סולל בונה 1319
העבודה ממשיכה לאבד את עצמה לסקר, ובינתיים המפלגות הקטנות מלבישות את הארץ שלמת בטון ומלט.

ראשית אני רוצה לבשר, סוף סוף, על ירידה במפלס הטומי. אחרי ימים רבים שבהם טומי לפיד ומפלגת שינוי הופיעו בתשדיריהן של 3-4 מפלגות כל ערב (לא כולל אלו של שינוי עצמה), הערב הסתפקו שתי מפלגות בלבד באזכורים קצרצרים של השטן חובב הפפריקה - מרצ והמרכז. בצירוף העובדה ששינוי לא שידרה היום אף תשדיר משלה, מדובר על חידוש מפתיע של פחות מ-‏10 שניות שינוי בכל המקבץ כולו. לא יודע מה אתם חושבים על זה, אבל אותי זה ריגש.אבל אתם בטח תוהים מה קרה שאני פותח במה שאין במקום במה שיש. ובכן, הסיבה היא שלפחות במפלגות הגדולות, אין כמעט שום דבר חדש, רק שינויים קוסמטיים. בעבודה מחזרו את התשדירים מהימים הקודמים, פלוס עיצוב מחודש של רשימת ההתחייבויות של מצנע, וגם חשפו את הבית הראשון של הג'ינגל, שכולל את השורה המבריקה "נמאס כבר ללכת לעימות". בליכוד, מאידך, מחזרו את תשדיר הגדר בכיכובו של שאול "ממשלת שרון בונה גדר בטחון" מופז. החידוש היחיד התמצה בתשדיר חדש של "האדם הקטן ברחוב" בנושא האחדות ("היא לא מפלגת, היא עושה טוב"), כולל מאוכזב עבודה אחד לפחות, ולסיום - סיסמא חדשה: "ישראל רוצה שרון, ישראל בוחרת אחדות".שמועות מספרות שצפוי שיפור בעתיד - שרון כבר הזמין את נתניהו להצטלם לתשדירים הקרובים של הליכוד, וזה כבר מבשר על קטעים ושיגועים בימים הקרובים. בעבודה, לעומת זאת, יש הרגשה של סטגנציה. המהלך המבריק של מצנע, כצפוי, אינו מוביל לשינוי המגמה המיוחל, וההרגשה היא שכרגע הקמפיין ממשיך מתוך אינרציה בלבד. במקום להמשיך לדחוף בכל הכוח במטרה להמשיך ולהחזיק את הכדור בידיהם, נראה שמפלגת העבודה הרימה ידיים. אבל מה כבר יכולה המפלגה לעשות?

אם יותר לי לעבור מעמדת המנתח לעמדת היועץ (זה למטרה טובה - הפגת השממון), העבודה צריכה לקחת את מהלך הצגת הצמרת צעד נוסף קדימה. בינתיים הליכוד ממשיך להסתיר את הרשימה שלו, למה לא להזכיר לצופים, אם כן, את מי הקול שלהם עלול להכניס לכנסת? לא חסרים, הרי, מועמדי ליכוד מביכים משהו - ענבל גבריאלי, אהוד יתום, נעמי בלומנטל, וכן הלאה. מה רע בלהפוך את סיסמתו של שרון ("מי שמצביע מחל, בוחר בי") ל"מי שמצביע מחל, בוחר בענבל"? אני אפילו מוכן לוותר על שכר היעוץ. רק תפסיקו למחזר! אני מתחנן!בשאר המפלגות מעבירים הערב את הדגש לשאלות תשתית: באיחוד הלאומי מתגאה ליברמן בעשייתו בתחום כשר התשתיות הלאומיות: התפלת מי ים, תחנת חשמל חדשה וכו'. זה לא שאני שולל מליברמן את ההישגים של משרדו תחת הנהגתו, אבל קשה לומר שללא ליברמן ("אנחנו מקצוענים, אנחנו יודעים לעבוד") לא היו הדברים מתבצעים. האם אנשים באמת יצביעו למפלגה בגלל שראש המפלגה ממש עשה משהו במהלך כהונתו?

וכשליברמן עוסק בתשתיות, שרנסקי תוקף את נושא הדיור: "משכורת בשקלים, שכר דירה בדולרים", התלונן התשדיר, "אלפי אנשים בלי קורת גג. אין מוצא? כן!" טוב, זה לא שהם אמרו "כן" בתשדיר, אבל מיד אחרי השאלה העגומה הזו, זו המילה שהופיעה על כל המסך. עוד משהו שהיה אפשר למנוע עם קצת שימת לב. ומה בפיו של שרנסקי? דיור מוזל דרך עמותות. אין לי מושג מה זה אומר, אבל זה מה שהיה כתוב שם. "כל אזרח יוכל להרשות לעצמו דיור איכותי, בטוח ובזול", הבטיח שרנסקי.

והוא לא לבד. גם במפלגת המרכז דואגים לחסרי הדיור, והמשיכו לדחוף את תוכנית המשכנתאות שלהם: "הממשלה מודה: מדיניות המשכנתאות היא 'סדום ועמורה"', הם אומרים, וחוזרים ומבטיחים הבטחות מהבטחות שונות ומשונות לאלו שנטלו הלוואות לרכישת דירה וכיום אין להם איך להחזיר אותה. זה לא שלא אכפת לי מאותם אלו שנמצאים בקשיים, אבל יש בהצעות הללו משהו מגוחך. אם המדינה רוצה לסייע לאנשים, שתסייע - אבל לתקוף את הבנקים ולחייב אותם לוותר על מה שמגיע להם לפי חוזה, זה נראה לי קצת בלתי הוגן. אבל אני סתם קפיטליסט שבע.אצל ש"ס מספר לנו הרב עובדיה שמי שמצביע לש"ס מיד זוכה לקיים כל־כך הרבה מצוות בשלט רחוק, עד כי ישלח אוטומטית "לגן עדן קומה ה', קומה ו"'. ללא ספק טיעון משכנע. אחריו, אלי ישי איים עלינו שמאחורי הפרגוד, אלוהים מביט עלינו. מי צריך לחלק קמיעות כשמכריזים על פתק ההצבעה עצמו כעל קמע?הרב עובדיה כיכב גם אצל מרצ, שם שודרה אותה דרשת גידופים ידועה כנגד יוסי שריד. "התשובה של מרצ לא ניתנה בפופוליטיקה", אומר הקריין, "התשובה ניתנה בשטח, במערכת החינוך". ואז אנחנו חוזרים לתשדיר הליכודניקים שמדברים בשבחי מרצ. חבל, כמעט חשבתי שיהיה משהו מעניין, חדש, או טיפה פחות טפשי מהניסיון הנואל הזה של מרצ לחפש קולות אצל הליכוד.בחרות פרובוקציה חדשה: חה"כ קליינר עומד על רקע מקום הרצחו של יצחק רבין, ותוקף את אוסלו. חודשיים בשנה, כך אומר קליינר, מדברים על רצח רבין ודורשים מהימין לעשות חשבון נפש. "אף אחד לא שואל אחרי אלף קורבנות, מה היה קורה אם אוסלו לא היה נחתם?" עוד דרש קליינר להקים ועדת חקירה, וקרא לצופים לזנוח את דרך השמאל ולבחור בדרך "הימין האמיתי: רק בכוח ננצח!".ובניגוד חד, מכל בחינה, הגיש היום עזמי בשארה עוד תשדיר מהוגן, מתון, רך. בשארה, בעברית קולחת, הסביר שמפלגתו היא מפלגה "דמוקרטית ליברלית - אופציה ליהודים ולערבים כאחד". בניגוד לחד"ש, שתולה את כל בעיות ישראל בפתרון אחד, אומר בשארה "אין לנו יומרה לפתור את כל הבעיות", אך גם טוען כי "שורש רוב הבעיות נעוץ במצב הקולוניאלי" של הכיבוש הישראלי. לא צריך לעסוק ב"איך לדבר", טוען בשארה, "אלא איך לפתור", וקורא להביא את תוכנית השלום שהציעו מדינות ערב (היוזמה הסעודית) להכרעת הציבור הישראלי. מה אני אגיד לכם, אם הייתי מאמין לו אפילו קצת, הייתי שוקל להצביע לו. עזמי, עזמי, למה אתה לא תמיד כמו בתשדירים שלך? מסתבר שאתה דווקא מסוגל להיות בחור נחמד ונעים, אז בשביל מה ההתלהמות והאיומים על דוכן הכנסת ובסוריה? לא חראם?

אה, כן, וכמובן אי אפשר שלא לאחל לאסטרונאוט הראשון שלנו הצלחה במשימה שלו אי־שם מעלינו. אוהבים אותך, אילן.

צפייה מהנה.
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "דו''ח תעמולה"

  • ערב טוב
    דובי קננגיסר • דו''ח תעמולה • 26/1/03 • 44 תגובות
  • הישורת האחרונה
    דובי קננגיסר • דו''ח תעמולה • 25/1/03 • 46 תגובות
  • האימה והפחד!
    דובי קננגיסר • דו''ח תעמולה • 23/1/03 • 22 תגובות

הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

סתם סיפור קטן 121597
מפלגת זכויות הגבר לא הראתה בינתיים שום תשדיר חדש בבחירות הללו. כל דקה שלהם מוקדשת בדיוק לאותו תשדיר(הסתה פמיניסטית, לא שוביניסט אלא שיוויוניסט וכו'), והתשדיר הוא חזרה מדוייקת על התשדיר של 99'+ נהגי המוניות שנוספו לסיסמה.
עכשיו בלינק שנתתי רשום ששדולת הנשים התלוננה נגד התשדיר.
ואני שואל: מה, אתן לא נורמליות? אין לכן שום הבנה פוליטית? הרי אם התלונה שלכם הייתה מתפרסמת בצורה קצת יותר נרחבת, המפלגה הזאת הייתה צוברת עוד ועוד תמיכה(אין לי ספק).
הערה: התגובה שלי לא קשורה לטור, ונכתבה כי אני מניח שהמקום הכי טוב להעיר בו הערות על הבחירות בכלל הוא במדור הזה.
הבעיה היא 121611
שהפמיניסטיות שכחו מה זה להיות שוביניסטיות.

ובאמת, ההתייחסות הרצינית של שדולת הנשים לתשדיר של רע''ש היא מעשה טיפשי. טיפשות בקילו.
איש רך דיבור בדרכו לחלל 121600
בגלל שהזכרת את החללן בסוף, אולי תתענין בכתבה והתמונה של הני"ט
איש רך דיבור בדרכו לחלל 121751
כשכתבו שהוא ינסה לשמור שבת, אהבתי את ההסבר "He will try to observe the Shabbat, the Hebrew Sabbath". (:
איש רך דיבור בדרכו לחלל 121760
סתם שאלה: האם אילן רמון הצביע כבר?
איש רך דיבור בדרכו לחלל 121763
תגובה 121623
knockin' on heaven's door 121671
אתה מוכן להסביר את ''גן עדן קומה ה',קומה ו'''.
יש שם בעיית שטחים פתוחים או שסתם דופקים ת'ספרדים וגם בגן עדן הם יקבלו דירת שיכון.
knockin' on heaven's door 121870
קומה אחת או שתיים מתחת לרקיע השביעי, השמור מן הסתם לעובדיה ולמקורביו.
התעמולה של מרץ 121715
לא נועדה לסחוף קולות מהליכוד אלא משינוי. מרץ הציגה את עצמה כקוטב המנוגד לרב עובדיה, וגם רמזה לכך שבניגוד למישהו שרק עושה רעש בפופוליטיקה, היא פעלה בשטח. בכך מרץ מצדיקה את הצטרפותה לממשלת ברק עם ש''ס, שכידוע עוררה את כעסם של רבים מבוחריה ועליה הותקפה רבות ע''י לפיד.

אני משער שמצביעי הליכוד הובאו לדבר בזכותה לא כדי להשפיע על ליכודניקים אלא בבחינת ''אם אפילו ליכודניקים משבחים את פועלו של שריד כשר חינוך, הוא בטח היה משהו באמת יוצא-מן-הכלל''.
דעה אישית 121756
קודם כל התשדיר של ש"ס עשה לי הרבה נחת רוח. מי שבונה בית-כנסת הולך לגן-עדן? נהדר. מרוב מיסים אני בטוח שהמשפחה שלי מימנה מכיסה לפחות בית-כנסת אחד, אם לא יותר. אני רק לא יודע מה זה אומר לגבי הבוחרים של ש"ס, שחלקם לא השקיעו בבית-הכנסת המדובר אפילו אגורה.

ובקשר ל"נץ": לא יכולתי להימנע מהמחשבה שהם הולכים להצדיק את רצח רבין, שלא לאמר לעודד אותו. "הצביעו מוות לרבין!" מזל שהשמאל לא נוטה לירות חזרה, אחרת כבר הייתה לנו כאן מלחמת אזרחים. ודרך אגב, האם לשיטתם שרון לא חייב בעינויים לפחות על חשבון 200~ היהודים שמתו בפיגועים בתקופת שלטונו?
מה באמת קורה למפלגת העבודה? 121806
מפלגת העבודה, לא זו בלבד שעל מצבה חבל להכביר מילים, היא תוקעת לעצמה כדור עצמי ברגל, בזה שהיא מוותרת על הדבר האחרון שיש לה: השחיתויות של הליכוד.
אני זוכר את הססמה המבטיחה שלהם, עוד לפני שיצאה מערכת שידורי הבחירות לדרך: "בחרת שרון קיבלת אלפרון!"
איפה זה? יאללה! תנצלו את זה! דקה 87 אבל תשחקו!
זה לא רק זה שהם ויתרו לגמרי על הנצחון.
מאחורי הקלעים, זוהי נקמתו של מישהו שתומך בפואד, ששם רגל לרצים קדימה. זוהי תופעה לא חדשה אצל מפלגת האבודה המתאבדת, ואני ממליץ לקרוא את הספר של חנן קריסטל ובן כספית משנת 1996: "התאבדות — מפלגה מוותרת על שלטון" ולמצוא שם איך אל מול הזכוכיות הנשברות ו"פרס יחלק את ירושלים" של הליכוד, רמון וברק מאחורי גבו של פרס התחרו בלשים רגל אחד לשני והאחד הכשיל את תשדירי הבחירות של ההוא והשני לא התאמץ כדי שלא יבוא הישג על שמו של האחר (אני לא אפרט מי בדיוק הכשיל את מי, תקראו את הספר ואל תגידו שזה לא מזכיר לכם משהו גם מבחירות 2001) וכו' — וכך המערך כבר הגיע אל הקלפי כשהוא גורר את רגליו הקשורות מאחור.
למרות שאני בספק רב לגבי כל האפקטיביות של תשדירי הבחירות בכלל וביכולת שלהם להשפיע בגדול על תוצאות בחירות — אין ספק שהם יכולים ללמד על מצבה של המפלגה.
לא הולך ברגל 121810
"תוקעת לעצמה כדור עצמי ברגל" = יורה לעצמה ברגל + תוקעת גול עצמי.
מה באמת קורה למפלגת העבודה? 122162
על מצבה של מפלגת העבודה, אכן חבל להכביר מילים. לעומת זאת אפשר להתחיל לחקוק את המילים על המצבה של מפלגת העבודה.
ואגב, מי שאורב למפלתו של מצנע אינו פואד, אלא ברק.
מישהו יודע ארמית? 122166
1. הצעה לתחרות יצירתית (או אולי לסקר הבא): מה ראוי להיכתב על מצבתה של מפלגת העבודה.
2. כן, ברק. כמו ב1996. וכמו שארבו לו, 2001. הססמה שם: "על דאטפת אטפוך וסוף מיטיפיך יטופון".
מתוך ''שירה'' 122034
''חכמים מושכים ידיהם מהנהגת העולם מפני שהם יודעים שיש חכמים מהם ורוצים שיתנהג העולם על ידי חכמים גמורים, בתוך כך קופצים הטפשים והרשעים ונוטלים את העולם לידיהם ומנהגים את העולם כפי זדונם וכפי טפשותם. מעתה היאך נותנים החכמים לעולם שיאבד על ידי השוטים והרשעים, אלא מתוך שהחכמים חכמים ומוסיפים חוכמה, כל שנראה להם אתמול כחכמה שלימה רואים אותו היום שאינו חכמה ואינם עומדים על דעתם ואינם תוקעים עצמם לשום דבר מפני החכמה שמוליכה את החכמים ממעלה למעלה, לא כן הטפשים, כל דבר שנתנו בו עיניהם הרי הם מחזיקים בו ואינם מניחים ממנו, שאם יניחו ידיהם ממנו אין להם מה יעשו בעולם. לפיכך כל ימיהם תחבולות ובלבד שיחזיקו את העולם בידיהם.''

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים