גם חצי כוכב יספיק 201
תנאי המעצר הזוועתיים להם זוכים עצירים מידי משטרת ישראל הופכים את ההמתנה למשפט לעונש בפני עצמו.

אחת הסיבות שהוזכרו להתאבדותו של יהודה נווה, אותו בכיר בקופ"ח שנחשד במעשים מגונים בפקידה שלו, היתה תנאי המעצר שלו. במהדורות החדשות הראו שוב ושוב את צילומי תא המעצר שבו היה נווה עצור, במשטרת רמת־גן. כולם הסכימו שהמראה היה זוועתי. עורך הדין שלו טען שתנאים אלו הם ששברו את נווה, "בכיר" שלפתע מוצא עצמו סגור בחדר הרבה פחות יפה ונעים מהלשכה שלו. זה, בנוסף לחקירה עצמה, היה הקש. הודגש שאין זה ראוי כי אדם כזה, כל־כך "בכיר", מקבל תנאים כל־כך גרועים, כאילו מדובר בסתם עבריין קטן. דבר טוב אחד יכול אולי לצאת מהעניין כולו: שהאחראים לתנאים בבתי המעצר יעשו משהו לשיפור המצב. מצד שני, אולי מישהו זוכר, לפני כמה שנים ביקרה קבוצה של ח"כים באבו־כביר. הם הזדעזעו והתקוממו כראוי, התראיינו והבטיחו לפעול בעניין. כמובן ששום דבר לא נעשה מאז. כך שייתכן מאוד שגם פרשת נווה לא תביא לשינוי.

דבר נוסף, שמצלמות הטלוויזיה לא יכלו לקלוט שם בתא המעצר ההוא, זה הריח. בתא ההוא יש מקום לשישה אנשים. יש שם אמנם מעין מקלחת - ברז גבוה מעל חור ברצפה שמשמש כבית־שימוש - אבל מחיצה אין, ורוב האנשים מעדיפים לא להתרחץ שם בתנאים כאלה. ריכוז הריחות בפינת המקלחת־בית־שימוש־כיור קשה במיוחד. כלי מיטה כמובן שאין שם. מי שיקרב את אפו לאחד המזרונים יחטוף מכת ריח איומה. מדובר בסרחון קשה. מי שירצה לחדד את החוויה מוזמן לרחרח את הכריות שעל המיטות. רק מטורף יניח עליהן את הראש. הרצפה מסריחה גם היא, בגלל שאריות אוכל, נתזי שתן ושאר כל־טוב. ריח חזק של זיעה ושל צואה עומד באוויר, ואיוורור יש רק מצוהר קטן. הייתי שם. אני יודע. היה שם בחור ערבי שהיה תקוע בחדר הזה כחודש, כאמצעי לחץ בחקירה שהתנהלה נגדו. הוא סיפר לי שאחרי כמה ימים הוא התחיל להקיא מהריח, עד שקרוב משפחה הביא לו משהו לשים באף. באבו־כביר, בית המעצר המרכזי של גוש דן, המצב לא טוב יותר.

אפשר לדקלם עד קץ הימים שבישראל אדם נחשב חף מפשע עד שנשפט והורשע. זה שטויות. אדם שמושלך לתא מעצר אמור להרגיש כמו זבל: כך מתייחסת אליו המערכת. צריך להיות אדם חזק כדי לא להפנים, לפחות במידת מה, את המסר הזה; כדי להרגיש נקי מבפנים למרות שהושיבו אותך בתוך ערימת אשפה. במקרה של נווה, ה"הפנמה" הזאת עבדה מהר מאוד ואף היתה קטלנית, כידוע. ההנחה היא כנראה כי אם הגעת לתא־מעצר, אתה זבל. עובדה, אם לא, וודאי לא היית מגיע לכאן.

קשה להאמין ששיפור של תנאי המעצר בישראל יעלה יותר מעלות שכרם השנתי של בכירי המערכת. כסף זו לא הבעיה. הבעיה היא אדישות. ויש כאן כמובן מעגל סגור: רוב אלה הסובלים מהתנאים התת־אנושיים במעצר אינם אנשים שמסוגלים לפנות לתקשורת להתלונן. בנוסף, קצת כמו במקרים של תקיפה, לפעמים הקורבן מעדיף לשתוק ולאצור בתוכו את החוויה, במקום להתלונן. כאשר טרח כבר איזה ח"כ לדבר על הנושא, הטענה הנפוצה מצד הציבור השבע היתה - מה, אם מישהו נעצר אז מגיעים לו תנאים של חמישה כוכבים? ועוד על חשבון הציבור? בסדר, נכון, לא צריך לשלוח עצורים להילטון, אבל במצב הדברים הנוכחי גם תנאים של כוכב אחד, אפילו חצי כוכב, יהיו התחלה טובה.

פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חברה וכלכלה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

מחק אותי 4011
אני ממליץ לך שתבקש מהעורך למחוק את הכתבה שלך כדי שתוכל לערוך אותה מחדש.

נכון, תנאי המעצר מחפירים, וכתבתי את זה בעצמי ב-www.nimas.co.il, אבל שני דברים צרמו לי מאוד בכתבה.

אחד, וזה ממש קטן - שם התלוי יהודה נווה ולא יהודה אבני.

והשני, חמור הרבה יותר - וזה עולה לי בדם להגן על פוליטיקאים - אתה טוען שלפני כמה שנים סיירו ח"כים באבו-כביר, ולא יצא מזה כלום והמצב שם לא השתנה.

לידיעתך - באבו-כביר נבנה בית מעצר חדש המכונה בפי העצירים "ההילטון". זה קצת מוזר להגיד שלא נעשה שום דבר, כשנבנה בית מעצר חדש לחלוטין.

לא?

דובי, סאבג'קט.
תלה אותי 4013
שמעון היקר, ניתן להניח מהנימה הצייקנית, אם לא תוקפנית של תגובתך שהנושא חשוב לך. ידוע לי שנעשו שינויים ברמת שיפוץ בבית המעצר באבו-כביר, לאחר לחצים רבים, אבל, בהתאם לגישה הבסיסית, הם לא היו משמעותיים במיוחד, גם לאור הגידול במספר העצורים, ובעיקר - לא לוו בתחזוקה הולמת. לכן, גם האגפים החדשים יחסית, מצבם הידרדר די מהר. באשר לטעות החד-משמעית בשמו של ''התלוי'', אין לי אלא לשטוח התנצלות ולנסות לטפח תקווה שתקבל אותה.
תלה אותו 4053
בועז היקר, אל נא תתרגש. זה לא שלמר מורמי הנושא חשוב במיוחד, הוא פשוט אנטיפט מטבעו וזהו סגנון כתיבתו מאז ומתמיד, בכל נושא שהוא.
נו אז? 4058
אנטיפט או לא הבחור צודק. צריך לבדוק לעומק את העובדות לפני שמפרסמים אותם. כל אחד יכול לכתוב כאן שטויות. מחובתו של כותב הכתבה ושל העורך לבדוק את הדברים.
אני לא מכיר את מר מורמי אישית ואף לא את סגנון כתיבתו אבל לפחות בטענתו הראשונה הוא צודק. עוד לא יצא לי להיות באבו כביר על מנת לבדוק את ההילטון (ואני מקווה שגם לא ייצא לי)ולכן לא אביע דעה לגבי הנושא הזה. מה שבטוח - בכל מקום בו מעורבים פוליטיקאים,יש בסיס להאמין שיש סחבת והבטחות לא ממומשות.בנושא הזה אנחנו לא לבד בעולם.
תלה אותו 4065
האמא שלך אנטיפטית.
לא לתלות אף אחד!!! 4068
אין לי ממש מושג אם הערה זו הייתה הלצה או לא, אבל אנא, החזירו בבקשה את רמת הדיון המסורתית של האייל הקורא לתקנה ומהר!
אין מקום להערות כאלה אוני בטוח שאתה, שמעון, יכול להתבסס על טיעוניך המנוסחים וחזקים בלבד ולא על דיבורים שכאלו.
בבקשה ותודה.
תלה אותי 4067
ראשית, לא ידוע לך שנעשו שינויים ''ברמת שיפוץ'', כי לא כתבת את זה במאמר. בפירוש כתבת שלא השתנה שום דבר.

שנית, לא נעשה ''רק שיפוץ'' אלא נבנה בית מעצר שלם וחדש.

שלישית, בניגוד גמור למה שאמרת, מספר העצירים לא בעליה אלא בירידה לאחר חוק המעצרים החדש. תבדוק בסטטיסטיקה. זה שהוא עדיין גדול מדי, זה בטוח, אבל הוא לא בעליה.

''התלוי'' מעניין לי את התחת, והתנצלותך לא מתקבלת כי היא לא רלבנטית ולא כנה. אני לא מחפש התנצלויות. לפני שאתה כותב על משהו, תדע את העובדות. דיעות אפשר להשמיע מכאן ועד לירח. גם אני משמיע דיעות שהן שטויות בעיני אחרים, אבל בעובדות צריך לדייק, ואתה לא רק שלא מדייק, אלא גם מספר עכשיו סיפורים על שיפוצים לא מספיקים וכד'.

כולם יודעים שתנאי המעצר מחורבנים, ואבו כביר החדש לא מספיק כדי לשפר את המצב הפיזי, ואלף חוקי מעצר חדשים לא יספיקו לשפר את המצב אם השופטים ממשיכים לזרוק למעצר כל מי שהמשטרה רוצה. דווקא אבו כביר לא מטריד אותי, כי מי שיושב באבו כביר עבר שופט וראה עו''ד, ואילו המתאבדים למיניהם הם כאלו שלא ראו שופט או עו''ד ונזרקו לתא מעצר בתחנת משטרה נידחת כלשהי ע''י קצין.

מה אני בא בתלונות לשופטים אם יש לנו ממשלה וצבא פושעים שמחזיקים בני ערובה בניגוד לכל חוק אפשרי, ישראלי או בינלאומי.

על דבר אחד במאמר שלך לא התעכבתי קודם, והיה ראוי לעשות את זה - הרשמים האישיים שלך מחדר המעצר מעניינים הרבה יותר מכל הסיפורים האחרים. אם היית כותב ''מיומנו של עצור'', זה היה די והותר. חבל שקילקלת כתבה טובה עם עובדות שגויות. בהרבה מקרים יותר זה פחות, ואחד מהם הוא המקרה הנוכחי שבו כולם חושבים שהם יודעים מה תנאי המעצר, אבל עד שאתה לא נכנס פנימה, אתה לא יודע איך זה באמת, ומה משמעותה של הבדידות בתנאים קיצוניים כל כך.

אני בטוח שתלמד מזה לעתיד ועוד נזכה לקרוא ממך דברים טובים, אלא אם תקבל את דברי הפחדן הלא מזדהה ההוא שבטח חטף ממני בראש פעם, ומרגיע אותך שמדובר באנטיפט. זה או ללמוד או להתחבא. תבחר מה שבא לך. בהצלחה.
תלה אותי 4078
לשמעון מורמי: אני מניח שכוונותיך חיוביות בסך הכל, ואין זה מענייני אם אתה נחמד או לא. הבנתי שאתה למעשה מסכים שתנאי המעצר בארץ הם גרועים בשורה התחתונה, כולל באבו-כביר. כך שאין צורך בוויכוח לשם ויכוח לדעתי. אין זה נכון שבאבו-כביר יושבים עצירים שכבר ראו שופט או עורך דין. עציר יכול להיות מוחזק גם שם לפני שנלקח לבית המשפט. זאת פשוט עובדה. באמת שאין לי עניין בהתנגחות כזאת או אחרת בינך לבין אותו אלמוני. ההתנצלות שלי, אגב, היתה דווקא כנה.
איפה? 4069
בשום מקום לא כתוב כי שם התלוי הוא יהודה אבני.
בדיקת עיניים.
איפה? 4076
מיתרונות הטכנולוגיה - קיבלתי תיקון, תיקנתי.
למה לעצור? 4062
שכחת להזכיר כי מר נווה היה העציר היחיד באותו תא גועלי, ולהביא סימוכין לטענתך כי התייחסות העתונות לתנאי המעצר המחפירים היתה על רקע היותו של מר נווה ''בכיר''. נדמה לי שלא זו היתה נקודת-המוצא לדיון התקשורתי בנושא, אלא פשוט העובדה שמר נווה התאבד, אולי בשל התנאים הקשים. לגופו של עניין, מסופקני אם בית המשפט היה מאשר את הארכת מעצרו של נווה, אלמלא התאבד. המשטרה לא נדרשה להציג, ונראה לי שלא היתה יכולה להציג, עילת-מעצר סבירה, מה שמלמד על השימוש הפסול שנעשה בסמכות המעצר ככלי-חקירה. זהו נוהג פסול וראוי לגינוי.
למה לעצור? 4063
ההנחה כי נווה היה מפונק שהתאבד בגלל תנאי המעצר בכלל לא מקובלת עלי. אני חושבת שהוא התאבד פשוט כי המשטרה הראתה לו שיש לה הוכחות חד-משמעיות בנוגע להטרדה מינית, והוא לא רצה להתמודד עם החשיפה התקשורתית, העימות עם המשפחה וכו' והחליט לגמור את זה בדרך הקלה ולברוח.
למה לעצור? 4064
זאת הנקודה שכותב המאמר ניסה להעביר, לדעתי.
אני לא מאמין שמישהו באמת חושב שיהודה נווה התאבד בגלל שהוא לא יכל לשאת את המחשבה של המקקים באסלה. מה שהמאמר מראה שהתנאים שבהם מחזיקים בן-אדם במעצר מחדירים בו את התחושה שלא משנה מה באמת קרה, הוא על תקן אשם - כי הרי לא יחזיקו בתנאים כאלה אדם חף מפשע.
ובנוגע לעבירה שנושאת עמה כל-כך הרבה קלון כמו הטרדה מינית, התחושה שלא משנה מה תעשה, לא משנה מה באמת עשית, אתה בחזקת אשם, יכולה באמת לדחוף בן-אדם ליאוש מוחלט. יכול להיות שהוא היה אדם, יכול להיות שלו. מה שכן, הוא הרגיש שהוא ייתפס כאשם בכל מקרה. ולתחושה הזו, תרמו תנאי המעצר.
למה לעצור? 4066
''יכול להיות שהוא היה אשם, יכול להיות שלא''.
ואין לי הצדקה לטעויות כאלה מזוויעות חוץ מעייפות היסטרית. עם הקוראים סליחה.
למה לעצור? 4071
"מדוע אנשים מתאבדים במעצר" זהו תת נושא של "מדוע אנשים מתאבדים בכלל", והתשובה לשאלה הראשונה נגזרת מהתשובה לשניה.

אני לא פסיכולוג, אבל שמעתי פעם הרצאה בנושא מאת פסיכולוגית בשירות בתי הסוהר, והיא העלתה את הסברה, שניראית מובנת מאליה - אנשים מתאבדים או בגלל שהם חולי נפש, או בגלל שהם מגיעים למצב נפשי/מנטלי כזה שבו הם מרגישים שאין להם יותר שליטה על החיים שלהם. וככל שהאדם היה בשליטה קודם לכן, כך הנפילה גדולה יותר.

כלומר, מבחינה סטטיסטית, אם תיקח מנקה רחובות ותזרוק אותו למעצר על לא עוול בכפו, ולא תיתן לו לראות עו"ד ושופט, ותחקור אותו באכזריות קיצונית, הסיכוי שהוא יתאבד קטן יותר מזה שאם תיקח מנהל בכיר בקופ"ח ותעשה איתו אותו דבר.

שאלת החפות רלבנטית, אבל לא מכרעת. לדעתי האישית זה דווקא הפוך, אני לא מבין מה יש לחף מפשע לרוץ ולהתאבד, אבל זה קשור לשאלת יכולת השליטה, או המחשבה שלך על יכולת השליטה בקביעת הגורל שלך. גם אדם חף מפשע יכול להתאבד אם הוא רואה שהוא בדרך ללא מוצא ושאין לו יותר אפשרות למלט את עצמו מהמצב הקשה.
למה לעצור? 4074
למען הסר ספק: אינני יודע ואיני רוצה לנחש מדוע התאבד נווה. מה שציינתי הוא שהדיון העתונאי בנושא תנאי המעצר התבסס על התיזה שהם אלה שגרמו לנווה להתאבד, ולא על התיזה שהתנאים הנ"ל הם בלתי-הולמים ל"בכיר" שכמותו. אני מופתע מכך שעד כה לא עלתה הדוגמא השחוקה של שר התחבורה הנחשד בעבירות דומות ולא נעצר (למרות שבמקרה שלו אני יכול להעלות על דעתי עילת-מעצר סבירה, בהתחשב ביכולתו הפוטנציאלית לשבש מהלכי חקירה). השאלה המעניינת, לדעתי, היא השימוש במעצר (חוויה לא נעימה בכל מקרה, גם בתנאים אנושיים) כאמצעי חקירה.
הבעיה היא עם המשטרה 4087
השימוש בתא המעצר כאמצעי חקירה, הומני או לא הוא הכרחי והוכיח את עצמו פעמים רבות. אני סומך על המשטרה שתגן עלי ועל הציבור מפני פושעים, ושתעשה הכל כדי שאנשים שעוברים על החוק יענשו בהתאם. הבעייה כאן היא עם עבודת התחקיר שעושה המשטרה לפני שהיא מכניסה אדם למעצר. המשטרה צריכה לדאוג למס' סיבות מוצדקות לפני שהיא משליכה אנשים למעצר. אבל אסור לנו להחליט שבגלל שאדם אחד התאבד ( אולי ) בגלל תנאי המעצר עלינו להקל את תהליך החקירה על עצירים רבים שבחלק מהמקרים, ההוכחה היחידה שתשלח אותם לעונש שאליו הם ראויים היא ההודאה שתוציא מהם המשטרה.
הבעיה היא עם המשטרה 444095
המשטרה צריכה להגן עליך מפני פושעים, זה נכון. אבל מי יגן עליך מפני המשטרה? אתה באמת מאמין שרק פושעים זוכים לביקור בתא המעצר? לך זה לא יקרה, מה?

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים