מחלוקת בארה''ב על הצגת ארונות החיילים שנהרגו בעיראק 1916
צילום, שפורסם בעמוד הראשון של ה"סיאטל טיימס" בשבוע שעבר, בו נראים עשרות ארונות מתים של חיילים אמריקאים שנהרגו בעיראק, עטופים בדגל ארה"ב, עורר דיון ציבורי ער.

תמי סיליסיו, עובדת בבסיס חיל האוויר "דובר" במדינת דלוואר, צילמה את הארונות בתוך האנגר בבסיס. בעקבות פרסום הצילום לפני כשבוע, פוטרה סיליסיו. אולם צילום זה ואחרים הוצגו גם באתר האינטרנט The Memory Hole, על ידי ראס קירק שדרש לקבל לידיו את הצילומים בשם חוק חופש המידע.
לאחר שפורסמו הצילומים בעיתוני ארה"ב אסר הפנטגון את המשך הפצתם בטענה כי זוהי עמדה המנוגדת לעמדת משרד ההגנה וכי בעצם הפרסום ישנה פגיעה בחללים ובפרטיות בני משפחותיהם.

הפרסום עורר ויכוח בין הדמוקרטים, הטוענים שממשל בוש מנסה להסתיר מהציבור את האמת לגבי מחיר המלחמה בעיראק ולמנוע פרסום צילומי חללים, לבין הרפובליקנים, הטוענים שהדמוקרטים פוגעים בכבוד המתים בהעלותם את הנושא, כחלק ממערכת הבחירות לנשיאות.

ג'יין ברייט מקליפורניה, שבנה נהרג ביולי אשתקד, אמרה בראיון לרשת NBC: "צריך להפסיק להחביא את הצעירים שלנו שמתים. אנחנו צריכים להיות פתוחים יותר לגבי מותם".

ג'ון מולינו, פקיד בכיר במשרד ההגנה האמריקאי אמר: "איננו מעוניינים שגופותיהם של חיילינו שהקריבו את הקורבן העילאי ישמשו כנושא לתשומת לב שאינה מוצדקת ואינה מכובדת".

בארה"ב גם מבכים את מותו של שחקן הפוטבול פט טילמן שנהרג בקרב באפגניסטן. טילמן, בן 27 במותו, שיחק בקבוצת ה"אריזונה קרדינלס". במאי 2002 ויתר טילמן על חוזה של 3.6 מיליון דולר והתגייס לצבא האמריקאי כדי להילחם באפגניסטן.
קישורים
Ynet
CNN
הארץ
The Memory Hole
שחקן הפוטבול פט טילמן שנהרג בקרב באפגניסטן - מעריב
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

לא בהכרח נכון 214755
יש שמועה ברשת שמדובר בתמונה ישנה של חללי הצ'לנג'ר (לא הקולומביה) שמוחזרה ע''י אתר אנטי בושי
לא בהכרח נכון 214756
חלק מהתמונות הן אכן של ארונות הרוגים אמריקאים מעיראק ואפגניסטן, והעובדת שצילמה אותן פוטרה. אבל כנראה שחלק אחר מהתמונות הן תמונות של הרוגי ה"צ'לנג'ר".
''ממשל בוש מנסה להסתיר מהציבור את האמת'' 214916
והראיה לא לקוחה מאירוע הארונות אלא מהנשיא בוש עצמו. למשל, עיתונאית אחת ספרה את מסיבות העיתונאים שהוא ערך וגילתה שהן רק שישית ממה שאביו נתן. הבית הלבן התעקש שבוש יעיד רק יחד עם צ'ייני בפני הוועדה שחוקרת את ארועי ספט. 11, ואחת הטענות היא שהממשל רוצה לוודא שבוש לא יפלוט שטויות.
נשמע הגיוני 215437
גם בבועות בוב אף לא הופיע בלי צ'אק.
30 דקות של הרוגים 215678
השדר טד קופל הקדיש אמש את כל תוכניתו Nightline ברשת ABC להצגת צילומי החיילים שנהרגו בעיראק ולקריאת שמותיהם.

הצעד של קופל מעורר סערה ציבורית בארה"ב בין אלו שתומכים בקופל וטוענים שהציבור האמריקאי צריך לראות את פניה המכוערים של המלחמה ואת תוצאותיה, לבין המתנגדים הטוענים שקופל פוגע במוראל.

30 דקות של הרוגים 215738
הסערה התעוררה יותר בקרב חוגים שמרניים שהתנגדו לשידור מטעמים פטריוטיים, "כדי לא לחבל במאמץ המלחמתי". חברת המדיה סינקלייר שמעבירה את שידורי רשת ABC לאזורים שונים בארה"ב, סירבה לשדר את התוכנית של קופל. לסינקלייר עבר של החלטות על רקע פוליטי, בעיקר ימני שמרני, ויש לה קשרים הדוקים עם המפלגה הרפובליקנית והבית הלבן של בוש. מעניין לראות שהסנטור הרפובליקני ג'ון מק'קיין יצא בחריפות נגד ההחלטה של חברת סינקלייר "זאת איננה החלטה פטריוטית". העיתונים הגדולים וושינגטון פוסט ו-יו.אס.איי טודיי נוהגים לפרסם עמודים שלמים עם תצלומי ושמות הנופלים, כמו גם תוכניות החדשות של הסי.אן.אן. ושל רשת הטלויזיה הציבורית פי.בי.אס.


חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים