הפרקליטה שהדליפה מסמך שרון תועמד לדין 1461
היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין החליט היום (א') להגיש כתב אישום נגד עורכת הדין ליאורה גלאט־ברקוביץ'. גלאט־ברקוביץ' חשודה שהדליפה מסמך לעיתונאי "הארץ" ברוך קרא שפירסם את התחקיר אודות ההלוואה שקיבלה לכאורה משפחת שרון מהמיליונר הדרום־אפריקאי סיריל קרן.

גלאט־ברקוביץ' תואשם ככל הנראה בעבירות מרמה והפרת אמונים ובעבירה של גילוי והפרת חובה - עבירה שעוסקת בחובה המוטלת על עובדי מדינה לשמור על סודיות של מסמכים ולהימנע מהדלפות.

במהלך חקירתה אמרה גלאט־ברקוביץ' שהחליטה להדליף את המסמך כדי להפיל את שרון, משום שבנה עומד להתגייס לצבא והיא חששה ששרון יישאר בשלטון. לאחר־מכן טענו פרקליטיה שהמניע העיקרי להדלפה היו ציבורי - זכותו של הציבור לדעת על החקירה נגד שרון - ולא מניע פוליטי. עו"ד רזניק אמר בשמה: "היא סברה שהמערכת המשפטית החליטה להקפיא את החקירה או לקבור אותה, אבל היא חשה שהחקירה מתמסמסת ונעה בעצלתיים... ולאחר התלבטות קשה מאוד, וייסורי נפש קשים, החליטה לעשות מעשה ולחשוף את דבר החקירה כי היא חשבה שזו זכות הציבור לדעת על קיומה של החקירה".

לאחר שהודתה בחקירתה הושעתה גלאט־ברקוביץ' מתפקידה בפרקליטות מחוז ת"א. את כתב האישום נגדה הכינה פרקליטת מחוז הצפון, עו"ד סילביה פריימן.

על פי החשד, כספים שקיבלו בניו של ראש הממשלה, עמרי וגלעד, מהמיליונר הדרום אפריקאי סיריל קרן, שימשו בעקיפין לכיסוי תרומה לא חוקית שקיבל שרון במהלך הפריימריס לראשות הליכוד ב-‏2001.
קישורים
Ynet
הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

בקשר להודעה בדף הראשי- 145813
האם החל עידן הפירסומות באייל???
בקשר להודעה בדף הראשי- 145844
שיהיה להם לבריאות.
בקשר להודעה בדף הראשי- 145936
אגב... מה קרה למודעות ל"חוג הדיונים" של הטכניון שהופיעו פעם למספר דקות מעל קרניו של האייל?
בקשר להודעה בדף הראשי- 145949
בהתחלה הן הופיעו לכולם, למרות שהן היו אמורות להופיע רק לIP-ים של הטכניון, ואני מניח שטל סידר את זה. כך שאם אתה לא טכניוניסט, אתה לא אמור לראות אותן.
בקשר להודעה בדף הראשי- 145847
אם זה המחיר שעלינו לשלם עבור הזכות לגלוש באייל - מדובר במחיר מציאה (לי זה עולה יותר).
בשום אופן לא 145852
זאת לא פרסומת, זה שיר פוסט-מודרני במסווה. אל תיתן לצורה החיצונית להטעות אותך:

(מודעה) / ה.י. תכן

שני עובדים באותה החברה
הפרישו
כל השנים
את אותם הסכומים בדיוק
לתיקי הביטוח
שלהם.

שניהם היו מבוטחים
באותה חברת ביטוח
במשך אותה התקופה בדיוק. ובכל זאת,
אחד מהם
קיבל 70,000 ש"ח יותר
עם הפרישה.

(מתוך הקובץ: Poetically Incorrect)
הידיעה היא על הפרקליטה. המודעה למעלה לא שייכת לידיעה . . . 145853
הידיעה היא על הפרקליטה. המודעה למעלה לא שייכת לידיעה . . . 145863
ממתי השייכות לידיעה רלוונטית לתגובה?
הידיעה היא על הפרקליטה. המודעה למעלה לא שייכת לידיעה . . . 145864
כן, אבל למודעה אי אפשר לכתוב תגובות. חבל, דווקא היה מעניין לראות דיון מתפתח סביב המודעה הזו, אבל אפשר להבין את דובי - אף מפרסם שפוי לא יסכים לפרסם מודעה שאנשים יוכלו להוכיח את האיוולת שלה ברבים מיד מתחתיה.
הידיעה היא על הפרקליטה. המודעה למעלה לא שייכת לידיעה . . . 145867
נהפוך הוא.
לו הייתי מפרסם, הייתי עט על המציאה. במחיר מודעה אחת אתה זוכה לפרסומים אינסופיים תחת ''דיונים מתמשכים'' או ''צועדים בראש''.
על הפרשות אסור להתפשר 145873
טוב שהאייל התחיל לפרסם, תמשיכו ככה. אבל הפרסומת הספציפית הזאת לא מספיק מושכת-לב ועין. צריך משהו יותר קליט, משהו כמו..
"מינימום הפרשות- מקסימום תוצאות!".

[סתם לדוגמה, כן]?

אה, ובעניין הפרקליטה, אותי מעניין יותר לראות אם תוסר חסינותה של בלומנטל, או שבענייני שוחד יש דין אחד לעמך ישראל, ו(אין) דין אחר - לח"כים.
כולם כפופים לחוק- חוץ מנעמי 145880
וכל הח"כים שהצביעו נגד הסרת חסינותה. אולי מפני שגם הם לא בדיוק נקיי כפיים? ואם היום זו בלומנטל, מחר זה יהיה מישהו אחר, ולאן נגיע? הרי לא מצפים מאיתנו לקיים פה דמוקרטיה כהלכתה בלי לשמן את גלגליה מדי פעם, בכל מיני שמני סיכה..

גועל נפש.
על הפרשות אסור להתפשר 145884
להיפך. איני יכול להסיר את עיני מהמודעה. כולי ציפיה דרוכה שהיא תקפוץ מהמסך, תתחיל לזמר ואצטרך לרדוף אחרי איזה איקס קטן במטרה לסגור אותה. אבל לא, היא תקועה שם בתמימותה. הו אלוהים. עשה שזה יפסיק!
דווקא אפשר. 145900
כשהאייל מופיע עם מה שמוגדר כ''עברית הפוכה'', המודעה לא מופיעה.
דווקא אפשר. 145901
גם בעיצוב רגיל (standard ) המודעה איננה מופיעה
על הפרשות אסור להתפשר 145913
אני חושב שהבעיה היא חוק החסינות. לשם מה צריך חוק כזה ?
אבל אם הוא ישנו אז הכוונה שיפעילו אותו. לא ?
אחרת אני לא מבין כאן משהו.
אשר לפרקליטה, על פניו נראה לי שמדובר במעשה חמור מאד שראוי לעונש, גם למען יראו ויראו.
על הפרשות אסור להתפשר 145915
חוק חסינות צריך על מנת למנוע מהתביעה לרדוף פוליטית פוליטיקאי נבחר, ועל מנת להגן על נבחרי ציבור מתביעות שנובעות מרדיפה פוליטית או מ"תוקף תפקידם".

הכוונה היא שיפעילו אותו בשביל למנוע מרדיפה פוליטית, לא בשביל להגן על חבר ממשפט צדק, לא על מנת לאפשר לחברי קליקה לבצע מעשים פליליים ללא דין וחשבון ולא להעמיד את נבחרי הציבור "מעל החוק".

אשר לפרקליטה, מעשה דומה נעשה בזמנו ע"י אחד, בנימין נתניהו‏1, ואפילו לא נפתחה נגדו חקירה.

1 והוא רק דוגמא אחת, לא חסרים מדליפים בארצנו. http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...
על הפרשות אסור להתפשר 145954
התוכל להביא דוגמה שבה הגן חוק החסינות על עובד מדינה מרדיפה ע"י התביעה , כלומר שהתביעה בקשה הסרת חסינות לצורך עיסוק ב"רדיפה" ?
לגבי ההדלפה שעשה נתניהו איני יודע פרטים עליה ולכן קשה לי להתייחס. אין דין הדלפה אחת דומה להדלפה אחרת.
למשל, בפרשת נתניהו עמדי והמתנות היו הרבה הדלפות של המשטרה נגדו שהיו מיותרות ומכוערות, אך בכל זאת בעיניי דינן שונה מהמקרה הזה שבו בקשה הפרקליטה באמצעות הדלפה לשנות את תוצאות הבחירות בגלל מניעים פוליטיים (שלום, לפי הודאתה בחקירתה) שאינם קשורים כלל בנושאי ההדלפה.
על הפרשות אסור להתפשר 145969
החסינות לא מגינה על עובדי מדינה, היא מגינה על נבחרי ציבור. דוגמא מוכרת היא החיסונות שהוענקה למר נתניהו (כן, כן, אותו אחד, רק הדלפה אחרת) בהדלפת מסמך שטאובר (http://www.politicsnow.co.il/mags/000328/0003284.htm...).

לגבי ההדלפה של נתניהו (ההדלפה השניה), פרטים תוכל למצוא בכתבה שקישרתי אליה. אבל, שוב, זאת רק דוגמא, אחרי כל ישיבת ממשלה אתה שומע בדיוק מה היה שם, ואין ספק שזה ממניעים פוליטיים.
על הפרשות אסור להתפשר 145990
''עובדי מדינה'' הייתה פליטת קולמוס. אני יודע שמדובר בנבחרי ציבור. ''מניעים פוליטיים'' אינם בהכרח חמורים. נהפוך הוא. אם נבחר ציבור חושב שהדלפה בעניין מסויים תסייע למשל שהעניין הזה יטורפד, למען טובת המדינה כפי שהוא רואה אותה, אני חושב שלא מדובר בדבר כה חמור, ואם בכלל צריך חסינות, מדובר במקרה מובהק שבגללו צריך אותה.
המקרה של הפרקליטה שונה. היא עסקה בעבודתה בחקירה כנגד שרון, והדליפה את העניין לדבריה לא בגלל שחשבה שחמור ששרון יבחר בגלל מהות העבירה אלא בגלל ענייני שלום שהם נושא אחר. חוץ מזה כמי שאינה נבחרת ציבור השיקולים שעליהם דברתי בפסקה הראשונה אינם קיימים.
המנוולים, שינו את הכללים 145992
אני יכול להבין שקיבלת תשובות מספקות לשאלות מתגובה 145913?

ובקשר לפרקליטה, היא לא הראשונה, וכנראה לא האחרונה. כשהדליפו על הנעליים שזרקה אישתו של נתניהו על המטפלת שלו, לאף אחד לא היה איכפת באמת מהמטפלת. כשהדליפו על "פרשת העמותות" של ברק, כל המטרה הייתה להעיף אותו מהשילטון (ושים לב לשתיקה של מיכאל איתן, מה העמותות של שרון ונתניהו לא מפריעות לו פתאום) , כשסיפרו לנו שרבין שיכור ופחדן, לאף אחד לא היה איכפת מה רבין שותה באמת, שלא לדבר על המניות של פרס...

הפרקליטה פשוט הייתה הראשונה (והראשונה שנבדקה). וצריך להיות באמת תמים להאמין שהיא עשתה משהו חריג.
המנוולים, שינו את הכללים 146003
לא קבלתי תשובות כאלה שיגרמו לי לשנות משהו מעמדותיי בעניין.
אשר להמשך דבריך, כל הדוגמאות שהבאת אינן דוגמאות להדלפות מונגדות לחוק, ובעצם בכלל לא להדלפות.
מי "הדליף" על הנעליים ? השכנה ? איזה חוק מחייב אותה לא "להדליף".
המנוולים, שינו את הכללים 146085
מכיוון שלא הבהרת את דעתך, ממילא לא רציתי לשנות אותה, כל רצוני היה לענות לשאלות.

אתה באמת מאמין שכל ההדלפות שהיו עד היום בישראל (וכזכור, כונו בזמנו "מכת מדינה") היו בהתאם לחוק או ללא אינטרסים פוליטיים מובהקים?
על הפרשות אסור להתפשר 145968
בימינו, יש דין אחד למי שהוא מהמחנה שבשלטון, ודין אחר למחנה המתנגד.
מאפיה שמאלנית אמרנו כבר?
יש כתב אישום 183125
לבית משפט השלום בתל אביב הוגש הבוקר (ה') כתב האישום נגד הפרקליטה ליאורה גלאט-ברקוביץ'

על פי כתב האישום, "ב-‏5.1.03 החליטה ברקוביץ' ממניעים אישיים לחשוף בפני הציבור את פרטי החקירה בנוגע להעברת הכספים מסיריל קרן וכן מידע בנוגע לחיקור הדין שנערך בארה"ב. חשיפת הפרטים נועדה, בין היתר, להכפיש את שמו של ראש הממשלה ולנסות להשפיע על אופן הבחירה של ציבור הבוחרים". לצורך כך, יזמה קשר עם עיתונאי "הארץ" ברוך קרא ונפגשה איתו באותו יום בבית החולים איכילוב בתל-אביב ולפגישה ביניהם הביאה עימה את עותק הבקשה לחיקור הדין. היא אף צילמה מהעותק שבידיה רק את העמודים שבהם לא הופיעו הערות בכתב ידה, מסרה אותם לעיתונאי והתירה לו לפרסם את תוכנם. לאחר אותה פגישה באיכילוב, שוחחו קרא וברקוביץ' בטלפון מספר פעמים לצורך הבהרות. הפרקליטה מסרה לו כי חומר הראיות שנאסף בחקירה העלה חשד לביצוע עבירות של שוחד ומרמה והפרת אמונים על ידי ראש הממשלה.

פרקליטה של גלאט-ברקוביץ' עו"ד יהושע רזניק מסר בתגובה: "הגב' ברקוביץ' עומדת לדין על מעשה שעשתה כדי להביא לידיעת הציבור, לו היתה חבה חובת אמונים, את דבר החקירה המתנהלת נגד ראש הממשלה בחשדות אישיים חמורים. מעשה זה עשתה בלב כבד וללא מניע אישי חלילה. אירועי הזמן האחרון לא מותרים ספק בלב כל אדם הגון כי חשיפה זו גם הביאה לקידום מהותי במהלכי החקירה. אמנם, לגב' גלאט-ברקוביץ' קשה עם העובדה שלאחר 25 שנות עבודה מסורה ונאמנה בשירות הציבור מוגש נגדה כתב אישום, יחד עם זאת, היא שואבת עידוד רב מהתמיכה הציבורית העצומה לה היא זוכה ומשוכנעת כי בסופו של יום תתברר צדקתה בבית המשפט".

עיסקת טיעון 286477
עו"ד ליאורה גלאט-ברקוביץ הורשעה על פי הודאתה במסגרת עסקת טיעון והיא צפויה למאסר על תנאי ולקנס כספי של 10,000 שקל.

מעריב: http://www.nrg.co.il/online/1/ART/882/807.html

____________

כתוב בעדכון במעריב שעו"ד יהושוע רזניק, פרקליטה של גלאט-ברקוביץ, "דחה בדיון את טענת התביעה, שלפיה ההדלפה נעשתה משיקולים פוליטיים של התנגדותה של הפרקליטה למדיניות שרון. לטענתו, המניע להדלפה היה רצון לעקור את השחיתות.". למיטב זכרוני גלאט-ברקוביץ כבר הודתה שהדליפה ממניעים פוליטיים, וציינה את חששה לבנה, שעמד בפני גיוס לצה"ל, מממשלה בראשות אריאל שרון.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים