איטלקי וגרמני נכנסים לאי יווני... 215
המנדולינה של קפטן קורלי
מאת לואי דה ברנייר
תרגמה מרים יחיל־וקס
464 עמודים * הוצאת זמורה ביתן
כמה פעמים קורה לכם שחברים יתקשרו במיוחד בכדי להודות לכם על המלצה לספר? כמי שעובדת בענף הספרים כבר יותר מעשור, חבריי ומכריי כבר מצפים ממני להכיר ולהבין בספרים, לדעת על מה להמליץ למי, אבל תגובות כמו אלו שקיבלתי לספר זה, היו בהחלט יוצאות דופן. כולי תקווה, כמיסיונרית ספרים, להוסיף מעריצים נוספים לרשימה ההולכת וגדלה.

במשפט אחד ארוך אסכם ואומר ש"קפטן קורלי" (שם החיבה המקוצר שלי לספר) הינו ספר שיש בו משהו לכו־לם: הומור, טרגדיה, דמויות מלאות חיים, מלחמה גדולה, אהבות גדולות, סאטירה, היסטוריה, תיאורים זוועתיים, נופים ציוריים, ומוסיקה.

זהו סיפורו של אי יווני תחת כיבוש משותף של האיטלקים והגרמנים בזמן מלחמת העולם השנייה. החיילים האיטלקים עובדים בשדות עם הכפריים ומחזרים בחן אחרי הכפריות, בעוד הגרמנים שומרים על הפרדה מוחלטת. אנטוניו קורלי, קצין איטלקי שמתעניין יותר בנגינה ושירה מאשר במלחמותיו של הדוצ'ה מנהיגו, משוכן בבית הרופא המקומי ומפתח עם מארחיו (שבכפייה) – ובייחוד עם בת הרופא – יחסי חיבה/שנאה (מצידם), והזדהות מלאה עם חיי האי ותושביו הססגוניים. לצידם מככבים גם כומר הכפר השתיין, הארוס של פלאגיה (הלא היא בת הרופא) המצטרף למחתרת, קרלו החייל האיטלקי האמיץ - הומוסקסואל בסתר, נמייה החיה בבית הרופא כחיית מחמד, לוטננט ובר הגרמני חובב האופרה, ילדה חובבת מוקשים, מרגל אנגלי, מוסוליני, גנרלים חסרי אחריות, ורבים אחרים. עם התפתחות המלחמה ממצב של כיבוש פאסיבי למדי ללוחמה של ממש, מתפתחת העלילה לכיוונים חדשים שאותם לא אמשיך לפרט בכדי לא לקלקל לכם את הסיפור.

קראתי את הספר במקור האנגלי לפני מספר שנים (בהמלצת חבר, אליו התקשרתי להודות לו על החוויה...). קראתי שוב, ובשקיקה, את התרגום העברי, ושמחתי לגלות שהוא עומד במשימה ומצליח להעביר לשפתנו את כתיבתו השנונה של לואי דה ברנייר, סופר אנגלי שזינק לתהילה עם הצלחתו המסחררת של ספר זה - אחד מרבי המכר הגדולים ביותר באנגליה בעשור האחרון.

פרסומו של "המנדולינה של קפטן קורלי" בעברית הינו אירוע ספרותי, וגם חוויה אישית מרגשת של קריאה "אמיתית", שבשקיקה: זהו פשוט ספר שמספק את הסחורה. עם התקרב החג, הריהו מומלץ במיוחד לחופשות וכמתנת חג לקוראים טובים.

אז לרוץ, לקנות, ולקרוא לפני שיועלה כסרט עם שחקן אמריקני נודע (שאת שמו לא אגלה), שינסה לשכנע אותנו שהוא אנטוניו קורלי המקסים. לו רק היה מרצ'לו מאסטרויני צעיר דיו...
קישורים
קפטן קורלי - קנו את הספר בדיבוק
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "ספרים"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

פרסומת סמויה? 4641
הכותבת עוסקת בתחום הספרים - מה הקשר שלה לספר הזה?
פרסומת סמויה? 4656
אתם אשכרה לא מעריכים אותנו, מה? אתה חושב שלא שאלנו את אפרת את השאלה הזאת בדיוק לפני הפרסום?
התשובה לשאלתך, היא שאין קשר, או, יותר מדוייק - אם בעקבות המאמר הזה מכירות הספר תעלנה פלאים, הכותבת לא תרוויח גרוש מכך. מספק? תודה.
פרסומת סמויה? 4660
עוד פעם, חברה? חשבתי שסיימנו עם הקטע הזה.
זה לא אני 4666
שים לב דובי
הפעם זה לא הייתי אני שהתחיל את זה...

בכל מקרה, גם אני חושב שמיצינו את הנושא הזה עוד בכתבה הקודמת. לתשומת לבך, אלמונימי.
באיחור אופנתי 373539
אני מגיבה רק כדי להקפיץ את המאמר הזה שוב קדימה, כדי להגדיל את הסיכוי שמישהו ייכנס אליו בטעות, ויתגלגל איכשהו ללקרוא את הספר הזה, שמרגע שקראתי אותו פתר לי את בעיית ה"מה לענות כששואלים אותי מהו הספר הטוב ביותר שקראתי אי פעם".
ואם כבר בשוונג, זה גם המקום להמליץ על "מלחמת האזורים התחתונים של דון עמנואל" של אותו הסופר בדיוק (אי שם ברשימת חמשת הגדולים), רק בגירסה הלטינית.

_______
העלמה עפרונית, מתגעגעת לאמריקה הלטינית.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים