שאלה של סמכות 72433
אם תקום מדינה פלשתינאית, ותחתום על האמנה האמורה, האם ניתן יהיה לשפוט ישראלים (חיילים או מדינאים) (או קבלני בנין!?) על עבירות שנעשו בשטחי פלשתין, בטרם היות פלשתין?
שאלה של סמכות 72482
מדינת ישראל מצאה לנכון לשפוט על עבירות שבוצעו שלא(!) בשטחה, בטרם היותה.
שאלה של סמכות 72488
סביר מאוד שפלשתין תרצה לשפוט חיילים ישראלים על פשעים נגד העם הפלשתינאי. עם זאת, ברור לחלוטין שישראל תתנגד לסמכותה של פלשתין לעשות זאת, ואם פלשתין תחתוף חייל ישראלי כדי להעמידו לדין, סביר שישראל תראה בזאת קזוס בלי. לדעתי, הסכם השלום עם פלשתין חייב לכלול סעיף של ויתור על כל התביעות ההדדיות על פשעי העבר.

השאלה שלי התייחסה לנקודה אחרת לגמרי. לבית-הדין בהאג אין כרגע סמכות לשפוט לגבי הנעשה בשטחים. האם שינוי הריבונות בשטחים יכול להעניק לו סמכות זו, גם לגבי פשעים שנעשו בטרם שינוי הסמכות?
שאלה של סמכות 72535
לא.
לפי אמנת רומא ("חוקת" בית הדין הפלילי הבין לאומי) לבית המשפט אין סמכות רטרואקטיבית (סעיף 11, סעיף קטן 1).


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים