מפקד מג''ב הורה לרענן נהלים בעקבות ההתעללויות בפלסטינים 1967
מפקד משמר הגבול ניצב דוד צור הורה היום (ד') להפסיק את הפעילות של כל היחידות למשך שעתיים כדי להסביר ללוחמים את הנהלים בדבר הטיפול בפלסטינים, זכויות האדם בשטחים ו''שמירה על ביצוע התפקיד'' תוך הקפדה על החוק והנהלים.

ההחלטה באה לאחר שאתמול האריך בית משפט השלום בירושלים את מעצרם של שלושה שוטרי מג''ב, החשודים כי התעללו בפלסטינים. על פי החשד, השוטרים היכו אותם באגרופים והכריחו אותם לנשק את נעליהם וללעוס חול ואבנים. כמו כן, נעצרו ביום א' תשעה שוטרי מג''ב בחשד כי תקפו פלסטינים ונהגו לגנוב מהם כסף ורכוש. על פי החשד, התשעה נהגו להכות פלסטינים במהלך מבצעים לאיתור שוהים בלתי חוקיים באזור בקה אל-גרבייה. התשעה הודו בחקירה במעשים המיוחסים להם.
קישורים
Ynet
הארץ
מעריב
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

"Freshening regulations" 223085
Why of course, ignorance of the regulations is the problem. Now that the Magav commander has explained them, surely there will be no further instances of cruelty.
"Freshening regulations" 223089
אני מבין את הטענה שלך אבל מנסיון אישי במסגרת הצבאית רענון פקודות עוזר. לא בגלל שהם הופכים לאנשים יותר טובים (למרות שגם זה לפעמים קורה בעקבות שיקוף) אלה בגלל שהם רואים שהמפקדים שמים דגש על הנושא.
"Freshening regulations" 223098
I hope you're right, and that those who don't realize the inhumanity of their actions will at least refrain from them out of fear.
כמי שהשתחרר לא כ''כ מזמן 223178
יש הרבה התעללות, במיוחד ממג''ב ובכלל
במחסומים ואיפה שרק אפשר ''להכנס בהם'' אז דופקים מכות

אני למדתי להעריך אחרת אנשים מהיחידה העורפית שלי, אחרי שהם סיפרו לי שהתעללו באיזה שב''ח עצור וקשור שהם שמרו עליו והיה פיגוע ירי באיזור
כל הנסיונות שלי להסביר שזה מלבה את האש לא הועילו והימניים המשיכו לטעון ש''זה היה הדבר הנכון לעשות- שילמד לא להתעסק איתנו המנאיק''
כמי שהשתחרר לא כ''כ מזמן 223293
דיווחת למפקדים שלהם?
כמי שהשתחרר לא כ''כ מזמן 223423
לא יכלתי לספר למפקדים כי זה היה בשיחה אישית והם אמרו שיכחישו את כל הסיפור
אבל הסוף הוא ששני אלה ועוד אחד חטפו על הראש כי התעמרו בחייל אחר (רוסי אם אני לא טועה) בזמן אבט''ש אחר, זה היה אחרי שהשתחררתי- אז אני לא מכיר את הסיפור לעומק אלא רק שהם נכנסו לכלא

ובלי קשר לקחתי טרמפ חייל לפני שבוע- יש לנו חבר משותף ודיברנו חופשי, הוא משרת בשטחים בחיל רגלים, הוא סיפר לי כמה קשה זה היה אחרי שחברים שלו נפצעו בפיגוע משהו כמו ''ואז אין לך יום אין לך לילה אתה מנותק ומרביץ לכל ערבי שאתה רואה כדי איך שהוא להרגיש טוב''
כמי שהשתחרר לא כ''כ מזמן 223297
בתור איש מילואים נתקלתי כנראה בהרבה פחות נסיונות התעמרות בפלשתינאים מאלו הקורים בסדיר, וגם אותם, כמעט תמיד הצלחתי למנוע, גם במחיר חברתי מסויים.
בקיצור: אל תירא ואל תיחת! בכל אופן, עתה אתה יכול לדווח, לא?
כמי שהשתחרר לא כ''כ מזמן 223298
לא יודע אולי זה ישמע מתנשא אבל הסיבה לא להתעלל בעציר/שבוי אינה זה שזה יחמיר את המצב אלה בגלל "שזה הדבר הנכון לעשות".
האם יש קשר בין התעללות לדעות פוליטיות? 223326
מהידוע לי - ממש לא.
האם יש קשר בין התעללות לדעות פוליטיות? 223360
I would assume that people who are more sympathetic to the Palestinian agenda would be less violent toward the Palestinian population, wouldn't you?
האם יש קשר בין התעללות לדעות פוליטיות? 223373
רוב השמאלנים אינם יותר אוהדים לעניין הפלשתינאי, הם רק רוצים שיעופו לנו מעיניים - ובהתחשב בטרור שהפעילו נגדינו - בצדק.

אני מדבר על בדיקה אישית. ישנם אנשי ימין שרואים את הפגיעה בפלשתינאים כעולה בקנה אחד עם דעותיהם, אבל הרושם שלי הוא שלאחרים לא ממש אכפת. אני זוכר שלקחתי 2 טרמפיסטים לקראת בחירות 1999 שדברו ביניהם על הטיפול שהם עשו לאי אלו פלשתינאים. כששאלתי אותם למי הם מצביעים הם אמרו עבודה ומרץ ולא הבינו מה הקשר.

זה גם הרושם שקיבלתי בסדיר ובמילואים אבל לא בדקתי לעומק.
אם נעיין גם במקרים המפורסמים - אליק רון, מצד אחד ואלו שנדונו על פגיעה ואפילו רצח מצד שני, נמצא שיש מצביעי שמאל.
האם יש קשר בין התעללות לדעות פוליטיות? 224617
מנסיוני האישי, כחייל מילואים, הייתי צריך להרגיע את הסדירים השמאלנים יותר מאשר הימניים. המדגם הוא קטן ולכן לא בהכרח מייצג.
להבנתי החיילים השמאלנים מתוסכלים יותר מזה שהם נמצאים במקומות האלה, ולכן הם מתנהגים כמו שחייל מתוסכל מתנהג.
מלבה את האש? 223369
ואיך אתה מציע למנוע משוהים בלתי חוקיים להסתנן לשטח ישראל, להסתפח אליה דמוגרפית לפשוע בה ולסייע לטרור? הרי היום בסך הכול מחזירים אותם בעדינות אל מעבר לגבול והם שבים למחרת. אין שום ענישה. אחרי כמה פעמים כאלה, קל מאוד לשוהה כזה להתפתות לתת איזה שהוא שירות לטרור הפלסטיני במהלך השהייה הבלתי חוקית שלו בישראל, כמו תצפיות, העברת מידע או ביצוע של ממש.

אם הייתה ענישה ראויה לשוהים בלתי חוקיים הרי שהם היו נרתעים יותר מלהסתנן. אלא מה, שלא ניתן פשוט לכלוא אותם, כי ישנם עשרות אלפים מהם ובטח לא ניתן לגבות מהם קנס כי אינם אזרחי ישראל. אז אולי אם תפרק לכמה מהם ת'צורה אז השאר יפחדו לבוא. לא מוסרי, לא נעים, אבל יכול להיות יעיל במניעת הסתננות והשלכותיה לטרור (למשל, נתיבי הסתננות לשב"חים יכולים להפוך בקלות לנתיבי הסתננות לטרור).

הגישה, פה ובמקרים אחרים, צריכה להיות "מהו הפתרון הטוב ביותר האפשרי" ולא "אם אין פתרון מוסרי אז לא נפתור את הבעיה ונמשיך לסבול ממנה כי עדיף להיות מוסרי מת מלא מוסרי חי".

צריך לנסות לגבש פתרונות הרתעתיים אחרים לצד הערכה זהירה ומקצועית של הסכנה הנשקפת מצד המסתננים. אם הסכנה פחותה, אז אולי כדאי לא לוותר על זהותנו המוסרית ולהשמיך ללטף את המסתננים ולומר להם "נו-נו-נו". אם הסכנה רבה יש למצוא פתרון הרתעתי אחר, ואם אין כזה, לנקוט בפתרון שיערער אותנו מוסרית אבל את המסתננים ירתיע.

אולי כדאי לקיים תכנית רעיונות עם מסתננים ותיקים שהעבירו מידע על נתיבי ההסתננות שלהם לטרוריסטים ולשאול אותם מה היו עושים אם בפעם הראשונה שהיו נתפסים היו שולחים אותם לאשפוז של כמה חודשים במחלקה אורתופדית.
מלבה את האש? 223424
הדעה שלך נראית תמימה- הרי השוהים הבלתי חוקיים באים להתפרנס בישראל, ומי שנתפס מקבל מכות מכל מי שיכול (מגבניקים שוטרים חיילים...) בנוסף ליחס משפיל ומניעת טיפול רפואי
אם לכסח להם את הצורה היה פותר משהו לא היו כבר שבח''ים מזמן (ראה התפישה הבטחונית ה''חכמה'' שנקראת ''זבנג וגמרנו'')

הפתרון למסתננים מהשטחים הוא חומת ההפרדה שקמה ליצור גבול אמיתי ובלתי חדיר (רעיון של השמאל להזכירך)
ובצה''ל 223323
"המשטרה הצבאית פתחה הערב (יום ה') בחקירה בעקבות טענות על עבירות לכאורה של אלימות, ונזק לרכוש שבוצעו כנגד פלסטינים בחברון. החקירה נפתחה בעקבות תערוכת "שוברים שתיקה", שצילמו חיילי גדוד ששירת בעיר."

מי שמעלים עין כשזה קורה ל ... 223328
מגלה שזה עובר גם לבני טיפוחיו.

יש כאלו שלא מזיז להם כשמכים חרדים.
יש כאלו שלא מזיז להם כשמכים ערבים.
יש כאלו שלא מזיז להם כשמכים עבריינים.
יש כאלו שלא מזיז להם כשמכים מתנחלים.

ולמכים? לא באמת אכפת את מי הם מכים העיקר שיהיה אקשן.
מי שמעלים עין כשזה קורה ל ... 223361
I'm not sure how much this is backed up by empirical evidence. Naturally, every population will be more sensitive when discrimination and abuse are aimed at them or who they hold dear; but as far as violence goes, I would expect that folks raised in a tradition of civil righs and respect for diversity and freedom of expression would be less vehement in participating in physical violence.

Plus, there's a big difference between "not minding" when someone gets hurt (not very nice, but not actively harmful) and actually beating people. I'm pretty certain the folks who beat up the Palestinian citizens, mentioned in the article, VERY MUCH cared who they were beating up; it is the dehumanization and animosity toward that specific population, plus inclusion in a culture that does not condemn such acts, that pushed them to do so. I would be very surprised to see magav soldiers beat up Jewish settlers.
מי שמעלים עין כשזה קורה ל ... 223386
אותם יסמניקים שמכים שמאלנים נגד הגדר, הכניסו מכות למפגיני זו ארצינו, וגם לדתיים שסתם היו בסביבה, כסחו את הצורה לחרדים והיום מפרקים בברוטליות מאחזים.

המגבניקים עוזרים ומסייעים על ידם. בהחלט יכול להיות שלא כל מי ששש לעשות "צדק" בערבים מצטרף למכות לחרדים אבל בהחלט יש קבוצה שמשתתפת בחדוה בכל הפעילויות.

אני זוכר כתב של גלי צה"ל מעיד בשידור חי של 5 (שוטרים/ מג"ב) רודפים אחרי נער חרדי מרחק עשרות מטרים ומכניסים בו מכות.

הסרט הבא אינו מי יודע מה אבל את מוזמנת לצפות:

שכחת את הנשים 223840
שכחת את הנשים 223842
האלימות כלפי נשים אינה נעשית על ידי שליחי השלטון. אני גם לא חושב שהשלטון מעלים עיין בכוונה מאלימות נגד נשים. האלימות בתוך המשפחה היא חלק מכלל התופעות הפנים משפחתיות אשר קורות והן מכוערות מאוד, קשות לעיכול וקשה לדעת מי אשם במה.

ייתכן שניתן לעשות יותר אבל זה לא כמו האחרים.
שכחת את הנשים 223876
נכון, קבל תיקון:
יש כאלו שלא מזיז להם כשמכים חרדים.
יש כאלו שלא מזיז להם כשמכים ערבים.
יש כאלו שלא מזיז להם כשמכים עבריינים.
יש כאלו שלא מזיז להם כשמכים מתנחלים
ויש נשים, שלא מזיז להן כל עוד המוכים הם גברים.
וידויים של חיילים 223425
אחת שמשרת במגב איו''ש 226806
אני חושב שתצטברה אצלנו המגבניקים שנאה גדולה כלפי הפלסטינים אני סובלים מהם אנחנו ששומעים שאירע כולשהו פיגוע ,או נהרג לנו מישהו קשה לנו לא לעשות כלום בנדון קשה לעבור את זה בלי שום תגובה זה משפיע עלנו חזק אנחנו עושים עבודה קשה חיים סביב חיות שהורגים אנשים חפים מפשע זה אף פעם לא יגמר סמתם אותנו על יד חיות אז אל תצפו למשהו אחר
מי שבוהה בתהום, התהום בוהה בו בחזרה. 226807
אחת שמשרת במגב איו''ש 240757
האם את חושבת שתחושת השנאה שלך כלפי הפלסטינים מוצדקת? האם את מרוצה ממנה?

ומדוע את מתייחסת אל הפלסטינים כאל "חיות?" האם מסגרת האינטראקציה שלך איתם מוגבלת למפגש במחסומי צה"ל?
14 חודשי מאסר 274935
"שוטר מג"ב ניר לוי הורשע היום (חמישי) בבית משפט המחוזי בירושלים בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות והתעללות בחסר ישע. לוי היה מפקד סיור במג"ב, שיחד עם ארבעה מפקודיו הואשם בהתעללות בשני פלשתינאים סמיח רחאל מבית לחם ופיראס אל-בקרי מחברון, במחסום ליד ירושלים. לוי הודה באישומים נגדו כחלק מעסקת טיעון, ונדון ל-‏14 חודשי מאסר בפועל ולשנה מאסר על תנאי. המשפט נגד פקודיו עדיין נמשך."

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים