הדיסק שצריך להיות בכל בית בישראל 20
ירדן ניר לא מבין איך קרה שפיספסנו את השמחות.

אם אני מבין משהו במוזיקה, "השמחות" היו צריכים להיות שלאגר היסטרי. כנראה שאני לא מבין כלום במוזיקה, כי השמחות לא הפכו לשלאגר היסטרי - כלומר, הדיסק השלם לא. חזרתי לארץ אחרי שלושה חודשים בחו"ל, ואמא שלי, לא ממש אורקל של מוזיקה, דיווחה לי על שלאגר היסטרי שמשתולל ברדיו עם מילים מטורפות בשם "יהודה יהודה". אחרי שקניתי את הדיסק, ותהיתי איך הוא לא נהיה כבר קלאסיקה, חשבתי שהבעיה היתה שהשיר השני שהם הוציאו היה "היו לי פעם חברים", אולי הכי חלש בדיסק, ולא אחת הבלדות, למשל "בדרך הביתה", שהיו יכולות להתאים כמו כפפה לסוף־שבוע־גרוע־בגלגלצ ופילינג בתוכניות אקטואליה. אחר כך סיפרו לי שבדיוק השיר הזה דווקא כן הושמע ברדיו, ומסתבר שהוא, אפעס, לא תפס. הייתכן שההצלחה של "יהודה יהודה" היתה בעוכריהם? שבגללה הוטבעה עליהם תווית של ליצנים מטורפים, ואז לא ידעו איך לאכול את "בדרך הביתה"?

האמת נמצאת אי שם, אבל זה לא צריך לשנות לכם: לכו לחנות התקליטים הקרובה, בקשו לשמוע את הדיסק, שיר 6, והכינו ציפיה לשיר רציני, רומנטי ויפה. בפזמון תקבלו פיק ברכיים, מעוצמת היופי של הלחן. אחר כך תקנו. ובבקשה אל תורידו MP3 כתחליף לקניה, במיוחד לא אם אתם מרוויחים יותר כסף מהחמישיה הזו. תקנו, כי זה לא השיר היחיד היפה כאן: כל הלחנים נהדרים, אבל "ירח", "טניס", "לא תמיד לא מתלונן" ו"ורה" מציגים את ישראל ברייט כאחד ממלחיני הפופ/רוק המבריקים ביותר שהיו כאן, איפשהו בין דני סנדרסון ליוני רכטר.

תקנו, כי הצליל של הלהקה הוא הדבר הרענן ביותר שנשמע כאן מאז "הג'ינג'יות", ואולי הרבה קודם. תחשבו על זה: אקורדיון, ודרבוקה. שניהם היו כאן תמיד: אחד ליווה אותנו מאמא רוסיה דרך שיעורי זמרה אל ערבי שירה בציבור. השניה יצאה מהכפר הערבי אל יציעי הכדורגל ולהפגנות בככרות. והנה, סוף סוף, גילה אותם הרוק, וכמה יפה הם משתלבים. עם הסמליות הזאת, שלאקורדיוניסט קוראים ויטלי פודולסקי, ולדרבוקאיסט סמי בדרה, השמחות הגדירו מחדש את המושג "מוזיקה ישראלית". קשה גם להחמיץ את העובדה שהדיסק נפתח ב"ירח", הערבי במידה רבה, ונגמר ב"ונשחק", הרוסי באופיו.

תקנו, כי יש כאן עוד כל כך הרבה: השמחה הבאמת מדבקת של "יהודה יהודה"; "ורה" המצהיר בגאווה על המקצב שלו, המתחכם ביותר בתולדותנו; "קוקול טומין" עם צליל הדאנס העדכני הנפלא שלו. (שאלה: נדמה לי שקו השירה העיקרי בו, זה עם טקסט הג'יבריש, בקולו של פודולסקי נדמה לי, מנוגן אחורה. אם כן, מה הוא שר שם במקור? הרי גם ל"נימוט לוקוק" אין משמעות!?)
אני חייב להגיד פגמים? טוב, אז הקול של ישראל ברייט חפיפי משהו, וזמר אחר היה אולי מצליח לרגש עוד יותר עם הלחנים האלה. ביג דיל.

בעיה יותר מהותית יש למי שאלרגי לדרבוקה, וכנראה יש כאלה. מה קורה לכם, כלי נהדר. אתם יכולים לנסות להתרפא עם הדיסק הזה. אם לא, הפסד שלכם.

אה כן, והעטיפה הקדמית נוגעת ללב.
קישורים
השמחות
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "מוזיקה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

רענן יש יותר. קליל זה פופטיץ 138
אם אתה מחפש סאונד באמת רענן, תנסה את ''אסטרו מנטלי'' של המהפכה המיותרת (רק באוזן השלישית אני חושב).
רענן, אבל בטוח לא קליל.
רענן יש יותר. קליל זה פופטיץ 36061
אולי תנסה טראנס זה סאונד באמת רענן.
צודק 171
יש לי כבר את הדיסק ובהחלט נהנתי ממנו אבל בארץ כל להקה טובה או לא טובה נעלמת מיד לאחר השקיעה.

וזה חבל אבל עובדה
צודק 201
יש הרבה מקרים של להקות המחזיקות זמן רב
צודק? 39859
משינה, החברים של נטשה ואתניקס. חוץ מהן אני לא חושב שהיו להקות פופ/רוק ישראליות שהצליחו להוציא יותר משני אלבומים (לא כולל הופעות חיות, איחודים, אוספים וכו).
רוקפור? טיפקס? כוורת? 39862
רוקפור? טיפקס? כוורת? 39866
צודק, שכחתי את טיפקס.
בקשר לכוורת אני לא זוכר אלבום שלישי (חוץ מ"ספורי פוגי", ו"פוגי בפיתה").
לגבי רוקפור, האמת שאני מכיר רק אלבום אחד שלהם מתחילת שנות התשעים ואת "בחזרה לשבלול" שלא ממש נחשב אבל אני לא אוהב אותם אז אני לא עוקב ויכול להיות שאני טועה.

כשאני מפשפש בזכרוני אני נזכר גם בכנסיית השכל (שאני לא זוכר אם הוציאו 2 או 3 אלבומים), איפה הילד שנדמה לי שהוציאו 3 (לא כולל האוסף) והיהודים שאין לי מושג כמה אלבומים הם הוציאו ויכול להיות מאוד שזה יותר מ 2.

אז ככה, נעלה את המספר ל 3 אלבומים, נוסיף את טיפקס לרשימה ונסגור עניין.

בכל מקרה אנחנו לא מקבלים להקות רבות אלא להקות ספורות.
רוקפור? טיפקס? כוורת? 39868
כוורת הוציאו גם את ''צפוף באוזן''.
כוורת: צפוף באוזן? 39869
רוקפור:רשת פרפרים, בחזרה לשבלול, האיש שראה הכל, one fantastic day, supermarket
אבל אתה צודק, אני סתם קטנוני. אין (להקות) רוקנ'רול בעברית :)
כוורת: צפוף באוזן? 39870
אני לא אמרתי את זה. יש רוקנרול בעיברית, יש לא מעט להקות רוק ישראליות טובות, רק שרובן לא מצליחות להחזיק מעמד לאורך זמן.
רוקפור? טיפקס? כוורת? 39975
איפה הילד הוציאו ארבעה אלבומי אולפן: "זמן סוכר", "שדים", "מסעותי עם עצמי" והרביעי, ללא שם.

היהודים הוציאו רק שני אלבומים.
הכל עובר חביבי! 39976
הרביעי לא היה אוסף?
הכל עובר חביבי! 40104
לצערנו לא. החבר'ה פשוט לא הבינו, אחרי הכשלון הקולוסלי (גם כלכלית וגם אמנותית) של האלבום השלישי, שזהו, נגמר הסוס. האלבום הרביעי כלל את הדואט של חמי רודנר ואיגי וקסמן (רק בשביל לקבל חיבוק) ועוד כמה שירים מיותרים לחלוטין, כולם חדשים לגמרי.
כמובן שיצא גם אוסף (ואלבום הופעה), אבל לזה לא התייחסתי.
המשך 39977
נקמת הטרקטור? אולי גם "מופע הארנבות של ד"ר קספר"?
המשך 39983
לגבי הקספרים אני כמעט בטוח שהם עצרו.
מישהו זוכר כמה היו להי פייב?
צודק? 39989
טוב סיכום.
רוב הלהקות בארץ מתפרקות אחרי שניים או שלושה אלבומים. עם כל השמות שנזרקו לחלל הקיברנטי בדיון המתעורר הזה, גם אם נכניס מקרים גבוליים (להקות שלא ברור כמה אלבומים היו להם, אלבומים באנגלית שהוצאו בחו"ל, אלבומי אוסף עם 2 רצועות בונוס וכו') ספק אם נגיע ליותר מ 10 להקות שזכו להוציא אלבום רביעי ו 20 שזכו לראות אלבום שלישי.

אם נסרוק את הרשימה נגלה שמתוך המספר הקטן של הלהקות היציבות שכן פעלו לאורך זמן והוציאו מספר גדול יחסית של אלבומים, הרבה נסגרו בשנים האחרונות.
ירדן ניר - אתה כל כך צודק 405
בתחילה, הדבר העיקרי שהכרתי זה ''יהודה יהודה'' מההשמעות ברדיו. שיר נחמד, שמח, קליל.
אבל במקרה, ממש במקרה, יצא לי לשמוע אצל קרוב את ''חזרי הביתה'' ואני נמסתי מהתרגשות. שיר שחודר עמוק לרגשותינו החבויות, לא יכולתי להפסיק לשמוע אותו מהתרגשות. ואני חייב לציין שאני בעל רקע רחב במוסיקה שבדרך כלל לא נתפס לשירים רגשניים במיוחד, אך ישראל ברייט והשמחות עשו את זה.
אלבום מצויין - חובה בכל בית.

הדבר היחיד שקשה לי להסכים עליו הוא דעתך הטוענת שעם זמר אחר השיר היה נשמע מרגשטוב יותר. לדעתי חלק מהיופי של השיר זה הקול של ברייט.

''קוקון טומין'', ''ורה'' ו''טניס'' אפשר לומר בהחלט שהם הקטעים המובילים של האלבום, בנוסף ל''חזרי הביתה''.
8680
אני בכלל לא אהבתי את ''יהודה יהודה'', כי אני בכלליות לא אוהבת שירים סתמיים או כדבריכם - ''משעשעים''.

אבל אם יש שיר רציני ועמוק ומרגש - אולי הם שווים קניית דיסק שלהם. אני אאזין להם.

תודה על ההיכרות איתם.
36953
אל תיקני את הדיסק שלהם
כי אין שם שום דבר מרגש .
תיקני טראנס........
625784
מה זה דיסק ? זה הדבר שמסתובב ומעליו מחט ?
625790
זה הדבר הזה שמסתובב ומעליו לייזר, ונותן לך מוזיקה באיכות מצוינת ולא איזה מפ3 דחוס שהוציא מהמוזיקה את המיץ‏1

1 בצורה הנפוצה. אני מודע לזה שאפשר להוריד כזה באיכות גבוהה.
625792
DVD?
625794
לא הבנתי מה השאלה
קוקול טומין 694890
קו השירה של הקוקול טומין סומפל מאלבום של זמר לבנוני ששר ביחד עם הקאנון בלבד. גיליתי זאת דרך השאזאם וגם שאלתי את ישראל ברייט שהגיע לדבר על המוסיקה שלו ביחד עם סמי ברדה בבית ספרי. כמובן שהדגימות שוחקו בחלקים וברוורס ועל זה ענה לי ישראל.
קוקול טומין 694900
תודה!

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים