הוארך מעצר חשודים בפיגועים נגד פלסטינים 1587
בית משפט השלום בירושלים התיר אחר הצהריים (ב') לפרסם כי יששכר פרץ, רונן ערוסי וסלע תור, שנעצרו לפני 10 ימים, חשודים בביצוע פיגועים נגד פלסטינים. דוד ליבמן, שנעצר לפני כשבוע, חשוד בעבירות ביטחון.

תשעה מתנחלים נעצרו בתקופה האחרונה על־ידי השב"כ והמשטרה בחשד לעבירות ביטחון. השב"כ והמשטרה סבורים שהם אחראים לרציחתם של תשעה פלסטינים בשלוש השנים האחרונות.

חשיפת ההתארגנות התאפשרה הודות למעצרם של יצחק פס ומתתיהו שבו ביולי. השניים נעצרו לאחר שבמכונית בה נסעו נמצאו שמונה לבנות חבלה צה"ליות. במשטרה העריכו כי הם התכוונו לבצע פיגוע נגד מטרות פלסטיניות, אולם התקשו לגבש ראיות בפרשה, בשל שתיקתם של פס ושבו בחקירה. ההתפתחות בחקירה באה לאחר מעצרם של שחר דביר זליגר והחייל יהויריב מגורי. חשוד נוסף, צוריאל עמיאור, נתון במעצר בית.

על רוב פרטי הפרשה הוטל צו איסור פרסום.
קישורים
Ynet
הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

166156
where is are country going? why arrest jews who feel the need to protect themselves from the arabs who kill jews. measure against measure.
התבלבלת בדיון 166177
כהנא זה בדיון אחר, וגם הוא לדעתי כבר מוצה (ויש אומרים עוד לפני שהתחיל).
איפה ואיפה 166404
בן 65 נהרג בעזה בנסיון חיסול של צה"ל. הטייס שב בשלום לבסיסו, ולא נראה שיש כוונה לעצרו.
פה פה ופה 166406
בד''כ עוצרים כשיש חשד לעבירה.
פה פה ופה 166407
הריגה בשוגג (או עקב רשלנות) איננה עבירה?
פה פה ופה 166417
אכן, כמאמר חוק העונשין: "הגורם במעשה או במחדל אסורים למותו של אדם, יאשם בהריגה, ודינו - מאסר עשרים שנה", ו"הגורם ברשלנות למותו של אדם, דינו - מאסר שלוש שנים", וכן: "לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שעשה באחד מאלה: 1. הוא היה חייב או מוסמך, לפי דין, לעשותו; 2. עשהו על-פי צו של רשות מוסמכת שהיה חייב לפי דין לציית לה, זולת אם הצו הוא בעליל שלא כדין [...]".
פה פה ופה 166513
לא כל מי שעובר עבירה עוצרים. האם עוצרים כל מי שנתפס מעשן גראס? ויותר לעניין, האם עוצרים כל מי שגרם לתאונת דרכים קטלנית? היות שמעצר נועד לצפות פני עתיד ולסכל הימלטות מן הדין או עבירות נוספות, או שיבוש מהלכי משפט, קל לראות מדוע יש יותר טעם לעצור אנשים שמתכננים פיגועים מאנשים שהרגו ברשלנות.

(אני לא שוללת מה שאמרת, רק מוסיפה הסבר לגיטימי לאותה התרחשות).
פה פה ופה 166514
אני חושב שההסבר שלי (אין חשד לעבירה) יותר פשוט.
פה פה ופה 166530
אני חושב שההסבר שלך הוא פשוט מידי.
הגנת הצידוק איננה פוטרת, כשהיא לעצמה, מעבירות שיש עימן רשלנות.
דוגמא: שוטר הולך לבצע מעצר חוקי. במהלך המעצר החשוד בורח והשוטר מכוון אליו אקדח - כדין - וקורא לו לעצור. כתוצאה מרשלנות השוטר נפלט כדור מהאקדח והורג את החשוד. האם ניתן לומר לדעתך כי השוטר יהיה פטור מאחריות הפלילית למעשה רק מכיוון שהמעצר היה חוקי. העבירה שנבחנת כאן היא איננה המעצר או אפילו השימוש בנשק, אלא הרשלנות שבפליטת הכדור.

לענייננו. השאלה איפוא עם אותו טייס התרשל בביצוע המשימה איננה שייכת לעובדה כי הוא ביצע צו חוקי. אלה הן שתי שאלות נפרדות. מילוי הפקודות, ללא כל רשלנות מצידו, הרי שתעמוד לו הגנת הצידוק. התרשל במילוי הפקודה - כי אז לא תעמוד לו הגנת הצידוק על המעשה הרשלני.

נוסיף: בדיקת הרשלנות מתבצעת לעובדות שהיו ידועות בשעת ביצוע המעשה - או כאלה שניתן היה באופן סביר לדעת - ולא לאלה שנתבררו לאחר מעשה.

לסיכום: כל עוד מתיישב המעשה עם הוראות הצו (שאיננו בלתי חוקי בעליל) באופן שמילוי הצו נעשה כפי שאדם סביר כשיר ונבון - במעמדו ובתפקידו של ממלא הצו - היה מבצעו, כי אז תעמוד לממלא הצו הגנת צידוק. אחרת - ניתן לייחס רשלנות למעשה ובמידה שקיימת עבירת רשלנות לאותו מעשה - הרי שמדובר במעשה פלילי.
פה פה ופה 166532
ההסבר לכך שאין חשד היה אולי פשוט מדי, אך ההסבר לכך שאין מעצר הוא פשוט (ולא מדי) שאין חשד.
פה פה ופה 166534
אתה צודק. במחשבה שניה הייתי צריך להדביק את התגובה שלי להסבר שלך למה אין עבירה.
שוחררו ממעצר 168181
יהויריב מגורי ורונן ערוסי שנעצרו שוחררו היום ממעצר על ידי בית הדין הצבאי ביפו. בית הדין לא מצא עילה להאריך את מעצרם לאחר 14 ימי מעצר. המשטרה הצבאית מתכוונת להמשיך ולזמנם לחקירות.

שוחררו ממעצר 168794
גם החייל חגי אביקר שנעצר לפני 10 ימים שוחרר ממעצר. סה"כ עד כה שוחררו 4 מתוך 15 העצורים בפרשה, אחד מהם, צוריאל עמיאור, נתון במעצר בית על חלקו בהרכבת המטען ששימש את חוליית "בת עין" לאחר שטביעות אצבעותיו נמצאו עליו.

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/337953.html
שוחררו ממעצר 169017
סלע תור שנעצר אף הוא בפרשה שוחרר למעצר בית בערבות עצמית ונאסר עליו ליצור קשר עם המעורבים האחרים בפרשה למשך 15 ימים.

שוחררו ממעצר 169391
גם גלעד תור ודוד ליבמן שוחררו ממעצר. מעצרו של יששכר פרץ הוארך בארבעה ימים, וגם יצחק פס, מתי שבו ושחר דביר זליגר עדיין נתונים במעצר.

הארץ: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/338891.html
כתב אישום 171299
לעומת זאת, נגד שחר דביר זליגר מעדי עד הוגש הבוקר כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים, באשמת חברות בארגון טרור. על פי כתב האישום, הארגון בו היה חבר זליגר היה אחראי לפיגועי ירי בהם נרצחו 8 פלסטינים ולהנחת מטען חבלה בבית הספר בצור באהר (לא כותבים "צור באחר"?).

כתב אישום 172670
פרטים נוספים מחקירת שחר דביר זליגר: החוקרים חושדים ששני פעילי ימין ידועים הם אנשי מפתח בהתארגנות. אחד מהם נחשב למנהיג הרוחני של "נוער הגבעות" (הניחוש שלי: נעם ארנון) ומכונה בכתבה "הגורו". זליגר העיד כי ההתארגנות פעלה בכמה חוליות, ממודרות זו מזו. על פי החשד, דורבנו חלק מהפעילים לבצע פיגועים לאחר שחבריהם או קרוביהם נהרגו במעשי טרור שבוצעו על ידי פלסטינים. ה"גורו", למשל, היה מיודד מאוד עם חייל שנהרג לפני כשנה. החוקרים חושדים כי במעשי הארגון היו מעורבים אנשים שנהרגו בינתיים בפיגועים.

מלבד הפיגועים שבוצעו, נמסר כי תוכננו שתי תוכניות גדולות שלא יצאו לפועל - פיגוע במסגדים (כנראה בהר הבית) והתנקשות באישיות פוליטית ישראלית. הפיגוע במסגדים תוכנן ליום שישי. נראה שמדובר היה בכוונה לבצע פיגוע באמצעות מטענים, משום שדובר על כך ש"התקרות יתמוטטו על המתפללים".

על פי החקירה המניע העיקרי שהדריך את אנשי החוליה היה נקמה. ואולם לא נמצא קשר כרונולוגי ברור בין פיגוע ספציפי ביהודים למעשי נקמה בערבים. החוקרים תהו בשאלה מדוע עברו אנשי הארגון לניסיונות פיגוע בבתי ספר במחצית 2001 וסוברים שייתכן שמדובר בנקמה על רצח התינוקת שלהבת פס (שנגד אביה, יצחק, הוגש כתב אישום על החזקת לבנות חבלה). אפשרות אחרת שהועלתה בחקירה היא שהיה רצון לדרדר את המצב באזור - פיגוע נגד ילדים פלסטינים יגרור "תגובה ממוקדת" של חמאס בגן ילדים יהודי ויבטיח הסלמה כוללת, שלאחריה אולי אף טרנספר לפלסטינים - רעיון שהמקורבים להתארגנות השתעשעו בו לא מעט. פס ושבו נעצרו על פי החשד בהכנות לפיגוע שתיכננה ההתארגנות דווקא בימי הפסקת האש. והחוקרים חושבים שייתכן שמדובר גם כאן בשאיפה להסלמה מכוונת.

זליגר עצמו מוגדר כאיש אמצעי הלחימה של ההתארגנות. הוא שלט בפרטי הפרטים של הנשק שאופסן בשלושה אתרים ליד מקום מגוריו, מאחז עדי-עד בשומרון. בנוסף, זליגר ידע פרטים רבים על אופן ביצוע הפיגועים, שכנראה לא יכול היה לאגור באופן מלא רק בהסתמכות על התקשורת.

הורשע 244248
שחר דביר זליגר הורשע בחברות בארגון טרוריסטי, בקשירת קשר לביצוע פשע, סיוע לאחר מעשה לרצח, והחזקת אמל"ח.

הורשע 244759
האם ידוע מיהם היורים אותם הסתיר זליגר?
הורשע 244790
אינני יודע. האם יתכן שמדובר במישהו מהמורשעים האחרים בפרשה? התעצלתי לבדוק במה הורשעו בדיוק.
הורשע 244941
לא ייתכן, מכיוון שאיש מהאחרים לא הורשע ברצח. ההרשעה החמורה ביותר עד כה היא הרשעת זליגר.
הורשע 245024
מישהו יכול למצוא אולי את פסק הדין באתר הרשות השופטת? אולי מפורט שם? אם לא, זה נראה לי מאד מוזר.
הורשע 245048
ההרשעה התבססה על הודאתו של הנאשם, למרות שחזר בו מאוחר יותר וטען ששיקר כדי לרצות את החוקרים.
הורשע 245071
קראתי את פסק הדין. השופטים מתייחסים בכובד ראש לסעיף האישום המדובר (סעיף האישום החמישי, סעיפים 53-57 בפסה"ד) ואני השתכנעתי מהחלטתם.
הורשע 245185
ייתכן שהשופטים צודקים. התשובה לשאלה שבתגובה 244759 על כל פנים, הינה כנראה: "לא".
הורשע 245204
אני נוטה להאמין שהשניים בהם מדובר הם אותם שניים שזליגר הצביע עליהם בחקירתו (פדרמן ותור אא"ט), ממנה התנער בצורה לא משכנעת (לדעתי) מאוחר יותר. אלע"ד, אבל עם זאת, בשל כל הבלאגן שזליגר גרם בחקירתו (לדעתי הוא נפל ברשת השקרים והאמת שטווה, בעת שניסה לתמרן את כל העולם ולסייע לאחיו ולא להלשין וכו'. השופטים התייחסו לכך באריכות בכל אחד מסעיפי האישום), נראה לי שאין תשתית ראייתית מספקת *בעדותו בלבד* כדי להרשיע את השניים באותה עבירה. מנפלאות מערכת החוק.
גזר דין 266953
שחר דביר זליגר נידון ל-‏8 שנות מאסר. מעריב: http://www.nrg.co.il/online/1/ART/832/640.html
מפתיע 169038
בהתחשב במשיחיותם וקיצוניותם של המתנחלים, מפתיע שרק מעטים הצטרפו ל''מחתרת''.
מפתיע 169042
א. מהי "משיחיותם וקיצוניותם" של המתנחלים?
ב. מדוע זה מפתיע?
מפתיע 169149
א. המתנחלים אינם מוכנים לוותר על הזכות להתיישב ביש''ע על אף שהיא מונעת מאיתנו להגיע להסכם, מכאן שהם משיחיים וקיצוניים.

ב. לו אני, חילוני מפוכח, הייתי גר באיזו התנחלות מבודדת, והייתי סופג יריות כל נסיעה לישוב ובחזרה, בטח הייתי רוצה לנקום. קל וחומר כשמדובר על דוסים קיצוניים.
מפתיע 169206
א. יש לא מעט מתנחלים שמוכנים לוותר על ביתם ביש''ע, תמורת פיצוי (הסקרים מתפרסמים בערך אחת לחצי שנה). הקביעה שהסכם ייתכן רק לאחר פינוי כל המתנחלים היא כמובן לא מקובלת עלי. וכמובן שההיסק הלוגי למשיחיות וקיצוניות אינו מבוסס.

ב. אתה מבצע הסקה מהפרט אל הכלל (ה''קל וחומר''), ומרצון (''הייתי רוצה לנקום'') לפעולה (''נקמתי''). כמובן שאתה מתעלם בתגובתך מכך שחלק נכבד מהמתנחלים אינם דתיים (או, בלשונך ''דוסים קיצוניים'') ואתה כמובן שב ומניח הנחות לגבי דתיים שאינן מבוססות.
מפתיע 169137
מן הקצב שבו הם משתחררים, נראה שאפילו אותם מעטים לא באמת הצטרפו ל''מחתרת''. זה הופך את העניין למפתיע אף יותר.
מפתיע 169185
הסקת המסקנות שלך לקויה משהו. ישראל תמיד הייתה סלחנית משהו למיני התארגנויות פרא-מיליטריות שנועדו לפגוע בפלסטינים.
''הוא יצטרף ללגיון היהודי'' 178082
במכתב ליועמ"ש כתב ח"כ רשף חן (שינוי) כי הגיע אליו מידע לפיו פעילים בתנועת כך, בראשות יקותיאל בן יעקב, הקימו באופן גלוי כוח חמוש הפועל בשטחים באין מפריע, ומכונה "הלגיון היהודי".

לדברי ח"כ חן, הקבוצה מפרסמת את עצמה ואת פעילויותיה באתר אינטרנט, בו מוצגים תצלומים של פעילים חמושים, וכן של מה שהם מכנים "יחידת כלבי התקיפה" - כלבים שמאומנים לתקוף ערבים. ח"כ חן ציין שעל פי הפרסום למתנדבים המצטרפים לכוח ניתנים קורסים ללא תשלום במכללת אריאל.

בעקבות פנייתו של ח"כ חן החליטה פרקליטות המדינה להורות למשטרה לפתוח בחקירה.

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...

חיפוש זריז העלה את האתר הבא: http://www.jewishlegion.net
שאלה 178087
איך הכלבים יודעים להבחין בין ערבי לבין סתם סמולן?
ברווז? 178191
על פי סרטון הוידאו, וכן על פי אחת התמונות שבקישור המצורף, יחידת הכלבים היא ''יחידת הכלבנים'' הצבאית. ה''לגיון'' משתף פעולה עם הצבא.
182960
"יצחק פס וגיסו מתיתיהו שבו מ'חוות מעון' הורשעו הבוקר (שלישי) בבית המשפט המחוזי בירושלים בעבירות נשק וקבלת נכסים שהושגו בפשע במסגרת הסדר טיעון, בו הודו השניים בעבירות. על פי הסדר הטיעון, הודו פס ושבו כי ביולי השנה הובילו במכוניתם שמונה לבנות חבלה, במשקל כולל של 4 ק"ג, שנגנבו מצה"ל מתחומי הגדה המערבית לכיוון ירושלים. עבירה נוספת שיוחסה לפס - בגין מסירת אותן לבנות חבלה כחצי שנה קודם לכן לשחר (דביר) זליגר - נמחקה, אולם העובדות הקשורות בה לא נמחקו. גזר הדין יינתן במועד מאוחר יותר."

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/367561.html

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים