השר בניזרי החליט להשיב לפעילות את המועצה לדמוגרפיה 1187
אתמול (ג') התקיימה ישיבה מיוחדת בוועדה למעמד האישה. זאת בעקבות החלטת השר שלמה בניזרי להחזיר לפעילות את המועצה לדמוגרפיה שתעקוב אחר הילודה היהודית בישראל תוך מתן דגש על הבטחת שמירת צביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. ההחלטה עוררה סערה בכינוס הוועדה וחברות הכנסת יעל דיין, ענת מאור, זהבה גלאון ונעמי חזן נשאו נאומים המתנגדים ללידות למען המדינה.
לדעת חברות הכנסת, פעילות המועצה הינה בעלת אופי גזעני, פטרנליסטי ושוללת את זכות האשה על גופה.

במועצה חברים בין השאר ד''ר ברוך לוי המכהן כיושב הראש והשרה לשעבר שושנה ארבלי אלמוזלינו. לטענתם, המועצה תפעל ליצירת תנאים שיעודדו את האוכלוסיה היהודית להביא ילדים נוספים.
קישורים
Ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

הנה עוד הוכחה 99056
לגזענות של דתיים מסוימים, בלי לעשות הכללות כמובן.
הנה עוד הוכחה 99058
אז זהו, שכאן הגזענות אינה יחודית לדתיים (בלי לעשות הכללות כמובן).
רעיון מצויין 99061
מזל שהיום 1 באפריל, אחרת מישהו היה יכול לחשוב ברצינות שיש מועצה שמטרתה להגדיל את האוכלוסיה בישראל.
רעיון מצויין 99065
זה לא היה אתמול ה1 באפריל?
בישראל 99252
זה תמיד 1 באפריל.
דודתי ז''ל 99066
זכתה בפרס בן גוריון בזמנו, יען כי היו לה עשרה ילדים ברים וצחים (היא לא היתה דתייה באופן מיוחד דווקא ‏1). אין לי מושג למה דווקא היא הביאה לעולם כל כך הרבה ילדים - היו לה ארבע אחיות, שכל אחת מהן ילדה בין שניים לארבעה ילדים ולא יותר. עניין הלידות המרובות לא היה בגלל הפרס, לדעתי, אבל מאוד שמחו לקבל אותו שם.

בכל אופן, לגבי המועצה או משהו, אני לא רואה את הנושא כפמיניסטי דווקא - שליטה של המדינה על ביצוע הפלות, למשל, היא פמיניסטית. אבל אם אשה מחליטה ללדת מפני שהמדינה נותנת לה עוד כך-וכך שקלים בחודש, זה נושא כלכלי.

1 היתה לוחצת על כפתורי השלט להעביר תחנות טלוויזיה, וכיוון שיום שבת היה, נהגה למלמל "אלוהים, תסלח לי". ככה זה, מסורתיים ספרדיים :-) אני לפחות התאהבתי בה לגמרי ועוד יותר כשגיליתי את זה.
זה היה אמור להיות 99068
לגבי ''המועצה-או-משהו'' - וזאת לציין שהרעשים המשונים האלה נופלים מבחינתי בקטגוריה של מרים גלזר-תעסה. כלומר, לא משהו שצריך להתחשב בו או להתרגש ממנו. ואולי אני סתם מדחיקנית.
מספר שיטות לעידוד הילודה 99076
א. חופשת לידה גם לגברים. היה חוק כזה, והוא בוטל. כיום, אחרי ילד או שניים, ללא מעט נשים אין כוח לזה. שוב חיתולים? שוב לקום בלילה? נמאס. המצב היום, שבשלושה חודשים הראשונים האשה נשארת בבית עם התינוק והגבר ממשיך כאילו דבר לא השתנה בחייו מנציחה את החלוקה הלא שוויונית של הנטל (מעבר לחוסר השוויוניות הטבעית שבמצב) והחלוקה הזו לא ממש מעודדת המשך ייצור ילדים.

ב. סבסוד רציני של המדינה למעונות יום מ8 בבוקר עד 10 בלילה, כל יום, בלי חופשות, החל מגיל שנתיים. זו השיטה שננקטה בבריה"מ לעידוד ילודה, וקל לי לראות מדוע זו שיטה מוצלחת. אם קל יותר לגדל ילדים, יהיו יותר ילדים.

ג. סבסוד המדינה לכל מיני תמיסות מזון, חיתולים, עגלות, מנשאים, מכשירים שמוודאים שהתינוק עדיין בחיים. כל אלו עולים היום כסף יקר. והמשפחה הבורגנית הממוצעת, שרוצה את הכי טוב עבור הילד, ואינה מוכנה לגדל ילד אם אין לה אפשרות לממן אותו, כורעת תחת הנטל. אם אתם רוצים עוד ילדים, תממנו את גדילתם.

ד. חופשת לידה ארוכה יותר. 3 חודשים זה נהדר, אבל אחרי 3 חודשים הילד עדיין לא באוניברסיטה. מה נעשה איתו אז? זה בעיה של האם? אם המדינה רוצה כמות גדולה של ילדים, זו גם בעיה של המדינה.

הצעות אלו, לדעתי, יש בהן כדי לעודד ילודה. בעיקר משום שהן מקטינות את הבעיות (הגדולות ממילא) שבגידול ילדים. העקרון הוא שאם המדינה רוצה גידול בייצור, לא ייתכן שרק היצרן ישא בנטל ההוצאות הנוספות, המדינה חייבת לחלוק אותן.

כל זאת במידה שאנו אכן רוצים לעודד ילודה.
מספר שיטות לעידוד הילודה 99083
ב+ד. חופשת הלידה צריכה להסתיים בגיל בו אפשר להתקבל למעונות היום המסובסדים (ז"א, או חופשת לידה של שנתיים, או מעונות יום מסובסדים מגיל 3 חודשים).
"ייצור ילדים"? 99150
"ייצור ילדים"? 99166
אם יש יזם אשר מוכן לקחת על עצמו הקמת קו ייצור, אני מוכן לעבוד כפועל ייצור.
"ייצור ילדים"? 99178
השתמשתי בביטוי כדי לבטא את התחושה שלי, שאנשי ועדת הדמוגרפיה מתייחסים לילדים כאל מוצר. נראה שהם מתדיינים איך להעלות את תפוקת בית החרושת, ולא בנושאים שהם קצת יותר פרטיים.
"ייצור ילדים"? 99184
נראה לי שאפילו בוועדה מבינים שזה לא פס ייצור - אחרת הם היו מציעים הכנסת פועלות מתאילנד למפעל.
גם הביקורת של חברות הכנסת (הועדה "שוללת את זכות האשה על גופה"? כיצד?) קצת מצחיקה.
"ייצור ילדים"? 99186
פועלים מתאילנד זה בחקלאות. (מהפיליפינים - סיעוד, רומניה וסין - בנין). כמעט ואין פועלים זרים בתעשיה. אבל אולי, כמו בתעשית הטקסטיל יעבירו את המפעל לירדן.
"ייצור ילדים"? 99258
על מנת ליצר עוללים יהודיים, עפ"י ההלכה, צריך פועלים מתאילנד ולא פועלות. המשריצות הסדרתיות צריכות להשאר אמהות יהודיות, לא?
"ייצור ילדים"? 99278
הגזמתי בניסוח שלי כנראה. אין כוונתי שהכנסת שוללת את זכות האשה על גופה.
הבעיה היא שהכנסת מתיחסת לילודה באופן מאד צר, כפתרון לבעיה דמוגרפית. וכאשר מסתכלים על ילודה כעניין דמוגרפיה נטו, זה קצת נראה כמו תעשיה שמנסה להגדיל ייצור. אולי לא על ידי פועלים מתאילנד, אבל על ידי נסיונות לשכנע את הפועלים הקיימים להגביר את קצב הייצור.

ילדים זה עסק די מסובך, אפילו אם מישהו אחר מגדל אותם. ישנן סיבות רבות ומורכבות לירידה במספר הילדים במשפחה בחברה המערבית. ישנן תוצאות לוואי רבות להגברת הילודה (למשל הוצאות בריאות, אבדן ימי עבודה של ההורים, צפיפות אוכלוסין, מקומות עבודה, וכו'), ולהסתכל על כל העניין מזווית של "חסרים X ילדים יהודים. פועלות, חזרו לקו הייצור!", הוא מגוחך.
"ייצור ילדים"? 99283
גם אם רואים את קצב הילודה כחלק מהתמונה הרחבה, זה לגיטימי להקים ועדה שתתרכז בקטע אחד שלה. אני חושב (מקווה) שהועדה לא תחליט להסתובב עם השלטים ''פועלות חזרו לקו היצור'' ברחובות, אלא תפעל יותר בכיוון של ההצעות הפרקטיות שהעלית למעלה.
"ייצור ילדים"? 99380
לגיטימי לחלוטין להקים ועדה לכל עניין. אבל זה בעייתי ויוצר בעיות.
גם הקו הפרקטי שלי יוצר בעיות רבות. עצם גידול האוכלוסין יוצר בעיות שאני מקווה מאד שישכילו לחשוב עליהן מראש.

אביא כדוגמא את שנות החמישים. מישהו החליט שצריך X יהודים בישראל. בגלל סיבות שונות, רוב יהודים אלו היו יהודי מרוקו, ואכן התחילו לייבא יהודים ממרוקו בהמוניהם.

נראה ששיקולים כמו כלכלת המדינה, מקומות מגורים, חינוך וכו' לא עלו - השיקול הדמוגרפי היה השיקול היחיד.

התוצאה הייתה זריקת המשק הישראלי לתקופת הצנע וגרימת טראומות ליהודי מרוקו שמשפיעות עלינו עד היום.

אני מאד מקווה שמישהו למד מהניסיון (אולי בניזרי?) ומבין שהסתכלות דמוגרפית בלבד לא תעבוד וצריך לחשוב על כלל הגורמים במשק.
"ייצור ילדים"? 99559
עיוות אחד משמעותי: לא סתם ישראל החלה "לייבא יהודים ממרוקו", ניסוח מתנשא ומבזה היוצר את הרושם שיהודים אלה היו רובוטים חסרי רצון. היא הייתה מוכרחה, על פי ערכיה שלה, לפתוח את שעריה לעליית הצלה של ציבורים יהודיים שהקרקע בערה תחת רגליהם; ועם כל הליקויים והשגיאות, ההיסטוריה הצדיקה החלטה זו. תיזכורת: יהדות מרוקו נמצאה במשבר מתמשך, ומעבר
לתנאים הכלכליים הקשים, כבר פרצו פוגרומים (אוג'דה
1949). גל העלייה השני ב-‏1956 היה בהקשר של החרפת המאבק האנטי-צרפתי במגרב, כשהכל כבר העיד על כך שהקיום היהודי
הגלותי שם נקלע למבוי סתום ועתיד להישחק בין הקולוניאליזם
הצרפתי, המלוכה השמרנית והאיסתיקלאל הלאומנית הפאן-ערבית. נכון, גל העלייה השלישי ב-‏1961/63 אורגן כבר בלי מצוקת זמן ובהסכמה עם המלוכה, אבל רק אחרי שזו קיבלה החלטה
אסטרטגית להיפטר מהיהודים; אחרת היא הייתה משתמשת
בהם כשעיר לעזאזל במאבקים של שנות ה-‏60.
אותו הדבר תקף לגבי עליות תימן, סוריה, לוב ועיראק - וכן גם פולין, הונגריה ורומניה. הלב נחרד למחשבה מה היה קורה להם חלילה אילו היו נלכדים במקומותיהם: התימנים היו מושמדים במהומות 1949 ונעלמים כקהילה לכל המאוחר במלחמת האזרחים; יהודי לוב וסוריה היו מחוסלים בפוגרומים, כמו אלה
שכבר פרצו ב-‏1947/9; יהודי עיראק היו נטבחים במעשי הטבח ההמוניים שליוו
את מהפכת 1958-63 ושרידיהם היו זוכים לחיות תחת שלטון הבעת' של צדאם, שנפתח ב-‏1969
בתליות פומביות של יהודים. זו הייתה האלטרנטיבה
האמיתית, ההיסטורית, לעליית ההצלה ההמונית; במציאות לא הייתה אופציה של עלייה מסודרת בניחותא
לפי אפשרויות הקליטה. מדינת ישראל עמדה בסופו של דבר ביעודה הציוני;מובן
שתוך כדי כך התחזקה והתעצמה. בחשבון היסטורי אמיתי
לא הייתה סתירה בין שני הדברים אלא להיפך, הם השלימו וחיזקו זה את זה.
אני חזק מהלבן ! 99284
בניזרי מרביע יהודים, איזי מסרס חתולים..
מה זה פה? רק מין יש לכם בראש?!

ובעניין של בתי חרושת נשיים, יש לי יוזמה חדשה, מהפכנית, שתוכיח לא רק ששוב הראש היהודי ממציא פטנטים, אלא שזו אכן "ארץ חלב ודבש", גבורתי ורבותי: מחלבות נשים.
מי לא תהה איזה טעם יש לחלב של פעם? (לכל הנשואים והנשואות - אז ניסיתם, תפסיקו להשוויץ ותנו גם למישהו אחר)
זה עבד בשבילנו אז, אככ, כמה טוב היה אז, למה בכלל הפסקנו?!
תחשבו על זה, מדפים חדשים במחלקת מוצרי החלב יציעו לנו גבינה 100% מחלב אם, קרטונים של 3% ו5% שומן "בטעם של אמא", יוגורט עם כל המרכיבים החיסוניים, "גבינות עיזים".
פתרון לבעיית האבטלה, חגיגות בנעמת על המקצוע שרק נשים מוצלחות לו, הקלות במס ע"י בניזרי, אניני טעם מכל העולם יעלו לרגל...‏1

אחרי הכל, חלב פרה הוא מאד מועיל - אם אתה עגל !

1 אחיי הגברים, הפעם בטח הקפצתי להן פיוז, אני יורד למחתרת, היו שלום.
אני חזק מהלבן ! 99292
סתם נורא לא טעים. מיימי.

[איך אני יודע? שומר על זכות השתיקה]
אני חזק מהלבן ! 99307
עדיף באמת שתשמור על זכות השתיקה כי יש הבדל בין מימי ולא טעים לבין הדבר האמיתי (ואני לא אהיה גסת רוח עד כדי לתהות האם אנחנו דנים באותם נוזלי גוף).
אני חזק מהלבן ! 99309
אין לי מושג כיצד הצלחתי לעצבן אותך גם הפעם (רק אציין לעצמי שזה ממש קל), פשוט, "על טעם ועל ריח"... *לדעתי* זה‏1 לא טעים (ודי חסר טעם, למעשה) ומימי. מצד שני, "המדגם המיצג" שלי קטן אפילו מהמדגם שהיה במחקר ההוא שלך, כך שאולי באמת לא בדקתי מספיק. עמך הסליחה.

------------------

1 כן, אנחנו מדברים על חלב אם. שמרי על עצביך.
שותה הכפר הגלובלי 99311
:-)
שותה הכפר הגלובלי 99312
(.)(.)
ואם כבר: 99314
ואם כבר: 99315
חיכית הרבה זמן שמשהו ירים לך להנחתה
HUH? 99317
פשוט נזכרתי שראיתי לא מזמן את זה. חביב, לא?

אני אוהב ansi art. מזכיר לי את הימים ההם...
HUH? 99321
לא ידעתי שאתה כל כך זקן
HUH? 99324
אולי זקנה (לא ביולוגית) היא פונקציה של התישנות האופנה והאומנות שסביבך: לפני אלף שנים, העולם השתנה אך במעט מבחינה תרבותית - אדם בערוב ימיו חי בערך באותו עולם אליו נולד. אולי, במובן מסוים, הוא חש פחות זקן מאדם החי היום ונולד ב 1920...

והרי פה אנו מדברים על אומנות שכמעט נעלמה תוך כמה שנים (וחזרה מעט בזכות ה SMS)!
HUH? 99328
אבל לי הראו ציורים כאלה שעשו לפני שבכלל היו pc ולכן חשבתי שאתה בא מהעולם ההוא עם הסרטים המגנטיים וכל מיני חוטים וכאלה.
HUH? 99332
אבל מדובר ב "גרפיקה" המבוססת על התקן של ansi, וברוב המקרים מגבילה עצמה ממש ל ascii. הייתי מהמר שתקן כזה נוצר ממש בראשית ימיו של ה pc כפי שאנו מכירים אותו. מי האייל הזריז שיבדוק בגוגל מתי נוצר התקן ascii?

בזה אין לראות שלילת הדיעה שבאתי מהעולם ההוא עם הסרטים המגנטיים וכל מיני חוטים וכאלה.
HUH? 99385
כאשר אני למדתי (אי שם בראשית שנות ה80), מחשב אישי אולי לא היה בחזקת מדע בדיוני, אבל הוא בהחלט היה בגדר עתידנות. קוד ASCII לעומתו כבר היה קיים וידוע ושימש במיני מחשבים (so called) של אז, ואולי אף בגדולים מהם.
HUH? 99686
מה, סוף-שנות-השבעים-תחילת-שנות-השמונים הם בפירוש עידן המחשב האישי. נכון שהוא עדיין לא היה (כמעט) מחשב *ביתי*. ואפילו הייתה כוונתי להכליל את המיני-מחשבים בקטגוריה הזו. הכוונה היא, האם ascii היה קיים בשנות השישים-שבעים, קרי, בפירוש לפני עידן המחשב האישי?
HUH? 99739
אני לא ממש יודע, ומה שאני הולך לכתוב כאן הוא בגדר השערה ותו לא, אבל מהיום שבו מחשבים התחילו לדבר עם אנשים בcharacters של בני אדם, ולא בשפת מכונה (ואני לא מתכוון לאסמבלר כזה או אחר, אלא לשפת מכונה ממש, רצפים של אחדים ואפסים (1), היה צורך במפתח כלשהו לקידוד רצפי מכונה לcharacters מוסכמים.
אני מניח שזמן קצר אח"כ נקבע סטנדרט למפתח הזה, ומאז אנחנו חיים באושר ובעושר עם קוד ASCII עד עצם היום הזה.

_____
(1) אשתי עד היום מדברת אתי בשפת מכונה. היא כל הזמן אומרת לי: "אפס אחד, אפס אחד".
HUH? 99740
את עלבונה של ה EBCDIC אני בא לתבוע.
כל הכבוד! 99759
ותראו מה ה Jargon File אומר על EBCDIC:
יום הקונספירציה הבינלאומי 99788
אוי וי, ה EBCDIC המיושן אינו עומד בקריטריונים מודרנייים, וגם הוא אינו אלא מזימה זדונית של השב"כ באמצעות חברת הקש שהקים (IBM - Irgun Bilti Mezuheh) שנועדה להבאיש את ריחו של הימין הקיצוני (ולראיה: הסוגר השמאלי מופיע לפני הימני), כאילו גלליהן של הכבשים השותקות לא עשו מספיק בנדון.
:-) 99790
:-) 99793
אה, בדיוק כשהתחלתי לחשוש שתיכנס איתי למלחמה זוטא. חן חן.
לא הבנתי? 99795
כפי שידידי האנרכיסט נוהג לומר: "מלחמה? על מה?!"
לא הבנתי? 99797
אני יודע? מהסגנון המתלהם קמעא ניתן היה, אולי, להסיק שהיו לי כוונות טלאולוגיות (שזאת כמובן טאוטולוגיה אבל איך אפשר לעמוד בקסמן של כל ה"ט" וה"א" האלה) להגן על ה EBCDIC או לטעון נגד ה ASCII או משהו.
HUH? 99770
ולמידע נוסף על התפתחות ה ASCII:
HUH? 100105
תומך בתחושה האינטואיטיבית שלי, שASCII קיים עוד מהתקופה שסבתי ז"ל (1) נהגה לקרוא למחשב "גולם".

_____
(1) סבתי - אם אמי 1967-1900
סבתך עבדה במכון וויצמן? 100153
כי שם היה המחשב הראשון בישראל, וקראו לו ''גולם''.
סבתך עבדה במכון וויצמן? 100156
זה מה שקורה כשמחליפים ניק.

לא, סבתי לא עבדה במכון ויצמן, אבל היא קראה עיתונים.
סבתך עבדה במכון וויצמן? 100834
וזה כמובן *כן* נרשם.
HUH? 100699
מעניין יהיה למצוא את ה ASCII-ART הראשון.
יש מתנדבים בקהל?
HUH? 100833
הנתון הזה *לא* נכנס לקובץ.
מצטער.
יש גבול.
HUH? 101198
מה לא נכנס לקובץ? שסבתי קראה עיתונים?
HUH? 99343
טוב, אם כבר אז כבר:

האמן החביב עלי‏1: http://www.afn.org/~afn39695/veilleux.htm

ואחד הרגעים המדהימים של ה ansi art: כל אפיזודה 4 של Star Wars ב ascii!!
1 טלי, שוב יש לך הזדמנות להביע חלחלה מהאופי הפרוסי שלי, על ההערצה ליופי הסימטרי-מתמטי-קר של Normand Veilleux
למה אני? 99377
ממש מביך, אבל אין לי מושג ירוק על מה אתה מדבר.
לינק? משהו?
למה את? 99687
תגובה 89225
אהם 99691
האם אתה הארכיבאי?

מכל מקום, אני מוכנה לרשום מאה פעם:
מעתה לא אקניט.
אהם 99692
לא.

אבל מה עם זה, אגב: תגובה 37437
מה, גם הוא? 99700
בכל מקרה, עודכן.
תודה.
HUH? 99395
פשש.. זה ממש יפה!
גם אני מאד אוהב את הז'אנר הזה (ואפילו יצרתי קצת על האפל 2C שלי).
יש עוד לינקים?
HUH? 99688
יש הרבה: http://directory.google.com/Top/Arts/Visual_Arts/ASC...

נכון Veilleux נהדר?
ואם כבר: 99318
רק עכשיו שמתי לב שכתבת "שמשהו" ולא "שמישהו", אז חשבתי שאולי לא הבנתי אותך נכון... כפיצוי, הנה ansi טיפה יותר מוצלח: http://www.ascii-art.de/ascii/my/cycling_s.txt
אני חזק מהלבן ! 99316
לא עצבנת אותי. זו היתה תגובה אימפולסיבית. אני באמת חולקת על דעתך וזה אפילו לא קשור לטעם וריח.
יכול להיות שמדובר בקולוסטרום - שהוא הנוזל שמופיע לפני שנוצר חלב אם (בשם אלוהים, מה כבר חשבת? :) )
אני חזק מהלבן ! 99320
בואי נאמר שזה מספיק מזעזע כדי להקריא לילדים לפני השינה :-)
אני חזק מהלבן ! 99323
אם מיחזור זה מה שעושה לך את זה, מי אני שאפריע?
אני חזק מהלבן ! 99326
זו כבר הפעם השניה שאת הופכת דיון מחויך בינינו להתרגזות. ממש בועטת בדלי...
אה, איילת... 99331
מה זה, הוא קרא לך פרה חולבת? עשי לי טובה, אל תתעצבני. היום יום ללא עצבים פמיניסטיים (מחר אפשר לתת למלעיזים באבי אביהם).

1 התכוונתי לסכסך ויצא לי פאסיב אגרסיב.
:-) 99333
אני חזק מהלבן ! 99334
אני מחייכת מבפנים.
הגברים יאפו בייגל! 99298
אני חזק מהלבן ! 99302
רעיון גרוע. הדבר המוצלח ביותר בחלב אם זו האריזה.
לדעתי, מספר אחת בעיצוב המוצר.
אפשר למכור בקבוקי חלב עם פטמות 99305
וכוסיות בחוטיני יחלקו מוצצים ליד עזריאלי כקידום מכירות.
"ייצור ילדים"? 99297
מה ההבדל בין המועצה הדמוגרפית לבין המועצה הלאומית לבטיחות בדרכים?
גם המוסדות האקדמיים בהם אנו לומדים מתייחסים להכשרתנו האקדמית כאל מוצר - המשק הישראלי יזדקק בשנת 2007 למאה מהנדסי מכונות, מאתיים פיסיקאים, חמישים מהנדסים ימיים ולא יותר מעשרה מומחי לווינים. למה? כובע.
גם זה קו יצור בזוי לאקדמאים?
"ייצור ילדים"? 99379
השאלה שלך מאירה באור חדש את המושג "בית חרושת לציונים".

בכל אופן, אני יודעת שהצבא מתייחס באופן דומה לעתודאים, אך לא ידעתי שזו הגישה בכלל באקדמיה.
אם אכן זו הגישה, אני אכן רואה בה בעיתיות מסוימת (כגישה), אך לא את הבעייתיות הפרקטית שיש בשיקלול דמוגרפי של ילדים.
מס' בני האדם העתידי במדינה משפיע על הרבה יותר מהדמוגרפיה, ואני רואה פגם חמור בהתייחסות הצרה שהוועדה מראה.

בערך כמו שדמוגרפית היו זקוקים לX יהודי מרוקו בשנות החמישים, ואף אחד לא חשב האם המשק עומד בזה, איפה הם יגור, איזה חינוך הם יקבלו, וכו'.
מסתבר שאנחנו לא לומדים מהנסיון.
"ייצור ילדים"? 99463
אה - לא, זו לא הגישה באקדמיה. הצרכנים הם אלה היוצרים מגמות, לא האוניברסיטה. האוניברסיטה יכולה להחליט לפתוח חוג חדש למדעי המחשב, אבל הציבור הוא זה שנרשם בהמוניו. בגלל זה תמיד ישנה חוסר התאמה בין צרכי השוק למספר הבוגרים (למשל, אם לפני 8 שנים היו חסרים בוגרי מדעי המחשב, הרי שבעוד שנה יהיו הרבה יותר בוגרים מכפי שהשוק מסוגל לקלוט).
ייצור סטודנטים! 99545
אז איך מחליטים כמה מקומות לפתוח לתלמידים בחוגים שונים?
ייצור סטודנטים! 99552
להערכתי זה תלוי בזמינות המשאבים הדרושים לקיום הלימודים. מספר המרצים ועוזרי ההוראה הזמינים, מחשוב, מעבדות , כיתות.
מובן שתמיד קיים הפיתוי הכלכלי לקבל ''קצת'' יותר תלמידים במטרה להרויח יותר כסף ולפעצים האוניברסיטה נכנעת לו...
ייצור סטודנטים! 99554
אז אם מספר הסטודנטים נקבע על ידי מספר המרצים, השאלה היא איך נקבע מספר המרצים.

לפי איזה קריטריון מוקצים תקנים לפקולטות השונות?
ייצור סטודנטים! 99555
ברור, לפי מספר הסטודנטים!
ייצור סטודנטים! 99562
דוקא עניין המרצים הוא הכי פחות משמעותי. מרצה יכול בהשקעה דומה להעביר קורס 10 סטודנטים ול 200 הבעיות היותר משמעותיות הן כיתות, מחשבים ומשאבים אחרים שמוגבלים במספר התלמידים שהם יכולים לשרת.
במקרים הללו יש את כמות המשאבים הקיימת והוספת משאבים רק כשיש גידול מתמשך בביקוש מה שמאפשר את הגדלת החוג באופן הדרגתי.
ייצור סטודנטים! 99579
I beg to differ. Teaching 10 students and teaching 200 students is entirely different, in ways that preclude solution by the means you are referring to. With 10 students you can be constantly accessible to everyone, you can conduct joint discussions, know the students personally, cater to their specific problems, and overall make the learning experience more beneficial to all.
With 200 students you can't make useful discussions interactive, because people constantly get in each other's way, you have a limited time to answer questions, if at all, you cannot know all students personally, et cetera, et cetera.

Of course, this is different for different lecturers, some lecturers can easily handle 200 students, but will certainly falter at 400, or even 300, it depends on the lecturer, though _always_ the active participants will be in a minority when you have more than a few half-dozen students.

I talk, of course, only of my experience as a student, rather than as a teacher. But that has been my experience, when comparing classes with various amounts of students and various amounts of resources. Yes, greater halls, air conditioning, coputer-connected projectures, they can all help the learning experience. But they cannot compensate for the problems caused by too large a student per lecturer ratio.
ייצור סטודנטים! 99583
אתה בהחלט צודק.
כוונתי הייתה שמבחינה אדמניסטרטיבית אין משמעות לרמת ההוראה אלא רק למספר השעות שהמרצה יצטרך להשקיע, לשכר שישולם לבודקי התרגילים, לגודל הכיתה ולעומס על חדרי המחשבים. בדרך כלל בקורסים של שנים ראשונות (שמושפעות מההחלטה כמה תלמידים יתקבלו לחוג) כל אילו הם קצת מתחת למינימום הנדרש.
מספר שיטות לעידוד הילודה 474051
מעונות יום מ-‏8 בבוקר עד 10 בלילה? אז צריך לסבסד גם הפקת בוק קבוע של הילד פעם ב-‏3 חודשים, שההורים לפחות יראו איך הוא נראה כשהוא ער, יש הורים שזה קצת מעניין אותם. חוץ מזה צריך גם להיות חוק שאשה שרואה בילדים נטל בלתי נסבל - היא לא חייבת, היא תקבל אישור לא לייצר ילדים.
מספר שיטות לעידוד הילודה 474053
למה בוק קבוע? בשביל מה יש אינטרנט? לכל מעון כזה יהיה אתר משלו וההורים יוכלו לראות את הילדים אונליין מתי שיתחשק להם, אם וכאשר יתפנו לכך.

___________________
במחשבה שנייה, זה דווקא רעיון לא רע בכלל. אחרי שקוראים על כל הגננות/מטפלות המתעללות בילדים, אם הפעילויות בגן יופיעו ברשת סביר שחלק גדול מזה יימנע.
474068
נכון שהתכוונת ל"צריך גם להיות חוק שאדם שרואה בילדים נטל בלתי נסבל - הוא לא חייב. הוא יקבל אישור לא להיות הורה" ורק התבלבלת?
474070
לא, התכוונתי בדיוק למה שכתבתי. הדברים נאמרו מתוך אירוניה (שלא הובנה, כנראה?) כלפי סגנונה וחלק מתוכנה של תגובה 99076 הותיקה, שנתקלתי בה רק בליל אמש.
דרוש מיליונר 99194
מי מתנדב להקים קרן לעידוד הילודה במגזר הערבי, שמטרתה הגנה על האופי הדו-לאומי של המדינה?

ועוד שאלה: מי זה היה שהמציא את הכינוי "מדינה יהודית-דמוגרפית"?
פשיזם, גזענות, סקסיזם וטמטום 99708
הכל יחד. נציגו הפעיל ביותר של הטליבאן היהודי הלם שנית. האם נצטרך גם אנו ליפול תחת שלטון קלריקלי רצחני, על-מנת שתופרד, *סוף-כל-סוף*, הדת מן המדינה??
כתבה ב''הארץ'' 103987
ממנה עולה הטיעון המוזר של יעל דיין - לתת תמריצים לנשים יולדות זה טוב, אבל צריך לעשות את זה מהשיקולים הנכונים. כלומר, "מטעמים של ניצול המשאב האנושי של נשים, ולא משיקולים פוליטיים". זו סיבה מספקת לדעתה להתנגד לקיום המועצה.
איפה האיום 104043
מה שאני לא מבינה הוא איפה האיום בנוגע לעולים שאינם יהודים ולפועלים זרים. מה, הם יתאגדו יום אחד כנגד היהודים בארץ? הרי ה"איום" הוא ערבי, וערבי בלבד.
ירידה במספר היהודים בעולם: כ-‏12.9 מיליון 110898
הנתונים פורסמו לרגל כינוס חירום בנושא המצוקה הדמוגרפית; יו"ר הסוכנות היהודית מציע להוזיל החינוך היהודי בעולם

נו, מה אתם אומרים?
ירידה במספר היהודים בעולם: כ-‏12.9 מיליון 110900
פתרון טוב יותר יהיה לא לדחות מי שרוצה להתגייר (ולרענן לא מעט מחוקי ההלכה המאובנים).
המונופול האורתודוקסי על גיור מרתיע את אלו (הלא רבים) הרוצים להתגייר, וחבל. צריך להכיר באופן מלא גם בגיורים לא אורתודוקסיים הנערכים בישראל (נדמה לי שגיור כזה בחו''ל מוכר בארץ).
המתחזה מכה שוב 110903
המתחזה שוחר תשומת הלב הכה שנית, וגם תגובה זו אינה שלי. אני חושב שיש לי ידיעה די ברורה במי מדובר, והוא יקבל ממני דואל חריף בקרוב, ואני אף אשקול צעדים נוספים.
דואל חריף - כן, תראה לו! 110941
המתחזה מכה שוב 110946
אפשר אולי לפתור את בעיית ההתחזות ע"י ניצול המנגנון הקיים של תגובות עורך:
הוספת צבע שלישי עבור "תגובת משתמש רשום"
כל משתמש רשום יוכל לקבל סיסמא אישית שתאפשר לו להגיב בצבע הנ"ל (נניח כחול), ומשתמש לא רשום יוכל להגיב רק בצבע הקיים (סגול). כך מחד לא יהיה ניתן (מבחינה מעשית) להתחזות למגיבים קבועים באתר, מאידך לא יימנע חופש הביטוי כאן ולא יהיה הכרח ברישום כדי להגיב באתר.

יתרון נוסף הוא שברפרוף על פני עשרות תגובות, קל לסנן חזותית תגובות של קוראים קבועים ומזוהים מתגובות של קוראים לא קבועים ואלמוניים.
המתחזה מכה שוב 110962
אבל אז איך תדע שמשתמש רשום אחד לא מתחזה למשתמש רשום אחר?

טוב יותר, לדעתי, להוסיף V קטן ליד שם המשתמש שיציין שכתובת האימייל של המשתמש הרשום שכתב את התגובה זהה לזו שמקושרת מהתגובה.
המתחזה מכה שוב 110964
לא V אלא X - ובמילים אחרות, לא כל אחד שכותב פה צריך לקבל "אישור שהתגובה שלו בסדר". אבל מי שמתחזה לאחרים צריך לקבל את הנו-נו.
פשוט לחסום 110969
צריך להוסיף למערכת אפשרות לא לקבל תגובות כאשר האי מייל של המגיב הוא אי מייל של משתמש רשום שאינו המגיב, מה שיאלץ את כל המשתמשים הרשומים להכנס למערכת לפני שהם מגיבים בשמם.
פשוט לחסום 110970
כן, אבל אז משתמש רשום יוכל לכתוב ממחשב אחר, כמשתמש לא רשום. ובכל מקרה, הבנתי שבמערכת לא רוצים להבדיל בין רשומים ללא רשומים.
אני לא מנסה להציל את העולם 110972
רק לפתור בעייה פשוטה.
אפשר יהיה לבצע הרבה דברים, גם כאלה שאינם ראויים. אבל לא להתחזות למשתמש רשום בכזו קלות.
פשוט לחסום 110971
לא מספיק טוב.

אפשר לעשות שינויים קטנים אך בלתי מורגשים, למשל שם "ערן בילנסקי" במקום "ערן בילינסקי" או כתובת דואל .eranb@haayal.co.il במקום eranb@haayal.co.il (למי שלא הבחין, בראשון הוספתי נקודה בסוף הכתובת)
פשוט לחסום 110974
חשבת לשנות את שם המשפחה שלך?
כן, אבל זה לא קשור :) 110976
המתחזה מכה שוב 110966
בדיוק בגלל זה אני לא חושב שזה רצוי. כרגע ה''זכות'' לצבע שונה נתונה רק לעורכים ולכותב מאמר, ויש לה מטרה ספציפית - להבדיל את תגובותיו של כותב המאמר או לציין באופן בולט שתגובה מסויימת (בדרך כלל קשורה למדיניות האתר) היא של המערכת ועל דעתה. ריבוי צבעים או סימונים עלול ליצור ''שיטת מעמדות'' באייל, ולהרתיע אנשים חדשים מלהשתלב באייל, ואני חושב שאנחנו לא מעוניינים לעשות זאת, למרות שייתכן שגורמים חבלניים, אשר מן הסתם מחככים ידיהם בהנאה עכשיו, לא יותירו בידינו ברירה. התחזות, גם באינטרנט, הינה עבירה פלילית וככל הידוע לי כבר יש תקדימים משפטיים בנושא.
המתחזה מכה שוב 111013
גם אני חושב שיש לי ידיעה די ברורה במי מדובר.

אולי כדאי להוציא איזו אזהרה לגביי שהיה ממושכת מידי במכון ההוא להאצת חלקיקים בשוויץ. נדמה לי שלפחות על סמך הנסיון שנצבר באייל יש לנו יסוד להאמין ששהייה כזאת עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים למוחם של צעירים תאבי ידע.

נספח‏1: גולגר מאיית בילינסקי - תגובה 101552 תגובה 45452 תגובה 39647

1הבהרה: אין לראות בנספח ובטעויות האיות "בילנסקי" (גם "בלינסקי" היא שגיאה נפוצה) הוכחה ניצחת ל"אשמתו" של מישהו בהתחזות. אפילו הח"מ(!) שגה פעם אחת באיות שם משפחתו של ערן, שלא לדבר על כמות הפעמים בהם טעו באיות השם, חבריו של ערן למערכת, ירדן וטל.

ט.ל.ח
או וה 111018
אפילו אני לא ידעתי שבשלוש הזדמנויות נפרדות הספקתי כבר לשבש את שמו של ערן. מעניין...

בכל אופן, גם אלי מתחזים בזמן האחרון, ואני דווקא מקבל את זה בהבנה. מאז שגלעד האשים את טל על לא עוול בכפו במהשזהלאהיה מגלה ערן עוינות מופגנת כלפי גלעד וכלפי, כך שאני מניח שידיעתך כידיעתו.

כמה טוב שהבטחתי לא להתייחס לתגובותיך, כך שאני פטור מהתייחסות לקשקשת השוויצרית שלך. ובברכת ''גם אני לא סובל אותך'' ננוחם.
או וה 111030
בדיוק עכשיו ריפרתי על הדיון שבו לטענתך התחזו אליך, ומיהרתי לחזור לכאן כדי להוסיף הסתייגות, אבל אני רואה שהקדמתני.
מה אני אגיד לכם, לאחרונה נהיה פה די מטורף אפילו בשבילי עם כל האדוני חרדון, וקרוקודיל, והאדון כמעט שאהב את גברת כבר, ואני מתקשה למצוא את ידיי ואת רגליי למרות מאמציי הכנים.

שיבשת את שמו של ערן יותר משלוש פעמים, התייחסתי רק לפעמים בהם שיבשת אותו ל"בילנסקי" (אתה יכול לבדוק במנוע החיפוש, זה נרוא פשוט).

אין לי שום דבר נגדך (באמת), ואני לא חושב שצריך להאשים אותך במחדליו הבטיחותיים של המכון להאצת חלקיקים בשוויץ.

(אגב, אל תסתכל, אבל ממש עכשיו התייחסת לתגובתי, וכך הכפלתי את סכום הזכייה שלי בהתערבות‏1).

1אם כי עצמי עלול לערער - ובמידה לא קטנה של צדק מבחינתו - בגלל ששמך הוזכר באופן ישיר בהודעה אליה הגבת.
ועוד קצת על דמוגרפיה: 134134
אם לקצר, מסתבר שמדד הפוריות העולמי ירד מ-‏2.1 ל-‏1.85, וביתר פירוט, מדינות רבות, גם מן העולם השלישי, מוצאות עצמן עם פחות מ-‏2.4 ילדים למשפחה, מה שיביא בעתיד הלא-רחוק להקטנת האוכלוסיה העולמית.
הבעיה הדמוגרפית 301239
באוניברסיטת חיפה התקיים היום כנס אקדמי תחת הכותרת "הבעיה הדמוגרפית והמדיניות הדמוגרפית של ישראל". משתתפי הכנס דנו בהערכות כי בתוך כמה עשורים עלולים היהודים לאבד את הרוב הדמוגרפי במדינת ישראל לערבים. השתתפו בו מומחים לדמוגרפיה, בהם הפרופ' סרג'יו דה לה פרגולה מהאוניברסיטה העברית ופרופ' ארנון סופר מאוניברסיטת חיפה.
כמה עשרות סטודנטים הפגינו במחאה על קיומו של הכנס וניסו לחלק לבאי הכנס תעודות עם הכיתוב "גזען מורשה", שבהן נכתב: "נושא תעודה זו סיים בהצטיינות קורס בגזענות מתקדמת באוניברסיטת חיפה".

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?co...
הבעיה הדמוגרפית 301240
אה, ושכחתי: במסגרת הכנס היה עימות בין פרופ' וסרג'יו דה לה פרגולה, פרופ' אמנון סופר ופרופ' יואב גלבר לבין יורם אטינגר לגבי שיעור גידול האוכלוסיה בקרב הפלסטינים. אטינגר טען כי הפלסטינים "מנפחים" את הנתונים על גודל האוכלוסייה. ראו פירוט שם.
הבעיה הדמוגרפית 301347
לפני שנתיים שלוש פרסם המכון ללימודים אסטרטגיים (כמדומני, כך זכור לי השם) את מסקנת אחד החוקרים העובדים בו, שהשיטה הנכונה ביותר לשמירת הרוב היהודי בארץ היא מתן שוויון אזרחי מלא לערבים תושבי ישראל. אני לא מצליח להבין איך הפתרון הזה לא די ברור לממשלות ישראל. נראה לי שחוסר הבנה זה הוא האינדיקציה הטובה ביותר לרמת הגזענות הכללית כאן.
הבעיה הדמוגרפית 323274
ועוד למדורת השד הדמוגרפי:
"רב יישום תוכנית ההתנתקות, מעלה בדיקת "הארץ" כי לראשונה ירד שיעור היהודים המתגוררים בשטחים שבשליטת ישראל אל מתחת ל-‏50% - ועומד כיום על קצת יותר מ-‏49%. הבדיקה מסתמכת על נתוני גופי הסטטיסטיקה הרשמיים בישראל וברשות הפלשתינית. לפי הנתונים, בעקבות יישום תוכנית ההתנתקות יגדל שיעור היהודים שיתגוררו בשטחים שתחזיק ישראל ל-‏56.8%. לטענת הדמוגרף הפרופ' סרג'יו דלה-פרגולה, שיעור זה יבטיח כי ב-‏20 השנה הקרובות יהיה רוב יהודי מוחלט.
[...]
מגמת השחיקה ברוב היהודי החלה בבירור ב-‏1967, בעקבות מלחמת ששת הימים. העלייה ההמונית מברית המועצות לשעבר הביאה להאטה במגמה, אך לא לעצירתההמוחלטת.

כיום, במצב שבו העלייה לישראל כמעט אפסית, עומד קצב הגידול של האוכלוסייה היהודית על כ-‏1.5% והוא נמוך בכמחצית מקצב הגידול של האוכלוסייה הפלשתינאית והערבית-ישראלית."
הבעיה הדמוגרפית 323277
"לפי הנתונים, בעקבות יישום תוכנית ההתנתקות *יגדל* שיעור היהודים שיתגוררו בשטחים שתחזיק ישראל ל-‏56.8%."
אחוז ממה?
הבעיה הדמוגרפית 323290
אני מניחה מקריאת המאמר שמדובר באחוז ממספר התושבים.
הבעיה הדמוגרפית 323294
איך היהודים יכולים להוות למעלה מ-‏50% מתושבי השטחים? ובעיקר, איך ייתכן שאחוז היהודים בשטחים "יגדל" כתוצאה מההתנתקות?
הבעיה הדמוגרפית 323297
הניסוח שם בהחלט לא ברור, אבל נראה מהמאמר שהם משתמשים במונח "שטחים שבשליטת ישראל" להבדיל מה"שטחי הרשות הפלסטינית" (כך שהכוונה כנראה לישראל מינוס שטחי הרשות), בנוסף להתייחסות כללית ל"שטחים שבין הירדן לים".

או בקיצור- הניסוחים שם לא מאוד מדוייקים או ברורים, כך שהמילה "שטחים" לאו דווקא מתארת את שטחי יו"ש/עזה.
הבעיה הדמוגרפית 323302
אהה. הבנתי.:)

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים