אודות "האייל הקורא"

"אין סכין מתחדדת אלא בירך של חברתה", אמרו חכמים. לכולנו יש דעות על עניינים רבים ושונים. גיבשנו אותן מתוך הסכמה או מחלוקת עם דעה אחרת שקראנו או שמענו, לפעמים יש לנו נימוקים סדורים להגן עליהן, ואנו עושים זאת בהצלחה מרשימה מול יריבים דמיוניים בתוך ראשנו. אבל אם מזדמן לעמת אותן מול אדם אמיתי המחזיק בדעה שונה על אותו עניין, קורה לפעמים דבר מופלא: מתברר שלא כל כך קל להגן על הדעה. פתאום אנחנו מגלים נימוקי נגד שלא חשבנו עליהם. פתאום מתברר שחלק מהנימוקים שלנו בעצם לא כל כך טובים. אותו דבר, כמובן, קורה למי שבצד השני, בזכותנו.

ואז, קורה דבר עוד יותר מופלא: במלחמת הקיום של הנימוקים זה מול זה שורדים החזקים. מתברר מהם הנימוקים הטובים יותר. הם מתחדדים. גם כשאנו נשארים בדעה איתה הגענו, עכשיו ברור לנו יותר מדוע. וברור לנו יותר באילו מקרים היפותטיים היא לא תהיה נכונה. החכמנו. ולפעמים, לא הרבה, קורה המופלא מכל: אנחנו משתכנעים שבעצם הדעה שלנו לא היתה נכונה.

מה יותר טוב ממפגש כזה אחד־על־אחד? מפגש של רבים־על־רבים. כל אחד תורם את נימוקיו ודעותיו, מחכך אותן באלו של החושבים אחרת, ונשכר מהחוכמה הקולקטיבית. אפשר אז ללמוד ולהחכים גם מדיון של אחרים, בלי להשתתף בו. אפשר לגבש דעה על נושאים שמלכתחילה לא היתה לנו דעה בהם, ואפילו על נושאים שלא ידענו על קיומם בכלל. כדי שמפגש כזה יהיה מועיל, דרושה במה מתאימה, כזו שתאפשר לכולם להקשיב לכולם, לעקוב אחרי פתילי הדיונים השונים, וכל זאת בסבלנות – כי גיבוש טיעונים ודעות, במיוחד בשלב שבו הן מתחדדות מול אחרות, דורש מחשבה וזמן. דרושים משתתפים שיביעו את דעתם ויגנו עליה זה מול זה. הם אינם חייבים להיות גאוני הדור: התהליך של השחזת הנימוקים זה בזה כה חזק, שגם סתם אנשים נבונים מהישוב יגיעו לתובנות עמוקות. ודרושה תרבות דיון: הקשבה, סבלנות, ענייניות וכבוד הדדי. גם כשזה קשה, וזה קשה כשמישהו מביע דעה מנוגדת בנושא שבנפשנו, ועוד יותר כאשר אין הוא נוהג בהגיון, ביושר ובמתינות אותם אנו תובעים מעצמנו. אבל כבר הוכח פעם אחר פעם שזה כדאי.

לפיכך נתכנסנו.


חברי המערכת

העורך הראשון דובי קננגיסר
עורכים אליהו גרייצר, יובל נוב, ירדן ניר-בוכבינדר, הפונז
עורכים לשעבר איילת בועזסון, ערן בילינסקי, דני בר, שמעון גלבץ, טלי וישנה, טל כהן, אביבה משמרי, יהושוע ניר, עדי סתיו איילת עוז, אדם קלין-אורון, שוטה הכפר הגלובלי, אסף שפריר
תכנות טל כהן
סיסאדמין ערן טרומר
מאיירת נועה ויכנסקי


אתר "האייל הקורא" נפתח לציבור בערב ראש השנה תש"ס, 12.09.1999.

עודכן לאחרונה ב-10.6.2015
מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים