קריאה ראשונה 1
אחרי ריבים פילוסופיים, התנצחויות קונספטואליות ותיקונים טכניים, האייל הקורא, כתב העת האלקטרוני לתרבות ואקטואליה נפתח בקול תרועה רמה. מי אנחנו ומה באנו לעשות?

הסרט "סיוט ברחוב אלם 5" היה בין הראשונים להשתמש בטכנולוגיה של תלת מימד המשולבת בסרט רגיל. הטכנולוגיה הייתה אז יקרה מאוד, ולכן רק מספר דקות קצרות הוכנסו בסרט כולו, אך בכל זאת - ההתלהבות מצד הצופים הייתה גדולה. הדבר היה עוד כשהייתי נער צעיר, ואני זוכר את כולנו יושבים וממשמשים את המשקפיים הכחולים־אדומים בידיים, מחכים, כמו שאמרו ההוראות שהודקו לצד המשקפיים, לרגע שבו הגיבורים ירכיבו משקפיים כאלה בדיוק על המסך, ואז יחל המופע המדהים.

הרגע אכן הגיע, וביראת כבוד הרכבנו את המשקפיים, ואז עברו עלינו חמש דקות נפלאות של צפייה באנשים נרגשים מהעובדה שהם בתלת־מימד. כוונתי לדמויות על המסך - סך כל הסצינה המצולמת בטכנולוגיה זו היו תנועות איטיות ומכוונות של השחקנים שכל המטרה בהן הייתה הפגנת התלת־מימד. עלילה? אפילו יחסית לסרטי הסיוט ברחוב אלם - יוק.

האינטרנט הישראלי, כיאה למדינה שבה לכל בית אב שני יש מחשב, משופע באתרים ובמגזינים מקוונים. אך בסקירה מהירה של האתרים הידועים יותר, העיסוק העיקרי, אם לא היחיד, של אותם אתרים הוא, בעצם, במדיה של עצמם. בדיוק כמו הדמויות בסרט, כולנו התלהבנו מאוד, וישבנו נרגשים כדי להתחבר לדבר שכולם מדברים עליו, הדבר שהפך את המחשב ממשהו שרק החנונים הגדולים ביותר משתמשים בו למשהו מגניב, משהו שכולם מדברים עליו. אם ג'ניפר לופז בוחרת לרכז את הקליפ שלה סביב מחשב, מי אנחנו שנגיד שמחשב זה לחנונים? אבל כשסוף סוף נרגעים מההתלהבות ומהשוטטות המקרית (ניסיתם פעם לבדוק מה יש ב-www.random.com?) ומתיישבים לראות מה יש סביבנו - כל מה שאנחנו רואים זה עוד אנשים יושבים ליד המחשב ומסתכלים עלינו.

לא נורא, ניתן לצפות לתגובה כזאת מכל מדיה חדשה, אבל ההייפ הציבורי בכל העולם, וגם בארץ, סביב האינטרנט נמשך כבר לפחות חמש שנים - ועלילה? יוק.

סיינפלד אמר באחד מפרקיו שהדבר היחיד שאנשים עושים עם המחשב לאחר שקנו אותו, הוא "לשחק" עם המחשב. נראה שאותו הכלל תופס גם לגבי הרשת. פרט למספר אתרים, ברובם מינוריים, המשמשים כאתרים מטעם, האתרים הגדולים באמת ברשת הישראלית עוסקים ברשת עצמה, ואין זה פלא שכל מגזין רציני באינטרנט שלנו התחיל את דרכו כאינדקס אתרים.

את זה בדיוק באנו לשנות, עם כל היומרנות שבעניין. האייל הקורא בא לעולם כדי להזכיר לנו שיש חיים אחרי האינטרנט, ואין סיבה להבדיל ביניהם לבין החיים המרושתים שלנו. חוץ מזה, אם יכול להיות מגזין המודפס על נייר כרום שכל כולו מדבר על האינטרנט (וכאלה יש הרבה), למה שלא יהיה מגזין מעל מסך בוהק שיעסוק כל כולו בעולם שבחוץ?

בעת שכולם ברשת מדברים על הרשת עצמה, משתולל בחוץ עולם שלם - פוליטיקה, מדע, דת, ספרים, סרטים, מוזיקה, חינוך, צבא, אלימות, מחשבה - כל אלה זוכים לקול דממה דקה באתרים הישראלים, פרט לאתרים המייצגים צד אחד במאבק. אנחנו כאן באייל הקורא רוצים לפתוח את כל הנושאים הללו לדיון ציבורי מעמיק, בהשתתפות כל רבדי וגווני האוכלוסיה, או לפחות כל אלו שברשותם חיבור לאינטרנט - וכולנו תקווה שחזון המחשב לכל ילד ואינטרנט לכל פועל אכן יצא לפועל, כי האינטרנט, עם כל הרע שיש בו, הוא גם סיכוי גדול מאוד לטוב גדול מאוד.

לשם המטרה הזו של דיון ציבורי בנושאים החשובים, פיתחנו מערכת יחודית לאייל הקורא, שתאפשר לכל הקוראים להגיב לכל מאמר המתפרסם כאן, כך שתגובתכם תופיע מיד מתחת למאמר עצמו במלואה - ואף יתאפשר לקוראים אחרים להגיב על התגובות השונות. שימו לב לקרוא את תנאי השימוש באתר, כדי ללמוד מה אסור ומה מותר באייל הקורא.

כמו כן - מערכת האייל פתוחה תמיד לקבל כותבים חדשים, וכל מי שחושב שיש לו מה להגיד לעולם יכול להציע עצמו.המדינה שלנו, כהרגלה, נקרעת בינה לבין עצמה במספר נושאים - דתיים־חילוניים, ספרדים־אשכנזים, שמאל־ימין, יהודים־ערבים - זה נושא הסקר הראשון שלנו בין קוראי האייל הקורא: איזה נושא נראה לכם החשוב ביותר על סדר היום הציבורי? איזה נושא הוא הראוי לטיפולה המסור ביותר של הממשלה והכנסת? איזהו הנושא שניתן להגיד עליו כי הוא בעוכרינו? לפי תגובותיכם גם נוכל לדעת אלו נושאים מעניינים אתכם יותר, ונכוון את האייל הקורא לכיוונים הללו, אם כי נמשיך כמובן לעסוק בכל קשת הנושאים שעל הפרק, ואף להעלות נושאים חדשים שלא דנים בהם בדרך־כלל במקומות אחרים.אגב, למי שלא ידע, האייל הקורא הוא חיה ממשפחת האיילים שחיה בעיקר בצפון אמריקה (קנדה, אלסקה), בעלת קרניים רחבות בצורת כפות ידיים מרובות אצבעות. שמה הנפוץ יותר, אצלנו ובארצות נכר, הוא "מוס". היא גם די מטופשת. קראנו לאתר שלנו על שם החיה הזאת בעיקר כדי להזכיר לכולם שבסופו של דבר - כולנו באנו להנות.

שנה טובה,
דובי קננגיסר
עורך ראשי, האייל הקורא

קישורים
www.random.com
סקר
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "טור אישי"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

תיקון טעות (?) קטנה 4
נכתב במאמר "מערכת ייחודית לאייל הקורא", מה שלא כל כך נכון. כל העיצוב מושפע עד מועתק מ"סלאשדוט"*, אתר חדשות אינטרנט ומדע מוכר בקרב הגולשים המכורים יותר. המערכת גם היא בנויה לפי המודל הזה, ואני חושב שראוי לציין אותם ולתת להם את הקרדיט הראוי.

מעבר לזה - כבוד על הביצוע ועל היוזמה!

תיקון טעות (?) קטנה - הדור הבא 7
מה שכנראה פרח מתשומת לבו של לירון, זוהי העובדה שלא רק סלאשדוט מעוצב כך, אלא כמעט כל אתר חדשותי שמכבד את עצמו. אין לי שמץ של מושג מי התחיל בכך, אבל ברגע שהעיצוב תפס, כולם העתיקו ממנו. כי אחרי הכל, זה באמת נוח לשימוש.
דבר המתכנת 16
ראשית, הרשו לי להציג את עצמי: אני ה"אשם" במרבית הצדדים הטכניים של המערכת. "אשמים" אחרים יוכלו להציג את עצמם בהמשך, אם ירצו בכך.

המערכת ללא ספק מושפעת מ"סלשדוט", אתר שאני מנוי על קוראיו הקבועים. עם זאת, היא ייחודית בשל תמיכתה בעברית – משימה לא טריוויאלית, כפי שכל מפתח אתרים ישראלי יודע. פיתוח אתר דומה באנגלית היא משימה בסיסית יחסית כיום - הורד את הקבצים מ"סלשדוט" ושנה את קבצי הקונפיגורציה. מערכת זו, לעומת זאת, נכתבה מאפס בשל הצורך בתמיכה מובנית בעברית, ולא פחות מכך בשל רצוננו להוסיף מספר אפשרויות מיוחדות בהמשך הדרך.

המערכת תמשיך ותשתפר עם הזמן. חלק מהחידושים לא יפתיעו את קוראי "סלשדוט" ואתרים דומים. חידושים אחרים יהיו, כך אני מקווה, מקוריים. כבר כעת, הצגת תגובות שנכתבו ע"י חברי המערכת בצבע שונה – ממש כמו תגובה זו – היא חידוש, למיטב ידיעתי. גישה זו נועדה גם למנוע התחזויות וגם כדי להדגיש את תשובות הכותבים לפניות הקוראים.

ידוע לי כי ישנן מספר מערכות דיון בעברית על הרשת. עם זאת, אף אחת מהן (למיטב ידיעתי) לא עובדת בשיטה של הצגת כל התגובות במסך אחד. מתוך נסיון לסחוט מהקוראים כמה שיותר צפיה בפרסומות, כל תגובה מפורסמת בעמוד משלה, מה שהופך מערכות אלו (לתפיסתי, ולתפיסת חברי לפיתוח האתר) לבלתי שמישות. כן, גם "האייל הקורא", אם יצליח, יתפרנס כנראה ממכירת פרסומות; אולם אין זו סיבה מספקת להציק לקוראים.

רוב מלדה וחבריו לפיתוח "סלשדוט" הובילו לדעתי למהפכה של ממש בעיתונות העולמית, מהפכה שתוך שנים ספורות תשנה את פני העיתונות האלקטרונית ללא היכר. אנו במערכת "האייל הקורא" מעוניינים לתרום את תרומתינו (הצנועה מאד) להפצת הבשורה באתרים עבריים.
דבר המתכנת re: 24
אין ספק שכל אחד רוצה לעשות עבודה קלה, אבל אין שום פסול לעשות עבודה קלה כאשר היא משרתת צורך של אנשים אחרים, ובעל העבודה לא מתנגד לכך. כל הכבוד לאנשי הצוות הטכני, ואם המתכנת העתיק דברים מסויימים כדי לעזור לנו, בסופו של דבר, אני מברך אותו בברכת כל המרבה הרי זה משובח.
דבר המתכנת 35
האם מתוכנן מתישהו פירסום פומבי של הקוד המבריק או חלק ממנו?
והאם יש דרך להעלות מאמרים או תגובות כקבצי טקסט? אם כל הכבוד להיפוך הסוגריים ולעימוד המצויין, לא בדיוק נוח לכתוב עברית בתיבות הטקסט המבאסות האלו.

אה, כן, למה צבע הרקע שלי חום כשאני כותב את התגובה וסגול כשלא? צריכה להיות אחידות.
עורך ראשי יקר שלום 62
אני מאד שמח לדעת שיש אנשים שלוקחים את האינטרנט צעד אחד קדימה
תמשיך בעבודה המעולה
ברכותיי לאחי היקר 69
דובי, אחי היקר!
נהניתי מאוד לקרוא את מאמריך (בחיי) ורציתי לשבח אותך ואת חבריך לעניין על התוצאה הנאה. בהצלחה בהמשך.
122
Dear Dubi,

You and your fellow staff did a heck
of a job, really. The site and the
writings look pretty professional.

Keep on the good work,
Peace,
Dave.

281
בשתי מילים:
פשוט מצוין.
כל האתר. מהיר, קולח, מענין וידידותי למשתמש. וכנ"ל האחראים עליו, שאחד ממכם תוך שעות ספורות תיקן פאשלה אישית שלי. תודה אגב :).
מרתק!!!! 11451
תמיהה קטנה 149812
מישהו יודע כמה ואיזה עוד אתרים בעברית שהחלו להתקיים כמו האייל ב-‏1999 או לפני עדיין קיימים?
תמיהה קטנה 149861
אתרים מסחריים (וואלה, נענע וכאלה) יש הרבה. אתרים עצמאיים אני אישית מכיר רק בודדים - במה חדשה, למשל. אני חושב שגם קונספציה די ותיק, אבל לא בטוח כמה.
המלצות 450619
שלום!

שמי רעיה רוזנר והגעתי הנה דרך מנוע החיפוש גוגל כשחיפשתי חומר על אורי גלר. באותה הזדמנות עיינתי בעוד כמה מאמרים והתרשמתי לטובה. מאחר ויש המון מאמרים הייתי שמחה לקבל המלצות על מאמרים טובים במיוחד. הנושא לא כל כך חשוב העיקר שיהיו כתובים טוב, מעניינים, ועם תגובות מעניינות. מהם עשרה המאמרים הטובים ביותר לדעתכם?

בתודה מראש
המצעד! 450625
הערב באייל הקורא!!! 10 המאמרים/דיונים הטובים אי פעם!!! כולל כל סיפורים מאחורי הקלעים - התככים, המזימות, החברויות האמיצות והבגידות. ראיונות בלעדיים עם האנשים מאחורי האותיות - שכ"ג כמו שלא ראיתם מעולם ואורי פז בוידוי קורע לב. הערב באייל הקורא***

*** חייב דחוף להפחית את כמות הפרומואים אליהם אני נחשף ***

אגב, אם יהיה דיון על 10 הדיונים המעניינים ביותר, לדעתי אפשר יהיה ליצור לולאה היפר-זמנית ולכלול אותו בדרוג כאחד הדיונים המעניינים
המצעד! 481808
שלא תחשבו שהנה אחד חדש מגיע וכבר יש לו *רעיונות*,
אבל מה עם דיון בנושא "ד**** ה******"?
המצעד! 481809
הס מ*****ר.
יום הולדת 10 שמח 525941
יום הולדת 10 שמח 525942
וואו. גם ממני!!
לא כל כך שמח 525943
(כשהאח הצעיר רוצה להתאבד http://www.fisheye.co.il/the_end)
לא כל כך שמח 558936
האח הצעיר קם לתחיה!


חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים