האהבה פנים רבות לה 3458
האם להביא לעולם תינוק שידוע כי יסבול ממום קשה?
בפוסט "הבחירה באהבה, לאו דווקא בחיים", דנה חלי גולדנברג בלבטים המלווים הורים כאשר מתגלה בעוברם מום – האם להפיל או לא?

בפוסט מוצג סיפורו של כריסטיאן טיילור ביוקנן, תינוק בן שנה ושלושה חודשים, אשר אובחן עוד בהיותו ברחם אמו כבעל חיך ושפה שסועים באופן חמור. בהתאם לאמונתם הנוצרית האדוקה, בחרו הוריו להמשיך את ההריון ולהביא את התינוק לעולם. למרות שהרופאים לא היו בטוחים כי התינוק יוכל לנשום בכוחות עצמו לכשייוולד, הוא הצליח לעשות זאת, וארבעה ימים לאחר הלידה עבר ניתוח לתיקון חלק מהמומים בפניו. עם זאת, היות שנולד ללא עיניים, הוא נותר עיוור ובעל מראה חריג עד מאד. יכולותיו השכליות והרגשיות של ביוקנן הן כפי הנראה רגילות לחלוטין.

לייסי, אמו של ביוקנן, כותבת בלוג מאז שבנה נולד, ולפני כשבוע העלתה ליוטיוב סרטון שבו הציגה את סיפורו של בנה. הסרטון זכה ללמעלה ממיליון צפיות ולסיקור באמצעי התקשורת.

דעתה של גולדנברג בסוגיה נחרצת: "ככל שזה קשה ובלתי מתקבל על הדעת, אם העתיד של מי שהפך ילדך מהרגע שידעת על קיומו, ואהבת כמו את ילדך למרות שעדיין לא חיבקת, אם עתידו, חייו עומד להיות קשים, מייסרים, מלאי הישענות והזדקקות לתמיכה עד סוף הימים כאדם נכה, לא עצמאי, ובין אם נבון מספיק להבין את שונותו ובין אם לאו, חובת אהבתך, נורא ככל שזה עשוי להיות, ואפילו יותר, לא לאפשר למי שאתה אוהב מראש – בלי תנאים מוקדמים, בכל לבך, כמו שאמא, כמו שאבא, אוהבים – לחיות."
קישורים
Leading the Blind - הבלוג של אמו של ביוקנן (כולל תמונות קשות לצפייה)
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "פילוסופיה ומוסר"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

הדעה אולי נחרצת אך היא גם עילגת להפליא 595612
לא לומדים קצת תחביר אחרי כמה שנים במחיצת אברי גלעד?
הדעה אולי נחרצת אך היא גם עילגת להפליא 595623
מעניין גם מה דעתו של טוביה צפיר בשאלה? ושל גלי עטרי או אבי נשר?
לגבי התחביר, מסכים אתך.בכל מקרה לא מדובר בציטוט מהתנ"ך וגם אם מדובר בציטוט מדוייק, אני ממליץ למערכת להחליפו בכמה משפטים עבריים קצת יותר קצרים והרבה יותר ברורים.
לא צפיתי בסרטון כולו 595616
משום שהעברת המסר באמצעות טקסט כתוב על דפי מחברת מעיקה בעיני. אם את לא רוצה לדבר - תכתבי את הטקסט בבלוג, או שתצרי מצגת.

אני לא יודעת מה הייתי עושה במצבם, אבל הרושם שלי הוא שהואיל והחך השסוע תוקן באמצעות ניתוחים פלסטיים, והמראה החיצוני באזור העיניים מן הסתם ניתן לשיפור בניתוחים נוספים - נותר רק העיוורון.
ובאשר לעיוורון - קשה לי להגיד שאנשים עיוורים, בוודאי עיוורים מלידה - טוב להם שלא נולדו משנולדו.
עיוור לא יכול לנהל חיים תקינים? הוא לא יכול לנהל חיים עצמאיים? הוא סובל כל חייו?
לא נראה לי.

___________________
בהיותי סטודנטית עבדתי במשך יומיים בוראייטי, דרך חברת כוח אדם. יצרתי טבלאות בוורד ממסקנות ועידה. הטבלה כללה את העמודות הבאות: שם הילד, גיל, המום, הצרכים, מה הוחלט להקצות.
מה לא היה שם: ילדים שיש להם גם פיגור עמוק, גם נכות בגפיים, גם מומים בלב ובכליות, וגם עיוורון או חרשות או שניהם.
הייתי מזועזת. אחת הנשים שם אמרה לי, "כל זה הודות לפלאי הרפואה המודרנית. רוב הילדים הללו נולדו פגים, ולפני 20 שנה הם פשוט לא היו שורדים!"
אני רואה בהפלה רצח, אבל רצח שמוטב לבצע במקרים מסויימים. לא זה המקרה.
לא תרצח. 595630
רצח שמוטב לבצע במקרים מסוימים זה סוג של אוקסימורון.

אין דבר כזה רצח שמוטב לבצע במקרים מסוימים. המילה רצח מכילה בתוכה את העוצמה של האיסור המוסרי הגורף. המילה הזו מתנהגת כך כבר אלפי שנים ולא הגיע הזמן לשנות את המשמעויות שלה.

את צריכה להחליט אם זה זה דבר פסול ורע (הריגה, המתה, לקיחת חיים או מה לא) שמוטב לבצע במקרים מסוימים או אם זה רצח. אי אפשר גם וגם.

ובלי קשר, גם אם אפשר להתווכח על חודשי ההריון המתקדמים, את מי בדיוק רוצחת האישה המרושעת שבוחרת להפיל בשלבי ההריון המוקדמים? במה היא חטאה בדיוק ואת מי היא רצחה? אי אפשר לרצוח אדם בפוטנציה.
לא תרצח. 595639
מסכים לגבי ה"רצח".
לגבי סוף הדברים,ממתי המתה של ולד נחשב בעינך רצח ומתי לא?
מתי "הוא" אדם בפוטנציה ומתי הוא אדם ""מלא""?
לא תרצח. 595660
אין לי שום כוונה להכנס לשדה המוקשים של הגדרות טמפורליות ריגורוזיות. אפשר לשחק את המשחק הזה לשני הכיוונים‏1.

אני מתנגד לשימוש במילה רצח בכל מקרה של הפלה או הפסקת הריון, הן במקרים בהם הפסקת ההריון היא לא מוסרית או פסולה והן במקרים בהם הפסקת ההריון היא סבירה או נורמטיבית במסגרת הזכות של האישה על גופה. אפשר לנהל דיון מוסרי של בעד ונגד הפלות או דיוני בעיית ערמה (שאינני מוצא בהם טעם בהקשר הספציפי של הפתיל) של הגדרות "מתי בדיוק במהלך ההריון...?" למינהן, בלי לזרוק את המילה רצח לחלל האוויר. אפשר להיות נגד הזכות של האישה לבחור, גם בלי להדביק את אות הקין "רוצח" על כל מי שלא מסכים.

_______________
1 אחרי כמה חלוקות בדיוק תגדיר אוסף של חומר ביולוגי בתור אדם (גם אם "חסר")?
לא תרצח. 597206
זאת הסיבה שאני אוהבת את האייל. מגיבים שאומרים ''טמפורליות ריגורוזיות''. אח, עונג.
לא תרצח. 597422
שתהיי מבסוטית, הא לך גם טמפלריות רליגיוזיות.
לא צפיתי בסרטון כולו 595644
''וטוב... את אשר עדן לא היה''
הולדה בעוולה 595617
בנושא קרוב ועדה ישבה לא מזמן על נושא ה"הולדה בעוולה" כלומר אם רופא התרשל במציאת מום בעובר ועקב כך נולד ילד בעל מום האם הוא יכול לתבוע את הרופא.

"רוב חברי הוועדה (למעט עו"ד אסף פוזנר)...סברו כי מן הראוי להמליץ על ביטול ההכרה בעילה זו."

אחת מטענותיהם מובעות בקטע הבא: "רוב חברי הוועדה הגיעו למסקנה, כי ההכרה כי חיים במוגבלות מהווים "נזק" יוצרת הבנייה חברתית שלילית כלפי אנשים עם מוגבלות ואינה מתיישבת עם תפיסה חברתית ערכית, המייחסת חשיבות לשמירת השוויון בין בני האדם והמבקשת להעניק לנכים ולבעלי מוגבלויות שבתוכה הזדמנות להשתלב בחברה ולהיות חלק ממנה. ההכרה כי יילוד בעל מוגבלות יכול להיחשב כ"נזק" מגלמת תפיסה פסולה, כי הבחירה שלא להביא לעולם ילד עם מוגבלות מהווה "בחירה נאורה", שהרי החלופה היא גרימת נזק בהבאתו לעולם. תפיסה זו מעוררת ציפיות להולדת "ילדים מושלמים" ומעודדת הפלות."
הולדה בעוולה 595619
הוועדה הנ''ל היא דוגמה שמחזקת את הטענה שהגהנום מלא בכוונות טובות.
הולדה בעוולה 595666
אכן כוונות טובות. ההתפתלות ה"ערכית" המצוטטת בתגובה 595617 היא היפוכה המלומד-אריסטוקרטי של עילגות הבלוגו-דוגמנית החביבה. כוונת הדברים המצוטטים היא: "אנחנו ועדה ממונה. תפקידנו הוא להפנות את כספי הציבור למקומות הנכונים. זאת, לאמור: אם מסתובבים באיזשהו מקום 2 מיליון ש"ח מיותרים, אסור להפנותם לנכים, לחלשים ולחסרי הישע. יש להפנותם למטרות חשובות שהן בנפשה של המדינה, כגון חכירת מטוסים מיוחדים עם מיטות זוגיות לראשי ממשלה בעלי רעיות אוהבות וצמודות".
הולדה בעוולה 595667
לא ידעתי שהמדינה משלמת על לידה בעוולה, יש לך סימוכין?
הולדה בעוולה 595674
מה?
הולדה בעוולה 595676
אני הבנתי מהודעתך שעד עכשיו הכסף על הולדה בעוולה בא מכיסה של המדינה (אחרת איך אפשר לחכור איתו מטוסים לרה"מ?) אם זה כך הייתי שמח לראות סימוכין.
הולדה בעוולה 595678
הכסף שמשולם כיום הוא מתביעות נגד רופאים על כך שהם לא אבחנו כמו שצריך. אני מניח שבפועל חברות ביטוח משלמות (או לחילופין: מבוטחי חברות הביטוח משלמים). מהמעט שהבנתי, מדובר על מנגנון מעין-ביטוחי או אולי על אחריות חלקית של המדינה.

למדינה יש בכל מקרה אחריות חלקית על אזרחיה (בצורה ישירה או עקיפה). מבחינה כספית גרידא, אני מניח שבסופו של דבר זה יגרור עלויות רבות יותר (אלא אם כן עלויות הבדיקות שלפני הלידה גבוהות מאוד בעיקר בגלל זה).
הולדה בעוולה 595679
על פי הולדה בעוולה [ויקיפדיה] במקרים שהם מציינים מי שנתבע זה הרופא,בית החולים וקופת החולים.

בכל מקרה מבוטחי חברות הביטוח זה הרופאים כי הם אלה שעושים את הביטוח הספציפי הזה.

ואני לא מכיר את הנושא אבל די יפתיע אותי אם המדינה משלמת במקום הרופא את הפיצויים שנפסקו לו עקב רשלנותו.
הולדה בעוולה 595683
למיטב ידיעתי, לבית החולים יש ביטוח, ובמקרה של בתי חולים ממשלתיים - הממשלה היא שרוכשת את הביטוח.
הולדה בעוולה 595642
עוד קצת רקע על הנושא, מתוך "האוניברסיטה המשודרת":
הולדה בעוולה 596290
השופט אליעזר ריבלין פרש היום מכהונתו בבית המשפט העליון. הוא בחר בנושא האמור (הולדה בעוולה) כנושא פסיקתו האחרונה (שהוקראה בישיבתו האחרונה בבית המשפט).

"ריבלין ושישה שופטים נוספים קבעו בפסק הדין כי תביעה בשל "חיים בעוולה" לוקה לא רק בקשיים משפטיים, אלא גם בקשיים עקרוניים וערכיים. לדבריהם, הגדרת החיים כ"נזק", גם אם מדובר בחיים תחת מוגבלות, והקביעה כי היה מוטב לאדם שלא היה נולד כלל, אוצרת בחובה פגיעה אסורה בתפיסה שלפיה לחיים יש ערך שאינו מתבטל בשל קיומו של מום או קיומה של מגבלה. הגדרה זו אינה מוסרית ואינה אפשרית, קבעו.

לצד זה, הרחיבו השופטים את עילת התביעה שעומדת לרשות ההורים בגין "הולדה בעוולה", באופן שיאפשר להם לקבל פיצוי שיכסה את הוצאות גידולו של הילד וסיפוק צרכיו למשך כל חייו. ההורים יהיו רשאים לתבוע סכום הקרוב לזה שעד כה היה זכאי לו הילד. "
פיצויים מאוחרים לקורבנות סטריליזציה 595649
מאז המאה ה-‏19 הרבה מדינות באירופה, דרום אמריקה, אוסטרליה וארה"ב יישמו תוכניות וחוקים אאוגנים שבוטלו ברובן אחרי מלחה"ע-‏2. מסתבר שבבעוד שכ-‏30 מדינות בארה"ב ביטלו מזמן את החוקים האוגניים, מדינת צפון קרולינה המשיכה בתוכנית העיקור בכפייה עד שנת 1974, ולמעלה מ-‏7600 גברים ונשים עוקרו, ביניהם אמהות חד-הוריות נתמכות סעד, חולים במוסדות פסיכאטרים וגם ילדות בנות 13. לאחר הבעת התנצלות לפני כמה שנים, החליטה עכשיו צפון קרולינה לפצות כל אחד מכ-‏2000 הקורבנות שנישארו בחיים ב $50,000.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים