שרון על האישום נגד אפל: ''אני לא מתפטר'' 1784
ממלאת מקום היועץ המשפטי לממשלה עדנה ארבל סבורה כי יש ראיות המצדיקות הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה אריאל שרון על קבלת שוחד מהקבלן דוד אפל. עם זאת, את החלטתה הסופית תקבל רק לאחר השלמת העבודה על התיק, שתכלול חקירה נוספת של ראש הממשלה ותסתיים, להערכת ארבל, תוך מספר שבועות. את ההחלטה הסופית יקבל כבר היועץ המשפטי הבא שיהיה ככל הנראה המשנה הנוכחי מני מזוז.

ראש הממשלה התקשר באופן אישי לכתב "ידיעות אחרונות" שמעון שיפר והבהיר: "אני מתקשר אליך כדי שלא תהיה טעות. אינני עומד להתפטר. אני מדגיש - אינני עומד להתפטר. אני עסוק בעבודה מבוקר עד לילה ואינני מתכוון להתפנות לנושאים שנמצאים בבדיקה. יש הרבה מאוד נושאים שאני מטפל בהם: מדיניים, ביטחוניים, כלכליים, המלחמה בפשע, ההכנות לקראת הדיון בהאג. אלה הדברים היחידים שאני עוסק בהם".

בכתב האישום המתוקן נגד אפל, שהוגש אתמול לבית משפט השלום בתל אביב, מואשם הקבלן במתן שוחד לראש הממשלה ולממלא מקומו השר אהוד אולמרט. מכתב האישום עולה כי אפל אמר לשרון, בתקופה שבה כיהן שרון כשר חוץ, כי בנו גלעד ירוויח כסף רב; הדברים נאמרו לשרון בסמיכות לבקשות שהפנה אפל לשרון, כדי שיבצע פעולות שלטוניות שיועילו לעסקיו. הדברים, שמבוססים על הקלטות שיחות טלפון, עומדים בסתירה לטענת שרון כי לא ידע דבר על עסקת האי היווני.
קישורים
Ynet
הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

משפטנים - 192127
אולי מישהו יכול להסביר לי איך אפשר להאשים בנתינת שוחד לאדם מסויים, בלי להאשים גם את זה שלכאורה קיבל את השוחד? לא מדובר באותה מסכת ראיות בדיוק? והאם ייתכן, תיאורטית, שמר אפל יורשע והצד המקבל ייצא זכאי או לא יועמד לדין בכלל?
משפטנים - 192131
אני יכול רק לספר לך, שבטלויזיה נתנו דגש מיוחד על הצורך בראיה לכך שמר שרון היה מודע לכך שהיה כאן שוחד.

ואני, אני בכלל לא גנבתי, כי לך תוכיח שהייתי מודע לכך שהקרבן לא רוצה לתת לי את כספו?
משפטנים - 192135
יש בתורת המשפט מושג שנקרא מניע.
המניע של אפל היה תאות בצע.
המניע של שרון היה דאגה לעם ישראל.
משפטנים - 192143
גם המניע של יגאל עמיר היה כזה.
משפטנים - 192167
לכן מגיעה לו ביאה
משפטנים - 192168
לאשתו
משפטנים - 192146
הגו'קר המשמש לזיכוי פוליטיקאים משחיטויות מזדמנות מכונה בפי המשפטנים ''כוונה פלילית''. הקושי להוכיח כוונה שכזו עזר, למשל, לזכות את מי שהשתמש בכרטיס האשראי של הסוכנות לצרכיו האישיים (נדמה לי שמדובר היה בדיניץ, לא זוכר בדיוק), כמו גם במקרים רבים אחרים.
שחיטויות? 192153
זה צירוף של שחיתויות ושטויות, או שפרויד ואתה חושבים על שחיטה?
משפטנים - 192155
נראה אם אני מבין: הקו של שרון יהיה שאפל אמנם נתן לו שוחד, אבל הוא היה טיפש מכדי להבין את זה? מאז הח"כ ההוא שלא הצליח לספור עד שתיים אני לא זוכר פוליטיקאי שמנופף בטמטום כזה כמשהו חיובי. לדעתי טענת חוסר שפיות זמני‏1 כבר יותר סבירה.
___________
1- או לא זמני
משפטנים - 192188
מה שיטען הוא שאפל התכוון לתת שוחד, אך שרון חשב שמדובר בתרומה לגיטימית (או מתנה לחבר, או מה שתרצה), ולא ידע שה''מתנה'' הייתה תלויה ב''מתנה'' הדדית מצד שרון.
משפטנים - 192292
כן, בינתיים התעדכנתי מהעיתון והבנתי את זה. במקום אפל הייתי מביא את שרון כעד הגנה, שכן אם הוא לא הבין שמדובר על שוחד זה לא יכול להיות שוחד, מכסימום נסיון לשחד.

סיטואציה די משונה יש כאן. אדם נותן מליונים למישהו, או לבנו של מישהו, בכוונה לקבל תמורה אבל בלי לוודא שמקבל הכסף אפילו מבין על מה מדובר כאן. טוב, אולי ההבנה היתה רק עם גלעד, שהבטיח לגלגל את זה הלאה בזמן ובמקום.

זכאי.
אני במקום אפל 192301
הייתי חותם על עסקת טיעון במסגרתה הייתי מעיד ששרון ידע הכל.
זה גורלובסקי? 192346
קראתי על ההסבר של וינרוט, שכלל את הביטוי ''הוא סבל מקמט תודעתי'', וצחקתי שלוש דקות תמימות.
משפטנים - 208944
אם אני לא טועה, נדרש להוכיח "כוונה פלילית" ב*כל* עבירה פלילית. איך בדיוק מוכיחים, זו כבר שאלה טובה.
יש עבירות שבהן זה יותר קל. למשל, קשה לדמיין פריצה מזויינת שלא מתוך כוונה פלילית, ולכן אני משער שביהמ"ש יסתפק בראיות פיזיות לקיום הפריצה. מצד שני, במצב של של "מינהל תקין" בהחלט יכולות להתבצע מתוך כוונה פלילית או ללא כוונה פלילית. יתרה מכך, יתכן שפעולה מסויימת נחשבת ללגיטימית לגמרי אם אין כוונה פלילית (נניח תרומה למועמד בבחירות) ולעבירה פלילית אם יש כוונה פלילית (תרומה + לחישה באוזן: "תזכור אותי, הא?").
פרופ' למשפטים מספיק? 192326
אכן זה אפשרי, וזאת הסביר היום בבוקר אצל רזי ברקאי פרופ' למשפטים מאוניבריסטת חיפה (אאל''ט).

להוכיח מתן שוחד קל יותר מלהוכיח קבלת שוחד, לכן במקרים רבים הפרקליטות מעדיפה לתבוע את המשחד ובהתבסס על ראיות נוספות ועדויות אשר ניתנות במהך המשפט להגיע למצב בו היא יכולה לפתוח תיק ''סגור'' יותר נגד המשוחד.
כמו כן, ישנו העניין של הלך הדעת של המשוחד. לפי החוק יתכן והמשוחד כלל לא ידע או הבין שמדובר בשוחד, ואת זה כאמור קשה יותר להוכיח מאשר את הלך הדעת של המשחד.
ההערכה היא שתוך כדי המשפט יתגבש גם התיק נגד שרון ואולי אולמרט ואז יומלץ להאשים אותם. כמו שזה נראה כרגע אדנה ארבל כבר די מוכנה להאשים את שרון בעוד מספר שבועות.
משפטנים - 193245
לא נעים להדחף, אבל אם אני לא טועה אצל אריה דרעי היה מקרה הפוך, הוא אמנם הורשע בקבלת שוחד, אבל אלו שנתנו לו שוחד זוכו מנתינת שוחד. זה לפי מיטב זכרוני.
משפטנים - 193460
לא הורשע. החליטו להעמידו לדין, בפרשת ''חסון-בראון'', אך לא עשו זאת.
משפטנים - 193462
מה לגבי שאר הפרשות שנקשרו בשמו של דרעי?
משפטנים - 193869
הורשע בתיק הציבורי בעבירות זניחות וזכה לעונש קל.
משפטנים - 193582
מה זאת אומרת לא הורשע? הוא ישב בכלא שנתיים על קבלת שוחד. לא מדובר על "בראון חברון" אלא על הפרשה של השוחד שהוא קיבל כדי להעביר כספים לישיבת "שובו בנים" (אאל"ט), שעליה התנהל משפט במשך עשר שנים. אלו, שנקבע שהעבירו לו את הכספים-לא זוכרת את שמם- נשפטו גם הם אתו, זוכו מהעבירה של נתינת שוחד, בעוד הוא הורשע בקבלתו.
משפטנים - 193682
בפרשת ''שובו בנים'' הורשעו גם מעבירי הכספים ונשפטו למאסר, מהם על תנאי, מהם בפועל ומהם בעבודות שירות.
משפטנים - 193819
נכון. שינסתי מותני וחיפשתי בגוגל ומצאתי שהם אמנם זוכו מכמה סעיפים אולם הורשעו בנתינת שוחד. הם קבלו ענשים קלים בהרבה מדרעי. אזי אני אעביר נזיפה לזכרוני שהטעני.
לישיבה אגב, קוראים ''לב בנים''.
משפטנים - 193868
"לב בנים לבנים שבים"

לא שזה יושיע את עם ישראל 192147
אבל גם הנשיא דון פה גדוליוס, כאשר התחילו לפרוח כל מיני האשמות כלפיו, טען שאין לו כוונות להתפטר.
לא שזה יושיע את עם ישראל 192150
אתה מתכוון לעזר ויצמן או שזה עוד ציטוט מZoo ארץ Zoo?
לא שזה יושיע את עם ישראל 192151
דון פה גדוליוס = דב"ג = דוד בן גוריון?
לא שזה יושיע את עם ישראל 192152
.. פ' וב' זו לא אותה האות? סליחה.
אני מתכוון לעזר ויצמן 192154
אבל חיים חפר (הייתי בטוח שזה דן אלמגור כתב) הקדים את זמנו:

הגנרל המקסיקני
ביצוע: רביעיית מועדון התיאטרון
מילים: חיים חפר
לחן: סשה ארגוב

" הגנרל המקסיקני קסטניטס
היה אדם מאוד חשוב מאוד גדול
הגנרל המקסיקני קסטניטס
היה תפארת המדינה וכל יכול
...
וכשאכל עשרים פסיונים וקוטלטס
הוא התפוצץ וזה הזיק לבריאותו

וכשהוא מת אז הנשיא דון פה גדוליוס
בין ארבעים קצינים חילק את המדליות"
שרון לא לבד 199567
"פרקליטות מחוז תל-אביב הודיעה היום (א') לח"כ לשעבר נחמה רונן, כי בקרוב תגיש נגדה כתב אישום בגין קבלת שוחד לכאורה מהקבלן ואיש העסקים דוד אפל. אחד מסעיפי כתב האישום שכבר הוגש נגד אפל מייחס לו מתן שוחד של 50 אלף שקלים לרונן, בעת שכיהנה כמנכ"לית המשרד לאיכות הסביבה. לפי כתב האישום, רונן, שהייתה באותה עת מועמדת לכנסת ה-‏15, העניקה בתמורה לאפל סיוע בעניינים הקשורים למשרד לאיכות הסביבה."

שרון לא לבד 208946
ההספק של אפל הוא פשוט מדהים. לדעתי משתלם למשטרה לשים אותו במעקב צמוד 24 שעות ביממה, זה יחשוף יותר פרשיות שוחד בשבוע אחד מאשר המשטרה חשפה מאז קום המדינה. לחלופין אולי עדיף לתפוס אותו פעם אחת ולתמיד.
מה קורה? 254575
"פרקליטות המדינה הודיעה לאחרונה לבית המשפט המחוזי בתל אביב על כוונתה "לתקן את כתב האישום" נגד איש העסקים דוד אפל בזמן הקרוב. הדבר צוין בבקשת הפרקליטות לדחות כל החלטה הנוגעת לגילוי הראיות בתיק, בשל הכוונה לתקן את כתב האישום. סניגוריו של אפל טוענים, כי פרקליטות המדינה מתכוונת למחוק את האישום הנוגע לפרשת "האי היווני" מכתב האישום נגדו. לדברי גורמים במשרד המשפטים, הכוונה היא לשנות או לבטל את הסעיפים הנוגעים לפרשת "האי היווני"."

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים