הישורת האחרונה 1337
הירוקים ממחזרים. ולא רק הם. מקבץ תשדירים אחד לפני האחרון במערכת הבחירות הכי צפויה מראש מאז ומעולם.

תשדירי הבחירות היום נפתחו בשיא הממלכתיות. בעבודה: רבין ונאום התקווה של מצנע; בליכוד: נאום האחדות הסטנדרטי של שרון. אבל יחסית לימים קודמים, היו לא מעט תשדירים חדשים. דווקא אצל המפלגות חסרות הסיכוי היה רוב לממחזרים: להב"ה, רע"ש, צומת, אהבת ישראל, וכמובן הירוקים. גם בל"ד וישראל בעליה לא העלו שנייה אחת אורגינלית.

מי כן חידש? ב"ישראל אחרת" שלחו מכתב לאילן רמון, שם הם מתלוננים שאף שהצלחנו לשלוח אסטרונאוט ישראלי לחלל (אנחנו שלחנו?), אנחנו עדיין "לא מצליחים לשלוח מפה את הפוליטיקאים... במו ידינו אנחנו מחזקים את הפוליטיקאים", הם מתלוננים על הסקרים הלא מחמיאים בלשון המעטה. ואם כבר סקרים: "אני מצביע להם בלי קשר למה שמינה צמח אומרת." ועוד הוא מוסיף שהפעם "יש לי הרגשה טובה" שהם דווקא כן יצליחו. זה מה שנקרא, בלשון אקדמית, הצבעה רציונלית. לדובר בתשדיר יש גם הרגשה שכשאילן רמון יחזור, "תהיה כאן ישראל אחרת". אם ב"כאן" הם מתכוונים "מחוץ לכנסת", הם צודקים בהחלט.בעלה ירוק, מפלגה עם קצת יותר סיכוי להכניס צמד ח"כים לכנסת, הציגו לראשונה בתשדירים את מועמדי המפלגה. בועז וכטל הבטיח שעלה ירוק תפעל לביטול רישום פלילי שנפתח עקב שימוש בסמים. עו"ד דן גולדבלט אמר שישנם מיליון אזרחים שומרי חוק, משלמי מיסים, עובדים ועושים מילואים - "אנחנו עבריינים?! אנחנו צריכים להסתתר?!" ולסיכום: "הגיע הזמן שנראה להם כמה אנחנו, וכמה אנחנו מצליחים לעשות".

ובעוד שבעלה ירוק משתדלים עדיין לעבור את אחוז החסימה, ב"חרות" הם טוענים שהם כבר עובדים על המנדט השלישי. "מרזל ואני כבר בכנסת הבאה", מצהיר קליינר בתשדיר, "ואנחנו צריכים אתכם כדי שיהיה לנו עוד כוח". כמובן שקליינר לא שכח להצהיר למה הם שם: "אין שום הבדל בין פלסטיני מעזה לבין פלסטיני מיפו." עוד הוא מסביר שגם אם נעשה טרנספר רק לערביי השטחים, "בתוך דור נאבד את הרוב היהודי. הזמן אוזל. אתם תחליטו אם נתרגל לטרור, או נחסל אותו. זה תלוי רק בכם."ומי שלא רוצה שום קול מאף אחד הם "לידר" ("ף", אם שקלתם להצביע להם). הם הציגו, שוב, את ז'ירינובסקי מדבר. לשם שינוי, התשדיר הפעם היה קצר יותר, מה שגורם לי לחשוד שמדובר בתשדיר חדש לגמרי. ואכן - ז'ירינובסקי היה הרבה יותר עצבני בתשדיר הזה, והוצגה גם מפה עם סימונים לא ברורים עליה. יש דוברי רוסית בקהל? מישהו יכול לעזור לי? זה באמת מסקרן אותי לדעת מה הוא אמר.בליגה הארצית של המפלגות (מתחת ל-‏10 אחוז), גם יש כמה ניסיונות אחרונים לשיפור עמדות. במפד"ל, בפעם הראשונה מזה זמן רב, תשדיר חדש לגמרי, ובו מסבירים לנו למי אנחנו מצביעים אם אנחנו בוחרים ביריביה של המפד"ל. בניגוד לתשדיר דומה של האיחוד הלאומי, כאן מוצגת האות של המפלגה, ואז בתקריב ניתן לראות מה כתוב מתחת לה - איפה שבדרך־כלל כתוב שם המפלגה המלא. אז מה יש לנו? ש"ס - משתמטים מהצבא; מחל - בלי נציג דתי; ל (איחוד לאומי) - לא בקואליציה (ואם יורשה לי להביע עמדה פוליטית: מהפה שלהם לאלוהים). וכדי להבהיר סופית: ב - הפתק היחיד שמייצג אותך. אין כאן שבירה משמעותית של הקו הרגיל של המפד"ל ("גם צבא גם אמונה"), אבל במקרה שלהם, צריך להודות על כל חידוש. ובכל זאת - פלמ"ח זאבי, רכש חדש ונכס פוטנציאלי, טרם הופיע בתשדירי המפד"ל. היחיד שמופיע בתשדירים הוא איתם, וגם הוא בקושי. כשהפרצופים הופכים להיות מרכז הפוליטיקה, אי אפשר להריץ קמפיין בלי פרצוף ברור, בלי ג'וקר שייצג אותך. המפד"ל עדיין תקועים בתקופה של לפני הבחירה הישירה, כשאנשים קראו לרשימה בשם המפלגה, ולא בשם העומד בראשה.גם בעם אחד, כמו במפד"ל, ש"ס על הכוונת. דוד טל, לשעבר ח"כ מטעם ש"ס, הצהיר בתשדיר כי "ש"ס כבר לא חברתיים". הוא הסביר ש"צדק חברתי זה אבן יסוד ביהדות, ולכן עזבתי את ש"ס ועברתי לעם אחד". לאחריו הופיע עמיר פרץ בנאום ה"אתם מכירים אותי" הקבוע שלו. מכירים אותך, מכירים אותך. אל תדאג.

במרצ החליטו לזנוח סוף סוף את הניסיונות למשוך קולות מהליכוד ומשינוי, וסימנו מטרה חדשה, קצת יותר סבירה עבור המפלגה השוקעת: מפלגת העבודה. בתחילת דבריו אמר שריד כי "הערב תזהו התרגשות בדברי". האמת, הוא לא נראה מתרגש במיוחד. הוא נראה בדיוק כמו שהוא נראה תמיד. בכל אופן, שריד שיגר לצופים "צו שמונה": "שלא כמו בעבודה, אנחנו נאבקים עד הרגע האחרון". גם אם ברור וידוע שהשמאל כבר לא יקים ממשלה, אומר שריד, "מוכרחים אופוזיציה חזקה ומלוכדת שתפיל את שרון". ואם לא הבנו את הרמיזה: "למצנע יש כוונות טובות", אבל "החברים שלו" לא יכולים לסבול שהות ארוכה באופוזיציה. לכן שריד משגר "צו חירום" - לסיום הכיבוש, נגד הטרור החברתי, ונגד השחיתות. "הצבעה למרצ היא הצבעה בטוחה. אתם יודעים על מה מרצ תלחם", אמר שריד, "ולכן זהו צו גיוס להצביע מרצ". ממש סיגל נחמיאס השריד הזה. מזל שהוא לא הצדיע בסוף. אגב, הידעתם כי אחת הסיבות שמצביעי מרצ פוטנציאליים לא אוהבים את יוסי שריד היא בגלל הביטחוניזם שלו?ש"ס, שנלחמת על מקומה בליגה של הגדולים (הסקרים מנבאים לה בין 10 ל-‏13 מנדטים, אבל יש להם סיבה טובה להאמין שהתוצאות האמיתיות, כהרגלן, תהיינה מעל לתצפיות האופטימיות ביותר), מיחזרה שניים משלושת הספוטים שהיו לה היום. בשלישי, נאם עובדיה יוסף כי "כ"ה בשבט" (28 בינואר, עבור האזרחיים שבינינו) - "כה יהיה זרעך". האמת היא שלא הבנתי את הקשר, אבל זה לא כל כך משנה, כי מר"ן המשיך לאיים עלינו שבקלפי הקדוש־ברוך־הוא רואה כל אדם, וגומל לצדיקים שמצביעים ש"ס. כמו כן ייעץ עובדיה למצביעים לברך לפני שמטילים את המעטפה לקלפי, משום שהצבעה לש"ס היא "לשם שמיים".

גם בשינוי (שכבר מתמודדים בליגה הלאומית) מיחזרו שניים מתוך שלושה ספוטים שהיו להם - בכלל, שינוי ניצלו יחסית מעט מהזמן שהוקצב להם עד כה, ונראה שהם מתכוונים לבזבז את כל מה שנותר להם ביומיים האחרונים. לאור זאת, חבל שרק חצי ספוט נוצל לתשדיר חדש. כמובן שגם כששינוי מוציאה תשדיר חדש, הוא נראה בדיוק כמו כל שאר התשדירים שלהם: טומי לפיד, יושב ומדבר. ומה הפעם בפיו? "הפעם זהו תשדיר של במקום: במקום לבוא בטענות על שחיתות, להצביע שינוי. במקום להתלונן על המיסים הגבוהים, להצביע שינוי. במקום להכנע לסחטנות החרדים, להצביע שינוי. במקום להצטער אחר־כך, להצביע שינוי עכשיו. במקום ממשלה עם המפלגות החרדיות, ממשלת אחדות חילונית". במקום לכתוב טקסט חדש, לסדר את הטקסטים הישנים בסדר קצת שונה. ככה זה כשאתה שבע ומדושן עונג. מה שאני לא מבין זה בשביל מה היו צריכים את יאיר לפיד כמפיק. יכלו להביא את הבן של אחד המועמדים והיה עושה עבודה טובה באותה מידה. אה, כן...

אבל בעוד שבשינוי לא נוקפים אצבע, בעבודה מבוהלים. הדובר בתשדיר שלהם היה מצביע היפותטי, שעומד בקלפי, "הלב דופק, היד רועדת". בבחירות הקודמות, הוא מספר, הוא הצביע נגד. נגד ביבי ב-‏99', נגד ברק ב-‏2001. "אולי הפעם אני אצביע שינוי, נגד כולם?" שואל את עצמו המתלבט. ואז מגיעות נקיפות המצפון: "אבל אולי אני מחליש את האלטרנטיבה האמיתית לליכוד?" הוא מודאג. ואז מגיעה ההארה: "אולי הפעם אני אצביע בעד? החלטתי! אני אצביע למצנע! אני מצביע אמת!". אנד ת'יי ליבד א הפי אבר אפטר. או שלא.גם פרס נשא נאום, שאולי אתם תוכלו לסייע לי להבין את כוונתו. לאחר שפרס הזכיר לנו ש"אף מפלגה לא תזכה לרוב", ולכן כל ממשלה חייבת להתבסס על קואליציה, הוא אמר כי "שתי הקואליציות המסתמנות הן ברורות". "הייתי נער וגם זקנתי", הפתיע אותנו פרס, וכיום הוא יודע כי גם בשלושת הימים האחרונים "יכול להיות שינוי מוחלט ביחסי הכוחות בין שתי הקואליציות האפשריות" (ומי כפרס יודע). מה שאני לא מבין, זה האם פרס רומז כאן שהם כן יכנסו לממשלת אחדות. הרי הקואליציות הריאליות כיום הן ממשלת ימין צרה, או ממשלת אחדות לאומית (לא הרבה פחות צרה). אז מה פרס מנסה להגיד לנו?

אגב, בעבודה גם מבטיחים שמחר מצנע יופיע בתשדיר מסכם. הרי המלצתי לתוכן התשדיר: "תודה למי שתמך, אבל לאור כשלוני הנחרץ, אני מודיע שאלא אם תוצאות הבחירות תפתענה אותנו, אני אקבל את החלטת הבוחר ואפרוש ממקומי כראש המפלגה." לחלופין, הוא יכול פשוט לצטט את נאום הפרישה המכובד של בני בגין בבחירות הקודמות: "אני מנהיג ללא ציבור".בליכוד, שמתמודד לבדו בליגת העל, הציגו לראשונה את הכוורת שהסתתרה עד כה מאחורי גבו הרחב של שרון: שטרית ("להצביע למפלגות הקטנות זו טעות"), מרידור ("מנהיגות חזקה"), לבנת ("שיקול לאומי"), שלום ("יציבות לאומית"), מופז (גם הוא "מנהיגות חזקה"), נתניהו ("ממשלה שלא נתונה ללחצים"), אולמרט ("רצון, עוצמה ואחריות") וליבני ("צו השעה להצביע מחל"). למי שלא התרשם ממופע האחדות הזה, בו כולם הסבירו שחייבים להצביע רק בפתק של הליכוד, הזכירו בליכוד היום גם ש"אי אפשר להצביע גם ליברמן וגם שרון", וכנ"ל אודות שרנסקי, לפיד ומפד"ל. "בבחירות האלה, רק מחל זה שרון", סיכמו בסיסמא הרגילה.זהו. מחר - למעלה משעה של תשדירים. הזדמנות אחרונה להבהיר מה, בעצם, רוצות המפלגות (ניחוש פרוע: שנצביע עבורן), ולספר לנו מה הם טוענים שהם יעשו עבורנו. צפוי הרבה מיחזור לכבוד אלו שלא עקבו, וכמה דברים חדשים עבור הבודדים ששרדו מאז ההתחלה.

צפייה מהנה.
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "דו''ח תעמולה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

123836
אחרי שבוע וחצי של ניתוק (אכזרי! אכזרי!) מכל מקור אינפורמציה על המתרחש בעולם האזרחי, סוף סוף זכיתי לצפות שוב בתשדירי הבחירות.
זכיתי? נו, הגזמה משהו.
למרות שמבחינתי חלק לא קטן מהתשדירים היה חדש, עדיין, הברקות מרגשות לא נרשמו.
כלום. ממש כלום.
אוף.

_________
העלמה עפרונית, ממורמרת על כך שלא תצפה בשום מדגם טלוויזיוני שהוא, מה שמנוגד לכל אמונה שלה באשר היא.
לגבי המפה בתשדיר של לידר 123838
זה נראה כמו המקומות בהם יש סכסוך בין מוסלמים ובין לא מוסלמים. (הודו-פקיסטן, צ'צ'ניה, קוסובו וישראל)
לגבי המפה בתשדיר של לידר 123888
... והצדדים הניצים אינם כושים (אחרת היו צריכים להיות ספירלות גם בסודן וניגריה). אבל סתם, סחתיין על ניחוש מבריק!
ואני חשבתי שהוא דיבר על 124104
המקומות בהם יש חזית קרה, זו שתגרום לגשם ביום הבחירות.
האם שמתי לב לעריכה כלשהי 123868
בתשדיר של שינוי?
בהתחלה, קטע הפתיחה הציג את מדד שינוי נעמד לצד מדד גבוה של מפלגת העבודה. עכשיו כאשר שינוי ניצב לצד העבודה נראה כי הפלא ופלא, העבודה השוותה גבהים עם שינוי. (1)

_________________
1. או להפך
האם שמתי לב לעריכה כלשהי 123869
האמת היא שגם אני חשבתי שהיה איזשהו שינוי שכזה. למישהו במקרה יש גישה להקלטות ויכול לבדוק? מיצ?
האם שמתי לב לעריכה כלשהי 123890
אכן, אז: http://www.mitzpettel.com/haayal/2003-01-07.jpg והיום: http://www.mitzpettel.com/haayal/2003-01-25.jpg
האם שמתי לב לעריכה כלשהי 123892
מסמך אנושי מזעזע. האם היה שינוי גם בגודלה היחסי של ש"ס בין אז להיום?
האם שמתי לב לעריכה כלשהי 123898
גם התמונה החדשה נראת טוב יותר
האם שמתי לב לעריכה כלשהי 123902
התמונה הישנה נראית לא טוב פשוט מכיוון שהיא באמת הובאה מהארכיב, שנשמר בדחיסה גבוהה )ולכן באיכות ירודה(.
האם שמתי לב לעריכה כלשהי 124119
גם במעריב שמו לב לזה היום. אולי הם באמת קוראים את האייל?
האם שמתי לב לעריכה כלשהי 124137
אני חושב שהבן של מס' 1 ברשימה עובד שם בשליחויות או משהו.
גם הנובלס הורס את תאי המח, באחריות! 123914
וזכותינו להרוס כמה תאים שנרצה, ואפילו לא משנה אם הם של מח או של חלקים אחרים ואפילו הכנתי מילקשייק סלרי בכוס גבוהה, לגמרי בעצמי, ועוד היד נטויה!
אני הולכת להקים את מפלגת מעשני נובלס, ועוד תראו איזה דברים נעשה! טטטם ופפפם!
גם הנובלס הורס את תאי המח, באחריות! 281675
הי לך,
שמי אילנית ואני מדברת מחברת מחקר. אנו עורכים מחקר בקרב מעשני נובלס ואולי את תוכלי לעזור לי, אני מחפשת אנשים מכל רחבי הארץ אשר מעשנים נובלס בגילאי 20-23, בתמורה להשתתפותם הם מקבלים 100 ש"ח.

אשמח אם תוכלי ליצור עימי קשר בטלפון 050-3365160

או בכתובת אינטרנט שלי ב aviramil@netvision.net.il

תודה
אילנית
פרפטום מובילה 281834
השתתף במחקר ותרויח מספיק כסף לרכישת 8 חפיסות נובלס.
פרנסה 281853
האם יש צורך בקבוצת ביקורת ( לא מעשנים)? כמה משלמים?
פרנסה 281854
אופס, אני מבוגר מידי.
גם הנובלס הורס את תאי המח, באחריות! 281868
אנ רק בת 16 אבל צריכה את ה100 האלה בשביל ליקנות סיגריות, לא נובלס.
האם תוכלי לשטף אותי במחקרך?

תודה
מיטל
גם הנובלס הורס את תאי המח, באחריות! 297585
מי שמעשן כתר הוא מלך!!
עדכון בחירות חשוב 123991
הבאתי את הלינק כדי לחסוך מכם את עדכון החדשות שבוודאי התכוונתם לשים בדקות הקרובות.
הבהרה: בניגוד למה שאומר מר בא-גד בכתבה, מולדת קיבלה ב92' רק 3 מנדטים.
עדכון בחירות חשוב ??? 123998
לא נראה לי שמישהו במערכת היה טורח לשים עדכון כזה על פרישתו של שוטה הכפר הלוקלי מהמירוץ (להבדיל משכ''ג). אגב, גם ח''כ דוד מגן, המוהיקני האחרון במרכז, פרש מהמירוץ.
עדכון בחירות חשוב ??? 124004
א.אני מתחיל לחשוב שאנשים לא מבינים את הציניות שלי.
ב. לא ידעתי על דוד מגן. לאן יילכו עכשיו ששת המנדטים שמפלגת המרכז עמדה לקבל בבחירות?
עדכון בחירות חשוב ??? 124005
הלוקלי ההוא מוציא שם רע לשוטים!
אולי בכל זאת האבודה? 124130
פתאום עלתה לי מחשבה כזאת בראש.
1. הצבעת רחמים. (למרות שאולי מה שהמפלגה הזאת צריכה זה המתת חסד כמה שיותר מהר)
2. אף פעם לא הצבעתי לאבודה, וכנראה שזאת ההזדמנות האחרונה פעם בחיים לעשות דבר כזה.
תקשיח את לבך... 124141
גם אצלי הלב נכמר למראה המפלגה הזאת, ובמיוחד למראה מצנע. ברצינות. מאוד עצוב, העניין. אבל הצבעת רחמים- זה מוגזם.
אפילו בצחוק אסור לדבר על ''העבודה'' ברצינות. 124199
אולי בכל זאת האבודה? 124295
במחשבה שנייה:
הסימפטיה שלי למיצנע או הנוסטלגיה למה שמפלגת העבודה אומרים (כמו שאומרים ישנה ארץ) היתה פעם, עלולה להביא את שירי מירי וייצמן לכנסת, בעוד חמיצנע בטח יפרוש תוך חודש חודשיים (שמעתי שכבר יש הימורים).
נחמת טיפשים 125030
הייתרון היחיד בכך שהעבודה קבלה כל כך מעט מנדטים הוא בכך שסופה לנדבר וויצמן שירי בחוץ. גם משהו.
ועוד כמה נחמות טפשים כלליות 125040
1. שהמפלגות הדוסיות קצת ירדו.
1א. שהמפד"ל בראשות המשיח איתם לא הוסיפה מנדט נוסף (הוא כבר הצליח להציג את זה בגל"ץ כנצחון אדיר, על רקע ירידתן של מפלגות הימין האחרות שמחוץ לליכוד).
2. שמרזל לא יהיה בכנסת.
3. שעם אחד, מפלגה חברתית אמיתית, הכפילה את כוחה בעוד שהסקרים וגם אני בהימור (ולשמחתי טעיתי) ניבאו לה היעלמות. אני חושב שמרצ צריכה איכשהו לחבור אליה או לפחות ללמוד ממנה ובכלל השמאל, שהיה משועבד כנראה שעבוד יתר (אלה רק הרהורים, לא מסקנות סופיות) לנושא הפלשתיני על חשבון הנושא החברתי.
4. ששרנסקי ירד. אני לא סובל את המפלגה שלו ומנבא לה היעלמות בכנסת הבאה.
5. כן, שהאיחוד הלאומי לא עלתה בכלום, ורק נוסף לה פרופ' אריה אלדד שיגיש לנו חתול חדש בשק בכנסת.
6.. (לפי חלק ממצביעי מרצ, לא בטוח שגם אני): ששריד התפטר.
7ץ. שאולמרט לא יהיה יותר ראש עיריית ירושלים.
בתגובה ל-‏3 125044
מפלגה חברתית אמיתית? מה אתה, עובד חברת החשמל?

הידעת שאדיסו מסאלה הוא מספר ארבע ברשימת עם אחד? אותי זה נורא משעשע. ממש סגירת מעגל.
בתגובה ל-‏3 125056
רגע, מה לא בסדר עם אדיסו מסאלה? גם אותי שיעשעה, כמובן סגירת המעגל.
מה שעוד נחמד, זה שאם מישהו יתפטר שם, אורה נמיר עשויה לשוב אלינו כחברת כנסת!
גם לי יש ביקורת על העניין של הוועדים הגדולים וחברת החשמל, ואני אגב לא הצבעתי עם אחד אלא בעד מפלגה חברתית אמיתית יותר. כשאני חושב על זה עכשיו, אולי את המילה "אמיתית" הייתי צריך לומר בהסתייגות מסויימת, אבל עדיין זו המפלגה הראשונה שדיברה בעד הזכויות של אלה שאף אחד מהפוליטיקאים ברוב המפלגות האחרות לא שם עליהם, והעלתה עניינים כמו חוק יסוד שכר מינימום או חוק עובדי כח אדם. אפשר להגיד שההצבעה אליה היא כמעט מההצבעות המעטות שנעשו על רקע של חשיבה חברתית/ התחלתה של תודעה חברתית, ולא על רקע של "לא להצביע בעד מי שיתן לערבים את עזה", כאילו שעזה וירושלים המאוחדת יש בכוחן למלא את המקרר, וגם לא על רקע של שמירת שלום הסחבקיאדה הלאומית ואלה שיכולים להרשות לעצמם להשתייך אליה.
בתגובה ל-‏3 125061
מזכיר את המצע של דוד מגן.

כל הסיסמאות בפסקה האחרונה שלך יפות ונאות, ועדיין אלף איש יגשימו אותן לפני עמיר פרץ.
בתגובה ל-‏3 125070
שלושים ושבע, ליתר דיוק.
בתגובה ל-‏3 125079
חה חה.
בתגובה ל-‏3 125078
אני לא אשם.

איפה הם? (אגב, אמרתי שאני - לא הצבעתי בעדו)
בתגובה ל-‏3 125214
חוק יסוד שכר מינימום?! יש לך מושג מה מטרתם של חוקי היסוד, שאתה תומך ברעיון אווילי שכזה?
בתגובה ל-‏3 125255
מכיוון שלא כל באי האייל הינם סטודנטים מחוננים למדעי המדינה, אולי תאיר את עינינו, מהי מטרתם של חוקי היסוד?
בתגובה ל-‏3 125273
להוות בסיס לחוקה. מטרתה של החוקה היא הסדרת מנגנוני המדינה ועיגון המגבלות על המחוקק. חוקי יסוד לעולם אינם ספציפיים, אלא קובעים עקרונות יסוד שינחו את המחוקק בפעולתו ויאפשרו לציבור (דרך הרשות השופטת) להגן על עצמו מפני עריצות השלטון.

לא צריך להיות סטודנט מחונן למדעי המדינה. מספיק תלמיד בינוני בשיעור אזרחות.
בתגובה ל-‏3 125340
אכן, לא צריך להיות סטודנט מחונן למדעי המדינה. מספיק תלמיד בינוני בשיעור אזרחות, אבל מה לעשות שגם זה אני כבר מזמן לא. עדיין, מהזכרון הנמוג והולך מתקופת למודי בתיכון, דליתי משהו על בסיס לחוקה, ועדיין אינני בטוח שזכויות בסיסיות של אזרח (חופש הדיבור, חופש התנועה, במדינות מסוימות אפילו הזכות לשאת נשק) אינן מעוגנות בחוקותיהן של מדינות מסוימות.
אני יודע שבעיניך הזכות למקור מחיה מינימלי אינה זכות בסיסית, אבל יש כאלה הסבורים אחרת, וגם אם אלו הסבורים אחרת אינם נבונים כמוך, אין זה הופך את הרעיון כשלעצמו לאוילי.
בתגובה ל-‏3 125412
אני יכול לקבל את הלגיטימיות של רעיון לחוק יסוד זכויות חברתיות, או חוק יסוד הזכות לפרנסה, אבל שכר מינימום הוא עניין פרטני שמקומו אינו בחוקה אלא בחקיקה ספציפית. כלל אצבע: חוק יסוד אינו כולל מספרים ("שכר מינימום יהיה שווה לא פחות מ-‏1000 דולצ'ים").
בתגובה ל-‏3 126090
המספר 120 מופיע בחוקי היסוד?
בתגובה ל-‏3 126136
כן, אבל כאן מדובר בהגדרה של מוסד מדינה, ולא בזכויות אזרח. למשל, חוק יסוד חופש העיסוק אינו כולל אזכור של פעם בכמה ימים זכאי אדם ליום חופש.
בתגובה ל-‏3 125322
אני חושב שטעיתי, לא דובר שם על חוק יסוד אלא על חוק רגיל.
באשר לרעיון של שכר מינימום, אינני מתפלא שאתה בז לו וקורא לו ''אווילי'' (גם אם אין מדובר כאן בחוק יסוד).
אולי תגיד שאני מדבר אל איש קש, אבל עד כמה שהספקתי להכיר את דעותיך, אתה לא מעוניין במיוחד בטובת אלה שהם מתחת למעמד הבינוני, והרעיון שיטבעו, איננו מדיר שינה מעיניך. המובטלים אשמים שהם כאלה, וכנ''ל אלה שמקבלים שכר מינימום.
בתגובה ל-‏3 125415
אינני מתנגד לשכר מינימום, אלא רק לקונספט של "חוק יסוד שכר מינימום".

המובטלים לא מקבלים שום שכר מינימום. על העובדים יש להגן מפני עושק ולהבטיח להם שכר מינימום. זה גם אינטרס של המדינה - אף אחד לא ילך לעבוד אם השכר היחיד שמוצע לו *נמוך* מהקצבאות שהוא מקבל כמובטל.
124143
"במקום להכנע לסחתנות החרדים, להצביע שינוי". האם מדובר על סחתנות מלשון "סחתין עלייך!"? דובי, באמת!
124254
אין לכם רחמים אתם. נראה אותך כותב ומגיה בעצמך כל כך הרבה טקסט מדי יום. מתקן...

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים