק ירוויחו מזה! חכו ותראו כמה כסף הוא ישלח להם עכשיו כל חודש!
להפך. 68430
ההשוואה ארסית, ולא עושה צדק לכוונה שלי.

ונמאס לי מאלמונים קטלנים.

לך לעזאזל.
להפך. 70892
בול דעתי!!

שאפרט מאילו חורים, בדיוק, יוצאים לי האלמונים ה.... האלה?????

את אחלה אסתי! אני איתך.
להפך. 68461
אכן - השוואה ראויה - הרי הפלסטיני מהאינתיפאדה הראשונה נענה ברצון למודעה בה נדרשו מתנדבים לכריתת שתי הידיים שלו!
עבודה בחו"ל היא מוצא מקובל בארצות עולם שלישי להבאת כסף הביתה, וכמו שתאילאנדים מגיעים לארץ, ככה יש הרבה פלסטינים שעובדים בכווית, לדוגמה.
זה לא מצב טוב, כמובן, כי זה מעיד על בעיות כלכליות אצל שכנתנו מדינת פלסטין. אבל במצב הכלכלי הנכחי בה, זו אופציה קורצת - ועובדה שפלסטינים רבים בוחרים בה.
בקיצור - טוב שמי שכותב שטויות נשאר באלמנויותו, חבל שהוא כותב אותן מראש.
להפך. 68454
הלא מדובר בערבים אזרחי ישראל?

נניח והם היגרו מכאן, האם אזרחותם נשללת? ודאי שלא.

הבה נניח שהמזל שיחק להם בארצות נכר. מה הם כבר יעשו - יעזבו על משפחתם לחו"ל וימכרו את האדמות שבבעלותם? האם אנשי מולדת מעוניינים בקניית אדמות בכפרים ערביים? לי אין מה לעשות עם קרקע כזו, תודה.

טרנספר צריך להכיל בתוכו שלילה של אזרחות ישראלית מהערבים. על כן, נראה כי הדרך היחידה היא הדרך שהוצגה בשעתה ע"י ח"כ אלון והיא הצגת הברירה בין הצהרת נאמנות למולדת ושמירה על האזרחות, לבין אי-הצהרה שכזו ושלילת האזרחות (קבלת מעמד של תושב).

דרך אגב - אני מניח שמולדת מדברת על עידוד הגירה לארצות מערביות. הרי אין לשער שאדם שפוי ירצה להגר עם משפחתו (או בלעדיה) לעיראק או אפגניסטאן. החסרון פה ברור - מגבלות השפה והתרבות לא יאפשרו הגירה המונית במסגרת התוכנית הזו. האפשרות היחידה להגירה של פלסטינאים היא למקום בו הם יוכלו לשמור על אורח חייהם (מבחינת תרבות, שפה וכו') וכן לשמור על רמת חייהם באופן יחסי.

ברור כי במצב הנוכחי המדינה היחידה שעומדת בקריטריונים הללו היא ירדן, ולו רק כי היא מורכבת מרוב פלסטינאי. לדעתי ישראל צריכה לפעול להפלתו של המשטר ההאשמי (למרות יחסיו הטובים יחסית עם ישראל) ולעודד שלטון פלסטינאי, שיספק את התאווה הלאומית הפלסטינאית, ובתקווה גם ישים קץ לדרישות הטריטוריאליות שלהם בשטחי ארץ ישראל.
להפך. 68464
בפעם האחרונה שניסינו "לעודד" נפילתו של משטר והחלפתו בממשלה אחרת, קיבלנו את שר הבטחון כראש ממשלה. או משהו.

(דובי קננגיסר, קוהרנטיות, 2002)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים