בכירים ב''אייר פראנס ישראל'' נעצרו בחשד להעלמת מס 1545
שלטונות המכס עצרו היום 13 עובדים בכירים בחברת אייר פראנס בישראל, בחשד להעלמת מס "בסדרי גודל של מיליוני שקלים".

על־פי החשד, כספי הפיצויים של עובדי החברה שפרשו לגמלאות בארץ הועברו דרך צרפת, כדי לחמוק מתשלום מס.
קישורים
YNet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

עונת המלפפונים נפתחה 158563
ידעתי שמההודנה הזאת לא יצמח שום דבר טוב.
ועורך החדשות חשב שזה מעניין כי- 158611
1) הצרפתים האנטישמים האלו- נוכל לפתח דיון על אנטישמיות
2) מס הכנסה הוא עושק- ראנדיסטי הרשת התקבצו!
3) נוסעים בקיץ לאירופה? באיזה חברת תעופה?(רעיון לסקר)
4) הכספים הועברו לחמאס ומממנים פעולות טרור (מפת הדרכים-בדלנים מול משתלבים).
5) הצרפתים אוכלים צפרדעים- האם זה מוסרי?
6) שתוק, כך עלתה במחשבה מלפני.
נאה דרשת 158618
ועורך החדשות חשב שזה מעניין כי- 158635
כעקרון, 6 היא התשובה הנכונה, אבל בשבילך:

7) בתקופה בה תקציב המדינה הוא נושא הדיון העיקרי בתקשורת, ובכלל זה נושא הפחתת נטל המס והגרעון הגדל של הממשלה, העלמות ענק של מיסים הם עוד פן של הדיון.
מודה בהכנעה 158691
על התשובה המנומסת לחוצפתי. אגב, נדמה לי שזה דווקא משתייך לסעיף 2 אצלי.לאות תודה גם אשאל שאלה עניינית- האם יש אומדנים של אחוז ההעלמות בקרב חברות ובקרב עצמאים? בקיצור, האם העלמות מס הם אכן תרומה משמעותית לגרעון?
לא אומדן, דגימה 158708
אני מניח שיש אומדנים, אני אישית לא מכיר אותם. מצד שני, עבדתי בשנה האחרונה עם בעלי מקצוע רבים, ולא היה *אחד* שלא שאל אותי: "צריך חשבונית?".
לא אומדן, דגימה 158711
ומן הסתם הוא הבטיח לוותר לך על המע"מ אם תסכים. הנה שאלה לכלכלנים- האם הורדה משמעותית של המע"מ תגרום ליותר אנשים לדרוש חשבוניות מעצמאים ובכך להעלות את הכנסות המדינה ממיסים? או שאנחנו נמצאים בנקודת שיווי משקל אופטימלית?
לא אומדן, דגימה 158717
אם אתה חושב שהכלכלנים יודעים את התשובה על השאלה הזאת, אתה אופטימיסט יותר גדול ממה שהערכתי עד כה. הכלכלנים לא יודעים אפילו אם לפונקציה הזאת יש רק נקודת מכסימום מקומי אחת.
האופטימסט 158719
>> הכלכלנים לא יודעים אפילו אם לפונקציה הזאת יש רק נקודת מכסימום מקומי אחת.

אוקי, האם אנו נמצאים באחת מהמקסימות? האם העלת המע"מ הועילה או הזיקה?
לא אומדן, דגימה 158730
יש כמה וכמה ספקי שירות (מוסכים למשל ובעיקר) שמוכנים לוותר על המע''מ תמורת תשלום במזומן ללא חשבונית.
אני מתעקש לשלם בכרטיס אשראי את מלוא הסכום כולל המע''מ, אבל משיחות עם האנשים שמסביבי (עבודה, משפחה) אני במיעוט.
לא אומדן, דגימה 158735
העובדה שמס הכנסה לא, תסלח לי על הביטוי, נכנסים באם-אמא שלהם, מפתיעה אותי כל פעם מחדש. הרי כל-כך קל לאתר את בעלי המקצוע הללו. שתי כתבות בעיתון בשבוע, במשך שלושה חודשים, על בעל מוסך שנתבע בסך מליון או שניים של שקלים על העלמת הכנסה ע''פ אומדן, לאחר שהציע ''בלי חשבונית'' ללקוח קבוע שהכיר מזה שנים, והתופעה תצטמצם פלאות.
לא אומדן, דגימה 158748
לגבי מציאת בעלי המקצועות ו"להכנס בהם": ממש לא נכון, ואולי גם לא יפה.
המיסים במדינה כיום הינם ברמה גבוהה מאוד. לדעתי, עסקים רבים מתקיימים רק בשל העלמת מס מסיבית. עסקים כאלה לא ירתעו מהמוסכניק שבעיתון, כי לגביהם זה עניין של שרידה. יש המון עסקים קטנים ובינוניים כאלה, שאין אפשרות לאתרם אלא ע"י בדיקה מעמיקה או הלשנות. מאחר והרבה מאוד מעלימים, ההלשנות נדירות, כי אלו בבחינת פתיחת תיבת פנדורה. אין גם כמות חוקרי מס גדולה שיכולה לאתר את כל התופעה, או אפילו להתקרב לקצה הקרחון.
כמו כן, אני בטוח שהן הדיווח על ההכנסה והן האכיפה ישתפרו פלאים בהורדה דרסטית של המס. כל בעל עסק ישמח לא לחיות בפחד מהלשנה או "פשיטה" של מס הכנסה, ולכן ידווח יותר, וגם אז רשויות המס יתייחסו בחומרה יותר ובתקיפות כלפי המעלימים, כי תופעה זו תיהפך מהמונית ומקובלת לחריגה ודחויה (כמו בארה"ב).
לא אומדן, דגימה 158753
זה עובד בשני הכיוונים, אתה יודע. אם פחות אנשים יעלימו מס, אפשר יהיה להקטין את נטל המס. ביצה, תרנגולת, וכל הג'אז הזה.
לא אומדן, דגימה 158755
לא בטוח כלל שהאנלוגיה שלך נכונה. הדרך היחידה לסחוט עוד מס בשיעורי המס הקיימים היא לנפח את מנגנון הגבייה, וזה אומר להפסיד לא מעט כסף על המנגנון התפוח, ולא חסכנו כלום. דבר אחר הוא, שכפי שרשמתי קודם, גביית מיסים והענשה של עסקים רבים תגרום לסגירתם, ואז לא רק שאין לך כבר מס מהם, אתה צריך לתת להם עכשיו כספי מדינה לסיוע למובטלים.
כך שבפירוש: קודם הורדת מס, אח"כ גבייה גבוהה, וההתמודדות עם הירידה בהכנסות בתקופת המעבר היא ע"י קיצוץ חד בתקציב.
זה מזכיר לי קצת בעצם את התוכנית הכלכלית הנוכחית.
לא אומדן, דגימה 158756
עצמאיים שסגרו את עיסקם אינם זכאים לדמי אבטלה.
לא אומדן, דגימה 158764
לא התכוונתי לדמי אבטלה לעצמאים, אלא לשכירים שעבדו אצל העצמאי שסגר. בד''כ הם מעסיקים כמה כאלה.
לא אומדן, דגימה 492397
הם זכאים לאבטחת הכנסה.
לא אומדן, דגימה 158757
זה לא ''מזכיר קצת'', זו בדיוק התוכנית. בכל מקרה, אני מתקשה להאמין שיש עסקים רבים שדווקא המס המועלם הוא מה שמאפשר להם לשרוד. הרי אם הרווחים נמוכים, אין מס כמעט. המס הוא גבוה כשהרווחים (בניכוי ההוצאות) גבוהים.
לא אומדן, דגימה 158769
שני סוגי המס יכולים להזיק מאוד:
1. המע"מ - "העלמת" המע"מ מוזילה ב - 18 אחוז את מחיר השירות או הפריט, והופכת את העסק לאטרקטיבי יותר ללקוחות רבים, שלא יגיעו אם יתווסף המע"מ. במקרה של "שרשרת העלמות" (מסיטונאי לקמעונאי לצרכן), היא עשויה להוזיל את הפריט בהרבה יותר. בנוסף, לא ידווחו עסקאות שבוצעו ללא מע"מ כהכנסה - כך שהמדינה כאן מפסידה פעמיים בגלל מע"מ גבוה.
2. מס הכנסה - הרבה עצמאים קטנים ובינוניים, כמו שכירים במשכורות מקבילות להם, שואלים בכל חודש "כמה שווה לי כאב הראש הזה", וללא העלמת רווחים התשובה תהיה שלילית ברמה של הקטנת עסק (פיטור עובדים או הורדת שכרם) או עד כדי סגירת העסק. מדוע שמעסיק ירצה להרחיב את העסק אם הוא יודע שזה מקפיץ אותו למדרגת המס הבאה, או שאם הוא באחרונה, או שעל כל שקל שהוא משקיע לוקחת המדינה 60 אגורות? למה שיעסיק יותר עובדים?
לא אומדן, דגימה 158778
1. "שרשרת העלמות" אינה אפשרית. כולם בשרשרת אדישים למע"מ (מקבלים החזר מהמדינה אם שילמו, משלמים למדינה אם קיבלו), למעט הצרכן הסופי שלא יקבל החזר מע"מ.

2. "על כל שקל שהוא משקיע לוקחת המדינה 60 אגורות"? וודאי כוונתך ל-"על כל שקל שהוא מרוויח (לאחר ניכוי הוצאות) לוקחת המדינה 60 אגורות", והתשובה היא כמובן שנשאר לו רווח נאה של 40 אגורות. לא הבנתי את הטיעון לגבי מדרגות המס.
לא אומדן, דגימה 158817
אם בעל העסק מציע לי, "שלם במזומן, בלי מע"מ", מה הרווח שלו מזה? אם הייתי משלם מע"מ והוא היה מעביר אותו למדינה (שלא לדבר אם הוא היה מעלים אותו לכיס) הוא לא היה מפסיד שום דבר.
בקיצור, אכיפה הדוקה של תשלום מע"מ לא תגרום לאף עסק להסגר.
לגבי מס הכנסה, זה כבר ספור אחר.
לא אומדן, דגימה 158820
כשאתה משלם במזומן בלי מע''מ, הוא לא משלם מס הכנסה...
לא אומדן, דגימה 158826
אולי, אני בכלל לא בטוח לגבי זה.
לא אומדן, דגימה 158830
אחד מבכירי שלטונות המס לשעבר (אינני זוכר אם נציב מס-הכנסה או נציב מע''מ, אבל האחרון עושה את הסיפור נחמד יותר) סיפר שכשהיה מישהו מציע לו ''בלי חשבונית, בלי מע''מ'' הוא היה עונה ''אם זה בלי חשבונית, אז אתה בטח גם לא משלם על זה מס-הכנסה'' ודורש להתחלק גם ברווחי העלמת-ההכנסה.
לא אומדן, דגימה 158843
בוודאות - זה כל הרעיון. הרי בעל העסק לא מרוויח מכך שאתה אינך משלם מע"מ; מצד שני, הוא בוודאי לא מממן את המע"מ עבורך בצעד של רצון טוב. במילים אחרות, העסקה פשוט לא נרשמת (לא מונפקת קבלה/חשבונית). ועסקה שלא נרשמת פירושה הכנסה שלא נרשמת, דהיינו הכנסה שלא משלמים עליה מס.
כל הרעיון? 158909
ואני לתומי חשבתי עד היום שהנכונות לא לגבות מן הלקוח את המע''מ נועדה בעיקר להגביר את תחרותיותו של המעלים אל מול הלקוח.
אגב, בעבר הייתי מסרב לקחת חלק בהעלמה ואף דחיתי מראש בעלי מקצוע שהציעו אפשרות זו.
כל הרעיון? 158914
ובהווה?
אז והיום 158922
חלק מן הדברים למדתי בינתיים לעשות בעצמי (חשמל, אינסטלציה, כיוונון מגנטי של כורי היתוך וכד') ובחלק אחר בעל הבית מטפל. לגבי החלק הנותר, אני לא זוכר מתי ב4 השנים האחרונות נדרשתי להכרעה בנושא ומה היא היתה, אך אין לי ספק שעמדתי על עקרונותיי כסלע יצוק.

הערה לאיילים הבוגרים:
דווקא יש לי ספק (קטן - אולי הייתי עייף?), אך אני מודאג מן המסר שיעבור בכך לעופרי האתר, המלקטים את ערכיהם ואת נתיבי חייהם מתוך התגובות באייל.
אז והיום 158928
לא קל להיות הרול-מודל של הדור הצעיר, אה? גם אני נתקל בקושי דומה, לפני כל הודעה אני שואל את עצמי: "רגע, שוטה, אתה רוצה שהדור הצעיר יתחיל לכתוב הודעות כאלה ממחר?" ורק אם התשובה שלילית‏1 אני לוחץ על מר לבשן.
_________________
1- לא טעות. גם אנטי-מודל סוחב על הגב צלב קטן.
לא אומדן, דגימה 158824
תגובה 158769
לא אומדן, דגימה 159509
בעצם מה שאתה אומר זה שאתה משלים עם "לוקחי מס" גדולים עליך נאמר אם אתה לא יכול נגדם אז אולי תתצתרף אליהם!
מס הכנסה נכנסים במי שהם יכולים 158850
לא במי שהם צריכים.
לא אומדן, דגימה 161110
אותי מפתיע שאין מאמץ מצד ארגונים חברתיים וסביבתיים לשלב את מס הכנסה בפעילויות נגד גורמים בלתי חוקיים.
למשל, עיקול רווחיהם של בתי בושת ומכוני עיסוי בלתי חוקיים, עיקול משאיותיהם של שודדי החולות באזור יבנה ואשקלון (שנכון להיום גורפים הון עתק, והמשטרה לא ממש מתעסקת איתם) ובוודאי יש עוד הרבה דוגמאות.
דומה שאוצר המדינה יוכל להרוויח לא מעט מהפעלת מס הכנסה נגד עבירות מסוג זה.
לא אומדן, דגימה 161141
אי אפשר למסות משהו לא חוקי. צריך להפכו לחוקי קודם, ובמקרה של שוד חולות זה לא יקרה, ואני מסופק ביותר גם לגבי בתי העסק האחרים שציינת.
לא אומדן, דגימה 161166
או זהו, שעד כמה שידוע לי‏1 מס הכנסה יכולים למסות "הכנסות שלא דווחו" אם יש להם סיבה (תדפיסי בנק, מעקב אחר הוצאות, מעקב אחר רמת חיים) להאמין שלאדם יש הכנסות לא מדווחות. הם לא צריכים להסביר מה ההכנסות: את זה *הנישום* יכול לעשות, אם הוא רוצה. ובכן, אכפת לך, אדוני, להסביר לנו מאיפה יש לך כסף למרצדס החדשה הזו? לא? אז אם נניח לרגע שמחירה חצי מליון ש"ח, אכפת לך לשלם לנו את המס על הכנסה (לא מוסברת) מסדר גודל שכזה? תודה.

-----
1 זהירות - אני רחוק מלהיות מומחה בתחום.
לא אומדן, דגימה 161192
עפ"י הקישור להלן (קצת מיושן), ניתן לתקוף רווחים כאלה רק ע"י החוק לאיסור הלבנת הון, שמצרף אלמנט ענישה כלכלית (עיקול רכוש) מעבר להליכים הפליליים הרגילים.
עפ"י הידוע לי, אין יכולת גביית מס על עסק עברייני או כל פעילות לא חוקית אחרת. הדבר מהווה הודאה של המדינה בלגיטימיות הפעולה העבריינית.
הקישור:
תנה"ל‏1 161226
ניתן למסות הכנסות "לא חוקיות" והד"מ‏2. הסיבה המרכזית - שלא יצא חוטא נשכר.

_________________
1 תשובה נכונה - הנימוק לא.
2 בין היתר מוסו הכנסות של זונה ושל כספים שנתקבלו ממעילה בבנק‏3.
3 כן כן, אתם צודקים.
תנה"ל‏1 161228
ראשית, מה פירוש "והד"מ"?

שנית, האם גורמי המס צריכים להוכיח שאכן היתה הכנסה? משום שאם הוכיחו שמדובר בכספי מעילה, מדוע למסות את הכספים (ולהשאיר חלקם אצל הנישום), במקום להחזירם לבעלם המקורי (ולהפוך את הנישום לנאשם)?
היו דברים מעולם ? 161230
מאני"ט‏1
_____________
1- מה אתה נדחף, יא טמבל.
תנה"ל‏1 161232
1.וכבר היו דברים מעולם.
2.השאלה שלך במקום. באותו מקרה הנישום היה צד ג' בעל חשבון בסניף אליו הועברו סכומי הכסף כתוצאה ממעילה של פקיד בבנק. לאחר שנמצאה המעילה תבע הבנק את צד ג' להשבת סכומי הכסף. מטעמי יעילות, אך בעיקר מטעמי השתקת הפרשה‏1, הסכים הבנק להתפשר עם צד ג' על מחצית מסכום המעילה. הסכום שמוסה על ידי מס הכנסה ואשר לגביו נוהל ההליך היה המחצית השניה.

1 כך העידו מטעם הבנק, בהליך שניהל מס הכנסה.
תנה"ל‏1 161253
כלומר כדי למסות, נניח, רווח מסחר בסמים, יש להוכיח שהנאשם סחר בסמים, והמס יגבה רק עם מערכת המשפט לא תמצא דרך להוציא ממנו את רווחיו בדרך אחרת? לא קיים מיסוי של "הכנסות בלתי-מוסברות"?
תנה"ל‏1 161254
מה שהתכוונתי בכותרת היא שהכנסה לא מוסברת אינה מהווה את הנימוק מדוע ממסים הכנסות בלתי חוקיות.
למיטב ידיעתי מס הכנסה אכן יכול (והוא עושה זאת) להשתמש בטענה כי יש הכנסות בלתי מוסברות כדי לחייב את הנישום בהסבר או בתשלום מס. אכן אין צורך למס הכנסה להוכיח הכנסה בלתי חוקית כדי שהסכום עצמו יהוה סכום החייב במס, אולם אם הנישום יבוא ויגיד: ההכנסה היא מפעילות בלתי חוקית - הימורים, סמים וכיוצא באלה - מה שהופך את ההכנסה למוסברת, עדיין הוא יהיה חייב במס על אף המקור של ההכנסה.
לא אומדן, דגימה 583863
לא הבנתי איך תייצר לקוח קבוע שהוא מכיר שנים, שמציע לו למכור בלי חשבונית, והוא שתול של מס הכנסה?

תייצר סוכנים רדומים של מס הכנסה שיעשו תיקונים יזומים לרכבים ממשלתיים סמויים?

השיטה היעילה ביותר שאני יכול לחשוב עליה, היא, לאיים על אנשים שכבר שקועים בחובות, שאם לא יספקו כך וכך אנשים עם חוב למס הכנסה, יכנסו בהם, ואז הם ינצלו את קשריהם החברתיים בשביל להנצל. (מזכיר לי פרק במשפ' סימפסון, בו הומר היה בתפקיד דומה, עם מכשיר הקלטה לו מאזינים סוכני ה-IRS בחוץ. הוא דיבר עם חברים שלו וניסה להוציא מהם הודאה שהעלימו מס).

או שאתה מציע שחלק מהעבודה של פקיד השומה יהיה התחייבות לדווח למערכת על המכרים האישיים שלו? נוסח סוכן ביון? (אם זה נראה לך רעיון טוב, תחשוב מה יקרה לחברים של פקיד השומה, אחרי שיגלו שהוא פקיד שומה...).
''אייר פראנס הכריחה אותנו להעלים מס'' 158624
כלומר, העובדים מצידם רצו מאוד לדווח על הסכום המלא של פיצויי הפרישה. אך נאנסו ע"י החברה בברוטליות. השמועות מספרות, שמאז שקרה האסון קשה לבכירים שפרשו להירדם בלילות, וחלקם אף פנה לטיפול פסיכולוגי.
הו, האכזריות האינסופית של החיים. איפה קופסת הטישיוז?
הטישו בצרפת - כמובן. 158943
תשמחו לשמוע שהאוצר הקציב כסף להקמת יחידה משטרתית בת 500 שוטרים שתלחם בפשיעה הכלכלית.
הטישו בצרפת - כמובן. 158962
ועל מנת להתגבר על בעיות פרוצדורליות ומכשולים מסוגם של זכויות אזרח למיניהן, מציעים להכריז על העלמות מס כעל עברות "הלבנת הון"(1). ואני שואל, למה ללכת בקטנות? למה "הלבנת הון" ויחידה משטרתית? לא עדיף לחשוב בגדול? נכריז על העלמות המס כעל פגיעה בבטחון המדינה, ונקים אגף בשב"כ שילחם בה, וישא"ק!!!

___
(1) ע"פ חדשות קול ישראל מהבוקר
הטישו בצרפת - כמובן. 158963

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים