לראשונה בישראל: פיצוי כספי מקסימלי על הטרדה מינית ללא הוכחת נזק כספי 1540
בתביעה שנידונה בפני השופטת חנה ינון בבית־משפט השלום בת"א, נפסק פיצוי של 50 אלף שקלים (הפיצוי המקסימלי הקבוע בחוק) לתובעת בשל הטרדה מינית, למרות שהתובעת לא סבלה כל נזק ממוני.

התובעת נזקקה לצילום רנטגן בביה"ח איכילוב לאחר שננשכה ע"י כלב. טכנאי הרנטגן, ובהם הנתבע חגי קאופמן, התלוצצו בינם לבין עצמם באשר לפציעה ("אם הייתי כלב הייתי מביא לה ביס בציצי", "אני הייתי מביא לה כמו כלב על ארבע", וכיוצ"ב) כשהם בטווח השמיעה של התובעת.

התובעת גערה בהם במילים קשות ואף התלוננה בפני המומנה על הטרדה מינית בביה"ח. הנתבע הועמד לדין משמעתי, הורשע ונידון לנזיפה ולקנס כספי של 500 ש"ח. התובעת לא הסתפקה בזאת והגישה תביעה נזיקית נגד הטכנאי קאופמן, בית־החולים ועירית ת"א, ע"פ החוק למניעת הטרדה מינית, חוק זכויות החולה, חוק הרשויות המקומיות (משמעת), פקודת הנזיקין וחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. כאמור, היא זכתה בתביעתה למרות שלא נגרם לה כל נזק ממוני ולמרות שההערות הפוגעניות לא הופנו ברובן כלפיה, אלא בשיחה בין הטכנאים לבין עצמם, משום שנאמרו בנוכחותה.
קישורים
גלובס דיווחו של עו"ד צבי נוח
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

תהיות ביני לביני 158029
מצד אחד טכנאי הרנטגן הם טמבלים גסי רוח ומגיע להם עונש, ביחוד כהנפגע הוא אדם שבא לקבל עזרה (רפואית).
זה לגמרי פסול וצריך לעקור נורמות התנהגות כאלה.
מצד שני, לא כל העלבונות שווים לפי החוק, ואם למשל איזה נהג מונית יעלוב בי נוראות, אני בספק אם אקבל 50,000 ש"ח.
אבל בסופו של דבר, כנראה שעדיף לותר פה על השוויון ולתקוף תחת זאת התנהגות פסולה שכיחה מדי.
תהיות ביני לביני 158052
תלוי אם נהג המונית הוא עובד ציבור, אני מניח. אל תשכח שחלק גדול מהקנס לא ישולם ע''י אותו טכנאי, אלא ע''י ביה''ח ועירית ת''א.

לא אתפלא אם יש כרגע משרה פנויה לטכנאי רנטגן באותו בי''ח...
תהיות ביני לביני 158067
על פניו זה כל כך לא פר. יש לי הרגשה שהשופטת חייבה את הקנס המקסימלי רק כי הנתבע היה בי"ח אז כאילו "לא לוקחים מאף אחד". משהו כמו ה"victumless crime" שמהווה הונאת ביטוח.

מאחר וזו ההטרדה המינית ה"חלשה" ביותר שאני יכול לחשוב עליה (לא כוון ישירות למתלוננת, לא הייתה בקשה להפסיק ובעקבותיה המשך, לא נגרם שום נזק מלבד עוגמת נפש, המתלוננת לא עבדה שם) אני ממש הייתי רוצה לקרוא את נימוקי השופטת למתן הקנס המקסימלי.

האם אחד מהאיילים החרוצים שתמיד מצליחים להביא קישורית לנימוקי שופטים יכול לפעול את פעולתו הברוכה גם כאן?
תהיות ביני לביני 158070
אולי יש כאן מחאה (סמויה?) של השופטת, כנגד המינימליות של הקנס המקסימלי?
הפרזה 158086
מצטרף. בהתחשב באופן ביצוע העבירה ובענישה המשמעתית, העונש נראה לי מופרז לחלוטין, לפחות מבחינת מידת הצדק. בנוסף, לא ייתכן לתת את הקנס המקסימלי הקבוע בחוק על המקרה המינימלי, כפי הנראה, של העבירה.
יש לי ספק אם הפסיקה תעמוד בערעור.
תהיות ביני לביני 158123
נדמה לי שאין זה המקרה המינימלי. אפשר בהחלט לחשוב על הערות סקסיסטיות פחות קיצוניות. יש גם הבדל בין אמירה "אחד על אחד" לבין מצב בו כמה מטרידים מתלוצצים יחדיו על חשבון קורבן; יש גם לזכור שהתובעת היתה תלויה בשירותים שהיתה אמורה לקבל מהנתבעים (כלומר, היא לא יכלה לעזוב וללכת, למשל).

כל מקרה הכולל גם מגע פיזי יחשב, נדמה לי, לתקיפה, ולכן העונש המקסימלי במקרים כאלה יהיה גבוה בהרבה (ועשוי אף לכלול מאסר).

בנוסף, זכור לי במעומעם עקרון משפטי בסגנון "כעומק הכיס עומק הקנס". היות שהנתבע אינו רק אדם פרטי אלא גם ביה"ח ועירית ת"א, זה לא ש"לא לוקחים מאף אחד", אלא ש"לוקחים ממי שיכול להרשות לעצמו" (אם נתעלם לרגע ממצב המערכת הרפואית, זה בדיון אחר...). ביה"ח/העיריה יכולים מצידם לתבוע את העובד ו/או לפטר אותו (אולי אף ללא פיצויים).
תהיות ביני לביני 158127
העקרון של "תעניש כך שירגיש" הוא עקרון טוב ככלל, אבל הם לוקחים ממני! אני מסבסד את בתי החולים ואני משלם ארנונה לעיריה. ממתי אני יכול להרשות לעצמי?

באשר למינימליות, אני חושב שהערה בוטה המכוונת כלפי חזקה מהערה שלא. לפחות מבחינת עניין הכוונה - ברור שמי שדיבר איתי התכוון אלי, ומי שדיבר עם מישהו אחר יכול לחשוב שלא שומעים אותו, לדוגמא (לא אומר שזה מה שהיה, רק שלדעתי זה פחות חזק). בעניין התלות אתה צודק, ואפשר לומר שיש כאן איזשהוא "ניצול סמכות רגעית" של הטכנאים. גם ההתבטאות הייתה יכולה להיות פחות חריפה. שוין, אז זה רק כמעט המקרה המינימלי. עדיין הייתי רוצה לקרוא את הנימוקים.
תהיות ביני לביני 158131
גם אני קצת מופתע מחומרת העונש- מה, זה מקרה הטקסט בוק של הטרדה מינית שינתן כדוגמא להחלת העונש המקסימלי?
עם זאת-

שימו לב שכאשר הקנס פוגע גם בבית החולים, לבית החולים יש אינטרס ישיר לדאוג שהמקרה לא יחזור על עצמו.

בעניין הסיבסוד- בית החולים נקנס בגלל ניהול כושל. מעקב והסברה לעובדים היה עשוי למנוע את המקרה הזה. כמו בכל מקרה של ניהול כושל שגורם לגרעון תקציבי בבית החולים, יש לעיריה או למשרד הבריאות דרכים "להעניש" את המנהל הכושל, לאו דווקא על ידי הגדלת התקציב(מכיסינו) כדי לשלם את כל הקנסות.

כמו כן, עולה כאן נושא אחר- באופן כללי עובדי בתי חולים נוטים להתייחס לחולים כחפצים ( נדמה לי שבאייל מישהו סיפר על איך שהרופאים לא התייחסו למה שהחולה אמר, למרות שהרופא שאל אותו שאלה מפורשת <דמיינו לינק כאן>). כאשר החולה היא גם אישה, ה"חיפצון" חמור שבעתיים. הם דברו לידה כאילו שהיא אוויר, ובכלל לא עלה על דעתם שהיא שומעת ונפגעת. שוכבת אישה חצי ערומה, מן הסתם סובלת מכאבים,חששות ומבוכה, ואלה מתחילים עם הגסויות שלהם. רק מלתאר את הסיטואציה נהיה לי רע.
תהיות ביני לביני 158142
לא חצי ערומה - הצילום היה בכף היד.

היה ברור להם שהיא שומעת אותם, והדיון בינהם כלל צחוק בקול רם.

ובקשר ל"עובדי בתי חולים נוטים להתייחס לחולים כחפצים": יצא לי להרצות פעמים רבות בפני מתכנתים מחברות שונות, בין השאר על תכנות מונחה עצמים. יחס ירושה מוסבר (הין השאר) ע"י יחס "is-a" ("הוא גם"), למשל: מלבן יורש מפוליגון כי כל מלבן "הוא גם" פוליגון. אחת הדוגמאות הנפוצות היא המחלקה "Client" שיורשת מהמחלקה "Person", כי כל לקוח הוא גם בן-אדם. עם זאת, די מהר למדתי שלא כדאי להשתמש בדוגמא הזאת כשהקהל הם עובדי בנקים, משום שאח"כ קשה להתגבר על פרצי הצחוק שלהם.
אנשים הם גם בני אדם (כוורת) 158148
לקוחה : שלום, אני רוצה להפקיד צק.
פקיד בנק: רק רגע
פקיד בנק (הצידה): משה, זותי רוצה שיפקידו לה צק
משה ( אופ סטייג'): ואללה הייתי מפקיד אצלה משהו!
פקיד בנק (למשה): יענו בנק הזרע!
משה ו פקיד בנק: <צוחקים>
לקוחה (מחייכת חיוך קפוא): לא למדת במקרה תיכנות מונחה עצמים אצל בעלי?
משה (לוחש לפקיד בנק): הסתבכנו, זאת אשתו של טל.
***כעבור שלושה שבועות****
משה (לפקיד בנק): תגיד, גם לך הורידו בתלוש חמשת-אלפים שח על INVALID TYPECASTING?
אנשים הם גם בני אדם (כוורת) 158155
<geek alert>
התכוונת ל: ClassCastException ?
</geek alert>
תיקון קל 158217
אני מסכים עם דבריך, למעט ביטוי אחד בו השתמשת:
לא מדובר ב"פשע ללא קורבן", אלא ב"ענישה ללא נענש".
בבקשה: 158408
המון תודה 158409
תודה רבה - המסמך הבהיר לי כמה דברים.

ראשית, עובדתית, *המתלוננת הייתה מחוץ לחדר* בזמן ההערות האמורות. לא במצב בו היא תלוייה במטפלים, בעוד החוק דורש "התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעונין בהתייחסויות האמורות;" כשיש פטור מהדרישה להביע התנגדות בין היתר "למטופל, במסגרת טיפול נפשי או רפואי - תוך ניצול תלות של המטופל במטפל;".

וזה בפירוש לא היה כאן. המתלוננת (לפי עדותה) ישבה בחוץ, דלת חדר הרנטגן הייתה חצי פתוחה, והיא יכלה לשמוע אותם מתבדחים בפנים על חשבונה. בעיני, למרות הגסות וחוסר המחשבה וההתחשבות מצד טכנאי הרנטגן, זה לא ניצול התלות בין מטפל למטופל. אני בספק עד כמה טכנאי הרנטגן הוא בכלל "מטפל".

לא נראה לי שכבוד השופטת פסקה לפי רוח החוק, או לפי לשונו, ואני מקבל את ההרגשה שהסיבה שהמתלוננת (אורנה זיו) קיבלה את מלוא הפיצוי האפשרי בחוק מסיבות לא ענייניות.

(ההרגשה הלא מבוססת שלי - השופטת פסקה כך מסיבות "חינוכיות", ללמד את בית החולים "לקח")
איך אומרים בעברית: 158212
frivolous law suit?
תביעה קנטרנית? 158777
תביעה קנטרנית? 158785
די קרוב
איך יודעים להבדיל בין הטרדה לפלירטוט? 464802
רציתי לבקש אם מישהו יודע אם יש איזשהו מקום להגנת אותו אדם שתובעים אותו בגין הטרדה מינית לאן הוא יכול ללכת כדי שיסייעו לו בכך כי בינינו היום כל בחורה שנייה שלא מוצא חן בעיניה מקום העבודה יוצאת ב צהרה על הטרדה מינית מתי גם שמים גבול בין הטרדה לבין פלירטוט יש בכלל הפרדה פה?
איך יודעים להבדיל בין הטרדה לפלירטוט? 464825
אדם שתובעים אותו בגין הטרדה מינית יכול ללכת לאותו המקום אליו הולך אדם שתובעים אותו בגין תקיפה, גניבה או פרסום דברי לשון הרע - משרד עורכי דין או הסניגוריה הציבורית (במקרים מסויימים).
הגבול בין הטרדה לבין פלרטוט עובר בשלב שבו הצד השני לא נמצא בסיטואציה מרצון חופשי.
ולגבי החלק השלישי של התגובה שלך ''כי בינינו היום כל בחורה שנייה שלא מוצא חן בעיניה מקום העבודה יוצאת ב צהרה על הטרדה מינית'' - זה כמובן לא נכון, ואני לא יודעת מאיפה את מביאה את הנתונים האלו.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים