''הארץ'': תוכנית לחלק מניות ''דיסקונט'' ו-''לאומי'' לאזרחים 1744
"הארץ" מפרסם הבוקר (ד') כי במשרד האוצר מתגבשת תוכנית להפרטת בנק לאומי ובנק דיסקונט. לפי התוכנית, יחלק האוצר לכל אזרח מעל גיל 18 אופציות לרכישת מניות בבנקים הנ"ל. האופציות יחולקו לציבור בחינם - אופציה אחת לכל אזרח - ומי שירצה להמיר אותן במניות יצטרך להוסיף מחיר מימוש השווה ל-‏50% משווי מניות הבנקים בבורסה, כך ששווי ההטבה נאמד בכ-‏680 ש"ח.

על פי הפרסום, באוצר הגיעו למסקנה שבמצב הנוכחי אין סיכוי רב למכור גרעין שליטה בבנק לאומי או בבנק דיסקונט למשקיע חיצוני או מקומי. על כן, חיפשו באוצר דרך לסיים בבת אחת את הבעלות הממשלתית על הבנקים, כדי לשפר את הניהול והיעילות בהם, לעורר את שוק ההון, ולהביא לגידול בהכנסה הפנויה של האזרחים ולעלייה בצריכה הפרטית - וכתוצאה מכך לעודד פעילות וצמיחה במשק ולהוריד את האבטלה. ההערכה היא שממשקיעים ירכשו את המניות מהאזרחים וכך לאורך זמן יתגבשו, באישור בנק ישראל, גרעיני שליטה בשני הבנקים.

"מעריב" מפרסם כי גורמים בכירים במשרד האוצר הביעו תמיהה על הפרסום הבוקר ב"הארץ". לדבריהם: "אין כל תוכנית כזאת. שר האוצר והמנכ"ל עדיין לא עסקו בנושא ולא נערך כל דיון בעניין חלוקת אופציות בציבור". עוד אמרו באוצר: "מדובר ברעיון של החשב הכללי, שהדרך ליישומו עוד ארוכה. אין כל סיכוי כי הרעיון יצא לפועל ואינו מעשי".
קישורים
הארץ
מעריב
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

אהבתי את הסיום: 186298
''הדרך ליישומו עוד ארוכה.''
''אין כל סיכוי כי הרעיון יצא לפועל''.
אהבתי את הסיום: 186312
הדרך יפה עד מאוד - אמר הנער
הדרך קשה עד מאוד - אמר העלם
הדרך ארכה עד מאוד - אמר הגבר
ישב הזקן לנוח בצד הדרך.
הטריק הוא כזה: 186354
המדינה נותנת לשמוליק אופציה שהוא יכול לממש בחצי מחיר. לשמוליק (אם חד-הורית מדימונה) אין כסף לממש את המניה בחצי מחיר. שמוליק מוכר את האופציה לדנקנר (/אריסון/זאבי/whoever) בשליש מחיר (או 3/4 מחיר, אני לא חזק בכלכלה).

דנקנר מרוצה כי הוא קנה כך-וכך-אחוזים מבנק לאומי במחיר מציאה. שמוליק מרוצה כי (נדמה לו ש) הוא הרוויח כך-וכך מאות שקלים על האופציה שחילקו לו. החברים באוצר מרוצים כי גם דנקנר וגם שמוליק אוהבים אותם. ורק לשמאלנים המסריחים שוב יש טענות...
הטריק הוא כזה: 186356
האופציות האלה סחירות בשוק - יש להן מחיר שוק שמשקלל גם הלחיצות הממוצעת של בני ישראל למזומנים (מוריד את המחיר) מחד, ואת התחרות בין דנקנר, אריסון וזאבי (המעלה את המחיר) מאידך. המחיר לא יהיה מושפע ממצוקה ספציפית.

אבל הרעיון ככלל נראה מוזר, קשה ליישום ועם השפעה חלוקתית שלילית (כמו כל ''מס גולגולת''). אבל ירון זליכה הוא אדם רציני ואם הוא עובד על זה אז שישלים את עבודתו ואז נראה.
הטריק הוא כזה: 186404
הבעיה עם מס גולגולת היא שהוא רגרסיבי: מס זהה לכולם משמעותי לעני יותר מאשר לעשיר. אבל אם המדינה *נותנת* סכום שווה לכולם, אז... הוא משמעותי לעני יותר מאשר לעשיר, וזה "מס" פרוגרסיבי. לא?

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים