האם הגיע הזמן להוציא את הטבע מידי רשות הטבע והגנים? 4007
בכתבה ב"הארץ", סוקר משה גלעד את פעולת "מחזירים את הטבע לציבור" – ארגון של חובבי טבע המוחים נגד שרירות הלב, לדבריהם, של רשות הטבע והגנים (רט"ג) בניהול שמורות הטבע והגנים הלאומיים.

לפי מסמך המטרות שלו, הארגון מעוניין "להציב גבול ברור לשיכרון הכוח, לשררה ולשרירותיות של רשויות המדינה כלפי ציבור חובבי הטבע. ראש וראשון לגופים שיכורי הכוח הללו היא רשות הטבע והגנים. ... יש לנו דרישות ברורות שתכליתן למצוא איזון חדש ונכון יותר בין זכות הציבור לחופש התנועה והטיול לבין ערך שמירת הטבע." לדברי הארגון, "רט"ג סוגרת אזורי טיול נרחבים בנגב, מדבר יהודה ורמת הגולן. מסלולי קניונים שהיו פתוחים שנים רבות נסגרו ללא סיבה. רט"ג לא מאפשרת לטייל ב–90 אחוז מהמסלולים האפשריים בנגב ובמצוק ההעתקים במדבר יהודה. רט"ג לא טורחת לדווח לציבור כמתחייב מתוקף היותה גוף ציבורי ולא חושפת מחקרים לציבור שנעשו על חשבון הציבור. רט"ג פולשת, מפקחת, מפנה וקונסת באזורים שלא בסמכותה, ומסתירה את גבולות השמורות המוכרזות במפות שהיא והחברה להגנת הטבע מוכרות. רט"ג גובה תשלום מופרז בכניסה לשמורות ולגנים".

בראיון עם שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, הוא הגיב לטענות המוחים: "לא היתה שום פנייה מסודרת שלהם לרט"ג. גם עכשיו אין לי מושג מה הם רוצים. הם רק מאיימים ואנחנו לא עובדים בצל איומים." גולדשטיין הוסיף כי: "יש כרגע איזון נכון בין שמירת טבע לטיילות בישראל. חופש מוחלט זו פגיעה בטבע. אם נוותר ונפתח הכול — לא יהיה כאן טבע. הטבע לא שלי. הוא של כולנו. על שבילים ספציפיים אפשר לדון, אבל אנחנו פועלים בהיגיון ושמים גבולות הכרחיים לשמירה על בעלי חיים וצמחייה. … כל המגבלות על הליכה בשבילים נעשות מנימוקים של שמירת טבע. אין נימוקים אחרים."

חברי "מחזירים את הטבע לציבור" קיימו לפני כשבועיים הפגנה באכזיב; הפגנה נוספת מתוכננת לחוף פלמחים בשבת הקרובה.
קישורים
של מי הטבע הזה, לעזאזל? מחריף המאבק בין מטיילים לרשות הטבע והגנים - הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

  ללא כותרת • שוטה הכפר הגלובלי • 3 תגובות בפתיל
  עלויות כניסה • easy
  ללא כותרת • ירדן ניר-בוכבינדר

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים