עבדים למלכות 25
חייל בשירות סדיר מרוויח כ-‏320 עד 330 ש"ח בחודש - כשמינית משכר המינימום. איכשהו, כולנו חיים עם זה בשלווה. הגיע הזמן להעלות את השכר בצה"ל - וקודם כל, לג'ובניקים.

בכוונתי להתמודד במאמר זה עם נושא טעון ורגיש, המסתתר מאחורי עדר של פרות קדושות, ולכן אתחיל קודם כל עם העובדות היבשות, לחבר אותנו חזק לקרקע המציאות העגומה:
טוראי בצה"ל מרוויח 321.5 ש"ח בחודש. סמ"ר (בסדיר), 327.5 ש"ח. סג"מ מרוויח 341 ש"ח, וסגן 342.5 ש"ח. לוחם בסדיר מרוויח (בעזרת בונוסים שונים) בין 600 ל-‏1200 ש"ח.
להזכירכם, מדובר במדינת ישראל, ספטמבר 1999. מדינה בה כיכר לחם עולה כ-‏3 ש"ח (כ-‏108 כיכרות לחייל לחודש בממוצע), ליטר דלק כ-‏4 ש"ח (כ-‏81 ליטר לחודש), כרטיס קולנוע 27.5 ש"ח (כ-‏11 סרטים) וארוחה במסעדה לפחות 50 ש"ח (כ-‏6.5 ארוחות בחודש). יותר חשוב, זוהי אותה מדינה בה משכורת מינימום עומדת על כ-‏2600 ש"ח לחודש.

עד כאן העובדות. אין ספק שאם הייתם ניגשים למקום עבודה כלשהו ומקבלים הצעת עבודה בעבור 325 ש"ח לחודש, הייתם צוחקים בקול. אם המעביד היה מתעקש, הייתם מביאים אותו לבית דין לענייני עבודה, והוא היה יוצא על הברכיים.

אז למה אנחנו נותנים לצבא (יותר נכון, למדינה) לשלם שכר מגוחך כל־כך לחיילים שלנו - שהם הקונצנזוס הלאומי הרחב ביותר?

אני כבר שומע מישהו בקהל צועק "אבל הצבא נותן להם כל מה שהם צריכים!" - האמנם? כל מה שהם צריכים? הצבא נותן אוכל - בדרך כלל גרוע. בבסיסים פתוחים הצבא ביטל את ארוחות הבוקר והערב, כך שהחיילים צריכים להסתדר עם ארוחה אחת ביום, ולאכול את השתיים האחרות בבית (של ההורים). הצבא נותן מגורים - בדרך כלל איומים. בבסיסים פתוחים הוא בכלל נותן אותם רק למי שגר מרחק של יותר מ-‏100 ק"מ מהבסיס, דהינו - מי שגר קרוב, שישן בבית (של ההורים). תחבורה - הצבא מספק כרטיסיות, אבל רק לנסיעה מהבסיס ואליו. אם חייל רוצה לנסוע אחרי שעות העבודה, שיבקש מההורים. הצבא לא מספק חומר בידור (קריאה, מוזיקה, סרטים, אוכל מעניין) מכל סוג שהוא בבסיסים פתוחים. סקס אסור לעשות בבסיס (רק בבית - אבל לא חובה אצל ההורים). מה, בעצם כשחושבים על זה, נותן הצבא לחיילים המשרתים קל"ב בבסיסים פתוחים?

כלום. גורנישט. הצבא נותן עבודה, והרבה. וזהו.

"אה־הא!" צועק לו ההוא מהקהל, "אבל לחיילים אין הוצאות כמעט בכלל!" - שוב טעות. לחיילים בבסיסים סגורים אכן אין, כמעט, הוצאות. הם רואים את הבית פעם בשבועיים במקרה הטוב, וגם אז רק לסופי־שבוע. כמה כבר אפשר להוציא במהלך 6 ימים בחודש, מקסימום? 320 שקלים צריכים להספיק.

יכול להיות, יכול להיות. אבל רוב־רובם של חיילי צה"ל בשירות סדיר משרתים בבסיסים פתוחים - הם יוצאים כל יום הביתה ב17:30-, ומתייצבים למחרת בשעה 8:00 חזרה בבסיס. כך, לרובם המכריע של חיילי צה"ל אין, כפי שכבר הראיתי בפסקה הקודמת, מספיק כסף לחיות.

לסיכום העניין הכלכלי, רק אציין שגם בחיילי הקבע בשנתם הראשונה (אותה השנה אשר כלל הקצינים והקצינות בצבא מחויבים לחתום) הצבא די מתעלל - המשכורת נמוכה במקצת ממשכורת המינימום, ולמרות שאיש קבע כבר יכול לקבל כסף נוסף מהצבא לשכירת דירה, הסכום הניתן הוא 641 ש"ח, דהינו 130$ (אחרי מע"מ) - מספיק לשכירת מלונה באזור המרכז, אולי, אבל וודאי לא לשכירת דירה.

במהלך שרותי הצבאי יצא לי לשרת גם בבסיס סגור וגם בבסיס פתוח תקופות זמן ניכרות. אין בכלל מקום להשוואה - בבסיס סגור הצלחתי לחסוך כחצי מהמשכורת המגוחכת שקיבלתי, בעוד שבבסיס פתוח היא לא הספיקה לי לשבוע.

אני רואה את ההוא מהקהל מגרד את הראש. הנה זה בא: "אבל חיילים לוחמים מסכנים את חייהם וג'ובניקים לא! למה שהם יקבלו יותר?!?" (אוהב סימני קריאה, הבחור.)

אז ככה: אם נניח רגע את הטיעונים האמוציונליים בצד, ג'ובניקים -חיילים המשרתים בבסיסים פתוחים ורואים את הבית מידי יום - פשוט צריכים יותר כסף. יש למישהו ספק בזה? יתרה מזאת, לחיילים לוחמים כולם דואגים: המשכורת שלהם גבוהה בהרבה מזו של ג'ובניקים, בזכות בונוסים וגמולים שונים; הצבא החל לנפק להם תעודות לוחם המקנות הנחות ניכרות; ברגע שהם משתחררים קיימות לפחות שתי קרנות שונות הממנות להם את שנת הלימודים הגבוהים הראשונה - וכמובן שהפיקדון המאפשר להם לשלם על עוד שנה קיים אף הוא (כמו לג'ובניקים). חיילים לוחמים מסכנים את חייהם באופן אקטיבי למען המדינה, והמדינה ואזרחיה לא שוכחים.
אבל הג'ובניקים, אותו עם בזוי ומשוקץ, מה עליו? מה לעשות שרוב החיילים הם ג'ובניקים, ושאין להם מספיק כסף?

אז זה מה שצריך לעשות - צריך להעלות להם את השכר פי כמה וכמה. נגיד לשכר מינימום. בשביל למנוע אפליה ותרעומת, צריך לעשות אותו הדבר לשכרם של חיילים לוחמים גם כן, כמובן - אפילו שהם צריכים פחות כסף - החיים זה דבר יקר.

חייל בשרות סדיר שייך לצה"ל 24 שעות ביממה. אסור לו לעבוד בעבודה אחרת. אסור לו לפרסם את דעותיו בשום כלי תקשורת. באם הוא עובר עבירה, המשטרה הצבאית אוסרת אותו, מערכת המשפט הצבאית שופטת אותו והוא יושב במתקני כליאה צבאיים.

מה הצבא מצפה שהחיילים יעשו עם המשכורת המגוחכת שלהם? התשובה ברורה: הוא מצפה מהם לחיות על חשבון ההורים למשך שלוש שנים נוספות, שלוש שנים בהן החייל הנו אזרח לכל דבר במדינת ישראל - פשוט אין לו זכויות.

מבלי להיכנס לוויכוח האם נכונה הטוטאליות הזו של שייכותו של החייל לצבא (במצב בו החייל לא בחר להיכנס לצבא הזה), המצב בו הצבא והמדינה מנצלים בצורה מחפירה את כוח העובדים הזול הזה פשוט מזעזע. הגיע הזמן להעלות את שכר החיילים - ואם אין תקציב, לפחות לאפשר להם לעבוד בעבודה נוספת באופן חופשי, עד שיימצא התקציב, ולקצר את שעות השירות שלהם בצבא באופן ניכר (לדוגמא, עד 13:00 במקום עד 17:30) - האבטלה הלא־כל־כך סמויה האיומה שקיימת בצבא בכל מקרה מאפשרת פתרון כזה.

בארה"ב היה צורך במלחמת אזרחים לשם ביטול העבדות. בישראל, 1999, אזרחי המדינה שולחים את ילדיהם לעבדות בשמחה וגאווה.

מוזר.

קישורים
צבא ההגנה לישראל - האתר הרשמי
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חברה וכלכלה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

נו? וזה הפתרון שלך לעבדות? 163
אדם, אם אתה מקבל את הטענה שהחייל הוא עבד המדינה, והתנגדותך לעבדות היא אמיתית, עליך לדרוש את שחרור העבדים, לא את שיפור תנאיהם. מלחמת האזרחים האמריקנית לא פרצה על רקע דרישה להיטיב את תנאי העבדים, היא פרצה מפני שצד אחד ראה בעבדות רוע שאין להשלים עימו.

יבוטל גיוס החובה.
...תבוטל המדינה 164
למה נסתפק בביטול גיוס חובה?
הבה נעקור את הרע מן השורש, ונבטל את המדינה. הרי זו ממילא תהא התוצאה בכל מקרה.
ובאשר למאמר עצמו:
אודה על האמת, אותי הוא מרגיז ומקומם, אך אין בכך כדי לפטור את הטענות שבו מתשובה עניינית.
אני סבור שהתשובה הנכונה היא, שהצבא , אם אינו משלם דמי קיום מספיקים לחיילים שאינם משרתים בבסיסים סגורים, צריך להעמיד לרשותם אמצעי קיום מינימאליים בפועל, כלומר מקום לישון בו וארוחות מתאימות. אין ספק שהטלת הנטל על ההורים אינה מוצדקת. ואולם, אני מעז לשער, שלא יהיו חיילים רבים שיעדיפו לנצל את הסידור הזה ולהימנע מיציאה הביתה מדי יום, כאשר הצבא מאפשר להם זאת. וזו, ככל הנראה, הסיבה האמיתית לכך שהצבא אינו מעמיד כלל לרשות חיילי הבסיסים הפתוחים את האמצעים האלה, שכן יודע הוא שלא יהיה להם דורש.
...תבוטל המדינה 177
כמו שהמדינה נראית עכשיו, אין לי בעיה עם פירוקה.

ודוק: לא אמרתי "לפרק את הצבא", אמרתי "לבטל את גיוס החובה". שני הדברים אינם זהים. אם לא ימצאו מספיק מתנדבים לאייש את תפקידי הצבא, בצורה שתוביל לכך שהמדינה תחרב, הרי שברור כי רוב אזרחי המדינה אינם רוצים בקיומה, או, ליתר דיוק, אינם מוכנים למאמץ הנדרש כדי לשמור על קיומה.

ואם הם לא מוכנים לעשות זאת, איזה זכות יש למדינה להכריח אותם?
וזה הפיתרון?! 165
אם כל כך קשה ומציעים לבטל גיוס חובה לחיילים שלפחות קודם כל יעשו זאת לבנות שהבריאות שלהן יותר חלשה שנשרפות בקלות ועוד!!!
וזה הפיתרון?! 178
מי אמר שהבריאות של החיילות גרועה יותר, וומתי הן נשרפות בקלות?
צודק אבל טועה 169
רוב המאמר נכון.
אבל בתור חייל חיר שסיכן את חייו ולא הכי מרצון.
לא קיבלתי שום לימודים יותר מג'בניק

אני מסכים שצריך להעלות את המשכורת לשני הצדדים וכך החייל החירניק לפחות יוכל לחסוך בזמן שהוא בצבא.

בקשר לשעות השירות למה 13
אולי 11 או 10 בבוקר ואז למה שיבואו.

או שאולי הם יוכלו להחליף את המילואימניקים שסתם שומרים על בסיסי עורף.
מסכימה, אבל בעצם לא 223
ראשית, ברכות על דיון שאכן הגיע זמנו בנושא הנוגע כמעט לכולנו. לא אגיב באשר לנושא ביטול גיוס החובה, כיוון שלדעתי, ולצערי, עדיין לא הגיעה ישראל למצב בו תוכל לוותר על כך. מצער,אך זהו המצב. ובאשר להעלאת השכר...אני מסכימה. ברור כי נוצר כאן מצב עגום מאוד הגובל בניצול מחפיר, אבל, עם כל הכבוד, להעלות את השכר לג'ובניקים הוא דבר שאיני מסכימה עמו. ברור לי כי כל תגובה לנושא תהייה בהכרח בעלת הכללה גורפת, וכדרכן של הכללות, אולי גם לא צודקת, אבל ג'ובניקים, המסיימים את יום עבודתם בערך בחמש אחר הצהריים, נניח שש, ואשר בשנים האחרונות אף אינם משרתים בימי שישי, יכולים להתכבד ולנסות למצוא לעצמם עבודה חלקית. בערב מלצרות אחד הם עשויים להרויח בדיוק את המשכורת החודשית העגומה המשולמת להם על ידי צה''ל. נכון, לא הוגן לעבוד במשרה מלאה בצה''ל ואז להדרש לעבוד במשרה נוספת, אבל כל עוד המצב הוא כזה, ישנם קורבנות להקריב.
לעומת זאת, החייל המשרת בלבנון, ולמה להרחיק, בבסיס סגור כלשהו, אינו יכול לעבוד, בואו נהיה רציניים, לא בשישבת בהם הוא מגיע הביתה, ואינו יכול ללמוד ולהתקרב כדי תואר, כפי שרבים מהג'ובניקים עושים. למותר לציין כי כאשר הם משתחררים, עם שלושת-רבעי תואר בידיהם, מצויים הם במצב טוב לאין שיעור מחייל אשר סיים שלוש שנות שירות בבסיס מרוחק.
אז בואו נהיה רציניים, ואם לא נעלה לכולם, הרי שבודאי לא, וגם לא בראש וראשונה, לג'ובניקים

חשוב לי לציין כי שירתי את מלוא התקופה בתפקיד שבהחלט ניתן להגדירו כ''קרבי'' כביכול, על אף היותי בת.
מסכימה, אבל בעצם לא 229
אה כן, רק שבשירות הקרבי מאוד שלך שכחו לספר לך שאסור לחייל לעבוד "בשעות הפנאי" שלו. חייל שעושה את זה בלי אישור מוצא את עצמו מהר מאוד בכלא... 1
מסכימה, אבל בעצם לא 232
כמה הייתי שמח להסכים עימך - לו בזמן השירות הצבאי היה מותר לי לעבוד בעבודה כלשהי. אך העובדה היא שצה"ל אוסר על חייליו לעבוד, ואף מטיל עליהם עונשי מעצר בשל העבירה הנוראית הזאת (שלילת זכויות האדם, כבר אמרנו). אפילו חיילים שכן מקבלים אישור עבודה מתקשים למצוא מקום עבודה שיסכים לחיות עם הקפריזות של המפקדים, שיכולים להורות לחייל להשאר במחנה בהתראה של רגע ולעיתים רבות בלי סיבה אמיתית.
לעזאזל - אפילו לכתוב באייל הקורא אסור לחייל מן המניין, ואנחנו אפילו לא משלמים לאנשים! (בינתיים, בינתיים...)

בכלל, האיסורים הגורפים החלים על חיילים הם די מחפירים. חייל המפרסם את יצירותיו הספרותיות, נניח, באתר במה חדשה, מעמיד עצמו בסיכון להעמדה לדין. צה"ל צריך לבחור - או שהוא מספק לחיילים באמת את כל צרכיהם (כולל משכורת הוגנת), או שהוא מאפשר להם לנצל את זמנם הפנוי כדי לקדם את ענייניהם האישיים כפי ראות עיניהם. דרך הלמך שצה"ל הולך בא אינה פתרון.
ואם היו מרוויחים שכר מינימום? 228
כפי שאתה בוודאי יודע, חלק מה"ג'ובניקים" ממלאים תפקידים שבחברות פרטיות (וגם בשירות הציבורי) היו יכולים להרוויח בהם פי 5 ויותר משכר המינימום וחלקם אכן עושים זאת, לרוב ללא אישור שלטונות הצבא. כפי שכתב כאן יוסי, הבעיה היא לא כמה משלמים למשרתי החובה אלא בקיומו של שירות החובה ככזה.
גבולות דיון מטושטשים 234
במהלך כמה שבועות שקדמו לכתיבת המאמר הזה ב"אייל", דיברתי עם כמה ידידים ומכרים לגבי הנושא. כולם התנגדו בהתחלה לרעיון - אבל אף אחד לא היה יכול להסביר למה בדיוק. בנוסף, רוב הנסיונות לדיון ענייני הגיעו מהר מאוד להכרזות בסגנון "אי אפשר לבטל את הגיוס!" או "אבל הג'ובניקים גם ככה עובדים רק עד 1730.." וכד'.
גם כאן עלו כמה טיעונים דומים, ולכן הייתי רוצה למקד את הנושא שנית:
אני לא מדבר על ביטול גיוס החובה. כנראה שהמדינה לא מוכנה לזה מבחינה בטחונית (אם כי, כאמור, יש אבטלה סמויה מזעזעת בצבא - ג'ובניק ממוצע לא עובד ממש יותר משעתיים ביום), ובטוח לחלוטין שהיא לא מוכנה לזה מבחינה מנטאלית - אנשים לא יצליחו להתמודד עם הרעיון.
אני מדבר על דבר אחד: הצגת המצב כפי שהוא, בלי שקלישאות ותעמולה ירוצו לנו בראש כשאנחנו חושבים עליו.
תסלחו לי, אבל מה זה משנה עם חי"רניק מסכן את חייו יותר בענייני משכורת בצבא _חובה_? כאילו שהייתה לו ברירה. הכריחו אותו ללכת לצבא, כמו שהכריחו כל ג'ובניק. כל הטיעונים על הנוחות, ההנאה, הצורך - הכל מיותר. לחיילים לא משלמים מספיק, נקודה. המצב אבסורדי, נקודה. כל השאר הם רק תבן שעף לתוך עיניינו ומסתיר את המוץ.
ולכל אלה שיזדעקו לגבי הצורך בקונצנזוס לגבי הצבא, או לגבי הפגיעה בקודש הקודשים - אני לא מנסה לפגוע בכלום, רק לחזק. המצב הנוכחי, בו מרבית החיילים בצה"ל מרגישים זנוחים, שונאים כל רגע במהלך שרותם וגם מקבלים שכר רעב - המצב הזה הוא בלתי נסבל.
או שאני מפספס איזה סוד נורא שכל העם חולק, או שהמצב מאוד ברור, איום ונורא, והגיע הזמן לתקן אותו.
גבולות דיון מטושטשים 242
אולי יוכל הצבא לצפר את החירניקים בלימודים בזמן הצבא.
אני מתכוון בתוך השעתיים שינה שלהם בלבנון שגם ילמדו?
וקצת ברצינות.

כותב המאמר צודק מהבחינה שהצבא באמת לא צריך את החיילים הג'בניקים.
)לפחות את רובם הוא לא צריך)
וניתן גם להפסיק את השירות של הנשים במצבא.
והרי ידוע לנו שלא חסרים אנשים שכלל לא מתגייסים.
ואם ניקח את כל אילו ואת משכורתיהם הרי שניתן יהיה לשלם לאנשים שכן משרתים את רוב שעות היממה.

אגב שאלה לי שקצת פחות קשורה אבל ידוע למי שהוא מדוע חייל מילואים מקבל את הכסף שמגיע לו רק אחרי חודשים מאז המילואים.

תחשבו מה היה קורה אם הבוס שלכם היה דוחה לכם את המשכורת ככה.
גבולות דיון מטושטשים 8759
זה הוזכר כמה פעמים, ואני לא מבינה איך אף אחד לא הגיב על זה. מה זה ההבדלה הזאת בין נשים לגברים בצבא???
בעיקר כשאתם בכלל מדברים על תפקידים ג'ובניקיים למיניהם!!!
אני לא מבינה את זה בכלל. באמת שלא.

מבחינתי אין הבדל.
בעיה טרמינולוגית קטנה 593
למרות האמור לעיל - ישנה בעיה טרמינולוגית קטנה. ''שכר'' החיילים באשר הם איננו שכר.
שהרי שירות חובה הינו בדיוק מה שהוא מתימר להיות - ''שירות''. לא מקום עבודה. לא קריירה. ה''שכר'' שעוסקים בו הינו מעין ''קרן'' לביזבוזים עבור החיילים.

המצב אמנם מביש, אך עד שלא ישונה הצבא לצבא מתנדבים אין על מה לדבר - שהרי אנו לא עובדים בצבא - אנחנו משרתים בו.

על כל פנים - זו דעתי

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים