ערב טוב 1339
מסרים מסכמים מכל המפלגות. הזדמנות אחרונה לשכנע. מקבץ אחרון וארוך במיוחד.

המילים "ערב טוב" כיכבו היום בתשדירים: מצנע בעבודה, שריד במרצ, ליברמן באיחוד הלאומי, איתם במפד"ל, אפילו וילוז'ני בתשדיר של הירוקים. כולם מברכים אותנו לערב טוב, ומיד מבקשים את קולנו. כלומר - כמעט כולם. הליכוד לא. הליכוד לא הציג מילה חדשה אחת משל שרון, או של כל איש אחר ברשימה. היו כמה ראיונות עם האיש ברחוב (תשבוחות לשרון: "אחרון הנפילים", "מאז רבין לא היה מנהיג כמו שרון"), אבל זהו. זהו. יום אחרון של התשדירים, וראש הממשלה לא מטריח את עצמו אל מול המצלמות למסר אחד אחרון לאומה.בעבודה, לעומת זאת, דווקא היה למצנע הרבה מה להגיד. "לפני חמישה חודשים", הוא סיפר, "התגייסתי ולקחתי אחריות, כי לא יכולתי לראות איך ישראל מתרסקת לנו בין הידיים". הוא הבטיח שהוא מתכוון "להמשיך להלחם עד הנצחון", וקרא לכל אלו ש"מאמינים שאפשר לגרש את היאוש, לחזור הביתה, לחזור למפלגת העבודה". כל זאת, כדי שלא נתעורר ביום רביעי בבוקר "ונרגיש איך החמצנו את ההזדמנות להחזיר את המדינה שלנו אל הדרך השפויה". למצנע גם היה סיפור קטן לספר לנו: לפני מספר ימים, הוא ביקר באשדוד. "בדרך ראיתי אישה. ניגשתי אליה," ומיד היא "פרצה בבכי. אישה בודדה, אם חד־הורית עם בת אחת בדירה שכורה. אין כסף, אין לה בטחון שיהיה לה אוכל. מעבירה ביקורת על כל העולם ובני זוגו". לבסוף שאל אותה מצנע למי היא תצביע, והתשובה, כמובן, שרון. למה שרון? "והיא ענתה לי: 'כי אתה מחזיר את עזה'. ואני אמרתי לה - עזה זה מה שחשוב לך עכשיו?" בשלב זה נאלץ מצנע להכנס לישיבה, אך כשיצא ממנה, האישה עדיין הייתה שם, והיא ניגשה אליו "בעיניים מחייכות". "אתה יודע מה," היא אמרה לו, "שכנעת אותי. אני אצביע לך". ומוסר ההשכל של הסיפור: "אם הייתה לי הזדמנות להסביר לכל אחד פנים מול פנים, אני בטוח שהיינו מנצחים. ניצחונה של החברה הישראלית". אם היה, אז היינו מנצחים. אין, אז נפסיד. מצנע כבר מכין תירוצים. שכפ"ץ, זה מה שהוא צריך להכין, לא תירוצים.

וקצת נוקדנות לקראת בחירות: תשדיר העבודה הסתיים בכיתוב "תצביעו אמת". יוצרי קמפיין העבודה היקרים, הרי המסר שלי אליכם: "תלמדו עברית".במרצ בישר לנו יוסי שריד כי "תמו תשדירי הבחירות. סוף סוף." מה שצודק, צודק. ועוד אמירה נכונה למתלבטים: "ההתלבטות היא אנושית". איש טוב, יוסי שריד, מלא חמלה. גם על מצנע הוא מרחם, ואפילו מצטט את דבריו: "בעבודה יש פוליטיקאים ששכחו את המטרה לשמה הם קיימים". נו, ואם מצנע לא סומך על החברים שלו, אומר לנו שריד, אז שאתם תסמכו עליהם? איזה אינטרס יש לכם לתמוך בפואד? ואם, במקרה, חשבתם להצביע לשינוי - "איזה אינטרס יש לכם להעדיף את שרון, ראש הממשלה הכושל ביותר בתולדות ישראל?" והפתרון: "אני מציע מרצ". לא שיש לו אשליות. הוא לא חושב שהוא הולך לכהן כשר בקואליציה הקרובה, אבל הח"כים של מרצ, מספר לנו שריד, "עובדים קשה גם באופוזיציה. הם יכולים לחיות גם בלי וולוו". ויש מי שיאמר שהח"כים של מרצ עובדים אך ורק כשהם באופוזיציה, אז אולי זה הכל לטובה...

מן העבר השני, בירך אותנו ליברמן בברכת ערב טוב גם הוא, וביקש "לנצל את התשדיר האחרון כדי לפנות ישירות לבוחרי הליכוד. הליכוד תמיד ידע לנצח בבחירות, אבל אף פעם לא ידע לשלוט. הליכוד לא יודע מה זה תרבות שלטון," תוקף ליברמן בזריזות. "מה שמפריע לי זה בדיוק מה שמפריע לכם - שאנחנו נביא את פרס להיות שר החוץ של ישראל". לפיכך, ובהתאם לקו הקבוע של האיחוד הלאומי, כדי שתקום "ממשלה לאומית, כדי לשים סוף להשתוללות השמאל ולדיקטטורה של בית־המשפט העליון", מבקש ליברמן ממצביעי הליכוד להצביע דווקא עבורו: עבור "כלכלה נכונה", נגד "ח"כים ערביים שמשתפים פעולה עם ערפאת", נגד "מדינה פלסטינית", ונגד "עקירת ישובים".בתשדיר נוסף, פנה ליברמן לדוברי הרוסית וסיפר כי הוא בא מהעיר קישינב, המקום בו התבצע פוגרום שבו נהרגו 46 יהודים, "שנחרט בזכרון האנושות למאה שנה. אצלנו", מירר ליברמן על רקע תמונות מפיגועים, "הכל נשכח כעבור יומיים". האיחוד הלאומי, הסביר ליברמן, מתבסס על שלושת עקרונות הציונות, והם: "עלייה, התיישבות, והגנה על המולדת". אם לא ידעתם, זה הזמן לרשום במחברת.

ליברמן, יחד עם ש"ס, הוא הנפגע העיקרי מהנהירה של מצביעי ליכוד מסורתיים חזרה לבית שנטשו רק לפני 4 שנים. בימים האחרונים מנסה מפלגתו למנוע עזיבת תומכים. לשם כך הוחזר ליברמן לקדמת הבמה, בעוד שאריה אלדר ואסטרינה טרטמן שהובילו את הקמפיין בתחילת הדרך כמעט ונעלמו לגמרי. ובכל זאת - הסקרים לא מנבאים לאיחוד הלאומי עלייה משמעותית מעבר לערכן הכולל של שתי המפלגות בבחירות 99'. מה שבני בגין לא הצליח לעשות, גם ליברמן לא יצליח.

במפד"ל המשיכו בעיקר למחזר תשדירים - כולל אותו תשדיר נשכח מתחילת הקמפיין בו ממש הוצגו כל חמשת המקומות הראשונים ברשימה. תשדירי המפד"ל עד כה העדיפו לעסוק במה שאין ב-‏35 המקומות הראשונים בליכוד, ולא במה שיש בחמשת המקומות הראשונים אצלם בבית. החזרה היום לתשדיר הישן אינה מפצה על ההתעלמות מהמועמדים, במיוחד לאור האכזבה מאיתם. ואם כבר מדברים על איתם, גם הוא, כמו ליברמן, מנסה לזנב בשרון, כהרגלו: "הפתק שלך לא יקבע איזו ממשלה תהיה, אלא איזו מדינה תהיה", הוא אומר, ומגדיר את המפד"ל כ"פייטרים" שילחמו למען המדינה היהודית. "יחד עם שרון", כמובן.

המפד"ל גם כללו תשדיר שבו הציגו רשימה של שמות אנשים שמזדהים עם המפד"ל, תחת הכותרת "אנחנו עם המפד"ל". חבל שלא הוצגו גם כמה מילים מפיו של כל אדם. באופן הזה, קשה להתרשם מהשמות. אולי זה יותר קל למי שמעורה בחברה הדתית־לאומית ומזהה את השמות. אני, הרי, לא קהל היעד של המפד"ל.לבסוף, זינק גם וילוז'ני אל מסכינו, בתשדיר החדש הראשון של הירוקים מאז תחילת הקמפיין. קהל המצביעים הפוטנציאלי של הירוקים, כך נראה, הוא בעייתי. וילוז'ני פנה דווקא אל אלו שמתכוונים להצביע בפתק לבן: "אני פונה אליכם להצביע למען מטרה נעלה". אכן, טוב ויפה, אבל כמה מצביעי פתק לבן כבר יש, שמואל? אם אתם נלחמים "בשביל הילדים, בשביל הארץ שלנו שאנו כל־כך אוהבים", אז אי אפשר לקוות לכמה קולות גם מאנשים שיש להם עמדות פוליטיות? סקר גיאוקרטוגרפיה שנערך עבור הירוקים, אגב, טוען כי המפלגה נמצאת ממש ממש על סף אחוז החסימה, ולכן גם הירוקים (כמו ישראל אחרת, עלה ירוק וחרות) אימצו את הסיסמא "כל קול קובע!". אם אכן כל קול היה קובע, היו המפלגות הללו הולכות בדרכם של בא־גד ודוד מגן ופורשות מהמרוץ. אבל לתומך של מפלגה גדולה כמוני קל לדבר.

רק כדי לתת להם להנות מהספק, אני אניח שגם ז'ירינובסקי, ששוב כיכב בתשדיר של מפלגת הקש "לידר", פתח את דבריו ב"ערב טוב". בכל מקרה, הלאומן הרוסי שוב דיבר באריכות, ברוסית ובלי כתוביות, שוב הוצגה המפה המוזרה (הפעם מזווית חדשה), ושוב לא הבנתי מה הם רוצים מאיתנו.אבל לא כל המפלגות היו מנומסות כל־כך. חלקן לא התעכבו להגיד לנו "ערב טוב", לשאול "מה שלומכם". בלי שום סמול טוק - ישר לביזנס. פשוט תרבות לבנטינית. זאת הבעיה שלנו.ואם כבר הזכרנו תרבות לבנטינית, שינוי יצאה היום בשלושה נאומים חדשים של... נו, נחשו? נכון, טומי לפיד! כמה מפתיע. "אנחנו דואגים למעמד הביניים", פתח לפיד את דבריו, "זה שעושה מאמץ כמעט נואש לחיות חיים נורמליים". והוא גם האשים: "כמעט מחצית האוכלוסיה אינה משלמת מס הכנסה. חייבים להחזיר את המדינה למי שמקיימים אותה". ורגע, יש עוד נאומון: "שחיתות, שחיתות, שחיתות! שחיתות בכל מקום! זהו סרטן שאם לא נרפא אותו, הוא עלול להחריב את הדמוקרטיה הישראלית. עלינו לחסל את השחיתות לפני שהיא תחסל אותנו. אתם ראויים לנקיון כפיים. אנחנו נדאג לכך כשנהיה בממשלה". בנאום שלישי, מבטיח לפיד למי שחוששים ששינוי תיוותר באופוזיציה, ש"לא נשאר באופוזיציה. נהיה מספיק חזקים כדי לכפות ממשלת אחדות חילונית. לשם כך אנחנו זקוקים לקולכם. מנדט נוסף לשינוי יכול לשנות את המציאות הפוליטית. כך נוכל לאלץ את הליכוד להעדיף אותנו. יחד עם הליכוד והעבודה נקים ממשלת אחדות חילונית, שתשנה את פני החברה הישראלית". שינוי, בתשדיריה, מתעלמת לחלוטין מהעובדה שהעבודה נאבקת מולה על המקום השני בבחירות. המפלגה הזו, בתפיסתה, היא עדיין מפלגה קטנה. כזו שמצטרפת לקואליציה כשותפה זוטרה, ולא כשותפה עיקרית - ובטח שלא כמפלגה שמרכיבה את הממשלה. ש"ס, אחרי שזכתה ב-‏17 מנדטים, קיבלה תיאבון ואיימה לתפוס את השלטון - מה שהחזיר רבים ממצביעיה לחיק הליכוד. האם לשינוי צפוי עתיד דומה?

אם יותר לי, למרות חוסר האובייקטיביות, הייתי רוצה גם לציין לשבח את שינוי על כך שהקמפיין שלה היה היחיד שלא כלל כמעט שום אלמנט שלילי כנגד מפלגה אחרת. המפלגה שמכונה על ידי כולם מפלגת הנגד היא המפלגה היחידה שהציגה קמפיין שכולו בעד. מרצ, העבודה, עם אחד, המרכז, ישראל בעליה, הליכוד, המפד"ל, ש"ס, האיחוד הלאומי - כל המפלגות הציוניות בכנסת היוצאת (למעט יהדות התורה, שהריצה את הקמפיין השלילי שלה מחוץ לטלוויזיה), כולן הטיחו האשמות אחת בשניה, ורובן ניסו להתעלל גם בשינוי. שינוי היא המפלגה היחידה שהייתה בטוחה מספיק במעמדה ונינוחה מספיק כדי להבליג, ולהמשיך בקו שקבעה לעצמה עוד לפני תחילת התשדירים. זה לא עניין של עמדה פוליטית. זה עניין של עובדה אמפירית. אם הייתי יכול לצפות להגינות בקרב פוליטיקאים, הייתי אומר שאחרי הבחירות הרבה מפלגות יעמדו בתור אצל שינוי כדי לבקש סליחה. אבל אני לא שוגה באשליות.מן העבר השני, ש"ס הציגה שני תשדירים חדשים, ואפילו לא שניה אחת של אלי ישי. בתשדיר הראשון נואם הרב עובדיה ואומר "בלי תורה לא שווים אנחנו כלום. צריכים לסכל עצת הזדים, אלו שרוצים לבטל התורה. השם יפר עצתם, יקלקל מחשבתם, אלו ייפלו ולא יקומו!" קרא עובדיה לקול מצהלות הקהל. בתשדיר הבא כבר היה הרב ליד הכותל המערבי ונשא תפילה לאלוהים - וגם לאלוהי הקלפי. בין השאר, ביקש עובדיה מהאל שיגן על ישראל, שישמור על חיילי צה"ל ושיחזק אותם. מה שאני לא הבנתי זה למה צריך את חיילי צה"ל אם השם בכבודו ובעצמו אמור לשמור עלינו. איך אמר אלי ישי? מי ישמור עלינו אם לא אלוהים?! צה"ל יכול לנצח את אויבינו?! טפו!

ביהדות התורה הביאו לנו לקט זריז מכל תשדיריהם עד כה, פלוס הצהרה מאדם אחד, נטול שם (ליצמן?) שטען כי "השליחים האמיתיים של האדם הקטן זה אנחנו. להצביע ג'!". וזהו.בעם אחד, לעומת זאת, יצאו בתשדיר חדש לגמרי, שהציג שני מועמדים של המפלגה (פרט לפרץ), כולל - שימו לב לאופטימיות - מספר 9 ברשימה, לאון ליטינצקי. התשדיר עמד בסימן עלייה, וליטינצקי ואדיסו מסאלה (מספר 4) עלו בעיקר כדי לספר לנו ש"לפרנסה אין ארץ מוצא" ושעם אחד היא "מפלגה שדואגת לרווחה ולפרנסה, ללא הבדלי מוצא". פרץ עצמו סיפר לנו על ילדותו הקשה: "אמא שלי הייתה כובסת, אבי פועל במפעל". אחר סיפר גם על פציעתו בצבא ותחילת חייו הפוליטיים. "אז הבנתי שרק בחקיקה אפשר להשפיע". פרץ הצטרף למפלגת העבודה, "יכולתי לדאוג לעצמי, אבל המפלגות הגדולות מחוייבות למיליונרים", ולכן פרש פרץ והקים את עם אחד. "שיעבדתי את הבית שלי כדי לממן את המפלגה" (באמת? וההסתדרות לא עזרה לך אפילו טיפה?), "כי אני לא רוצה להיות מחוייב לאף מיליונר, אלא למובטלים, לנכים, לגמלאים ולעובדים". עד כמה שאני הבחנתי, פרץ לא ציין את עובדת היותו ראש ההסתדרות (ובטח לא סיפר איך הוא הגיע לתפקיד הרם לראשונה). זה מסוג הפרטים שחסרונם הוא תוצאה של מחשבה מעמיקה. לתשומת לב המצביעים.בתשדיר של חד"ש הוצג, סוף סוף, ראש המפלגה מוחמד ברכה, כשהוא נואם: אנחנו זקוקים ל"מנהיגות אחראית ולוחמת", הוא צעק מעל הדוכן, ומיהר לתקוף את השמאל הישראלי: "מה רוצה מצנע מהערבים? קודם שיסביר את הקשר שלו עם סנה הטרנספריסט". הטונים ירדו עם המעבר לנאומו של ראש עיריית נצרת, ראמז ג'ראיסי, שהסביר כי השותפות היהודית ערבית היא "מרכיב חשוב ביותר לנו כמיעוט לאומי, יותר מאשר ליהודים", אך מיד שב ברכה לתקוף, הפעם את "המפלגות הציוניות, האופנתיות, הפרובוקטיביות, החותרות תחת העם, הגזעניות, את כולן צריך להוציא מתוכנו". ואחרי כל זה, מסר פוזיטיבי לסיום: "ביחד, נממש את זכויותינו. יחד נאמר בבחירות, שאנחנו לנצח נשארים".אבל העניין האמיתי היה אצל המפלגות הזעירות - אלו שנלחמות על אחוז החסימה, ולפעמים אפילו לא על זה. או לפחות - היינו מצפים שהעניין האמיתי יהיה אצלן. העובדה המצערת היא שצומת הייתה היחידה שהכינה תשדיר מיוחד ליום האחרון - וגם אצלה הוא לא היה מרשים במיוחד. חרות, רע"ש, להב"ה, עלה ירוק (אותו תשדיר פעמיים בשני ספוטים שונים), ישראל אחרת, דע"מ, זעם, אזרח ומדינה - כל אלו לא שידרו שניה אחת חדשה היום. הגדילה מכל לעשות אהבת ישראל, ששידרה את אותו תשדיר קבוע שלה פעמיים רצוף באותו ספוט. לתשומת ליבכם, אם חשבתם שהמפלגות הללו מעוניינות בקול שלכם. גם ישראל בעלייה, אגב, הסתפקה באותו תשדיר לעוס עם יולי אדלשטיין.בצומת, המפלגה היחידה שעשתה איזשהו כבוד למשפחת הקטנטנות, נזכרו היום סוף סוף להציג את השאלה שבפי כולנו: מי אתה, משה גרין? ובכן, משה גרין, יו"ר מפלגת צומת, הוא, לדבריו, "איש עשייה! ואני יודע גם לבצע!". למה אתה רץ? "הייתי שמח להיות מספר 180, אם הייתי יודע שיש 120 ראויים. אבל אין, אז אני רץ". למה שנאמין לך? "אי אפשר לשקר למצביעים". למה לא רואים אתכם בעיתונים? "כי אצלנו אין קומבינות ואין דילים". ולסיכום, הסיסמא שתכבוש את המדינה ביומיים הקרובים, סיסמא מתוחכמת, סובטילית, עם הררים של ניואנסים על גבי ניואנסים: "משה גרין - אכפת לו. ועוד איך אכפת לו". איפה מחיאות הכפיים שלכם?זהו. תמו שידורי התעמולה, ואיתם תמו הדו"חות. מחרתיים רובכם תעמדו מאחורי הפרגוד ותבחרו את הפתק שתשימו בקלפי. לחלקכם תרעד היד, אצל אחרים היא תהיה יציבה. עבור חלקכם ההצבעה תהיה זעקת מחאה, עבור אחרים השלמה עם מציאות שלא ניתן לשנותה, ועבור אחרים - הצבעתכם תהווה תקווה לעתיד טוב יותר.

אל תוותרו על זכותכם להצביע. אל תגידו שאין טעם, ששום דבר לא ישנה, שאף קול בודד לא משפיע. כמה פעמים בחייכם שואלים אתכם לדעתכם? מחרתיים, המדינה שואלת אתכם לדעתכם. ואיך אומרים אצל עלה ירוק? אל תשכחו להביא תעודת זהות.

רגע לפני הסיום, אני רוצה לומר תודה למיץ פטל, שסייע לי בשבועות האחרונים ואחראי לצילומי המסך שליוו את דו"חות התעמולה.

זהו. כמו שאמר ראש ממשלתנו: לכו להצביע.

הצבעה מהנה.
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "דו''ח תעמולה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

היה טוב(?) וטוב שהיה 124256
הייתי תחת הרושם שווילוז'ני חזר בתשובה...
ומה עם תודה לאיתן חבר... 124257
שדאג להחליף אותך כשרצית לבלות לך?
ומה עם תודה לאיתן חבר... 124265
הוא כבר קיבל קרדיט. מה עוד אפשר לבקש?
איתן חבר=מיץ פטל? 124298
איתן חבר=מיץ פטל? 124342
רמז? תגובה 122582
איתניו של שמשון? 124347
עברי דבר עברית 124348
??? 124353
רגע, אז מתי העימות?! 124258
:-)
הכי מצחיק היום 124263
היה התשדיר של עם אחד, עם התמונות של עמיר פרץ הצעיר עם שפם.... נראה כאילו הדביקו את השפם על התמונה כמו ב''רק בישראל''.
הגיע הזמן לניתוח פוסט-תשדירים, לא? 124266
הבה נעבור על כמה מפלגות, שאזכור לטובה בבחירות אלה:

עלה ירוק: צל"ש על הכרת קהל היעד - "ואל תשכחו להביא תעודת זהות."

אהבת ישראל: צל"ש על המאמץ הכביר לבחור ברכה שתעבור את ביקורת השופט מישאל חשין. ועל התמליל ההזוי (אך הכנה) ביותר של הבחירות האלה: "העם בוחר אהבת ישראל, כי העם צריך ברכה."

הברית הלאומית המתקדמת: כמעט שכנעו אותי. כמה חבל שאני עדיין לא מבין מספיק ערבית בשביל להוציא משהו מהתשדירים שלהם. כנראה שאני לא קהל היעד. וחבל.

ברית לאומית דמוקרטית: איפה עזמי הפאן-ערביסט והרועש שאנחנו זוכרים מהאוניברסיטה? פתאום כולם בבל"ד רגועים, שלווים, משת"פים.. איך נפלו גיבורים? (שמו להם ועדת בחירות.)

טוב, הבחינה בקוונטים לא תחכה לי, כנראה.

ואם כבר אני באוף-טופיק, מי שניסה ליצור איתי קשר דרך הדוא"ל, יצטרך להמתין קצת, כי השרת, איך לומר, קצת לא פועל בימים האחרונים. ומי שניסה בטלפון, אני פשוט די מטושטש בימים האחרונים, ישן בשעות לא שעות, ואני אדאג להגיב בזמן. המבין יבין.
חבל על מצנע. 124269
אני לא יודע עם לדובי יש לב של אבן, אבל התשדיר עם סיפור האישה מאשדוד היה התשדיר הכי טוב של העבודה במערכת הבחירות. לא, אני חורז בי, זה היה התשדיר הטוב היחיד של העבודה במערכת הבחירות. תשדיר שבו מצנע מדבר בגובה העיניים, לא מפוזה של ביטחוניסט או של ראש ממשלה. תשדיר שבו מדברים על הבעייה האמיתית של ישראל בשנתיים האחרונות. ופשוט. ואמיתי. כל כך טוב שזה מרגיז: לא יכולתם לעשות עוד כאלה? בהתחלה? ובאמצע? למה רק ביום האחרון? זה מזכיר לי את בחירות 96, כשהעבודה נזכרה לשלוף את רצח רבין ביום האחרון של התשדירים. ממה לעזאזל אתם מפחדים?
אין ספק שהאלכסון צודק: הקמפיין הזה היה עוד טעות של העבודה.

על הליכוד אין מה להגיד.
שינוי לא רק לא תקפו אף אחד, אלא שגם לא צילמו שום דבר מלבד אותו אולפן משמים ומעט גרפיקה. זהו. והפרסומאים שלהם עוד יקבלו בונוסים. העבודה הכי קלה בהיסטוריה.

מפלגת המרכז באמת פרשה מההתמודדות? איזה מצער. אני קיוויתי שהם יוריד לטמיון עוד איזה חצי מנדט של מצביעי ימין. עכשיו נשאר רק להחזיק אצבעות לצומת.

ואגב ימין סהרורי, בימים האחרונים יש בתל-אביב מודעות משונות, הקוראים לשים פתק לבן - אבל אם כבר מצביעים, להצביע חרות, 'המפלגה שהמושחתים מנסים לפסול'. יש גם פוסטר דומה שמסביר: 'לא עוברים לשינוי - כי אנחנו לא שונאים יהודים. לא עוברים לעלה ירוק - כי אנחנו לא מסוממים.'
מה זה הדבר הזה? האם חרות מנסה לפתות את המיואשים שממש אין להם מושג מכלום? ואם כבר לעבור למפלגה שרוצים לפסול אותה, מה רע בבל"ד?

דווקא התשדיר האחרון של 'עלה', שהיה שילוב של תשדיר 'מועמדי המפלגה' עם הקליפים של ההתחלה, עבד יפה. חבל שהם לא בנו ככה את כל מערכת הבחירות, וחבל שהם השתמשו בדיוק באותם שוטים בשני ספוטים. היה לכם גם חומר גלם עם שני מועמדים נוספים - למה לא להכניס גם אותם?
מרדה של שינוי 124334
לא יודע אבל התשדיר של שינוי שבו הם בחרו לדבר אל העם ולא להציג לו שירים יפים או אנשים שאומרים כי עברו לפה או לשם דיבר אלי יותר מאשר התשדירים של של שאר המפלגות.

הם היחידים שאמרו מה הן המטרות שלהם אילו חוקים הם רוצים לבטל ומה הם מתכוונים לעשות לאחר הבחירות.

שרון כרגיל דיבר הרבה אולם לא אמר דבר.
מיצנע מלבד גדר ביטחון ממש לא מאר מה הוא הולך לעשות.
מר"צ לא ציינה מה היא הולכת לעשות הפעם אילו חוקים היא רוצה להעביר אלא דיברה על העבר כי יש להם מרצ חעשות. יופי אבל למה שניתן לכם את הקול שוב? כי תעשו מה?
האיחוד הלאומי דווקא כן העזו לדבר על מה הוא רוצה לעשות אבל ככל הניראה הם יגלו מה שגילה בני בגין כי יש לו דעות אבל אין בו מספיק תמיכה.
ש"ס כרגיל לא אמרו כלום מלבד תורה וחברים.
עם אחד דיברו הרבה על מה הם עושים וכייצד הם ישמרו על כל המסכנים אולם לא אמרו לא מה הם עשו ולא מה הם יעשו.בסדר עמיר כולם סומכים עליך.
מפדל גם כן לא ממש אמרו משהו, קצת פה טיפה שם אל בכל זאת.

ואז נשאלת למעשה מה המטרה של התשדירים, האם יש בהם מטרה לשכנע אותנו לאיזה משרד פירסום יש זמרים טובים יותר סינגלים שנישמעים טוב יותר , מי יכול למצוא עוד עריק למפלגה זו או אחרת או מי יכול להראות עוד שלטים שניתלו בניגוד לחוק.
התגבר אצלי החשד שאמנון מצנע הוא הוא עמרם לפקין-שחק 124276
...והוא מבקש להחזיר לי את החיוך...תחת אש.
וברוך שפטרנו מן הקרקס הזה 124355
לו לפחות ידעו המתמודדים את מלאכת הליצנות! או-אז, היה לפחות טעם בדבר. אידיאולוגיה, הרי, אין לאיש מן הח"כים, וכולנו יודעים, שהם שם רק בשביל הכסא - ואם אפשר גם וולוו, מה טוב. מה שנוגע להיעדר החידוש אצל הקטנטנות - אל תשכח, דובי, שלרובן הגדול אין גרוש. נקודה. בקושי הפיקו תשדירון אחד.

נחמד היה, כמובן, לו טרח עמיר פרץ לספר לנו, מדוע עמד בראש-החץ של הבטחת החשמל חינם לעובדי חברת-החשמל, ומדוע באופן כללי, רוב ה"חלשים", להם הוא מסייע, מרוויחים מעשרים אלף ש"ח לחודש ומעלה. ניתן ורצוי גם לשאול אותו, על ה"רמזים הדקים" לחברי ועדים שונים, ש"כדאי" להם להצביע למשופם, כמו גם על הסכם העודפים שלו - שחתם, בזו הפעם, עם אפי איתם (כן, כן. השמאלן הדגול פרץ...). אבל למה להתעסק בפרטים תפלים. יש לו השפם ה-כי ג-דול!! אפילו לבישארה אין כזה.

ברכה. הוא, ח"כ מוחמד ברכה! מעניין, הוא לא מצא לנכון לציין, מדוע הוא - יחד עם כל יתר בכיריה הערבים של חד"ש - החרימו במפגין כנס עם הקהילה ההומולסבית בתל-אביב, אליו התחייבו להגיע? לא? אפילו לא פירט, הדמוקרט הנערץ, כיצד - בניגוד לדעת הרוב המוחץ במפלגתו הוא, מק"י (האגף המרכזי בחד"ש) - תחמן את הענקת המקום השלישי המכובד, לאפסון קטן דוגמת אחמד טיבי, במטרה גלויה להפוך את חד"ש לשעטנז בין בל"ד לרע"ם? לא? לא חשבתי.

ומה עם "עלה ירוק"? הם לא הזכירו, סבורני, את כוונתם לערוך ניסויים אכזריים בעכברים תמימים (במהלכם ייחשפו הללו לגז עצבים), במטרה לדחוף קדימה לגליזציה של מריחואנה (שאמורה, יענו, בכאילו, לספק הגנה מן הזוועה דנן)? והם בוודאי לא העזו לחשוף, גם לא בערב התשדירים האחרון, את פרצופה האמיתי של מפלגתם, כאסופת רודפי-ג'ובים אופורטוניסטית, שתשב עם מי-שלא-יהיה - שרון, פרס, ליברמן, בישארה, בניזרי - ובלבד שיובטח לה תיק? אני מעז להניח שלא...

(ובנקודה זו עלי להודות באמת, דובי: צדקת בקביעתך, ש"עלה ירוק" הם דביליים; לעומת-זאת, שנינו טעינו, כשחשבנו שהיא שייכת לגוש-השמאל - או לאנשהו.)

אין, אין, אני אישית מצביע דע"ם (עם כל התנגדותי לכל דבר אדום), מן הסיבה הפשוטה, שכל שאר הפתקים עד האחרון שבהם מעורר בי בחילה פיזית עזה ביותר - טוב, להוציא אלה של רע"ש ו"ישראל אחרת"; אלה מצליחים לעורר בי רק צחוק בלתי-נשלט... והבה נקווה, שאם בכלל ייערכו כאן עוד בחירות, במדינה הנתונה תחת הצבת הקואליציונית של המשולש איתם-בניזרי-ליברמן - יחסך מכולנו הטראראם הזה.
וברוך שפטרנו מן הקרקס הזה 124356
תזכיר לי מדוע אינך מצביע עבור מפלגה שהיא גם שמאלנית ברמה מסויימת וגם עשויה להשתמש בקול שלך, במקום לזרוק אותו סופית לפח?
כמו שכבר ציינתי 124359
מטעמי בחילה פיזית (כן, *יש* דבר כזה).
כמו שכבר ציינתי 124361
שולה, שדופי, והפודל עושים לך בחילה פיזית? באמת.
שולה קיבלה את הנהגת-מר"צ?????? 124522
סקוווווווווווווווווווווווווווווווווווווווופ!! כליל חשף היום, בגילוי בלעדי לדיון נשכח באתר האקטואליה העברי "האייל הקורא", כי שולמית אלוני, ראש מר"צ בימיה הראשונים בתקופה יפה יותר, העיפה את יורשה המגעיל קיבינימט ושבה להנהיג את מפלגתה, לכבוד הבחירות הקרובות. למרבה הצער, אין לידיעה אישור במקורות אחרים (עדיין).
וברוך שפטרנו מן הקרקס הזה 124367
עלה ירוק? ניסויים אכזריים בעכברים?
דווקא לעלה ירוק מצע מיוחד לנושא הניסויים בבעלי החיים, ונדמה לי שאפילו אסף עמית היה כמעט רואה בו פשרה-לא-רצויה-אך-קבילה-בינתיים.
פשרה לא רצויה? 124405
בשעתו לקחתי חלק בכתיבת נייר העמדה של הארגונים למען בעלי חיים בנושאים שונים הקשורים לבעלי החיים בישראל. המסמך נשלח למספר מפלגות שהביעו עניין לקבלו, וראשי מפלגת עלה ירוק השתמשו בו כבסיס לנספח בעלי החיים במצע מפלגתם. מרצ, שקיבלה גם היא את המסמך, לא השתמשה בו במצעה, אך שלחה הצהרה מטעם יוסי שריד שבה מודגשת מחוייבות המפלגה להמשיך לפעול למען בעלי החיים.

אגב, מפלגת עלה ירוק משכה את ידיה מהניסוי המתוכנן שכלל חשיפת בעלי חיים לגז סומן ולעשן מריחואנה, זאת בעקבות סדרת דיונים שקיימו עם נציגי הארגונים למען בעלי חיים בישראל.
פשרה לא רצויה? 124524
אסף - אני שמח ומאושר, הוקל לי מאד, ש"עלה ירוק" נסוגה ממזימתה זו; אבל, עצם זה, שהיו *מסוגלים* לתכנן זאת בתחילה - זה כבר מראה, לדעתי, מה הם ומי הם באמת. חמודים חמודים, נחמדים נחמדים - וצבועים צבועים. מתאים לשנקין ולתרבות המועדונים, אין מה לומר: התנהגות צבועה, אשר אינה קשורה כהוא-זה לטבעו האמיתי של האדם דנן...

שיצביעו להם שם. אני, אינני מסוגל להצביע למפלגה כה צבועה. לא להם, ולא לחד"ש (שאת שתיהן בדקתי במערכה הארורה הזאת - משום-כך כבר יש לי בחילה עזה כל-כך מן המערכת הפוליטית...). אין מצב.
ושוב, זו לא הייתה *מזימה* 124683
אלא יותר חוסר בדיקה של אנשי 'עלה', שלא בדקו איף בדיוק המדען אתו היו בקשר מתכוון לבדוק את ההשערה הנ''ל.
אם כך, יש לי שאלה 124708
חוסר הבדיקה של משהו משמעותי, שהוצע להם כאן - זה מרמז איכשהו על הדרך, בה יצביעו הנ"ל על חוקים, תקציבי-מדינה, חוזי-שלום, הכרזות-מלחמה ועוד כיוצא באלה? סתם, תהיתי.

מזל שהצבעתי לדע"ם.
בהחלט מזל 124730
עוד כל מבוזבז, נראה אם שלי גם יהיה מבוזבז
רועי, 124755
מה זה "עוד כל"?
רועי, 124778
זה כמו "עוד קול", רק שזה נכתב ע"י אדם שיש לו דיסלקציה. יש לך בעיה עם זה?
רועי, 127586
ג'י, דובי, אל תשבור את מחשבך מרוב עצבים! אחרת מי יערוך את האתר?
רועי, 127636
אולי תעזור לו ולכולנו, ותפגין מעט יותר איפוק? למשל, במאמר "קצין מודיעין שיבש תקיפה" שחררת 7 הודעות בתוך 14 דקות, אף לא אחת מהן עם תוכן משמעותי.
(אני כותב זאת כמשתתף באייל, לא כעורך. ונכון, מן הראוי היה שאכתוב לך זאת בדואל, אבל עצבי בגדו בי).
"שחררת 7 הודעות" 127704
הוא מחזיק אותן במרתף ומשחרר אחדות מהן כל פעם? מיץ בטח לא יאהב לשמוע את זה.

(סליחה, בגדתי בעצבי. הנה אני הולך).
מחזור של שטויות. 124682
פרשת הניסוי בבע"ח בהקשר 'עלה ירוק' נטחנה בפורומים שונים השכם והערב. בקיצור: 'עלה ירוק' לא התכוונו לעשות שום ניסויים. הם הציעו לחוקר בחו"ל לבדוק תזה מסוימת, והלה הציע לעשות זאת באמצעות ניסויים בבע"ח. בעקבות שיחות בין ארגוני זכויות בע"ח ל'עלה ירוק' החליטה המפלגה כבר לפני חודש לוותר על היוזמה ולהסיר את הצעתה למדען הנ"ל, וראשי הארגונים הודיעו בכל הפורומים על כך, ושבחו את שיתוף הפעולה עם 'עלה ירוק'.

שאר הביקורת על 'עלה' היא די טפשית, בהתחשב בשחיתות שנחשפנו אליה במפלגות אחרות. 'עלה ירוק' באמת לא ממש שייכת לשמאל המדיני, היא מפלגת מחאה המתפקדת כמרכז מדיני (*בדיוק* כמו שינוי). ואתה יודע מה? לדעתי זה הרבה יותר ילדותי ודבילי להגיד 'אני בשום אופן לא ישב עם X' מאשר לנסות לקדם את העניינים שלשמם נבחרת.

ויש לי עוד חדשות בשבילך: ב'עלה ירוק' מודעים לחלוטין לכך שגם אם יעברו את אחוז החסימה, הסיכוי שמישהו יכניס אותם לממשלה בכנסת הזאת אפסי. כך שאין כאן בכלל עניין של משרד, אלא עניין של רצון להשפיע באמצעות חקיקה.

מה שמעניין הוא שאם 'עלה ירוק' לא הייתה קיימת, גם אני הייתי מצביע דע"מ.
מחזור של שטויות. 124710
קודם-כל, לוני - שמח לראות שאנחנו בערך באותו ראש, מבחינה מדינית.

השחיתויות בכל יתר המפלגות - למן הליכוד עד לחד''ש - אכן, מעוררת בחילה, אבל כאשר מצביעים, צריך ורצוי, לדעתי, לוודא שאתה תומך באנשים רציניים. בטח שעדיף להצביע ''עלה ירוק'' מאשר לא להצביע בכלל, או להצביע למפלגת ימין מוצהרת, רק... תגיד, זה נראה לך רציני, שאנשים בעלי יומרות, לפחות, לשבת בממשלה - אנשים שלפחות שניים מהם הולכים להיות בין מחוקקי חוקיה של המדינה הזאת - מקבלים ככה הצעות בלי לבדוק, אומרים, אה, אולי נשב עם זה, אולי עם ההוא...

מה אני אגיד לך. עלי - הם עושים רושם מעופף לגמרי. בציניות אפשר אמנם לומר, שזוהי נגזרת מעניינם המרכזי, אבל... כשאני מצביע למפלגה, חשוב לי לדעת גם מהו מצעה המדיני (משום-כך גם לא אתמוך ב''שינוי'' - אם-כי לזו יש, לפחות, אילושהם קווים אדומים), ולא לתמוך במישהו, שאולי ישב עם ליברמן ואולי עם בשארה, תלוי מי יתן לו קודם קססה.
בדם ואש את לוני נגרש 124739
מי זה לוני? ומה הקטע עם דע"ם, זאת המפלגה הזאת שיש לה עוד פחות סיכוי להיכנס מההיא של האשם מחמיד? אני לא רוצה להיתפס למסקנות חפוזות, אבל רק כדי שאני אבין, הדרך שבה אתה (ול. גרסקו) בוחרים למי להצביע היא ע"י בחינת כל המפלגות בצד השמאלי של המפה, ובחירה בזאת שיש הכי הרבה סיכוי שתביא לאיבוד קולכם?
בדם ואש את האלמונים נגרש 124756
לא יודע מה עם לוני, אבל מבחינתי, דע''ם היא המפלגה היחידה, לה יכולתי להצביע בלי להקיא בקלפי. פשוט מאד.
בדם ואש את האלמונים נגרש 124760
לוני זה הבוס של מכבי ת''א.
<דמיין כאן קישור> 124965
להודעה שפעם כתבתי ומסבירה את ההבדל בין ''האייל האלמוני'', לבין מי שמגיב בעקביות תחת ניק קבוע. הייתי מפנה אותך אליה, וזה לא שאני מתעצל, אבל אני חושש, לאור הכרות מצערת עם האינלטקט שלך, שזה יהיה פשוט בזבוז של זמן.
טוב, סליחה על הבוטות. 124915
1. לא לוני אלא לוגי. לוגי גרסקו.
2. לגבי עלה, זה באמת עניין של רושם: אחרי השתתפות ארוכה בפורום של המפלגה קיבלתי תחושה שהאנשים בה רציניים (אם גם מעט חסרי ניסיון), בעלי התלהבות,ויותר מכל - מוכנים להקשיב באמת למצביעים שלהם. אתה התרשמת אחרת, וזו זכותך, אבל קח בחשבון שיש הבדל משמעותי בין הדרך שבה התפרסמה פרשיית הניסוי הנ"ל בהתחלה (באופן מתלהם ולגמרי לא מדויק) לבין הדרל בה הסתיימה (בהסכם בין עלה ירוק לארגונים הנ"ל).
3. דע"ם נהדרים, ואילו הייתי מחליט שאני מצביע למפלגת מחאה, הם היו הקול שלי. אבל לעלה ירוק נראה היה שיש גם סיכוי לעברו את אחוז החסימה, וזה הכריע מבחינתי.
4. נכון שעלה ירוק לא הצהירו על כוונה מדינית מוגדרת, אבל לדעתי זו הייתה בעיקר עמימות לצרכי בחירות, שנועדה למשוך גם קולות של "ימין מיואש". רוב ראשי המפלגה הם אנשי שמאל, ומס' 2 שלה, דן גולדנבלט, חתום על מכתב הסרבנים. המצע, אם תשים לב, מדבר על נסיגה לקווי 67 - מה שאומר שהסיכוי שהם היו יושבים עם ליברמן הוא די אפסי. מבחינה זו הקו המדיני-בטחוני של עלה ירוק דומה לזה של שינוי (פרט לכך שלדעתי הם היו ממליצים על מצנע כרה"מ ואילו לפיד ימליץ על שרון).
5. דעתי די זהה לזו של עלה ירוק, בכך שמבחינה מדינית-בטחונית אי-אפשר ממש לשנות כלום עכשיו, ולכן הדעה בסקלה הזו פחות חשובה מבחינתי (לעומת מבחינתך)
טוב, סליחה על הבוטות. 127591
4. למיטב זכרוני, מצע "עלה ירוק" מדבר על משאל עם, ולא על שום נסיגות כאלה או אחרות. קרי - משאל העם יכריע בעד זכות-השיבה? הם בעד, וישבו בממשלה שתעשה זאת. משאל-העם יכריע בעד טרנספר? יפעלו כנ"ל. מה אגיד לך...
אישית, במהלך נסיוני (הקצר) עם העלים, פגשתי שם כל-מיני. ולך תדע... פשוט, בעיני חשוב לשלוח לכנסת אנשים רציניים. ואיך שיהיה... שתי המפלגות, בסופו של עניין, לא נכנסו. דע"ם, לפחות, היו מודעים לכך, שסיכוייהם אפסיים - לא כעלים, שבחרו למכור אשליות, ממש כמו בפעם הקודמת. :-((
אני רק שאלה... 124391
למישהו יש מושג מדוע נעלם האתר ששימש בבחירות הקודמות לאיתור מיקום הקלפי עפ"י מס' ת.ז. ? (www.election.gov.il)
האם היתה בעית אבטחת מידע ? או שמא עם חילופי השלטון מישהו חש כי האתר התייתר והחליט להותירנו בלעדיו ?

בבחירות הנוכחיות יש רק מענה טלפוני הפועל בשעות מצומצמות
וסליחה על האופ-טופיק :)
אני רק שאלה... 124400
כן, בגלל שבעבר הצליחו גורמים להעתיק/לגנוב את בנק הנתונים המכיל את כל פרטי האוכלוסיה ("רישומון"), הוחלט בבחירות אלו לא להעלות את המידע לאינטרנט, ולהסתפק במוקדים טלפוניים.

אני זוכר שקראתי משהו ב-ynet לפני כחודש-חודשיים בעניין, אבל אני לא מוצא את זה כרגע.
אני רק שאלה... 124408
נדמה לי שמה שנגנב/הועתק הוא מאגר מידע שמחולק עפ"י חוק לרשימות המועמדות בבחירות, על מנת לאפשר להן יצירת קשר עם הבוחרים, כולל פילוחם בחתכים שונים וכד'.
זכור לי שקראתי (לא זוכרת איפה) שניתן היה בקלות "לסחוב" תקליטורים עם המאגר ממטות המפלגות בימי הפריימריס בהם הבלאגן חגג. תקליטורים אלו שוכפלו ונמכרו, בין השאר, למשרדי חקירות. מצב פרוץ כזה, בו ניתן להשיג פיזית את המאגר, קצת מגחיך את ההחלטה לבטל אתר, לא ?
אני רק שאלה... 124828
ניתן למצוא את המאגד ברחבי הרשת.
זה לא מוריד מחומרת הבעיה, ולא הופך את הנסיון להגן על המידע לפחות חשוב.
מה שלא ברור לי, למה לא תלו אף-אחד ממשרד הפנים על הביזיון שמידע כל כך רגיש מסתובב בחוץ.
למה לא תולים אף אחד 124891
כי משרד הפנים מחוייב על-פי חוק להעביר את מאגר המידע למפלגות השונות, שמפיצות אותו הלאה למשרדי פרסום / אסטרטגים בגרוש / סניפים מקומיים / מוקדי טלפנות, ולכל אחד מאלה יש בן-דוד (לפעמים גם אחיין).
למה לא תולים אף אחד 125088
אחיין אין לו, כי אין לו אחות (1)

____
(1) אני יודע, יכול להיות לו אח.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים