הסתיים המשבר בין חברת אל-על לציבור החרדי 2779
ביום ו' הגיעו נציגי החברה להסדר עם העדה החרדית בכל הנוגע לפעילות אל-על בשבת. בכך מסתיים החרם הלא רשמי שהפעילו החרדים כנגד אל-על מזה למעלה מחודש.

כתוצאה מהשביתה במשק שנערכה בסוף חודש נובמבר, נאלצה אל-על לשנות את זמני הטיסות וחלק מהן התבצעו במהלך יום השבת. ההחלטה גררה תגובות קשות מראשי המגזר החרדי אשר איימו להפעיל סנקציות כנגד החברה.

כאמור, ביום ו' האחרון, הגיעו שני הצדדים לפשרה. אל-על התחייבה להמנע מפעילות בשבת וכן, על פי גורמים באל-על, לקבל את הרב שלמה עמאר על תקן של יועץ בכל הקשור לשמירת השבת בחברה. מקורבים לרב עמאר טענו כי ''הרב הפוסק ועל פיו יישק כל דבר וחייבים לציית לו''. כמו כן נקבע כי במקרה של טיסה במהלך השבת תתרום אל-על את מחיר הכרטיסים לקרן המיועדת למימון תרופות שאינן כלולות בסל הבריאות.
קישורים
Ynet
תגובות קשות
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

שלמה עמאר 428084
הוא יועץ כבוד או בשכר?
שלמה עמאר 428090
(למי שלא מבין את ההקשר של השאלה, כי משום מה הוא לא מופיע בידיעה: שלמה עמאר הוא עובד מדינה).
428088
האם אין ביהדות "דוקטרינת פירות באושים" כלשהי? כלומר, שממון שנצבר כתוצאה מחילול שבת הוא טמא בצורה כזו או אחרת ואינו יכול לשמש אפילו למטרה חיובית כמו מימון תרופות לנזקקים?
428127
בעבודה זרה יש, אבל נדמה לי שזה לא חל על כסף ומימלא פיקוח נפש דוחה.
428128
האם זה אומר שחילול השבת מוכשר אם הרווחים מועברים להצלת חיים? כי אני רואה פה יופי של פוטנציאל.
428136
חס וחלילה, אבל העדר הכשר לא פוסל את תרומת הכסף.
זה לא כמו המקרה של חברת אסם 428094
והמנהל ההומו?
זה לא כמו המקרה של חברת אסם 428095
הסבר בבקשה.
זה לא כמו המקרה של חברת אסם 428102
אולי אני טועה וזה היתה חברה אחרת. החרדים התנגדו למינוי של מנהל מצליח בגלל נטיות מיניות וביתהמשפט קבע שאי אפשר לפטר אותו.

באותו אניין יצא לי לשמוע אתמול בשבת תכנית עם עבדיה חממה והוא אסר להשמיע את השיר אנא בכוח כי בגלל השמעה של תפילה ברדיו בשבת. אני לא יודעת אם הרדיו בכלל משדר את השיר הזה בשבת או אם היוצר יכול לאסור על שידור שיר שלו בשבת
זה לא כמו המקרה של חברת אסם 428107
אני מניח שמדובר לאו דווקא בשאלת נטייה מינית אלא באמונה דתית: אדוארדו קמפוס שנמנה על "עדי יהוה" וחברת "ויטה": עדי יהוה#הדת בישראל [ויקיפדיה]
זה לא כמו המקרה של חברת אסם 428154
יוצר יכול לאסור על שידור שיר שלו בשבת.
שתי תהיות 428118
1. קשה לי להבין איך אל על הצליחה להלחץ מהאיומים או מהחרם, הרי זה לא שיש חברה אחרת שדווקא כן תשמור על השבת. אני חושב שאין יותר מדי חברות שמציעות אוכל כשר וזה בעצמו היה משאיר את החרדים באל על.
מעניין לבדוק איך השפיע החרם "הלא רשמי" על החרדים. אני גם לא בטוח שהעדריות שמייחסים לחברה החרדית היא עד כדי כך טוטאלית, ואני מניח שהיא נעשית פחות טוטאלית ככל שטסים יותר.

2. בלי להבין יותר מדי בכלכלה, ובטח בלי לרצות לעורר דיון ג'נרי על שוק חופשי, מישהו יכול להסביר לי את הרציונל של הפרטת אל על?
נראה לי שבסך הכל מכרו נכס לאומי לאדם פרטי, ומקריאה מרפרפת אבל קבועה בגלובס נראה לי שהם מבקשים הגנות ואולי אפילו סבסודים שונים, בזמן שהם מעסיקים עובדי קבלן בתנאים מחורבנים. מה שיצא זה שאל על משלבת את החלקים הגרועים ביותר של חברה ממשלתית עם החלקים הגרועים ביותר של חברה פרטית.
שתי תהיות 428125
כל החברות הסדירות שטסות לישראל מציעות אוכל כשר (בהזמנה מראש). אני לא יודע לגבי כשרות מהודרת, אבל אני גם לא יודע מה אל-על מציעה בנושא. לחרדים לא מפריע שגויים מחללים את השבת. מפריע להם שיהודים מחללים אותה, ולכן אין להם בעיה לטוס עם חברות זרות שטסות גם בשבת.
אני באופן אישי לא מחרים את אל-על, אבל משתדל להמנע מלטוס איתם, בעיקר בגלל המגבלות שיחסיהם עם החרדים מכתיבים לי (אין טיסות בסופי שבוע, הסרטים מצונזרים, אין חלב לקפה וחמאה ללחם) אבל גם בגלל השירות.
שתי תהיות 428253
אני חושב שארקיע וישראייר היו שוקלות ברצינות הפסקת טיסות בשבת עבור נתח שוק לא מבוטל כמו השוק הדתי והחרדי (בישראל ובחו''ל). מעניין לברר מה באמת היקפו של נתח השוק הזה בקרב נוסעי הטיסות לישראל וממנה.
שתי תהיות 428402
מאוד מעניין מה היקף שוק זה, אך עובדה שהוא מספיק גדול ע''מ שאל-על תכנע.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים