הרב אלישיב תומך בעריכת משאל עם בסוגיית ההתנתקות 2247
מנהיג הפלג הליטאי ביהדות החרדית הרב יוסף שלום אלישיב הורה הערב (ב') לח"כים אברהם רביץ ומשה גפני מסיעת דגל התורה לתמוך בעריכת משאל עם בסוגיית תוכנית ההתנתקות.

הרב אלישיב הורה עם זאת לח"כים לתמוך בקיום משאל בתנאי שייקבע במפורש שגם בעתיד ייערכו משאלים רק בסוגיית החזרת שטחים, ולא בנושאים דתיים. בעקבות פיסקתו של אלישיב צופים במערכת הפוליטית שגם מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף ישקול מחדש את עמדת תנועתו בסוגיה.

ח"כ מאיר פרוש (אגודת ישראל), איש הפלג החסידי, צפוי לפנות לרבניו כדי לברר את עמדתם. ההערכה היא שהרבי מגור, שתמך בזמנו בהצטרפות יהדות התורה לקואליציה, יקבל את ההכרעה בשאלה.

ח"כ רביץ אמר ששינוי העמדה המסורתית נגד עריכת משאלי עם התאפשר משום שהצעת החוק בנושא שהגיש ח"כ מיכאל‎ איתן מגדירה שמשאלי עם ייערכו רק בעניין החזרת שטחי ארץ‎ ישראל ולא בענייני דת ומדינה.

רביץ פרש היום מהקואליציה משום שלא יושמה ההבטחה שניתנה למפלגתו לבטל את הקיצוץ בתקציב גני הילדים החרדיים בשיעור 15%. עם זאת הבהיר רביץ שיצביע בעד הצעת חוק התקציב, כפי שהתחייב.
קישורים
הארץ
מעריב NRG
Ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

וכי מסירת שטחי א"י איננה נושא דתי? 280076
''הרב אלישיב הורה עם זאת לח''כים לתמוך בקיום משאל בתנאי שייקבע במפורש שגם בעתיד ייערכו משאלים רק בסוגיית החזרת שטחים, ולא בנושאים דתיים. ''

ומעבר לשאלה שבכותרת, הייתי אומר שמדובר פה בתנאי בעל ערך הצהרתי בלבד.
וכי מסירת שטחי א"י איננה נושא דתי? לא! 280082
לא ולא. יש פה הצהרה ברורה שניתן להחזיר שטחים עפ''י כלי דמוקרטי כמו משאל ולא דעת רבנים. ''דעת רבנים'' ולא ''דעת תורה'' שבה ניתן למצא פרוש לכל דעה.
וכי מסירת שטחי א"י איננה נושא דתי? לא! 280115
זה לא שינוי בגישה?
כלל לא 280154
מסירת שטחים היא עבירה על מצוות התורה גם כי בה משום פיקוח נפש ממש (במסירה) והיא אסורה בתכלית. יודע הרב שאין הוא יכול לאשר חס וחלילה מסירה של שטחים, אבל גם בהתנגדות יש חשש לפיקוח נפש. הדרך היחידה היא אם לא תהיה התנתקות כלל.
מכיוון שיש חשש שקול יהדות התורה יהיה לשון המאזניים, על מנת להמשיך להנות מהישיבה בממשלה, רוצה הרב שהעם יחליט, כאשר הוא כאילו מנסה למנוע שפיכות דמים (אבל שכרו עתיד לצאת בהפסדנו). כאילו לא תמכה יהדות התורה בגירוש, אלא העבירה אותו לשיקול דעת העם.
כלל לא 280157
כן, עכשיו הכל ברור.
הו שארמאשייך 280114
חזרנו אלייך שנית.. שלישית.. המ...
אבל ויינט מתלהב:
"המצרים מקווים שמכאן תצא היום יריית הפתיחה לחידוש תהליך השלום"
['יריית הפתיחה' זה פליטת עט?]
אין עדכון על פסגת שארם? 280167
האם זוהי תזוזה אמיתית או סתם הצגה?
האם, בעצם, כל עניין ההתנתקות החד-צדדית הגיע לקיצו?
אין עדכון על פסגת שארם? 280206
(סבלנות, טרם הגעתי לזה)
הרב עובדיה מתנגד למשאל עם 280495
"מה העם מבין בביטחון? לעם אין כלים לשפוט האם ההתנתקות תציל יהודים או, חלילה, מביאה לשפיכות דמים. בנושאים שכאלו, על אנשי מקצוע להחליט, כפי שלא יעלה על הדעת לקיים משאל עם בנושאים רפואיים, כך אין להפקיד שום נושא של פיקוח נפש ביד העם, שנתון להשפעה של אנשי פרסום".

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים