על דמגוגיה 8482
שתי הערות קטנות:

רץ כאן דיון על "האם העתקת תוכנה היא גנבה, או לאו", כאשר הנקודה היא על הגדרת המילה "גניבה", בעיקר.

שימו לב להצלחה הדמגוגית האדירה של חברות התוכנה (והמוזיקה): המעתיקים נקראים, לעיתים קרובות, "פיראטים"; הכינוי הפך לשגור בפי כל.

בסדר, אפשר אולי להתווכח על השאלה האם זו גניבה או לא, אבל להשוות מעתיקי תוכנה לשודדי-ים, אשר בניגוד לרומנטיזציה שעברו בסיפורים של רוברט לואי סטיבנסון ואחרים, היו בדרך-כלל אנשים שפלים לאין-שיעור, וגם רוצחים ואנסים?

שנית, דמגוגיה קלה של ירדן, אני חושש. במקום אחד במאמר אתה משווה בין הלגיטימציה של העתקת תוכנה ולעתקת מוזיקה ("אמפשילוש"). במקום אחר אתה טוען שאחת הסיבות, אולי, קצת, לא ממש, בערך כזה, ללגיטימיות של העתקת תוכנות של מייקרוסופט היא עושרו של ביל גייטס. אם נתעלם לרגע מכך שמההעתקה נפגעים גם עובדים אחרים בחברה, חלקם אולי עניים ממך, עדיין עולה השאלה: האם היית מאמפשלש מוזיקה של אמן שחיי טוב בהרבה ממך? בקרב המוזיקאים המוכרים, רבים (אם כי בפירוש לא כולם) עשירים בהרבה מאתך. אז מה? לפני שאתה אונס ורוצ--- סליחה, מעתיק את המוזיקה של מישהו, אתה בודק את מצב חשבון הבנק שלו?
עניי מיקרוסופט 8753
באשר למונח פיראטים: לא אסון. ממילא, כמו שאתה אומר, האסוציאציה הראשונית של רוב האנשים ל"פיראטים" היא (כמעט) חיובית, בכל אופן יותר מ"גנבים". מי שבוחר להתעמק יותר, מוזמן כבר להתעלם מטרמינולוגיה.

באשר לעושרו של גייטס: דווקא ההגיגים שלי בהמשך, תחת הכותרת האיומה "גינוי קניין חבור" (ויבוא רון על הברכה, על שדחק אותי לחשוב על כך) גרמו לי פתאום לראות בעושרו של גייטס חלק מאוד חשוב בעניין. אצל גייטס מדובר על השילוב של העושר עם ההתנהגות העסקית הנלוזה של מ"ס. טענתי שזה מקרה קיצוני, ואיני משליך ממנו על מקרים פחות קיצוניים. באשר למוזיקאים עשירים מאוד - הם בדיוק מקרה פחות קיצוני. הם "אשמים" לכל היותר בעושר.

אבל דווקא הטענה שאמרת ומייד שמת בצד, שיש במ"ס גם עובדים עניים יותר ממני - היא נאה ואין לי (כרגע) תשובה טובה. איכשהו היא כמעט עלתה בדעתי כשכתבתי את הרשימה, והדחקתי.
עניי מיקרוסופט 318838
מהו "גינוי קניין חבור"?
עניי מיקרוסופט 318999
כנראה (כך אני מבין מתגובתי אליה הגבת) משחק מילים ששימש ככותרת לפתיל בדיון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים