הכללה מוזרה 6930
לטענתך, "(לשמאל) יש כמובן את הכסף הדרוש לשהות בחו"ל חודש חודשיים".

המשוואה הזאת, אשכנזי = עשיר = שמאלני, ומצד שני מזרחי = עני = ימני, קצת מוזרה לי, אולם נראה לי שנוח לימין להחזיק בה. (אתה התייחסת רק לחציה, עשיר=שמאלני מול עני=ימני).

אני מכיר יותר מאיש ימין אחד שיכול להרשות לעצמו גם שנה-שנתיים בחו"ל, ויותר מאיש שמאל אחד שלא יכול להרשות לעצמו אפילו את כרטיס הטיסה. אני בטוח שגם אתה מכיר כמה דוגמאות.

או אם להציג את זה אחרת: בערך %40 מהעם הם אנשי שמאל (ועוד מספר דומה אנשי ימין, והשאר "צפים" – המספרים לא מדוייקים, כמובן). האם לדעתך ל- %40 מהעם – שגם אם הם ה- %40 העשירים ביותר, עדיין מדובר בציבור הכולל את העשירון הרביעי כולו – יש להם, לכולם, את הכסף הדרוש?

בקיצור, הכללה והכפשה מיותרת.
הכללה מוזרה 6944
ובכן, טל,
אתמול באתי בשעה שמונה ועשרה למכוניתי והתכוונתי להתניעה כדי לנסוע לבחינה שמתחילה בשעה תשע באוניברסיטה, אבל המכונית לא התניעה. בצר לי, הזמנתי מונית. הדרך מרעננה לרמת אביב אורכת בפקקים כארבעים דקות; במשך כל פרק הזמן ניסיתי לחזור על החומר "המישדיפי" משהו (משפט מנהלי), וכמובן שלא פציתי את פי.

לא עברה יותר מרבע שעה עד שנהג המונית התחיל להאדים, לנופף בידיו, ולצרוח שאני "אזכור" מה שהוא אומר לי, סטודנטית באוניברסיטה שכמותי, "מה יהיה פה כשהוא יחזור", ומה ג'ורג' בוש ג'וניור אומר על זה, ואיך שהוא לא מפחד ממלחמה, והבן שלו בגולני, ויש לו ול"יותר מחצי עם" השני אליו הוא משייך את עצמו לא פחות אמהות מלי, והם לא פחות חכמים, ואף אחד לא יוותר פה על כלום, ואין לו מנדט, ובכלל כל הקולות של מפלגת המרכז הגיעו מנהגי מוניות שהיו מאוכזבים מביבי, ומה פתאום הוא מזלזל בכנסת.

אתה באמת חושב שהייתי זוכה לתיאטרון העגום הזה אילו צבע עורי היה כהה יותר, ובמקום לנסוע לאוניברסיטת תל אביב הייתי מבקשת לנסוע לשוק? להזכירך, דעותי הפוליטיות לא היו ועד עכשיו אינן ידועות לנהג האמיץ שאת שמו איני יודעת. אבל מה הסיכוי שבחורה "בלונדינית", אשכנזיה, שנוסעת לאוניברסיטה חושבת אחרת?
ההסתברות כל כך גבוהה, שבאמת אין טעם לברר.

מה שחבל רק, זה שזו רמת הניתוח של מאמרים באייל: מהכותבים כאן חשבתי שאפשר לצפות ליותר ממה שמסוגל לחשוב עליו נהג מונית אמיץ לב.
עם כל הכבוד, המציאות בישראל היא עגומה וקשה מכדי שיהיה אפשר לנתחה ניתוח פשטני ודיכוטומי כל כך. באמת, מר כהן, למה לשלוח גנרלים למשא ומתן על שלום אם אפשר לשלוח אותם לפקד על טנקים שירדפו אחרי ילדים זורקי אבנים. חבל על הזמן.
למה לסגת מלבנון? בקיצור, באמת כנראה כל מאמץ בכיוון שמנסה לבנות כאן חיים ובית נורמלי לעם היהודי מיותר ממילא- הפתרון הרציונלי ביותר הוא לברר מתי יוצאת הטיסה הבאה.
אהוד ברק נותן לי הרגשה שהוא לפחות משתדל ליצור בסיר הלחץ הזה תשובה, פתרון שיהפוך את המפעל הציוני ליותר מאנקדוטה חולפת. מאוד יכול להיות שהוא לא יצליח, אבל לפחות הוא עושה כמיטב יכולתו.
מה הפתרון החלופי שלך? להכניס את המחסנית ולדרוך.
מה אני אגיד לך, מר כהן, כנראה באמת יותר מחצי מהעם תומך בדעתך,
מלחמה נעימה, עימות שמח לכל גיבורי ישראל שששים אלי קרב שאולי יגיע ממילא.

נפגש בנמל התעופה?
הכללה מוזרה 6946
הסיכויים באמת אינם רבים, שלומית. מאחורי החזות ה"בלונדינית-אוניברסיטאית" מסתתרת לה גם העובדה האכזרית: ישנה גם הפרדה כלכלית.

צה"ל הולך ומתבסס על השכבות התחתונות של החברה הישראלית. ה"צפונים" או אם תרצי ה"בלונדים-אוניברסיטאים" הולכים למחשבים. היחידות המסתערות הולכות ונבנות מעיירות הפיתוח ומהשכונות הנמוכות יותר שבערים.

אנא, אל תקחי את דברי כפשוטם. איני מתכוון לומר ש"כל ה..." הולכים למחשבים. או ש"כל ה.." יעלו על המטוס. אני רק מדבר על המגמות.

מגמות, שסיפור המונית שלך ממחיש כאלף אלפי עדים.

באשר להכנסת המחסנית, הייאוש והמטוס.

לא לא נפגש במטוס. ולא בשדה התעופה.

הייאוש, הוא בעיני מסממני הפירות הבאושים של חוסר הלכידות החברתית השורר בישראל ההולכת ומתפרקת לבליל של קבוצות נפרדות חסרות דבק חברתי, ושל חוסר ממלכתיות בחינוך בישראל, של חוסר צדק כלכלי בישראל ושל פירוק תחושת האימון במערכות השלטון והחוק.

נסי לדבר עם אמריקאי על החזרת שטחים של ארה"ב, או אולי נסי מזלך לדבר עם טורקי על ויתור טריטוריאלי לכורדים, או אולי לסורים.
בעצם, נסי לדבר עם כל עם על ויתור גרגר אחד ...

בישראל מתקיימת אנומליה וטירוף מערכות מוחלט בגל הנוגע לזהות לאומית, מדינה ועם.

ישראל צריכה, יכולה וחייבת לנצל כל יתרון שיש ברשותה, אבל ממש כל יתרון, על מנת להשאר גדולה ככל האפשר ומרתיעה ככל האפשר.

מוזר או לא, זוהי גם הדרך החסכונית ביותר במונחי חיי אדם ישראליים.
הכללה מוזרה 6957
ראשית, הסיפור שלך *כן* סובל מהכללות. קשות, אפילו.

שנית: אולי תוכל להסביר לי מדוע בבחירות באוניברסיטת ת"א, שהם בחירות פוליטיות, אין רוב מוחץ לשמאל? (למעשה, לפעמים - אם זכרוני אינו מטעני - אין לו רוב בכלל)?

בקיצור, הטענה "בלונדיני = עשיר = סטודנט = שמאלני" מופרכת מיסודה. אפילו לא קרובה למציאות. מה גם שצבע שיער הוא זול למדי בימינו.
שורה תחתונה בבקשה- שורה תחתונה 6960
האם העובדה כי רוב הציבור המשכיל+מבוסס כלכלית משתייך פוליטית לשמאל ניתנת להכחשה?
אני מפקפק בכך.
הכללה מוזרה 6963
טל נכבדי,
עצום עיניים ככל שתרצה, אבל ביום בהיר רואים את המגמה. שכונת בבלי בת"א אם ניקח כדוגמא הינה ללא ספק מעוז ה"אנשים היפים..." הינה ללא ספק מעוז ה"כזה כאילו.." והינה ללא ספק וזה כבר ללא הבדל צבע דת ולאום אחת ממעוזי העושר הישראלי. וביחד, תוכל לגלות מנתוני הצבעות הקלפי כי הינה שייכת ברובה לאגף "המחזירים.." (ולא בתשובה...)

דרך אגב, תמיד הייתה האנומליה הזו. עוד בירושליים של שנות ה- 1940 תמכה שכונת רחביה (שכונה עשירה למי שזקוק להבהרה) ב"הגנה" והתנגדה לאצ"ל - לח"י.

נתנייה הייתה מעוז האצ"ל. נתנייה לא ת"א.

החלוקה הכלכלית מעמדית צבעית (מלשון צבע) הייתה תמיד ברורה. דומני שגם כותבת ההערה ערה לעובדה (מכאיבה) זו וציינה אותה
בתגובתה..

וכן, יש לי חברים מבבלי שתומכים רק בימין. אבל המגמה, גם אם נתפסת לכלל הכללה, הינה המציאות...
הכללה מוזרה 240223
מאיפה אתה יודע מה מצביעים בקלפי?!?!?!
הכללה מוזרה 240401
1. תחליט.
2. נתוני ההצבעה המפורטים מכל קלפי מתפרסמים זמן קצר אחרי הבחירות.
חשיבה יצירתית במקום טעינה ודריכה 6979
מאוד מקווה שלא ניפגש בשדה התעופה, שלומית, בשדה הקרב או גרוע, בבית קברות.
אחרי 100 שנות מלחמה ויותר כדאי לנסות אחרת לבד מלהכניס את המחסנית ולדרוך. הקזנו דם רב מדי, רב מדי ויקר!.
דבריו של שי כהן מקוממים ומילטנטים ממש בעיני, אם בקולו של ברק הוא שומע את קול החונטה. ברק פועל במציאות בלתי אפשרית. אם יביא ברק הסכם כלשהו הימין ישצוף ויקצוף, (גם אם יהיה זה הסכם טוב!). אם לא יחזור עם הסכם כלשהו השמאל לא ישכח ולא יסלח (מדינה שלמה געשה ורתחה "כן" או "לא" לצאת מלבנון, כשהמחיר היה דם צעיר יומיום. אף אחד מהפוליטיקאים שמתארגנים עכשיו להניח מקלות בגלגלי העגלה, שעוד לא ידוע מה פנים יהיו לה, לא העיז לעשות את שברק עשה ביציאתו מהתופת שם).
ברק יצא למלחמה ב"קמפ-דיויד" אם מישהו לא מבין זאת. אבל זאת מלחמת כוח-המוח ולא מלחמת כוח-הכוח. שהרי "בתחבולות תעשה לך מלחמה" המנצחים תמיד היו ויהיו שיכים למחנה דוד ולא למחנה גולית זאת לימדו אותנו בהיותנו דרדקים. במקום לסייע בחשיבה נועזת ויצירתית, לשחק בקלפים אחרים, לעשות הכל כדי למנוע שפיכות דמים בעתיד, אנחנו מחכים לברק בפינה נושפים בעורפו, מחדדים חרבות, ומתכננים איך לתקוע בגבו, בגלגליו או ישר בלבו, כדי לצאת בשמחה למלחמה הבאה.
חברה! תעשו סיבוב פרסה בראש המילטנטי שלכם! תחשבו שלום! להעלים את הערבים מכאן, להתעלם מהם או לשלוט בהם אלה רעיונות שאינם ניתנים למימוש!! לא יעזור. גם אם ננצח בארבעים המלחמות הבאות.
וסיפור-המונית שלך, שלומית, לא רק שנשמע לא טוב הוא גם אינו רלוונטי.
מיקמת עצמך במשבצת ברורה ובהירה: סטודנטית בלונדינית שגוו עורה "לא-כהה" גרה ברעננה ולומדת משפטים או משהו קרוב באוניברסיטת ת"א, מצבה הכלכלי מעל למצוי ולמקובל אם היא מרשה לעצמה מונית ספיישל בשעות וכוון העומס מרעננה לת"א. כל זה נחמד אבל לא רלוונטי גם אחרי "התיאטרון העגום" של נהג המונית.
ולטענותייך שהן כן רלוונטיות, אני בסה"כ איתך! מי יתן וישוב ברק בשלום עם שלום. ולא נפגש בשדה התעופה!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים