נפטר אדוארד טלר 1611
מדען האטום האמריקאי אדוארד טלר נפטר אתמול (ג') בגיל 95 לאחר שלקה בשבץ.

טלר, "אבי פצצת המימן", נחשב לאחד מהאנשים המשפיעים ביותר על מדיניות האטום והאנרגיה האמריקאית וזכה לפרסים רבים בשל הישגיו בתחום המדע.

טלר נולד בבודפשט ב-‏1908 וקיבל תואר דוקטור בפיזיקה ב-‏1930 באוניברסיטת לייפציג. את עבודת הפוסט־דוקטורט שלו עשה בקופנהאגן, לצד הפיזיקאי הדני נילס בוהר.

בשנת 1939 היה טלר אחד מבין שלושת המדענים אשר עודדו את אלברט איינשטיין לפנות לנשיא ארה"ב פרנקלין רוזוולט ולשכנעו כי ניתן להשתמש בכוח האטום כדי לייצר פצצה הרסנית במיוחד. בשנת 1941, עוד לפני שנבנתה פצצת האטום הראשונה, טען טלר יחד עם עמיתו אנריקו פרמי כי היתוך של שני איזוטופים של מימן עשוי ליצור פצצה בעלת יכולת הרס הגדולה פי כמה מזו שתושג על ידי פיצול גרעיני האטום. פצצת המימן הראשונה נוסתה בשנת 1952, אך מעולם לא נעשה בה שימוש בעת מלחמה.

בשנים האחרונות היה טלר מדען בכיר במכון "הובר", המתמחה במדיניות הגנה ואנרגיה. כמו כן היה חבר באגודה האמריקנית לפיזיקה, באגודת הגרעין האמריקנית ובאקדמיות, הלאומית והאמריקאית למדעים.
קישורים
הארץ
מעריב
CNN
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

169397
אפשר גם להוסיף שהוא היה ידיד טוב של ישראל.
ישראל תקע מהפרסומת של חח"י? 169402
חס וחלילה! 169422
וגם שהיה יהודי. 169474
אבל בחזית הליברליזם והאינטלקט, מידע כזה נחשב גזעני . . .
אבוי לנו מידידים כאלה. 169478
תמיד מצאנו לנו ידידים טובים שתמכו בנו מול העולם האנטישמי - מישטר האפרטהייד בדר''אפ, החונטה בארגנטינה, מישטר פינושה בצ'ילה ועוד ישויות חביבות כאלה, כי מה לעשות, חרא נדבק לחרא, וישראל כמדינה כובשת ומדכאת המצורעת בעיני העולם הנאור מצאה לה את ידידה ובני בריתה בקרב המצורעים האחרים.

לכן לא פלא שלרשימה לא מכובדת זו נוסף אחד מהאנשים המתועבים ביותר במאה הקודמת (כן אפופידס, גם אמריקאי אנטי-קומוניסט יכול להיות כזה, וכן דב, גם יהודי יכול להיות כזה) - האיש שגרם להדחת אופנהיימר המתון מראשות הוועדה המייעצת הכללית של נציבות האנרגיה האטומית והביא לפיתוחה של פצצת המימן, הטיף במשך כל שנות חייו לפיתוח נשק גרעיני והשפיע גם על מדיניות מלחמת הכוכבים של רייגן, בקיצור אדם מתועב ומסוכן שפיתח מדיניות המסכנת את שלמותו של העולם.

יהי זיכרו לא ברוך.
אבוי לנו מידידים כאלה. 169483
לא הבנתי, מה רע עשה לך טלר ומה הבעייה שלך עם פיתוח פצצת המימן?
אני זוכר שראיתי בדל ראיון עם הבחור ובו הוא נשאל: "כיצד היית רוצה שההסטוריה תזכור אותך?"
הוא ענה ברוגז: "לא איכפת לי איך היא תזכור אותי, אני לא רוצה שהיא תזכור אותי. אני יודע שעשיתי את מה שצריך היה לעשות וזהו".
זה מן הזיכרון, עם קשר רופף אם בכלל למה שבאמת היה שם. אולי זה בכלל היה סאדאם חוסיין או יעל בר-זוהר משחקת את הסנדק בהבימה, או סאדאם משחק את יעל...
איפה היינו? אה, בכל אופן, מאוד אהבתי את התשובה ההיא.
אבוי לנו מידידים כאלה. 169485
בניגוד לפצצת האטום שהייתה אמורה להביא לניצחון מהיר במלחמת העולם השנייה ולמנוע מהגרמנים להגיע לפיתוחה (ולבסוף הוטלה שלא לצורך דווקא על היפנים), פצצת המימן תוכננה מלכתחילה כנשק למטרות התקפה ללא התחשבות במירוץ החימוש שיתפתח מכך והסכנה לכדור הארץ (כפי שהימין, בכל מקום ובכל זמן, לא חושב על ההשלכות של משחקי המלחמה שלו).

לפרטים נוספים, קרא את הקטעים העוסקים בו ב"עולם רדוף שדים" (אין צורך לומר מי המחבר, נכון?).

מה שעורר את חמתי הוא ההתהדרות בכך שהיה ידיד ישראל. אם בידידים כאלה אנחנו משתבחים, איזה זכות יש לנו לקונן על ביקורתו של העולם כלפינו?
אבוי לנו מידידים כאלה. 169487
מנין אתה למד שפצצת המימן תוכננה ללא התחשבות במירוץ החימוש ובסכנה לכדוה"א?
אבוי לנו מידידים כאלה. 169494
פצצת המימן גורמת למירוץ החימוש בכך שהיא מאלצת את ברה''מ לייצר נשק כזה בעצמה, והסכנה לכדו''א נגרמת מפיתוח הנשק הגרעיני והנטייה להשתמש בו.
תטל''א 169497
אבוי לנו מידידים כאלה. 169532
"הנטייה להשתמש בו"? רק שתי פצצות אטומיות פוצצו (שלא במסגרת ניסויים) מאז פותחו לפני 60 שנה. איזו נטייה להשתמש בנשק אטומי אתה מזהה?
אבוי לנו מידידים כאלה. 169542
למרבה המזל לא השתמשו בנשק גרעיני במהלך המלחמה הקרה בגלל החשש מתגובת הצד השני (מאזן האימה) ומשברים ברמה מקומית בלבד שלא גלשו לרמה גלובלית (משבר ברלין, מלחמת קוריאה, משבר הטילים בקובה, מלחמת יום הכיפורים).

אין זה מצדיק את מירוץ החימוש עצמו כי הסכנה נשארת בעינה גם אם היא לא באה לידי מימוש.
אבוי לנו מידידים כאלה. 169546
האם כל סיכון הוא בלתי מוצדק?
אבוי לנו מידידים כאלה. 169589
כאשר יש אלטרנטיבות אחרות (ובכל מקרה צריך לשקול אפשרות כזו) וכאשר הסיכון מעמיד בשאלה את עצם המשכיות קיום החיים, הוא בלתי מוצדק בעליל.
כמו שמיצ היה אומר: 169569
תטל"א.

האם אתה חוזר בך מהטענה שיש "נטייה" להשתמש בנשק גרעיני?
כמו שאני הייתי אומר: 169590
ניטפיקריות.

כאשר מפתחים נשק בסופו של דבר ישתמשו בו. מזלו של העולם הוא שבמלחמה הקרה בלם תחילה מאזן האימה את השימוש ולאחר מכן מדיניות הדטאנט.
כמו שאני הייתי אומר: 169633
''כאשר מפתחים נשק בסופו של דבר ישתמשו בו'' - האמירה הזו ריקה מתוכן - לעולם לא נוכל להפריך אותה. תמיד תוכל לטעון (כמו על פצצות המימן) ''חכו, עוד ישתמשו''.
כמו שאני הייתי אומר: 169715
אז אשנה את הניסוח: כאשר מפתחים נשק, ישנה נטייה גדולה מצד מנהיגים צבאיים ומדיניים להשתמש בו.

בימי הביניים הומצאה קשת מסוימת שנאסרה לשימוש, אולם במסעי הצלב השתמשו בה הנוצרים כנגד המוסלמים, כלומר הפירוש לאיסור (באופן רשמי או בדיעבד) היה שהאיסור תקף רק לגבי לחימה בנוצרים אחרים. מכך ניתן ללמוד שתמיד אפשר למצוא צידוקים לשימוש בנשק גם אם הוא נחשב לאסור. כאשר אישים כמו טלר הם בין קובעי המדיניות, העולם נמצא בסכנה.
כמו שאני הייתי אומר: 169799
בנשק הגרעיני השתמשו רק בהזדמנות אחת; בפצצת המימן לא השתמשו מעולם. לטענה שאתה מציג, גם בניסוח ה"מתוקן", אין כל בסיס.

לפעמים כדאי להודות בטעות ולא להתפתל בפומבי.
שחור ולבן זה הצבע שלי... 169491
אני חושב שעל מדינות כמו ארצות הברית, ישראל ובריטניה חלה חובה מוסרית ממדרגה ראשונה לפתח ולהחזיק כמעט כל כלי משחית אפשרי. לכל השאר אסור בתכלית האיסור להחזיק בנשקים מסויימים. איך זה בשבילך? (תרשה לי לרגע פוזה עצבנית, שלא יחשבו שאני רכרוכי...)
ספציפית לגבי פצצת המימן, ארצות הברית היתה חייבת להתגונן בפני הקומוניזם שאיים על העולם אז, וכבר הספיק להשמיד עשרות מיליוני בני אדם ולהרוס את חייהם של מאות מליונים נוספים. זה שזה דלף החוצה, זו בעיה אחרת. ללא זה, רק היה לוקח לרעים יותר זמן, אך אסור לשכוח שללא צבירת כח והפעלתו, הטובים יושמדו ע"י הרעים, חד וחלק (ומהר).
שחור ולבן זה הצבע שלי... 169511
אני חושב אתה מבולבל.
המשמעות של נשק גרעיני איסטרטגי היה (ועודו) הרתעה פוליטית במסגרת מלחמה קרה, ולא להגנה ממש. ככזה, קיומה של ''פצצת על'' כפצצת המימן חייב לדלוף, כדי לשמש נדבך נוסף במאזן האימה.
אם במקום השקעה ביותר פצצות עם יותר הרס היו בוחרים בהסכמים על צמצום הנשק (כמו שהחלו לעשות כעבור עשוריים-שלושה),אמריקה היתה בטוחה יותר.
שחור ולבן זה הצבע שלי... 169531
דליפה: התכוונתי לדליפת אופן הכנת הנשק (אתל וג'וליוס רוזנברג...). זה לא תמיד דולף.
אגב, נשק גרעיני אינו רק להרתעה. הוא עלול להפוך לצורך, ביחוד כשניצבים אל מול עמים שמותו של האחר חשוב בעיניהם יותר מן החיים שלהם, או לפחות למנהיג חשובה יותר השמדת קבוצה אחרת מחיי בני עמו, למשל: יפן (לשעבר), גרמניה(לשעבר) והעולם הערבי.

לגבי הסכמים, חוק בינ"ל וכו', למרות שהם מופרים לעיתים גם ע"י הצדדים ה"טובים" (טובים מנקודת ראותי כמובן), הם כמעט תמיד מופרים גם ע"י הרעים, אך משום מה, רק בצד של הטובים יש לחץ פנימי לקיימם. עדיין, צריך לנסות להגיע להסכמים כאלו, כי לעיתים זה בכ"ז עובד, אך כמו התנהגויות מוסריות באופן כללי יותר, יש כאלו שביצוען אינו תלוי בזה של הצד השני, ויש כאלו שההדדיות היא מטרתן.

בכל מקרה, ללא נשק גרעיני בכלל אי פעם, ארה"ב היתה משלמת מחיר דמים כבד, למשל מידי ברה"מ.

בקשר לזה שאני "מבולבל", זה אכן קורה. לא פעם, כשאני מתחיל לנהוג לכיוון העבודה, יש לי תחושה ששכחתי משהו חשוב. בד"כ אני משפיל עיניים לכיוון המכנסיים. אני לא יודע למה. עוד לא קרה לי שהלכתי לעבוד בלעדיהם, כך לפעמים נדמה לי "הנה, עכשיו זה קרה". אולי זה תוצאה של החלומות האלו שאנו חולמים על הימצאות מביכה בציבור ללא בגדים? לא יודע.

בוקר נהדר,
א.
שחור ולבן זה הצבע שלי... 169534
כן, שמתי לב שאתה במצב רוח משועשע לאחרונה.
לגבי השעשוע הגרעיני: נוסה פעם אחת (כפולה) על מדינה אחת, מה שנקרא תצוגת תכלית, ולא יקרה יותר, משהובן ההרס והנזק שפצצות קטנות יחסית מסוגלות לגרום. הדוגמאות שאתה מביא הן היפוטתיות, ולא יקרו גם כן.
איפה הציל הנשק הגרעיני את ארה"ב? הרי היא התחילה בייצורו, וכך דחקה בברה"מ להדביק את הפער, אח"כ הציבה אותו על אדמת אירופה, וברה"מ רצתה להגיב בקובה וכו'. כלומר, האמריקאים דאגו לאסקלציה שבדיעבד סחטה מהם כספים אדירים ללא תמורה מעבר ליצירת מאזן אימה, שאפשר היה לחסל בעודו באיבו, וכך לתת לעולם את הרגשת הרווחה שחש לאחר נפילת הגוש המזרחי מוקדם יותר. ולא נדבר על ההמשך שכמעט היה: פשיטת הרגל האמריקנו-סובייטית המשותפת באדיבות הנשיא השחקן של כוחות האור.
זכורה לי סיטואציה מהסדרה האלמותית של "כן אדוני השר" על מתי תפעיל בריטניה את טילי הטריידנט שלה. רה"מ היסס לחשוב על זה גם כשהאוייב נמצא כבר בכיכר פיקדילי. לשם מה?
שחור ולבן זה הצבע שלי... 169537
תגובה 85340
שחור ולבן זה הצבע שלי... 169539
תודה. תמיד מהנה לשחזר את הדיאלוגים האלה.
שחור ולבן זה הצבע שלי... 169594
נדמה לי שכבר עניתי על עיקר טיעונך: ברה"מ היתה מפתחת נשק גרעיני בכל מקרה, גם אם באיחור. כל דיקטטורה רצחנית שואפת להשיג נשק השמדה המוני ולהשתמש בו. אלמלא היה לנו ולארה"ב נשק כזה, הינו כבר מושמדים/נכבשים מזמן.
שחור ולבן זה הצבע שלי... 169664
ואני טוען שלא. יש מספיק "דיקטטורות רצחניות" המתרחקות מגרעין כמו מאש, ולא מעט "דמוקרטיות רצחניות" העוסקות בפיתוח הגרעין בעולם. לדעתי, השקפתך היא תוצר של מסע השכנוע המערבי הישן, בו ארה"ב הצדיקה את היותה הפותחת והמושכת של המירוץ הגרעיני כהגנה, עד שהיתה זו דווקא ברה"מ שרצתה (וממשיכה לרצות) בהקטנת כמות נשק מסוג זה, תוך שת"פ עם חלק מהנשיאים המאריקניים, שמבינים שהנשק הזה בחצר האחורית שלהם לא בדיוק מוסיף ל"הגנה".

אבל לפעמים בויכוחים מסוג זה, אני מרגיש כמו ילד, הסובל מ - 7000 תופעות לוואי תרופתיות (בלי לסבול מאף מחלה ממש), שאומר לאמו: "אמא, למה אני חייב לבלוע בכל יום את התרופות האלה?!" ואמו היקרה עונה: "כדי שלא תהיה חולה יקירי".
איך אפשר להתווכח עם מי שרוצה תמיד עוד ועוד כדי להרגיש בטוח, גם במחיר איום של שיתוק איזורי/עולמי? איפה שמים את הגבול יקירי? בחץ 2 המיועד נגד טילים המחוסנים מול חץ 1?
חץ n+1 169731
מי אמר שמירוץ חימוש הוא משהו שאפשר "לשים לו גבול"?
חץ n+1 169990
הרבה מדינאים שהצליחו בכך, שניה לפני שהסחרור חסר התוחלת גומר סופית את הכלכלה שלהם.
שחור ולבן זה הצבע שלי... 169811
אני חולק כמובן על הניתוח הזה, אך אולי ניתן כאן לציבור לשפוט, הרי הוא לא טיפש, הוא רק לא יודע מימינו ומשמאלו (:
שחור ולבן זה הצבע שלי... 169846
"ספציפית לגבי פצצת המימן, ארה"ב היתה חייבת להתגונן בפני הקומוניזם וכו"'
היא לא יכלה לעשות זאת באמצעות פצצות האטום שכבר היו בידיה?
(פשוט, ראיתי אתמול את "היום שאחרי").
שחור ולבן זה הצבע שלי... 169873
נדמה לי שפצצות הביקוע חלשות בהרבה ומלוכלכות יותר מפצצות ההיתוך. משום כך גם יכולת ההרתעה של פצצת המימן גבוהה יותר (בתיקווה שאני יודע על מה אני מדבר), בייחוד כשהיעד הוא מדינה בעלת שטח גדול, או אם מדובר באזור סמוך יחסית למדינה המפציצה.

נו, איך התרשמת מהסרט? אני זוכר שבאותה תקופה התלונן איש ציבור אמריקאי (נדמה לי סנטור כלשהו) ש: "אמצעי התקשורת חוזרים ומציגים רק את ההיבטים השליליים של מלחמה גרעינית"... (מן הזיכרון)
אבוי לנו מידידים כאלה. 169623
ארז, ער''ש הוא ספר מצוין, אבל אל לך להפוך אותו לתנ''ך. סאגן הכניס אליו, למרבה הצער, גם יריבויות אישיות, והיחס שלו לטלר הוא הדוגמה המובהקת ביותר לכך. אני לא אומר שטלר היה שה תמים, אבל אם מקור היחס שלך אליו הוא מידע שקיבלת מסאגן, כדי שתקרא עליו קצת גם ממקורות אחרים.
אבוי לנו מידידים כאלה. 169642
האם היה טלר לידיד ישראל רק לאחר מלחמת ששת הימים, או שמא יש לראות בישראל "מדינה כובשת ומדכאת המצורעת בעיני העולם הנאור" כבר מיום היווסדה?
אבוי לנו מידידים כאלה. 169852
לפחות, בזכות היותו ידיד ישראל, ניצל מאימת ''כן יאבדו'' בפי אדון חרדון וחבריו.
גם זה משהו.
169510
mr. edward taylor must have been a good man who .honored his parents to live such a long life.
smart man. a professor in physics
169515
לני ריפנשטאל חיה עד גיל 101, ולכן היא היתה כנראה צדיקה גדולה מאוד, שכיבדה את המנהיג שלה.
אשה פקחית. במאית סרטים.
וכדי לחסוך בידיעות נפרדות 169563
אנה לינדט, שרת החוץ השבדית, נפטרה היום בגיל 46 מפצעי הדקירות שנדקרה אתמול, כשעשתה קניות.

[46. לא צעירה ולא זקנה. יחס להורים: ככה-ככה?]

אגב, נטפלה לישראל על ימין ועל שמאל. כלומר על שמאל ועל שמאל. אבל לא הגיע לה למות ככה.
וכדי לחסוך בידיעות נפרדות 169572
אם כבר מדברים על זה, כנראה שיעל כפיר ז"ל (21) היתה טיפשה, רעה והתיחסה להוריה בצורה נוראית. http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...
who the f..k is edward taylor ? 169525
אני רואה שגם פיזיקאים מתים בצרורות, לא רק משוררים. יש איזו מגפה חדשה שלא שמעתי עליה?
פיזיקאים, משוררים, ומי עוד? 169528
גם מבוקשים מתים בצרורות
פיזיקאים, משוררים, ומי עוד? 169533
מבוקשים לא מתים, הם רק מתחלפים‏1.

1 אני מכחיש שכתבתי את זה.
פיזיקאים, משוררים, ומי עוד? 169810
איזה משני המשפטים שכתבת אתה מכחיש?
מה עובר עליך? 169685
תגידי, את באמת מאמינה בדברים‏1 שאת אומרת? אף פעם לא שמעת על אנשים נהדרים וחכמים שכיבדו את ההורים שלהם וחייהם היו קצרים?

בחיי, אני לא מבינה מה עובר לך בראש כשאת כותבת דברים‏1 כאלה, ועוד בתקופה כזאת.

1- רציתי לכתוב מילה אחרת, כדי לשמח קצת את ברקת‏2, אבל בסוף ויתרתי על זה.
2- תגובה 169490
מה עובר עליך? 169745
דווקא לדיון הזה נכנסתי ללא ציפיות :-)

וברצינות: אייבי נתן, פעם איש גדול והיום איש מוכה, אמר אחרי השבץ שעבר, שהוא חושב שזה קרה לו כי לא כיבד את הוריו בצעירותו.
פיסיקה מולקולרית? 169574
במעריב אומרים שהוא היה "מחלוצי הפיסיקה המולקולרית". יש בזה משהו או סתם אי הבנה?
פיסיקה מולקולרית? כנראה שלא 172863
הזדמן לי לקרוא מספר כתבות על אדוארד טלר ז"ל ביומון הונגרי (אולי Hungarian Times אם יש כזה). צוין שם כי טלר עסק במחקר פיסיקלי צבאי עוד לפני פרויקט מנהטן, כך שיתכן שבנקודה זו או אחרת עסק גם בפיסיקה מולקולרית. מכיוון שבכ"ז מדובר במעריב, וסביר להניח שהם לא יודעים עליו דבר-מה שאינו ידוע לנו, אני סקפטי.

בהונגריה נחשב טלר לגיבור לאומי והומניסט שנאבק כל ימיו לטובת שלום האנושות וחירותה. אמנם המחלוקות שעורר מירוץ החימוש הגרעיני נמשך עד היום, אך אין ספק שטלר היה שוחר שלום ולא מחרחר מלחמה. כיהודי הונגרי שראה את ארצו נכבשת ע"י הנאצים ולאחר מכן ע"י ברה"מ, אפשר להבין את מידת האיום על עתיד העולם שראה בשלטונו של סטאלין. מבחינה היסטורית קרוב לודאי שברה"מ היתה מפתחת פצצות מימן גם אלמלא היתה מקדימה אותה ארה"ב. בניגוד לפצצת הביקוע הסובייטית שהועתקה מן האמריקאים, פצצת המימן שפיתח סחרוף היתה שונה מהותית מזו האמריקאית.
המשך ההתעצמות הגרעינית האמריקאית בשנות החמישים הפכה את הנשק הגרעיני מכלי נחוץ המכריע במלחמות לנשק יום הדין שגם משטרים חשוכים לא העזו לעשות בו שימוש. גם היום ניתן להבין את חששו המתמשך של טלר מפני השגת עליונות טכנולוגית סובייטית שהיתה מאפשרת להם לסחוט את העולם החופשי. בדיעבד ידוע שמלחמת הכוכבים זירזה את התמוטטותה הכלכלית והפוליטית של ברה"מ (ואולי אף גרמה לה), אך נראה שתולדה זו לא נצפתה מראש ע"י טלר.

בכל אופן ההחלטה הפוליטית להתמיד במירוץ החימוש ודאי לא היתה של טלר המנוח. היה לו חלק מרכזי בהוצאה לפועל של מדיניות הגרעין האמריקאית, אך לא הוא הנושא באחריות לקבלת הסכנות הכרוכות בה. גם מי שרוצה להכפיש את זכרו ולדמות אותו לד"ר סטריינג'לאב, צריך להבין שבמשטר דמוקרטי מי ששולט על תקציבי הפיתוח הבטחוני הם נציגי הציבור הנבחרים. אדוארד טלר אולי לא היה תורם נדיב לחד"ש, אך הוא היה אדם דגול ומדען מצוין. יהי זכרו ברוך.
מעריב צדק! 172930
בינתיים נזכרתי באפקט יאהן- טלר (JAHN TELLER), ואכן הוא קשור לפיסיקה מולקולרית.
המאמר הוא מ1937.

תתבישו לכם... 169840
אישית אותי זה מצחיק....

ואני לא אומר על זה שהקשיש המיסכן נפטר זה דווקא עצוב מאוד....
מה שמצחיק זה שאתם אומרים אחד מידידי ישראל את מי זה מענין אם הוא ידיד או זה ממש לא משנה את מצבנו אז הוא היה
ידיד'' זה עזר למדינה באיזה שהוא אופן....אני לא חושב

אז די צריך לכבד אותו בגלל אדם שהלך לעולמו אבל לא בגלל שהוא ידיד ישראל כי זה ממש לא משנה גם ילד עני בסין ימות אני הכבד אותו לא פחות
תתבישו לכם... 169841
כן, מה שהוא אמר.
גם ג'וני קאש נפטר 169843
ואותי, לפחות, זה יותר מעציב.
מי זה? 169860
גם ג'וני קאש נפטר 169861
וגם ג'ון ריטר. מה הולך שם, בקרב סלבריטאי ארה"ב?
גם ג'וני קאש נפטר 169863
ג'ון ריטר מת?
איך הוא לא כזה זקן....

מי זה ג'וני קאש?
גם ג'וני קאש נפטר 169864
כמעט בן 55. מת מהתקף לב:
גם ג'וני קאש נפטר 169871
ג'וני קאש - אגדת קאנטרי, כותב וזמר מהולל. זצ"ל.

ג'וני ''השחור'' קאש 170008
עצוב להזכר בחידה עליו בדיון 1336.
ג'וני ''השחור'' קאש 170057
ברוך שובך.
יש לך הרבה תגובות להשלים?
גם ג'וני קאש נפטר 591842
היום ג'וני קאש היה צריך להיות בן 80. מוזיאון לזיכרו מוקם בנאשוויל. כאן הוא באחד מרגעיו הטובים עם כמה חברים.
גם הנס בתה נפטר 285732
יתומי תורת הקוונטים 286759
כשפיינמן נפטר, ספד לו ידידי מ.א.-
"עכשיו אין מישהו שבאמת *מבין* קוונטים."
אני חושב שדברים אילו מתאימים גם לבתה.
יתומי תורת הקוונטים 286846
כלומר – האמירה לא היתה נכונה עבור פיינמן, כל זמן שבתה עוד חי.
יתומי תורת הקוונטים 286865
נטפוק של הספדים זה באמת שיא חדש. ההבנה עברה מפיינמן לבתה, ועכשיו למישהו אחר.
יתומי תורת הקוונטים 286875
הרמת לי להנחתה:
כלומר- ידידי מ.א. טעה ( ואני צודק).

עוד ציטוט משעשע שקראתי לא מזמן:
"אדוארד טלר הוא אולי אבי פצצת המימן, אבל סטן אולם שכב עם האימא"
יתומי הקוואנטום 287019
יתומי הקוזאליות 287078
תגובה 285732
גם ג'ון ארציבלד ווילר נפטר 476007
הספד נוגע ללב:

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים