הכנסת אישרה החוק המגביל חקיקה פרטית 1076
הכנסת אישרה אמש (ב') את הצעת החוק שתגביל את החקיקה הפרטית. על פי החוק החדש, שהתקבל כהוראת שעה לשנה אחת, יידרש רוב של 50 ח"כים בקריאה הראשונה, השנייה והשלישית, בעד כל הצעת חוק שעלותה לתקציב המדינה 5 מיליון שקל ויותר.

יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, ח"כ אופיר פינס אמר כי "חקיקה היא לא עסק פרטי של חברי הכנסת, כאשר הכלכלה מתמוטטת. כל חוק שעובר בכנסת פירושו קיצוץ על חשבון הציבור במקום אחר. אני מקווה שבעוד שנה דברים יראו אחרת. כרגע יש כאן קואליציה ענקית של יותר משמונים חברי כנסת שנופלת בכל הצבעה".

החוק, כאמור, התקבל כהוראת שעה למשך שנה אם כי משרד האוצר דורש להפעילו במשך שנה וחצי. עד לכניסת החוק לתוקף, בעוד כעשרה ימים, מקדמים חברי כנסת את הצעות החוק הפרטיות במטרה לעקוף את המגבלה החוקית החדשה. על שולחן הכנסת מונחות כעת הצעות חוק פרטיות בעלות של למעלה מרבע מיליארד שקלים.
קישורים
Ynet
הארץ
מעריב
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

העיקרון - נסבל. המינון - מוגזם. 78741
מדובר פה בפגיע בכוחה של הרשות המחוקקת על חשבון הרשות המבצעת.
כדי שלא יהיו מחטפים של חוקים שעולים הרבה כסף, כל שעל חברי הממשלה לעשות הוא להואיל בטובם לטרוח ולהגיע לכנסת ולהצביע נגד. בשביל זה יש יו"ר קואליציה, לא?. ויש להם 4 הזדמניות לעשות זאת (קריאה טרומית עד שלישית).

נכון הוא, שלא ראוי שיעברו חוקים עם משמעויות כלכליות על חודו של קול (היחידי במליאה). ראוי שלחוקים משמעותיים, שהשפעתם הכלכלית מורגשת בעקיפין על ידי חלקים גדולים באוכלוסיה, יהיה רוב משמעותי.

אולי כהוראת שעה לזמן מוגבל אפשר לסבול פגיעה שכזו ברשות המחוקקת, אולם המינונים מוגזמים. גם 50 ח"כים זה נראה לי מוגזם. וגם 5 מליון זה מוגזם. נראה לי סביר יותר משהו כמו 40 ח"כים ו50 מליון ש"ח - סדר גודל של מאית האחוז מסך כל התקציב.

יש כאן גם בעיה לא קטנה עם ההערכות של העלות של חוק, הח"כים לא מאמינים להערכות של משרד האוצר.
העיקרון - נסבל. המינון - מוגזם. 78748
מישהו יודע מה המצב מבחינת מגבלות חקיקה כאלו בשאר העולם?
תשובה מצ'וקמקת בלי סימוכין 78783
לדברי התומכים בחוק – הן אוהד מראני והן מאמר(-המערכת?) ב"הארץ" – מגבלות דומות קיימות במדינות מערב אירופה.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים