פעולה רצחנית ומיותרת. 80154
וע"ב היה אומר: זה נראה כאילו שרון מנסה לדחוף את העבודה אל מחוץ לממשלה.
פעולה רצחנית ומיותרת. 80483
שאלה לי אליך, מר כהן. אם תדע לבטח שע"י רצח של בן אדם אחד תוכל להציל ממוות ודאי לא פחות ממיליארד בני אדם, האם תרצח?
פעולה רצחנית ומיותרת. 80530
כשזה יקרה, נדבר. במקרה המדובר לא הוצלו מיליארד בני אדם, לא מליון בני אדם, לא אלף בני אדם, לא מאה בני אדם, ואולי גם לא שלושה. אבל כתריסר נרצחו, ואני די בטוח שהיו אלטרנטיבות אחרות.
פעולה רצחנית ומיותרת. 80582
נכון, זה לא הולך לקרות בקרוב אבל תענה על השאלה כניסוי בתחום המוסר.
כמו כן, שים לב כי השאלה אומנם תאורטית אבל לא לחלוטין. המחבל שטופל תיכנן לבצע טבח המוני. * נניח כי בו היו נרצחים עשרות או מאות בני אדם, האם אז היית תומך בסיכול הממוקד רטרואקטיבית?

פעולה רצחנית ומיותרת. 80682
אין לי מושג מה אמינות המידע בקישור שהבאת. בכל מקרה, מדובר מבחינתי בעניין תיאורטי לחלוטין. לו הייתי עומד בפני ההחלטה, הייתי מחליט מה שהייתי מחליט, ואין לי כל דרך לדעת עכשיו מה הייתי מחליט.
פעולה רצחנית ומיותרת. 80854
אני מניח אפוא, כי גם ראשי צה"ל החליטו כפי שהחליטו, על איזה יסוד אתה מבקר את החלטתם?

ארשה לעצמי להפליג אל עבר מחוזות התאוריה. לו היית מחליט לשלילה, היית סופג ביקורת על מיליארד האנשים שנרצחו, ולו היית מחליט לחיוב, היה בא אליך פלוני בשם טל כהן, וקורא לפעולתך "פעולה רצחנית ומיותרת".
פעולה רצחנית ומיותרת. 80855
מספיק עם הדמגוגיה: לא עמדו מיליארד אנשים על הפרק.

אני מבקר על החלטתם על-פי מבחן התוצאה. אם ידעו שמתוכננת לצאת משאית נפץ מאזור מסויים בעזה, הגבירו נא את השמירה במחסומים. אל תפציצו אזור מגורים. אחרי הכל, בחודש האחרון בערך, הסגר מוכיח את עצמו במניעת פיגועים. אין כל סיבה להסלים את המצב; לפחות לא סיבה *בטחונית*. אני עדיין חושש שמניעיהם של מקבלי ההחלטה היו זרים לשיקולים הבטחוניים.
פעולה רצחנית ומיותרת. 81108
אתה חושב שאם ניתן היה להשיג את אותו אפקט בטחוני, מבלי לפגוע בחפים מפשע, צה"ל היה מחליט להפציץ בכל זאת?
לדעתי לא, מטעמים מוסריים-הומאניסטיים (והציניקנים אולי יאמרו כדי להימנע מביקורת בינלאומית). מה היו השיקולים הלא-בטחוניים של מקבלי ההחלטה לשיטתך?
פעולה רצחנית ומיותרת. 81126
מי שהחליט להפציץ היה שר הביטחון, לא צה"ל. ההחלטה היה בידיו.

שיקולים לא בטחוניים? לפואד הפתרונים. חימום הזירה כדי להקטין את הקריאות לעזיבת הממשלה? (התירוץ להשארות בממשלת האחדות היה פעם "המצב הבטחוני", וכיום תירוץ זה תופס פחות).

אני יודע שבהתחלה טענתי בדיוק את ההיפך, אבל אז חשבתי ששרון הוא אישר את הפעולה, ולא פואד. בכל מקרה, אלו ניחושים ריקים: אין לי מושג מה היו הסיבות האחרות, אבל קשה לי מאוד להאמין שהשיקולים היחידים היו בטחוניים.
פעולה רצחנית ומיותרת. 81242
אם מטרתו של שר הביטחון הייתה להקטין את הלחץ על העבודה לעזוב את הממשלה, הרי שהפעולה בעזה לא שירתה מטרה זאת. להיפך, בשמאל הקיצוני נשמעו קריאות לעזוב את ''ממשלת הדמים''.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים