האם הגיע הזמן להוציא את הטבע מידי רשות הטבע והגנים? 4007
בכתבה ב"הארץ", סוקר משה גלעד את פעולת "מחזירים את הטבע לציבור" – ארגון של חובבי טבע המוחים נגד שרירות הלב, לדבריהם, של רשות הטבע והגנים (רט"ג) בניהול שמורות הטבע והגנים הלאומיים.

לפי מסמך המטרות שלו, הארגון מעוניין "להציב גבול ברור לשיכרון הכוח, לשררה ולשרירותיות של רשויות המדינה כלפי ציבור חובבי הטבע. ראש וראשון לגופים שיכורי הכוח הללו היא רשות הטבע והגנים. ... יש לנו דרישות ברורות שתכליתן למצוא איזון חדש ונכון יותר בין זכות הציבור לחופש התנועה והטיול לבין ערך שמירת הטבע." לדברי הארגון, "רט"ג סוגרת אזורי טיול נרחבים בנגב, מדבר יהודה ורמת הגולן. מסלולי קניונים שהיו פתוחים שנים רבות נסגרו ללא סיבה. רט"ג לא מאפשרת לטייל ב–90 אחוז מהמסלולים האפשריים בנגב ובמצוק ההעתקים במדבר יהודה. רט"ג לא טורחת לדווח לציבור כמתחייב מתוקף היותה גוף ציבורי ולא חושפת מחקרים לציבור שנעשו על חשבון הציבור. רט"ג פולשת, מפקחת, מפנה וקונסת באזורים שלא בסמכותה, ומסתירה את גבולות השמורות המוכרזות במפות שהיא והחברה להגנת הטבע מוכרות. רט"ג גובה תשלום מופרז בכניסה לשמורות ולגנים".

בראיון עם שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, הוא הגיב לטענות המוחים: "לא היתה שום פנייה מסודרת שלהם לרט"ג. גם עכשיו אין לי מושג מה הם רוצים. הם רק מאיימים ואנחנו לא עובדים בצל איומים." גולדשטיין הוסיף כי: "יש כרגע איזון נכון בין שמירת טבע לטיילות בישראל. חופש מוחלט זו פגיעה בטבע. אם נוותר ונפתח הכול — לא יהיה כאן טבע. הטבע לא שלי. הוא של כולנו. על שבילים ספציפיים אפשר לדון, אבל אנחנו פועלים בהיגיון ושמים גבולות הכרחיים לשמירה על בעלי חיים וצמחייה. … כל המגבלות על הליכה בשבילים נעשות מנימוקים של שמירת טבע. אין נימוקים אחרים."

חברי "מחזירים את הטבע לציבור" קיימו לפני כשבועיים הפגנה באכזיב; הפגנה נוספת מתוכננת לחוף פלמחים בשבת הקרובה.
קישורים
של מי הטבע הזה, לעזאזל? מחריף המאבק בין מטיילים לרשות הטבע והגנים - הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

722835
בכמה מקומות בהם אני מטייל, מפריע לי דווקא שהפיקוח לא הדוק מספיק. פארק חוף השרון, למשל, אסור לכניסת כלי רכב מכל סוג כולל אופניים, אבל השערים שאמורים למנוע זאת ניתנים לעקיפה, ונעקפים, בקלות. חבל שיובל מנדלסון כבר לא פוקד את האתר, היה מעניין לשמוע מה שעתו.
722843
ודייק: יובל מנדלסון, עמית מנדלסון.
722895
לפני שנים רבות למד איתי באוניברסיטה מישוה בשם יובל מנדלסון ומכאן כנראה הטעות. סליחה.
עלויות כניסה 722839
אני לא מספיק מכיר את הנושא של שטחים סגורים לציבור, אבל לפחות הטענה ש"רט"ג גובה תשלום מופרז בכניסה לשמורות ולגנים" נראית לי לא נכונה. אולי זה נכון למשפחה שרוצה להיכנס באופן חד פעמי לגן לאומי, או לשמורה, אבל המחיר של מנוי משפחתי הוא 300-400 ש"ח לשנה, שזה נמוך ביחס לעלויות של נסיעה ולינה (שאלה העלויות העיקריות של החופשה המשפחתית שאני מכיר, שכוללת בדרך כלל גם כניסה לפארקים ולשמורות).
722844
אני שותף להרגשה שאם כבר היה צריך להגביל יותר ולגבות יותר. אני מדבר מהפוזיציה של מבוסס כלכלית, וטייל בינוני ומטה בשנים האחרונות.

אנקדוטה: פעם ביום כיף מהעבודה טיילנו בגן הלאומי (הסגור, בתשלום) נחל תנינים, ואחר כך פיקנקנו בגני הנדיב בזכרון (אתר סגור, שייך לקרן רוטשילד, כניסה חינם). עולה חדשה מרוסיה התפלאה על הפרדוקס: המקום שהוא בתשלום מלוכלך להחריד (החלק שרחוק יותר מהכניסה, לכיוון הים וג'סר א-זרקא), בעוד שהמקום שהוא חינם נקי למופת. אין לי משהו חכם לומר על זה, חוץ מזה שאולי גני הנדיב הוא יוצא דופן (יש עוד פארקים פרטיים פתוחים לציבור בישראל, שאפשר להשוות ולהכליל?), וקרן רוטשילד עשירה, וגם תיאוריית החלונות השבורים בוודאי ממלאת כאן תפקיד.
שוטף 723451
בגלל זה הם משלמים שוטף 90?

אפשר לחשוב שהם כל כך עסוקים בטבע ורודפים אחרי שועלים, שאין להם זמן ללחוץ על הכפתור 'שלם' לאחר שוטף 45 כמו כל רשויות המדינה.
שוטף 723545
אולי יש להם רתיעה משטפונות.
אני יודע, ההערה שלי יותר נמוכה מים ההמלח.
743830
כתבה ב"הארץ", שההפנייה אליה מהעמוד הראשי אומרת בדיוק ההיפך: אתרי טבע חינמיים סובלים מהזנחה ולכלוך. אולי הגיע הזמן לשלם?.
''הם שולטים במקומות הכי יפים בישראל - ולא נותנים להיכנס'' 740517
ראיון מעניין עם אורי שחף, אחד ממייסדי עמותת "מחזירים את הטבע לציבור": https://www.haaretz.co.il/tmr/.premium-1.9959281
''הם שולטים במקומות הכי יפים בישראל - ולא נותנים להיכנס'' 740540
מה יהיה עם הקישורים האלה לעיתון האנטישמי שמתחבא מאחרי חומת תשלום? אני מודיע בזאת על פתיחת העמותה "להחזיר את הגישה לציבור".
''הם שולטים במקומות הכי יפים בישראל - ולא נותנים להיכנס'' 740548
קבל: https://www.themarker.com/misc/themarkersmartphoneapp...
באופן כללי, אני התקנתי תוסף לשועל (נקרא Redirector) ש"מתקן" כל כתובת של הארץ/The-Marker לפורמט הפרוץ.
''הם שולטים במקומות הכי יפים בישראל - ולא נותנים להיכנס'' 740562
תודה.
''הם שולטים במקומות הכי יפים בישראל - ולא נותנים להיכנס'' 740580
משתמשי כרום יכולים לנסות תוסף בשם "Bypass Paywalls".
''הם שולטים במקומות הכי יפים בישראל - ולא נותנים להיכנס'' 740569
אולי בא לך לחסוך לי קצת עבודת בילוש וזמן, ולספר מה אתה ממלא בתיבת ה"from" וה-"to" בתוסף?

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים