יובל נאמן הלך לעולמו 2616
המדען, איש הצבא והפוליטיקאי פרופ' יובל נאמן נפטר היום (ד') בתל־אביב לאחר שלקה בשבץ מוחי.

יובל נאמן נולד בתל־אביב בשנת 1925. הוא למד בגימנסיה הרצליה וסיים את חוק לימודיו בהצטיינות כבר בגיל 15. בגיל 16 החל ללמוד הנדסת מכונות בטכניון והצטרף ל"הגנה". במלחמת העצמאות הגיע לדרגת סגן מפקד גדוד בחטיבת גבעתי וסגן ראש אגף המבצעים בצה"ל. הוא פרש מצה"ל בשנת 1961 בדרגת אלוף משנה, כאשר במהלך שירותו השלים את לימודי הדוקטורט בפיזיקה. עם שחרורו התמנה להיות המנהל המדעי של הכור הגרעיני בנחל שורק ולחבר בוועדה לאנרגיה אטומית, וכיהן במקביל כפרופסור לפיזיקה באוניברסיטת תל־אביב.

עבודתו המדעית בפיזיקה תת־אטומית היתה פורצת דרך, והוא נחשב למי שהגה, במקביל למדען האמריקאי מארי גל־מאן, את המודל שהביא לגילוי דבר קיומם של הקווארקים. אולם גל־מאן זכה בפרס נובל לפיזיקה על כך בשנת 1969 לבדו, ונאמן הסתפק בזכייה בפרס ישראל באותה שנה. בשנת 1971 התמנה להיות נשיא אוניברסיטת תל־אביב, תפקיד אותו מילא במשך ארבע שנים.

בשנת 1979 היה אחד ממקימי תנועת "התחייה" אשר התנגדה להסכמי קמפ־דיוויד ולנסיגה מסיני, ועמד בראשה. בשנת 1981 נבחר לכנסת מטעמה, ובין השנים 1982 - 1984 היה שר המדע. נאמן התפטר מהכנסת בשנת 1990. לאחר שהתחייה לא עברה את אחוז החסימה בשנת 1992 הודיע נאמן על פרישתו מהחיים הפוליטיים.

הוא השאיר אחריו אישה, שני ילדים וארבעה נכדים.
קישורים
Ynet
יובל נאמן - ויקיפדיה
הארץ
מעריב NRG
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

יהי זכרו ברוך 381085
פיזיקאי ומדינאי משכמו ומעלה.
חבל על דאבדין ולא משתכחין.
יהי זכרו ברוך 381157
אדם שהנוער העריץ. וגם עזר וייצמן -שנה לפטירתו 381181
בשנות ה-‏60, בזמן לימודי התיכוניים, פיסיקה גרעינית היתה אז "להיט" אצל הנוער שנחשב טוב (ושאר הבלה בלה..), דהיינו, אצל אלה שהיו בעלי אוריינטציה ללמוד במה שקראו אז "המגמה הפיזיקלית-מתימטית". לא היתה אז שיטת הנקודות. קראנו אז ספרים בעברית בפיזיקה גרעינית, ומודל ההזדהות של כולם היה יובל נאמן, בגלל האומגה מינוס. אדם נוסף שהיה אז מושא להערצה, בשנים 65-68 בערך, היה עזר וייצמן, וכולנו קראנו אז את בטאון חיל האויר ודיברנו עליו בהערצה. בהקשר זה, יש להזכיר, שמלאה בדיוק שנה לפטירתו של עזר, וכתבתי בנושא את הדברים הבאים, שאביא כאן את הקישור להם. יש משמעות לקרוא זאת, שכן לדעתי נעשה כאן עוול נורא, שלא רבים מודעים לו.

ידי מי הורידו ביגון שאולה את מציל מדינת-היהודים?

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים