ישראל מסרבת להסגיר לפולין ניצול שואה המואשם בפשעי מלחמה כנגד גרמנים בשנת 1945 2394
הפרקליטות הפולנית מסרה היום (ד') כי משרד המשפטים הישראלי סירב לבקשתה להסגיר את שלמה (סולומון) מורל, ניצול שואה בן 86, המואשם בפשעי מלחמה נגד אסירים גרמנים בתום מלחמת העולם השנייה.

במהלך שנת 1945 שימש מורל כמפקד מחנה המאסר סוויטוכלוביצה בדרום פולין, בו הוחזקו אסירי מלחמה גרמנים ואזרחים פולנים ממוצא גרמני, ביניהם נשים וילדים. מורל מואשם על־ידי "המכון לזיכרון לאומי", ארגון פולני החוקר פשעי מלחמה במהלך הכיבוש הנאצי ובתקופה הקומוניסטית, כי הביא למותם של 1,538 אסירים גרמנים באמצעות הרעבתם למוות, מניעת טיפול רפואי ועינויים.

מורל עזב את פולין ועלה לארץ בשנת 1993, בעקבות חקירה שנפתחה נגדו שנה קודם לכן בנוגע למעשיו כמפקד מחנה המאסר. בשנת 1998 דחתה ישראל בקשה להסגירו לפולין כדי להעמידו למשפט על עינויים. הבקשה הנוכחית כוללת גם אישומים בהשמדת־עם, אך החוק הישראלי כנגד השמדת־עם, שנחקק בשנת 1950, אינו חל רטרואקטיבית, בניגוד לחוק עשיית דין בנאצים ובעוזריהם.

במכתב שנשלח ממשרד המשפטים הישראלי לפרקליטות הפולנית נאמר כי "אין כל בסיס להאשמת מר מורל בפשעים חמורים, לא כל שכן בהשמדת עם או פשעים נגד העם הפולני", וכן ש"מר מורל ומשפחתו היו באורח ברור קורבנות של פשעי השמדת עם שבוצעו בידי הנאצים ומשתפי הפעולה הפולנים". אווה קוי, התובעת הפולנית, אמרה בתגובה כי יש לשפוט פושעי מלחמה לפי כללים אחידים, "בלא תלות בהיותם גרמנים, ישראלים, או בני כל לאום אחר".
קישורים
הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

להסגיר לאלתר! 314829
רבים בקרב חיילי בנות הברית ביצעו פשעים נגד חיילי הוארמכט, ה-SS והגסטפו, גם כשהמסכנים היו ללא נשק ובחזקת שבויים . והנה טחו עיני הרוסים והאמריקאים והבריטים ועוד כמה שבד"כ מתלוננים על האוכל, מלראות את אורו הטוב של הצדק עלי אדמות.

ואני הקטן, חושב שנפלה בחלקנו זכות גדולה! ישראל צריכה להיות אור לגויים ולהתנהל בהדירות ובהגינות. הרי נקודת המוצא של ישראל היא שלכל בני האדם אותן זכויות ואל לה לישראל להעניק זכויות יתר כלשהן ליהודים, משום שבכך היא בהכרח מקפחת זכויות של בני אדם אחרים (למשל ערבים, פולנים ואנשי SS).

הבוקר התפרסמה ב"הארץ" ידיעה שבעבר אפילו בתור מתיחה לא היתה אפשרית: הכנסת תדון בשינוי ההמנון הלאומי כדי שיתאים גם לערבים. ישראל בהדרגה חדלה להיות מדינתו של העם היהודי שהוקמה במידה רבה בעקבות לקחי השואה. עתה יש לנו אפשרות לסגור מעגל (ואולי עוד כמה דברים) וסוף סוף לממש את הציונות החדשה: להיות גולים בארצנו (או מה שנותר ממנה).

לכן אסור להמתין לפסיקת הבג"ץ.יש להסגיר את הפושע בן ה-‏86 לידי הפולנים לאלתר!
להסגיר לאלתר! 314836
מסכים גם מסכים.
לאלתר!
יש מעתה גם להסגיר את סבי (לו היה בחיים) שהשתייך ל'נוקמים'
שלאחר המאורעות הקונטברסלים בין 39-45 (וגם קצת הלאה) -כך יש לכנותם בעידן-הפוסט-מורדני .
סבי פושע מלחמה, אשר צד את אותם אוקראינים שטיפלו בחוסר רגישות מסוימת במשפחתו בין משרפה אחת למשנהה.

בנוגע להימנון-
איננו נמצאים במאבק בין ימין לשמאל פרופר.
אלא בין הציונות (שתודעתית מצויה לא רק בימין ובמרכז אלא גם בחלקים נרחבים של הציבור המזהה עצמו 'שמאל' אך מונע עדיין יותר ע"י השבטיות העדרית הישנה מול "הימין" ) לבין הפוסט-ציונות המשיחית. התולעת שהצליחה בעשור האחרון לכרסם עמוק אל תוך מרכז ההוויה באמצעות מניפלוציות של בעלי עוצמה וכח.
להסגיר לאלתר! 314851
תסלח לי מאוד- השאלה היא אם סבך צד את ''אותם אוקראינים'' שרדפו ורצחו את בני-משפחתו או שהוא צד אוקראינים אקראיים כי הם שייכים לאותו הלאום אליו שייכים האנשים שרדפו ורצחו את בני-משפחתו.
החלפת שבויים לאלתר 314853
יש להסגיר במקומו מאות פושעי מלחמה,שישתפו פעולה עם צוררי הגרוש.
הפתעה, הפתעה 314837
כאן ראוי להזכיר גם את תת אלוף אריה בירו, שהודה בראיון שנתן ב-‏1996, שבמלחמת סיני הוא ערך טבח בשבויים מצריים.

מצרים דרשה את העמדתו לדין, או את הסגרתו, אבל בישראבלוף ידוע שישראלים לא יכולים להיות פושעי מלחמה.

הגיע הזמן שיכתירו את האמיתה הזאת כאקסיומה השישית ויצרפו אותה ל"היסודות" של אוקלידס.

ובא לציון גואל.
שישית?! 314840
שישית או חמישית 314846
הטמטום הפתולוגי ימשך.

יש להוסיף ולעדכן את אוגדן הרפואה העולמי לגבי עוד סימפטומים של מחלת הפתולוגית של הלקאה עצמית.

הפתעה?

לא ממש.
שישית או חמישית 314854
תגובתך לא ראויה לתגובה, אלא לבוז.
בין נחירת בוז אחת למישנהה 314872
תוכל לספר לנו על העמדה של אחד ממאות הקצינים המצריים שעינו
בצורה אכזרית אלפי שבויי מלחמה ישראלים.

ויותר מכך - האם ראית קריאות בלשון משתרבבת ומלוחלחי שפתיים של בני העם המצרי למסור ולהסגיר את בני עמם באינטרקציה מול האויב?

אין דוגמה להתנהלות תודעתית פתולוגית ובעוצמה שכזאת בשום מקום אחר בעולם.

מקור המחלה איננו בסרעפת או באחד הנחירים אלא המורבידיות הפתולוגית של תפישת המציאות.
עצה: יוהרתך לא מוסיפה לך המון 314885
לא דרשתי ולא ביקשתי להסגיר את תת אלוף אריה בירו לידי המצרים, אבל אני חושב שמן הראוי הוא שיעמוד לדין, כי - ככלות הכל - מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית שומרת חוק (בשונה ממצרים, להזכירך), שאמורה להבהיר לאזרחיה ולחייליה שלא כל דבר מותר לעשות בשדה הקרב.

התגובה שלך פשוט מבטאת היטב את האמביולנטיות הישראלית כלפי פושעי מלחמה: אם הם פגעו ביהודים, יש - ובצדק, מן הסתם - להעמידם לדין; אבל אם מדובר ביהודים שפשעו נגד אחרים, צריך לעוזבם לנפשם וכל דרישה להעמידם לדין הרי היא כ"חוצפה" או שהיא פשוט מעידה על "התנהלות תודעתית פתולוגית...".
כן, אני מבין שישנה בעיה גם בסרעפת 314897
מעבר ליהירות הצבועה שעומדת מאחורי המשפט ''ככלות הכל - מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית שומרת חוק (בשונה ממצרים, להזכירך'').'' אפשר להמשיך לקלף את הפתולוגיה.

אותה צורת חשיבה מסמלת בעיקר גזענות סמויה כ''איש דמוקרטיית המופת'' מול מצריים הנחשלת. רוצה לומר הנוחר -''אני לא אדרוש מהאויב המצרי מה שאני דורש מהיהודי.''.
יש כאן לא רק א-סימטריה בהקשר הטקטי אלא גם באסטרטגי.

נראה שהנימוקים שלך הופכים לסמנטיקה. אנחנו בני ''דמוקרטיה נבחרת'' ולכן אנו צריכים להמשיך והזדכך בטהרנות אין קץ, בעוד 'ההם' מהארץ הנחשלת מקבלים הנחות בהיותם 'אוריינטלים'.

נראה שזו עוד דוגמה לחוסר היכולת של לא מעט גורמים להתמודד עם המציאות סביבם.
כן, אני מבין שישנה בעיה גם בסרעפת 314904
אני בא בדרישות למדינה דמוקרטית, כי היא מדינה דמוקרטית. אין לי הרבה ציפיות ממדינה שאינה דמוקרטית. אין זה אומר יחס מזלזל כלפי אוריינטלים או מערביים. אני לא הייתי מצפה ליותר מדי שמירת חוק מספרד של פרנקו, ואני כן מצפה למידה רבה של שמירת החוק בהודו הדמוקרטית. לא קשור ב"דמוקרטיה נבחרת" או "ארץ נחשלת". קשור בדמוקרטיה או לא דמוקרטיה. וזה לא הנחות או טהרנות - זה ראייה נכוחה של המציאות: במדינות דמוקרטיות, אנשים נענשים על פשעיהם. במדינות לא-דמוקרטיות, אנשים נענשים רק אם המשטר מעוניין בכך.
אז בוא נראה . מה יש לנו- 314915
מעבר ליהירות הצבועה שוב- שרק מעצימה את התחושה שמדובר במקרה הטוב בתתרן גזעני.
ואכן, יופי של דוגמה לחברת מופת הבאת עם הודו- ומשטר המופת דה-קפקטו על ארבעת הקאסטות האפרטהיידיות שקיים שם.
נכון המסיכה היא "מדינה דמוקרטית".

דובי הפעם אץ רץ ונאחז במקרה 'אירופי' , כדי להצדיק את האיחזות שלו ב"דמוקרטיה" כדי להצדיק את ההתנהלות הפתולוגית.
מעניין האם האדם הסביר היה מצוי במצב לוחמה פעיל מול אויב כמו פרנקו שחלק גדול מקציניו היה מענה ורוצח מאות ואלפים מבני עמו המשרתים בצבא . האם עדיין הוא לא היה דורש, לכל הפחות סימטריה מלאה מראש בהתייחסות למקרים יוצאי דופן בצבא של בני עמו בפעולתם מול האויב?
וודאי וודאי במצב של "הסכם שלום"....
אז בוא נראה . מה יש לנו- 314965
אין לי מושג מה ניסית להגיד בגיבוב שלעיל.
כן, אני מבין שישנה בעיה גם בסרעפת 314935
האם המסקנה היא שיש להסגיר את אותו שלמה מורל?
כן, אני מבין שישנה בעיה גם בסרעפת 314963
לא. לא עבורי, בכל מקרה. אני גם לא רואה מה הקשר בין נושא הידיעה לדיון שהתפתח פה.
שישית או חמישית 314874
רגע, אז תגובה 314854 איננה בכלל תגובה אלא <בוז 314854> או שכתבת את תגובה 314854 למרות שתגובה 314846 איננה בכלל ראויה לתגובה 314854?

שאלה: איך מוסיפים בוז לאייל?
תשובה: תגובה 120175
שישית או חמישית 316228
אני שמחה על ההערה. אני חדשה פה ומבולבלת, מה הסיפור שלך, האייל האלמוני, האם את/ה מתכתב עם עצמך, האם יש כמה דמויות אייליות שכל השאר מכירים חוץ ממני?
שישית או חמישית 316230
דיון 1009, שאלה 23.
שישית או חמישית 316280
הבנתי, תודה. צריך להתרגל לרעיון הפסיכיאטרי הזה.
הפתעה, הפתעה 314971
אני מציע להבחין בין הסגרה למדינה שבה יתקיים משפט צודק ויש הדדיות, למקרים שנדונים כאן. יותר חיילים מצרים ביצעו פשעים נגד חיילים מישראל מאשר להפך. למיטב ידיעתי לא הוסגר איש מהם לישראל. כנ"ל בקרב הפלסטינאים. אף מחבל לא הוסגר לישראל. חלקם נשפטו וקיבלו עונשים מגוחחים. כנ"ל טיפולה של פולין בפושעים נאציים ומשתפי פעולה, שלא לדבר על רכוש יהודי. לכן כאשר ישראלי מבצע פשעים, והמערכת המשפטית של הצד הנפגע אינה מתנהלת כראוי מבחינה משפטיחת ו/או אינה מקיימת יחסי הדדיות יש להעמיד את הנאשם לדין בישראל. ואז יש לאפשר למערכת המשפטית של הצד הנפגע להציג את הראיות שברשותה אבל שופטינו הם שיחליטו.

בנוסף, מדינות אירופאיות רבות נמנעות מלהסגיר לארה"ב אנשים שצפוי להם גזר דין מוות. הסיבה היא בהתנגדות גורפת לחומרת הענישה בארה"ב, זאת למרות שיש שם משפט צודק, ומתקיימת הדדיות.
314875
האם יש לנו הסכם הסגרה עם פולין?
314972
רק בפזה גזית
315805
שאלתי קרובת משפחה, ניצולת שואה מבוגרת, מה דעתה. היא סבורה שאם יש אמת בהאשמות, הרי שהוא פושע ככל הפושעים וצריך לעמוד למשפט.
316166
ואיזה ארגיומנט מוסרי/לוגי מובע כאן?

משום מה די ברור לי שאם נעשה סקר מבין ניצולי שואה אוטנתים (ומבלי להכניס את הדיון את כל היהודים שנולדו בישראל ה'אנחנו' שבמידה רבה ניצולי שואה) התשובה היתה הפוכה.

אגב-הכרתי גם ניצולת פיגוע שבה נרצחו עשרות יהודים, שהצדיקה את מלחמת הפלסטינים כולל פעולות טרור.

העובדה שיש פתולוגיה יהודית של הלקאה עצמית ידועה.
316168
ל תגובה 316166 לעומת זאת, הייתי קוראת "פתולוגיה של עיוורון רצוני".
מידתיות 316183
ואתה לא חושב שמילת המפתח בדיון הזה היא "מידתיות"?
אתה יודע כמה מעשי נקם פרועים ביצעו כוחות הכיבוש הרוסיים בגרמניה של אחרי המלחמה? כמה אזרחים הרוגים גרמניים פיצפץ מרשל האריס בהפצצות נקמה חסרות תכלית ב1945 בלי שזה הרעיד לו את הכנפיים של הלנקסטר? (*) למה שלא תפנה ממשלת פולין לממשלת רוסיה ותבקש תחילה להסגיר וטרנים רוסיים שאנסו ורצחו נשים גרמניות?

(*) למה שעשו הגרמנים ברוסיה ופולין נניח. כנראה שזה לא חשוב מספיק.
316487
אני לא חושב שהיא סובלת מפתולוגיה של הלקאה עצמית. כנראה שהיא לא שותפה לדעתך שכך היה מקובל אז להתנהג. האם אטעה אם אניח שדעתך איננה מבוססת על היכרות מכלי ראשון עם המציאות באותה תקופה?

האם היית מגדיר/ה את עצמך כמייצגם של ניצולי השואה האותנטיים?

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים