אינטל מקימה מפעל חדש בקרית גת, בעקבות מענק ממשלתי 2523
חברת אינטל הכריזה אתמול (ה') על הקמת מפעל חדש בקרית גת, בהשקעה של 3.5 מליארד דולר. המפעל מתוכנן להתחיל לפעול בשנת 2008. כן ישודרג המפעל הישן של אינטל בקרית גת, בהשקעה של 600 מליון דולר.

אלכס קורנהאוזר, מנכ"ל אינטל ישראל (וסמנכ"ל אינטל העולמית) מסר כי המפעל לא היה מוקם בארץ אלמלא המענק שאשרה הממשלה. המענק, בסך 525 מליון דולר, זכה לביקורת ציבורית רבה לאחר שאושר בתחילת השבוע.

בנוסף למענק, המפעל יזכה גם בשנתיים פטור ממס ו-‏13 שנים של תשלום מס חלקי, בשיעור של 10%. מדובר, לדברי קורנהאוזר, בהטבה שכל מפעל המוקם בארץ זכאי לה.

על־פי התוכנית, הייצוא מתפוקת המפעל יגיע לסך של 12% מהייצוא התעשייתי בישראל.
קישורים
Ynet
מעריב NRG
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

מוזר 350894
חוק עידוד השקעות הון לוקח מהעניים ונותן לעשירים מעצם הגדרתו. ובכל זאת מנפנפים בו כהשקעה בפריפריה.
מלחמה זה שלום, אמת היא שקר, ואנו דואגים לשכבות החלשות.
מוזר 350898
בניית המפעל אולי לא עוזרת לעניים (מיידית), אבל היא בהחלט לא פוגעת בהם. למה אתה נגד המהלך? אתה אומר ששיחדו את חברי הכנסת בכדי שיצביעו בעבור החוק הזה? אתה יכול להצביע על ישראלי שנפגע מהמהלך הזה של ממשלת ישראל ואינטל?
מוזר 350908
כל ישראלי שמשלם מסים נפגע מהמהלך הזה.
מוזר 350919
חישוב די שטחי, לא? בדוק כמה מס ישלמו העובדים במפעל, קבלני המשנה שלו, ואף המפעל עצמו במהלך, נאמר, 20 השנה הקרובות, ואז נדע אם כל משלם מיסים ישראלי נפגע – או שכולנו הרווחנו.

כמובן שקשה מאוד לדעת במדויק (למשל: חלק מהעובדים, אם לא היו משלמים מס דרך אינטל, היו משלמים מס דרך מקום אחר; אחרים לעומת זאת היו מוצאים את לחמם, ומשלמים את מיסיהם, בארצות אחרות; ואחרים-אחרים היו גובים דמי אבטלה וכספים אחרים מהמדינה). ההנחה של מי שתמך בהשקעה היא, שבשורה התחתונה נרוויח. לא ניתן לשלול הנחה זו על הסף.
מוזר 350921
א. מלבד ההשקעה, אינטל גם קיבלה פטור משמעותי ממסים.
ב. סכום התמיכה ידוע מראש. לעומת זאת התרומה הכלכלית של המפעל אינה ידועה מראש. למעשה זוהי המדינה מאלצת את משלם המסים הישראלי להשקיע במפעל של "אינטל". אני אישית לא הייתי משקיע בפרויקט שהIRR שלו הוא 20 שנה, וכך גם רוב המשקיעים שאני מכיר, מקסימום 7 שנים.
ג. אין לי התנגדות עקרונית לסיוע של המדינה במפעלים, אבל אני חושב שהעסקה הספציפית הנ"ל יקרה מדי בחישוב של מחיר לעובד, והתקבלה יותר משיקולים של יוקרה (גם של המדינה) ופוליטיקה (הכותרת "אינטל תקים מפעל יצור בקריית גת" שווה הרבה לפוליטיקאים) מאשר שיקולים כלכליים קרים. היה עדיף שהמדינה תחלק את ההשקעה למס' רב של מפעלים קטנים בבעלות ישראלית.
חבל מאד 350927
שבע שנים זה אופק קצר למדי כשאתה מדינה. זה אומר, למשל, שאתה כמשקיע לעולם לא היית משקיע בגני ילדים, כי תראה את העליה ברמת האקדמיה בארץ רק אחרי 30 שנה.

מדינה היא לא קרן הון-סיכון - מדינה לא צריכה להשקיע ולקוות להנפקה תוך שלוש שנים ולמיזוג עם British Telecom בתוך 6 שנים. יש וצריך שיהיה מקום לצעדים לטווח ארוך.

אני לא יודע אם העזרה לאינטל טובה יותר מאשר עזרה לכמה מפעלים ישראלים, אבל הרעיון שהיא גרועה רק בגלל שיקח שנים להחזיר אותה זה רעיון מופרך למדי, שאפילו שומט את הקרקע מתחת לכל קרנות הפנסיה באשר הן.
חבל מאד 351061
אני מנחש שמעולם לא למדת כלכלה, ולו ברמת יסודות המימון. כשאתה משקיע בגני ילדים השיקול לא צריך להיות כלכלי. לעומת זאת, כשאתה משקיע במפעל (ויהיה זה FAB של אינטל או מאפיה שכונתית של סמי בורקס) השיקולים צריכים להיות כלכליים גרידא - אילו חלופות יש לך להשקעת אותו סכום. כשאני בוחן השקעה במפעל ייצור, אני מצפה לIRR של 3-4 שנים. במקרה הגרוע 7 שנים. IRR של 20 שנה הוא השקעה גרועה בכל קנה מידה.
להערכתי, היה ניתן להשקיע את אותו סכום בצורה חכמה יותר, (גם בהיי טק) שתיצור מס' מקומות עבודה גדול יותר.
חבל מאד 351066
הנה idan, זו היתה בדיוק המחשבה שלי. השתדלתי להתרחק מהשפה הכלכלית אבל זהו ההסבר.
חבל מאד 351076
הו, אבל הרי זו הסתכלות לא נכונה. המענק לאינטל הוא לא כמו השקעה בעסק. אם המדינה היתה רוצה להשקיע באינטל באופן בו אתה מדבר עליו, היא היתה יכולה לקנות מניות שלה. זה לא המצב פה. המצב פה הרבה יותר דומה להשקעה בחינוך מאשר אנליסט נמרץ שמנסה לחשוב מניות איזו חברה הכי כדאיות לרכישה כרגע.

המטרה היתה לא להחזיר למדינה את הכסף שנתנה, אלא לייצר מקומות עבודה. יותר מזה, המטרה היא להפוך את קריית גת מהחור שהיא היתה פעם ומהאזור הסביר שהיא היום לאזור יותר חזק ויותר יציב בעתיד. זו לא מטרה כלכלית שלומדים עליה בקורס יסודות המימון.

כאמור, אני לא יודע אם העזרה לאינטל היא הדרך הכי מוצלחת להוציא כסף כדי לעודד עבודה או לא, אבל עצם הרעיון הוא לא רעיון רע. להיפך, הוא נראה לי רעיון בכיוון מאד נכון.
חבל מאד 351095
תשים את עצמך רגע בכסא "המחליט".
בהנחה שיש לך את האפשרות הכלכלית, האם היית מכניס את המחיר כשיקול בבחירת גן לילדך? במקרה שלי, התשובה היא "לא" מהדהד, אי לכך אני חושב שגם השקעת המדינה בגני ילדים אינה צריכה להישקל בכלים כלכליים.
לעומת זאת, נניח שהיתה לך אפשרות השקעה במיזם כלשהו, האם כאן השיקולים שלך היו כלכליים או לא? נניח אפילו שהמיזם מקדם נושא הקרוב לליבך, אבל יש עוד מספר מיזמים שמקדמים נושאים כאלו, האם היית מכניס שיקולים כלכליים? כשמדובר על כספי משלם המסים, השיקולים צריכים להיות זהים - האם בסכום שהמדינה העניקה לאינטל לא היה ניתן לסייע למס' מפעלים (אולי אפילו בבעלות ישראלית) שהיו מעסיקים הרבה יותר ישראלים?
לפי הכתבה, כל מקום עבודה ב FAB החדש יעלה למדינה רבע מליון דולר. לדעתי זה מחיר מוגזם.
חבל מאד 351185
מוטב להשקיע את הסכום במפעל חזק כמו אינטל, שיש סיכוי שיחזיק מעמד, מאשר בכמה מפעלי טקסטיל.
חבל מאד 351201
לא דיברתי על טקסטיל בהכרח. באותו סכום םאפשר לסייע לכמה מאות סטארטאפים.
חבל מאד 351202
בירוחם?

(אאז"נ, מטעמי גילוי נאות כדאי להוסיף שאתה עובד בסטארטאפ)
חבל מאד 351208
מטעמי גילוי נאות אני עובד בסטארטאפ.
מעוד טעמי גילוי נאות, המענק שאינטל מקבלת לא ישפיע כהוא זה על הסכומים שאנחנו קיבלנו ממשרד התמ''ת (שהם הלואות ולא מענקים, דרך אגב)
חבל מאד 351226
מעניינת רוח הדמגוגיה שמשתרבבת לכל ויכוח. או אינטל או תעשיית טכסטיל; או קאפיטליזם אמריקאי או סטאלין. גם מלבד סטארטאפים יש חברות טובות בארץ בקו הרצף שבין אינטל לבין מפעל טכסטיל.
חבל מאד 351227
תגובה 351061
חבל מאד 351237
כמה עובדים יעבדו באינטל?
כמה עובדים יש בסטרט-אפ שלך?
האמנם אינטל שהוכיחה כבר את עצמה לא יותר יציבה ובטוחה מאשר סטרט-אפ?
חבל מאד 351351
זהו בדיוק. מכיון שאני יודע כמה המדינה מוכנה לתת בעבור כל משרה בסטארט אפ שלי (או בכל מפעל, לצורך העניין), וכמה שהכללים בנושא הזה קשיחים, נראה לי שהחריגה במקרה של אינטל אינה סבירה.
חבל מאד 351354
כמה מהסטרט-אפים הישראלים המצליחים הפסיקו להיות חברות ישראליות (ולפעול בישראל בכלל) יומיים אחרי ההצלחה? הרי שיא ההצלחה הוא קנייה ע"י חברה זרה...

יש חריגים (צ'קפוינט למשל) אבל סטרט-אפים שנשארים חברות ישראליות אחרי יותר מעשור הם נדירים מאוד. אחוזים בודדים מאלו שמתחילים.

אם כבר, צריך להשוות את ההשקעה להשקעה *במפעל פיזי*, עם קווי ייצור, ולא בסטרט-אפ.
חבל מאד 351356
אחד התנאים המדען להשקעה של המדען הראשי היא השארות בישראל.
חבל מאד 351371
אם יש לך אקזיט מוצלח (כלומר AOL או Google או מישהו קונה אותך) החזר ההלוואה וביטול התנאי הופך להיות כסף קטן. או שמשאירים בישראל "נציגות" (מכירות בד"כ).
חבל מאד 351382
אני מניח שהחזר ההלוואה לא יהיה כל כך קטן, הוא בטח יהיה יחסית לערך החברה בזמן ההשקעה, לעומת הערך שלה בזמן האקזיט. אם משאירים נציגות בישראל, לא סביר שזה יהיה דווקא המכירות.
חבל מאד 351379
המדען הראשי מעניק 1.5 מליון ש"ח תמורת 16-20 אחוז מהחברה למי שמקים חברה שהוא מוצא אותה ראויה למענק.
החברה הזאת יכולה להיות גם בן אדם אחד או שניים והם אפילו לא חייבים להיות ישראלים. בדוק. מספיק שהחברה רשומה בישראל.
זה אומר 750,000 ש"ח לעובד, שזה פעם וחצי לעובד ממה שאינטל קיבלה.
מאחר שסיכויי ההצלחה של סטרט-אפ הוא בסביבות 10%, ההשקעה באינטל היא הרבה יותר משתלמת, לפחות באספקט הזה, מאשר השקעת סכום דומה בהרבה חברות קטנות.
חבל מאד 351536
1. תודה על הפרטים.
2. למען הדיוק, אי-אפשר להסיק מהפרטים שנתת שההשקעה באינטל יותר משתלמת - אמרת כמה מהסטרט-אפים מצליחים, אבל לא ציינת עד כמה הם מצליחים.
חבל מאד 351546
אתה צודק. יותר מכך, אפשר, ואולי אפילו צריך, להכניס לתוך החישוב כל מיני משתנים שקשה לאמוד אותם כמו מחיר של נסיון ניהולי, נסיון בעבודה באירגון גדול, נסיון בעבודה עם גופים וחברות בין-לאומיים, פיתוח כישורי יזמות, לימוד הכרות עם שוק ההון, בניית קשרים עיסקיים ועוד הרבה דברים שאפשר להתווכח על המחיר והתועלת שלהם מכאן ועד סוף הימים.

בסופו של דבר, לעניות דעתי, הדרך של הציבור לקבל החלטה נכונה היא לבחור אנשי מקצוע טובים ולסמוך על ההחלטה שלהם. הקושי עם השיטה בארץ שיש בה 6,499,999 ‏1 מאמני נבחרת/מכבי/ראשי ממשלה/שרי-ביטחון/שרי-כלכלה פוטנציאלים שהם הרבה, אבל הרבה יותר טובים מכל אחד אחר הוא לבחור את אנשי המקצוע הנכונים.

1 הפחתתי 1 מה- 6.5 מליון בגלל שתמיד יצוץ לו איזה מיתמם שבציבור הרחב יגיד "אני? מומחה? אני לא מבין בזה שום דבר" אבל בשיחות סלון סגורות, או במקרים חמורים, רק ליד בת הזוג שלו, הוא תמיד יודע הכל הכי טוב מכולם ‏2.

2 מסקר לא רשמי שערכתי מסתבר שיש 6,499,999 אנשים כאלו בישראל.
חבל מאד 351547
(אני לא מומחה ואני לא מבין בזה שום דבר). גם אין לי דעה מיוחדת על המענק לאינטל. רציתי רק להעיר שיש גם שיקולים אידיאולוגיים. למשל, מי שמאמין בקפיטליזם יכול לטעון שהרבה יחידות כלכליות קטנות וחופשיות יביאו תמיד לתוצאות כלכליות טובות יותר מארגון מרכזי הנשלט מלמעלה.
חבל מאד 351557
אם מישהו יטען דבר שכזה, זה לא יהיה בגלל שהוא קפיטליסט.
במקרים רבים יש יתרון לגודל.
חבל מאד 351352
ועוד דבר: בסטארט אפ שלי, הסכומים שאנו מקבלים הם הלואה, לא מענק.
חבל מאד 351355
כבר כמה זמן רציתי לשאול מישהו שאלות שלא קשורות ישירות לנושא כאן, ועכשיו אנצל את ההזדמנות: עד לאיזה שלב לאחר ההקמה, סטארט אפ מוגדר כסטארט אפ? מה כוללת ההגדרה הרשמית של סטארט אפ (לצורך זכאות למענקים, הלוואות, הקלות מס וכיו"ב), להבדיל מסתם הקמת חברה "רגילה"?
חבל מאד 351358
בגדול ''סטארט אפ'' זה שם קצת אמורפי, אבל אם רוצים לקבל כסף מהמדען (הראשי של משרד התעשיה), צריך לעמוד בקריטריונים שלו, שעשויים להשתנות מידי פעם.
חבל מאד 351388
ההגדרה המקובלת לסטארט-אפ, (עברי דבר עיברית!) או חברת הזנק בלשון הקודש, היא חברה שנמצאת בשלב טרום מכירות והיא עוסקת בעיקר בפיתוח.

קבלת מענקים מהמדינה לא נבחנת רק על פי השלב בחיי חברה של המיזם, אלא על סמך פרמטרים נוספים רבים, כגון חדשנות, יתכנות, ביקוש, היכולת של היזמים להרים את הפרוייקט, עלות, ועוד כל מיני דברים שמשקיעים נודניקים מתעניינים בהם.

המדען הראשי מחלק כל שנה בסביבות 1.2 מיליארד שקל (וזה המון! בכל קנה מידה). נדמה לי שבערך עשרית מזה מופנה לתמיכה בחברות בשלב הקמה.
חבל מאד 351417
סליחה על הבכורות, אבל האם סטארט-אפ (או הזנק) הם שמות מיוחדים לחברות היי-טק בלבד?
חבל מאד 351418
לא.
חבל מאד 351420
ההגדרה שאני מכיר לא מתייחסת לטכנולוגיה, כך שלפי ההגדרה למעלה גם נגריה שנמצאת בשלבי פיתוח ויצור של המוצרים שלה אבל עוד אין לה מכירות יכולה להיות חברת הזנק.

אבל ליתר ביטחון, שווה לשמוע איזה אנליסט שיסגור כאן כמה הקצוות.
חבל מאד 351421
בינתיים הסתכלתי על חברות הזנק בוויקיפדיה ולא מוזכר של היי טק דווקא, אבל נדמה לי שהמושג, לפחות, צמח שם.:)
חבל מאד 351373
כמה חברות מחו"ל עשויות להשתכנע שכדאי ולא מסוכן לפתוח מרכז פיתוח בישראל, בגלל הששקעה בסטרט-אפ שלך?

כמה ההשקעה בסטרט-אפ שלך תשכנע משקיעים מוסדיים שכדאי להשקיע במשק הישראלי?
חבל מאד 351383
הוא שאמרתי - שיקולי יוקרה ולא שיקולים כלכליים.
חבל מאד 351393
אבל זה לא שיקול יוקרה, הרצון למשוך משקיעים נוספים למשק הוא שיקול כלכלי קר.
חבל מאד 351456
האם החברות מחו"ל והמשקיעים המוסדיים לא עלולים להשתכנע דווקא שכדאי ולא מסוכן לפתוח מרכז פיתוח בישראל בתנאי שמקבלים הטבות מפליגות?
חבל מאד 351468
ההטבות לא שונות משמעותית ממה שמפעלים בסדר גודל כזה יכולים לקבל במקומות אחרים בעולם. ההשקעה של חברה כמו אינטל יכולה להוציא מהמשוואה, עבור חברות אלה, שיקולים כמו ביטחון, שמקטינים לדעתם את הכדאיות.
מוזר 350950
"שיקולים כלכלים קרים"?
"יוקרה"?
"פוליטיקה"?

כל התשובות אינם נכונות.

לפני כמעט שלושים שנה המדינה השקיע סכום עתק בFAB8 - המפעל הראשון של אינטל בארץ קצת לפני זה במרכז הפיתוח של אינטל בחיפה.

אני מתאר לעצמי שאותם שאלות עלו גם אז (אז מעט מאוד אנשים הבינו מה החברה האמריקאית הזו עושה, בכלל, בשנות השבעים) - ההחלטה היתה *אסטרטגית* - היא נלקחה על ידי אנשים מאוד חכמים, דרך אגב, בתקופה שהיו כאלה במשרדי הממשלה הרלוונטים - אנשים שרואים קצת קדימה.. אין הרבה כאלה היום. על פי "שיקולים כלכליים קרים", בשנות השבעים, הינו צריכים להמשיך להשקיע בחקלאות - כי הרי JAFFA היתה מעצמה בתכום התפוזים. תודה לאל שהיו אנשים עם מח בממשלה אז.

היום אנחנו מעצמה בתחום ההי טק - שהינו התכום ממנו ישראל מקבלת את רב התל"ג.

"יוקרה"?

אולי - אבל עם יוקרה אתה לא מקבל מעמד בין המדינות - אתה כן מקבל מעמד לפי ההשפעה הכלכלית שלך. והאינטרסים של בעלי ההשפעה בזירה העולמית.

"פוליטיקה"?

אל מה אתה מדבר?!. ה"עם" שונא את ההשקעה באינטל - מאותה סיבה שאתה לא מרוצה מההשקעה הזו - בגלל שאתה, וה"עם" לא חושבים קדימה - גם זה לא משהו שהעם צריך לעשות. תשמח, טוב שיש אנשים ש(עדיין) חושבים על העתיד שלנו בממשלה.
הרמת ניטים 350959
ההחלטה לא נלקחה, היא נתקבלה.
הרמת ניטים 351559
מכל הטעויות, דווקא את זו בחרת לנטפק?

אתה איש מוזר.
הרמת ניטים 351617
מסתבר שאינגלוז מפריע לי יותר משגיאות כתיב או הטיה.
מוזר 351022
המבקרים אינם אומרים שאין יתרונות בהקמת המפעל. הם טוענים שבסכום הזה אפשר היה ליצור לא פחות מקומות עבודה. גם הקלות המס המפליגות שניתנו לאינטל לאורך שנים, לא היו ניתנות לבעלים ישראלים, היו מביאות לאוצר המדינה יותר כסף.
תחום נוסף של ביקורת נוגע למחוייבות של הבעלים למפעל במדינת ישראל. על פי דבריהם, ברגע שיהיה כדאי יותר לייצר במקום אחר- ינוונו את המפעל. גם בעלים מקומיים נתונים לשיקולים כאלו אך עם הרבה יותר עכבות בביצועם.
מוזר 351056
אני חושב שזו פעם ראשונה שאנחנו מסכימים בנושא כלשהו.
שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה.
מוזר 351059
אמן ואמן
מוזר 351359
כמה הערות לגבי טענת "ינוונו את המפעל" (הסתייגות מראש - הכותב הינו עובד אינטל):

1. אינטל היא חברת ההיי-טק הרב לאומית הראשונה שהקימה מרכז פיתוח בארץ (עוד ב-‏1974, כשאיש בעולם לא קישר את ישראל עם התחום; מרכז הפיתוח הראשון של אינטל מחוץ לארה"ב) והראשונה שהקימה מרכז ייצור בארץ (1984, המפעל הראשון של אינטל מחוץ לארה"ב). היום מעסיקה אינטל בארץ כ-‏5,500 איש, והיא מצויה במהלך נרחב של גיוס עובדים (גם ללא קשר למפעל החדש). אינטל היא המעסיק התעשייתי הפרטי הגדול בארץ.

2. מפעל אינטל בירושלים הוא המפעל הותיק ביותר של החברה; כמה וכמה מפעלים שקמו אחריו כבר נסגרו, והמפעל הזה ממשיך לייצר ולהעסיק כ-‏700 איש. זהו המפעל הגדול ביותר בירושלים (עיר הסובלת באופן מסורתי מחולשה בתחום התעשיה).

3. אינטל, שקמה כחברה אמריקאית, הפכה עם השנים לחברה רב-לאומית; בין היתר, הדבר מתבטא בכך שההנהלה שלה אינה עוד אמריקאית בלבד. באינטל יש היום שבעה סגני-נשיא ישראלים, אחד מהם בדרג הגבוה ביותר בחברה.

4. לאחר שמרכז הפיתוח בחיפה הראה שהמעבדים שהוא מפתח מצליחים יותר מן המעבדים שפותחו בארה"ב, הועבר לאחרונה פיתוח המעבדים מארה"ב לחיפה, והאחראי על פיתוחם הוא ישראלי. כידוע, המעבדים הם מוצרי הדגל של אינטל.

המסקנה שלי מכל האמור: לאורך השנים, אינטל הראתה ומראה העמקה מתמדת של הקשר שלה עם ישראל; ההחלטה הנוכחית ממשיכה את המהלך הזה. מפעל שנבנה בהשקעה של ארבעה מיליארד דולר לא ניתן "לנוון ברגע", גם לא בשני רגעים או בעשרה. הוא חייב לפעול במשך שנים כדי להחזיר את ההשקעה ולהתחיל להרוויח, ואילו החברה שבנתה אותו חייבת לנצל אותו כדי שתהיה לה קיבולת ייצור מספקת. לכן, ההחלטה על הקמת מפעל כזה משמעותה העסקת מספר גדול של עובדים לטווח של עשר עד חמש עשרה שנים לפחות.

בהערת אגב אפשר לציין גם שהחלטתה של אינטל ב-‏94', שנים ספורות לאחר נפילת הסקאדים במלחמת המפרץ, להקים כאן מפעל, כמו גם ההחלטה עכשיו להקים עוד מפעל בטווח נפילתו של קסאם משופר רחוקות מאוד מלהיות מובנות מאליהן; איומים כאלה לא קיימים כמעט באף מדינה אחרת, ומנהל שמקבל את הסיכון על עצמו צריך לעמוד בפני בעלי מניות ולנמק. העובדה שאינטל עושה זאת מהווה הצבעת אמון, שיש לה השלכות הרבה מעבר לאינטל עצמה.
מוזר 351368
הטענה שלא ניתן לנוון מפעל, כי הושקעו בו כספים רבים, אינה נכונה, ונובעת מגישה בלתי רציונלית - ''כבר השקענו כסף''.
אנשי עסקים מתייחסים לכסף שהוצא כבר על מפעל כ''הוצאה שקועה'', כלומר יש לבחון את ההשקעה בכל רגע נתון, ללא התיחסות לכסף שכבר הושקע, אלא להשקעה שיש לבצע או לחסכון המתקבל. אם ברגע מסויים יהיו חלופות כלכליות זולות יותר למפעל, או שהטכנולוגיה שלו תתיישן, אינטל לא תהסס לנוון אותו או לסגור אותו כליל (ובצדק).
מוזר 351401
נכון (אם כי גם אצל אנשי עסקים בהחלט קיימת גם התיחסות של "כבר השקענו כסף", והודאה בטעות היא דבר קשה למדי). למרות זאת, הקמת מפעל בהשקעה של ארבעה מיליארד דולר מעידה על כוונה להישאר בשטח לפחות עד שהמפעל יחזיר את עצמו. ברור שאם התנאים משתנים, החלטות נבחנות מחדש. לגבי התיישנות הטכנולוגיה - המפעל הקיים בקרית גת עובר כעת תהליכי עדכון טכנולוגי בהשקעה של כמה מאות מיליוני דולרים; המפעל בירושלים, שכאמור הוא הוותיק במפעלי אינטל והטכנולוגיה שלו מיושנת מאוד, מיועד להוסיף לפעול לפחות עד 2010. בקיצור - עד כה, לפחות, אינטל לא הפגינה נטיה להתקפל מכאן בקלות, ואין סיבה להניח שהיא מתכוונת לפעול אחרת.
מוזר 351406
אני מאחל לאינטל (ולמדינה) המשך שיתוף פעולה פורה. עם זאת, אינטל נמצאת פה כי זה כדאי לה כלכלית. ברגע שלא ישתלם לאינטל לייצר פה היא תעביר את פעילותה למקומות אחרים. אין פה יחסי אהבה אלא תועלתנות בלבד.
מוזר 351423
ובכך אינטל שונה מחברות אחרות כי...?
מוזר 351432
זהו בדיוק. היא לא שונה, אבל האייל האינטלי מנסה לשכנע אותנו שאינטל אוהבת את ישראל, ולכן היא תייצר כאן גם אם לא תהיה כדאיות כלכלית.
מוזר 351434
לא אמרתי זאת בשום מקום. אמרתי שהמגמה של פעילות אינטל בשלושים השנים האחרונות בישראל היא מגמה של התרחבות מתמדת; אמרתי שההחלטה על הקמת המפעל בארץ מעידה על המשך המגמה הזו. אין ספק שאינטל לא עושה את זה בגלל חיבה מיוחדת ליהודים או כי יש לנו עיניים יפות. היא עושה את זה בעיקר כי היא מצאה כאן עובדים טובים - וכמובן, גם בזכות הסיוע הממשלתי. ישראל חשובה לאינטל משום שלא כל כך קל למצוא מי שיפתח וייצר רכיבים באיכות טובה. מהבחינה הזו, מה שיקבע אם אינטל תישאר בישראל יהיה איכות העבודה שהיא תצליח לקבל כאן, ולא הכדאיות הכלכלית.

ייצור שבבים הוא עסק עתיר הון; המשמעות של העובדה הזו היא שההשקעה הגדולה היא במכונות ובציוד, ולא בשכר לעובדים. אם תחשב את עלויות ההקמה והתפעול של מפעל במשך עשר שנים, תמצא שהשכר לעובדים הוא מרכיב חשוב, אבל לא בהכרח החשוב ביותר. העובדה הזו גורמת לכך שהכדאיות הכלכלית לייצר בכל מקום בעולם אינה שונה בהרבה (אם כי, כמובן, יש משקל לסיוע הממשלתי בכך שהוא מקטין את ההון הדרוש). לכן, מפעל של אינטל בישראל חשוף לאותם כוחות שמשפיעים על מפעלי אינטל בכל מקום בעולם: הביקוש בשוק והקידמה הטכנולוגית. אינטל תסגור או תנוון מפעלים אם למוצרים אין ביקוש, או אם הטכנולוגיה שלהם תפגר מספיק כדי להביא לכדאיות רבה יותר בייצור אותם מוצרים בטכנולוגיה אחרת. עד היום, מפעל אינטל בירושלים הצליח להימנע מסגירה בזכות חיפוש מתמיד של שווקים חדשים ומוצרים חדשים, וזאת למרות שהוא סובל באופן מובנה מהעובדה שהוא אינו פועל בשבת (בניגוד למפעל בקרית גת). במלים אחרות: עובדי אינטל בירושלים הצליחו להפוך את עצמם לכדאיים כלכלית לאינטל, גם הרחק לאחר הזמן "הטבעי" למפעלי מוליכים למחצה. כל עוד העובדים הישראלים יצליחו במשימה הזו, אינטל תישאר כאן.
מוזר 351435
באמת הבסיס של אינטל בחיפה כוחו בזה שהוא מייצר לאינטל קניין רוחני. המפעלים האחרים באו בעקבות מענקים, פטור ממיסים ואולי גם כוח אדם מקצועי מעולה. חשבון מהיר של ההנחות ממיסים מראה שהן שוות מאות מיליוני דולרים.
הנחות ממיסים 351935
ההנחות ממיסים אינן שוות הרבה, בהנחה שלולא ניתנו אינטל לא היתה משקיעה בארץ וממילא לא מרויחה (מהמפעל החדש) ולא משלמת מיסים בגין רווחיו.
למעשה, פטור או הנחה ממיסים הינה ההקלה החכמה ביותר שהמדינה יכולה להעניק לחברה מסוגה של אינטל. העלות למדינה נמוכה ביותר ואילו השווי לאינטל גבוה מאוד.
מה שמציק זה המענק המזומאני שניתן לאינטל. אני מניח שהם היו בשימחה ממירים אותו בהרחבת הפטור ממס לשנים נוספות (במקום ההפחתה ל-‏10%).
מוזר 351374
1. יבמ היו כאן קודם, מרכז מחקר ב-‏1972.
מוזר 351402
בדקתי ואכן, אתה צודק.
אופס אופס אופס 350964
אופס, פספסתי את העניין של המענק. מביך. חשבתי שדובר רק בפטור ממיסים, לא ידעתי שהמדינה ממש נתנה לאינטל מאני-מזומני. לאור העובדה הזאת אני אולי אצטרך לשנות את העמדה הנחרצת שנקטתי מקודם. צריך לבדוק את המספרים, יכול להיות שזה עדיין רווחי, ויכול להיות שזה באמת עסק מלוכלך של פוליטיקאים תאבי פרסום ואולי אף שוחד.

(מקודם חשבתי שמלינים כאן רק על הפטור מהמס, וזו תלונה מגוחכת, שהרי מי שניהל מטעם המדינה את המשא והמתן עם אינטל, אם לא שוחד, הרי חיפש להשיג את העסקה הטובה ביותר למדינה, ואם אלו התנאים הטובים ביותר שקיבל, כנראה שאם לא היה מסכים להם, לא היה מוקם כאן המפעל בכלל, ולא היו לא כספי מיסים מאינטל ולא תעסוקה לאלפיים מקומיים.)
התנאים שמצויינים שם 351081
אם אני לא טועה, חברה שמקבלת מעמד של ''מפעל מאושר'' ולפחות מחצית מההכנסות שלה באות מיצוא מקבלת את אותן הקלות מס שאינטל תקבל.

כך שלמעשה לא מדובר בהקלות מס מיוחדות, אלא רק במענק של חצי מיליארד דולר.
התנאים שמצויינים שם 351091
אינני יודע אך לא נראה לי הגיוני שחברה שזוכה במעמד של מפעל מאושר, שנתיים פטורה ממיסים ו13 שנה משלמת 10%. מה שנכון הוא שמפעל חדש, הרבה פעמים אינו מרוויח בשנים הראשונות וממילא איו משלם מיסים. אם החישוב של האוצר היה שבשנתיים הראשונות, ממילא אינטל לא ישלם מיסים. לגבי תשלום של 10% במשך 13 שנים-העניין קצת תמוה.
התנאים שמצויינים שם 351141
בעולם תחרותי הקלות מס הן הכרח כדי למשוך משקיעים. ארלנד הפכה מירוחם של אירופה לאחת הכלכלות המתפתחות ביותר משום שהבינה את זה.
התנאים שמצויינים שם 351300
המילה ''משקיעים'' היא סיסמה שרבים חוזרים עליה בלי להבין אותה.
בדיוק כמו מילת הקסם-''השווקים''. (''השווקים אינם אוהבים את פרץ''). שני המושגים למעשה חסרי משמעות. יש משקיעים כמו אינטל ויש כאלו (והם הרוב ) שהם למעשה סוחרים וספקולמטים שבאותה מהירות שהם נכנסים- הם גם יוצאים. גם אינטל, אם תראה שהיא יכולה לייצר את המעבד הבא שלה בהודו בפחות הוצאות על עבודה- היא תלך לשם. גם חברות ישראליות יעשו את זה, אך אולי לא בקלות כמו שיכולה לעשות זאת אינטל. היום החברות הטרנסלאומיות
נזהרות יותר כי הן רוצות להראות ''חברתיות''. זהו אחד ההישגים הגדולים של התנועה האנטי-תאגידית.
מאחורי המילה ''השווקים'' עומדים ברוב המיקרים גורמים רבי עוצמה עם אינטרסים ברורים. המכות שניסו ''השווקים'' להנחית על מלזיה וכלכלות המזרח, היו מכוונות ויזומות ע''י גורמים בארה''ב.
התנאים שמצויינים שם 351306
מסוף ההודעה הקודמת נשמט המשפט המשועבד ''אשר כפופים לזקני ציון''. עם הקוראים הסליחה.
התנאים שמצויינים שם 351538
המשפט איננו דרוש, שכן ידוע שכל הגורמים רבי העוצמה ובעלי האינטרסים הברורים הינם כפופים לזקני ציון.
מוזר 350979
א. עניים לא משלמים מס הכנסה. למעשה מחצית מהעובדים במדינה לא מגיעים לסף דרגת המס, העשירון העליון לבדו אחראי על מחצית מההכנסות.
ב. בהתאם לחוק נערך סקר כדאיות שהראה בצורה מובהקת שההשקעה הזו כדאית למשק, כמעט כל הסכום יוחזר כתוצאה ממיסים ישירים של עובדי אינטל (המפעל פטור, אבל העובדים עדיין משלמים מס הכנסה, חלק ניכר מהם מאותה שכבה שכן משלמת מיסים), זאת מעבר לחמשת מיליארדי הדולרים שמושקעים בארץ (במפעל זה ובהרחבת הקודם), השקעה שתתורגם בין היתר לקניית סחורות ושירותים בארץ.
מוזר 351139
הרוחות בכפר סערו, דודה פייגה תבעה שדודה יינטל תשלם מיסים כמו כולם. “אבל מה איכפת לך?”, טענו נגדה, “זה על חשבונך? למה העיניים הצרות? תחשבי איזה כבוד יינטל מביאה לנו עם הבורשט שהיא מוכרת בכל הקולחוז. תחשבי גם על העבודה שהיא מספקת ליעקוב העגלון”
דודה פייגה נבוכה, היא לא רוצה לפגוע ביעקוב. אז היא המשיכה לשלם ולשתוק. מהמיסים שלה סללו דרכים חדשות ותשתיות ראויות למטבח של דודה יינטל, וגם מימנו לדודה יינטל את התנור החדש (דודה פייגה קצת נעלבה שלוקחים ממנה כסף בשביל לסבסד את הדודה הכי עשירה במחוז, אבל היא לא אמרה כלום, שלא יגידו שיש לה משהו נגד עגלונים).
ראש הכפר היה מאוד מרוצה. התנור החדש הכניס לדודה יינטל מיליונים (שהפיקו גרפים מרשימים בעלוני הממשלה) וגם יעקוב העגלון הרויח השנה אלף רובל ושילם חצי מזה מס (צריך לממן לדודה יינטל גם מיקרוגל מודרני). אבל לא הכל היה ורוד. ממש אופיני לדודה פייגה, חשב ראש הכפר במרירות, להאשים בכישלון העסקי שלה את המיסים ומחירי ההובלה. מי בכלל שמע על דבר כזה "טלפון סלולאלי", ועוד עם שם מוזר כמו נוקיה.
סעיינפלד 351150
אבוי, דודה פייגה לא מרוצה (קהל: אנחת אכזבה). היא בטח גם לא מרוצה מזה שתושבים שחוטפים קסאמים משלמים פחות מיסים ממנה (קהל: מחיאות כפיים מנומסות לפריפריה). או שהיא מסבסדת את חיימקה החקלאי שמרוויח מיליונים אבל מעסיק תאילנדים בשכר רעב (קהל: צעקות בוז). או שהיא מסבסדת שליחת לווינים לחלל, רחמנא ליצלן, כאילו שהיא איבדה שם משהו (קהל: צחוקים).

לצערה של דודה פייגה, לא היא מחליטה מה חשוב למדינה ומה לא. יש פה ושם, מעט דברים שהמדינה מחליטה שהם חשובים מעבר לערך הכלכלי שלהם גרידא. אולי היא רואה חשיבות לאומית בחיזוק של ענף כלכלי מסויים או של איזור גיאוגרפי מסויים. אולי היא חושבת על הכלכלה לטווח ארוך מאד (קהל: המהומי הסכמה).

אבל בל נדאג, לא משנה כיצד תתחלק העוגה, תמיד לדודה פייגה יהיה על מה להתלונן. כך שהמפעל החדש של יינטל מספק תעסוקה אפילו לדודה פייגה (קהל: צחוקים ומחיאות כפייים סוערות).
סעיינפלד 351156
משלוח לווינים
שילוח 351258
אני רק שאלה 351286
יוסף?
סעיינפלד 429431
כנראה שדודה פייגה צודקת.
סעיינפלד 429434
כנראה שלא.
המפעל שייסגר הוא מפעל שקיים כבר למעלה מעשרים שנה, הרבה מעל ומעבר לתוחלת החיים של מפעלים כאלה בתעשיה בכלל ובאינטל בפרט. הקיום שלו עד היום הוא בבחינת נס רפואי, והוא החזיר במלואו את הסיוע שקיבל אי-אז בשנות השמונים המוקדמות והרבה מעבר לכך. כמו כן, אינטל אינה מתכוונת כלל לפטר עובדים למרות סגירת המפעל:
מוזר 351288
אתה צודק בדבר אחד, העשירים מאוד לא משלמים מס.
זה לא צודק, זה לא הוגן (לדעתך, לדעתי זה לא הוגן שהאמידים משלמים מס כל כך גבוה, שיעור המס צריך להיות אחיד לכולם), אבל יש להם את היכולת להעביר את הכסף שלהם למקום בו הם לא ישלמו מס בכלל, לכן אין למדינות ברירה אלא לתת להם את ההנחות המפליגות הללו, אם הן רוצות לשמור אותם בתחומה (רמז: לשמור אותם פירושו להטיב עם הכלכלה).
קצת מיידע('לה) 351212
אני מרגיש קצת תלוי באוויר. אנשים כאן מתדיינים בעוז על נושא גדול ומוכבד (נראה שהאישור הסופי של המענק לאינטל אמור לעבור דרך הצבעה של קוראי האייל) ואין כאן אפילו קישור אחד לרפואה למחקר, שניים או שלושה שבדקו באופן יסודי את השפעות ההשקעה הקודמת ומנבאות את פרות ההשקעה הנוכחית, מעבר למעט שצויין בקישורים לעיתונות היומית.

מי מרים את הכפכף?

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים