סוג אחר של סימביוזה 99416
אסף - אני תוהה מה דעתך על השימוש בכלבי נחייה לעוורים?
סוג אחר של סימביוזה 99455
אין לדעתי הבדל עקרוני בין כלבי נחייה לכלבי שמירה או לכלבים שמוחזקים למטרה אחרת. בהודעה קודמת בדיון התייחסתי לשאלת כלבי השמירה ככה:

"אם אנחנו מתייחסים אל הכלב בכבוד, חושבים על האינטרסים שלו, דואגים לו לתנאי מחיה טובים ועונים על צרכיו באופן נאות, אין כל פסול בכך שנהנה מהעובדה שנוכחותו מרתיעה פורצים. אם לעומת זאת אנחנו מתעלמים מצרכיו של הכלב, קושרים אותו כל היום ברצועה קצרה ומספקים עבורו רק את הצרכים המינימליים ביותר שישאירו אותו בחיים, אנחנו מתעלמים מחובותינו הישירות כלפיו ולכן מדובר במעשה לא מוסרי."
סוג אחר של סימביוזה 100546
שתי סוגיות:

ראשית, טענת בעבר (אינני זוכר את הניסוח המדויק, ואני יודע שאתה סובל מתופעה של מילים המופיעות דרך פלא בפיך, ולכן אני מתנצל מראש אם אני שוגה) – טענת בעבר שלדעתך יש להוביל להכחדת הכלבים והחתולים המבוייתים.

שנית, כדי שכלב יוכל לשמש ככלב נחיה לעוורים, עליו לעבור אילוף לא קל; והבנתי שחובבי חיות רבים רואים אילוף זה כ"אכזרי". (הדבר נכון גם לגבי כלבי שמירה, אך אלו מעניינים אותי פחות).
סוג אחר של סימביוזה 100552
אנקדוטה קטנה: לשכנים שלנו יש כלבת לברדור בת שנה וחצי בשם וונדי.
כלבה זו הייתה מיועדת להיות כלבת נחייה, והמשפחה שימשה לה משפחה אומנת. אלא מה, התברר שוונדי לא תצלח ככלבת נחייה- היא רגישה מידי להיסחים. לכן, וונדי נשארה עם המשפחה הזו לצמיתות.
כך לכל מי שתהה מה קורה לכלבים שיועדו להיות לכלבי נחייה והדבר לא הצליח- לא, הכלבים אינם סובלים מהעסק.

אגב, וונדי היא אחת הכלבים היותר מאושרים שהכרתי.
סוג אחר של סימביוזה 100565
מה שטענתי בעניין ההכחדה הוא שאילו היו נשארים בעולם רק שני כלבים, זכר ונקבה, אני משער שלא הייתי מאפשר להם להתרבות. כך גם לגבי חתולי בית. הסיבה היא מצבם הכללי של רוב מוחלט מהפרטים ממינים אלה, אשר הונדסו ו''שובחו'' בדרכים שונות ומשונות במשך מאות שנים עד שאיבדו את כל היכולת הטבעית שלהם להסתדר בזכות עצמם, ונוצרה אצלם תלות מלאה באדם. האדם, מצידו, איננו מקיים את חלקו בעסקה וזורק אותם לרחובות, למכלאות עירוניות ולמעבדות ניסויים, והתוצאה היא שעל הרוב המוחלט של הפרטים ממינים אלה נגזרים חיים עלובים וקשים מאד, עתירי רעב, מחלות והפרעות נפשיות - ומצבם הרבה יותר גרוע מזה של פרטים ממינים ביולוגיים אחרים שכללית מסוגלים לדאוג לעצמם.

לגבי אילוף כלבי נחייה, אינני מכיר את הנושא מספיק כדי להתייחס עניינית. הרעיון הכללי נשאר בכל מקרה בתוקפו - אם היחס כלפי הכלב הוא יחס של כבוד והתחשבות בצרכיו וברצונותיו, אין מניעה שהוא יסייע לאדם עיוור להתמצא בסביבה. אם מתייחסים לכלב נחייה רק כאל ''מכונת ראייה'' שמקבלת בדיוק את המינימום שהיא צריכה על מנת להמשיך ''לעבוד'', הרי שזה יהיה מעשה בלתי מוסרי ובמקרה הזה גם כפוי טובה באופן קיצוני.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים