סדאם חוסיין נידון למוות בתלייה 2736
בית המשפט בבגדד גזר היום (א') על הרודן העיראקי ושני נאשמים נוספים, מבכירי משטרו, עונש מוות בתלייה בגין פשעים נגד האנושות. גזר הדין ניתן במסגרת משפט שעסק ברציחת 148 אזרחים שיעיים בעיירה דוג'ייל בשנת 1982.

על פי פסק הדין, יצא חוסיין למסע נקמה כנגד תושבי העיירה לאחר ששיירתו הותקפה בשעה שעבר במקום. התושבים השיעיים, תומכי איראן שהיתה נתונה במלחמה עם עיראק באותם הימים, עברו עינויים, הגלייה, מעשי אונס ורבים מהם נעלמו במחנות שהקים עבורם סדאם במדבר. 148 מבוגרים וילדים הוצאו להורג במקום.

על שלושה נאשמים זוטרים נוספים נגזרו כ-‏15 שנות מאסר ונאשם זוטר אחר נמצא זכאי מחמת הספק. תהליך הערעור יחל מחר וההערכה היא כי גזר הדין יוקפא לפחות למשך מספר חודשים או אפילו שנים. חוסיין, שסירב להכיר בסמכות בית המשפט לכל אורך הדיונים, סירב לקום להשמעת גזר הדין ושומריו נאלצו להרימו בכוח מכיסאו. חוסיין הרועד צעק 'אללה אכבר' לשמע גזר הדין וקרא לנקום בפולשים.

הכוננות בצבא עיראק הועלתה לרמה המירבית לאור גזר הדין מחשש שאוכלוסיות הנאמנות לחוסיין יעוררו מהומות.

כנגד חוסיין ובכירים אחרים במשטרו מתנהל עדיין משפט בנושא הטבח באוכלוסיה הכורדית בסוף שנות השמונים, במהלכו הורה סדאם להשתמש בנשק כימי כנגד אוכלוסיה אזרחית והביא לרציחתם של כ-‏200 אלף בני אדם.
קישורים
Ynet
החל משפטו של סדאם חוסיין - עדכון חדשות באייל הקורא
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

הפתעת אוקטובר בנובמבר 418189
רוחו של רייגן אכן נוכחת במחשבותיו של קארל רוב, אופס, של ג'. וו. בוש.
בכל זאת קצת מפתיע 418190
הכוונה להוציא להורג את סדאם היתה ברורה מתחילת המשפט. ובכל זאת, כותרת הידיעה מזכירה קצת כותרות בדיוניות כמו ''עלי חמינאי חזר בתשובה'' או ''האפיפיור יצא מהארון''. לפני חמש שנים לא הייתי חותם שיתלו את סדאם חוסיין, והיום לא הייתי חותם שיתלו כמה רודנים אחרים בסביבה בעשור הקרוב.
מעבר לכל ויכוח 418193
לטעמי, גזר הדין שניתן לרוצח המנוול הזה נמצא הרחק מעבר לכל ויכוח על צדקת הכוונות והדרך במלחמה בעיראק. אני מקווה שגזר הדין הזה ירתיע במשהו את הרודנים המטורפים העתידיים וימנע מהאנושות את נחת זרועם של אידי אמין, צ'אוצ'סקו או פול פוט של המאה ה21.
ואולי לא? אולי האמריקאים הם הרעים בכל הסיפור? סתם פלשו למדינה מזרח תיכונית בגלל תאוות נפט ורצחו את השליט החוקי שלה? אני ממש מחכה לתגובות האירופאיות.
מעבר לכל ויכוח 418194
לטעמי, גזר הדין הזה מוצדק בהחלט - על אף שצדקת הפלישה האמריקאית לעיראק נראית לי מוטלת בספק.
מעבר לכל ויכוח 418201
תן לי לנחש: מתנגדי המלחמה יגידו שהתזמון, יומיים לפני הבחירות בארה"ב לקונגרס, אינו מקרי. (ואולי הם אפילו יצדקו בזה.)

שמתם לב שבעוד שסדאם קרא בזעם בבית המשפט לנקום בפולשים, עוה"ד שלו אמר אח"כ שסדאם קורא להפסיק את האלימות, ולהמנע מנקמה בפולשים...
סדאם יחנוק אותו בפגישתם הבאה. אם הוא לא יהיה כבול, כמובן.
מעבר לכל ויכוח 418208
צודקת. אני פשוט סקרן לדעת איך ישתמשו מתנגדי ארה''ב באירופה בעונש הזה כדי לנגח את השטן הגדול (אם יש ל''גרדיאן'' אתר אינטרנט, אני אשתדל לפקוד אותו בימים הקרובים).
מעבר לכל ויכוח 418213
באלה מדינות באירופה, אם בכלל, קיים עונש מוות?
מעבר לכל ויכוח 418215
במדינות באיחוד האירופאי כמובן שאין עונש מוות (אחד התנאים לקבלה לאיחוד). זהו מצב בשנים האחרונות: בצרפת לדוגמה השתמשו בגיליוטינה עד סוף שנות ה70. נידונים למוות ידועים היו פושעי המלחמה הנאצים.
לעומת זאת, במזרח אירופה עונש המוות קיים בחוק, גם אם לא דה פקטו, ברוסיה, בלרוס, לטביה ואלבניה.
מעבר לכל ויכוח 418216
תודה.:)
מעבר לכל ויכוח 418217
כמובן שיש
מעבר לכל ויכוח 418223
אני מחפש את מדור הפובלוציסטיקה, מהסוג שמופיע בחלק ב' של ''הארץ'' לפעמים ומתמיה אותי בכל פעם מחדש.
מעבר לכל ויכוח 418231
הנה מדגם מעניין:
או תלוי 418232
מעבר לכל ויכוח 418225
(בתגובה זו אני מתעלם לחלוטין הן מפשעיו המזוויעים האחרים של סדאם והן מהפלישה האמריקאית ומה שעמד מאחוריה)

יש לך מצב בו תושבי עיירה של מדינה עויינת תוקפים את השליט הכל יכול, מה הם ציפו שהוא יעשה ? הרי מדובר במקום בו הדין הוא בחרב, לסדאם לא היתה ברירה אלא לעשות את שעשה, אחרת הוא היה נתפס כרכרוכי והדבר היה גורם לא רק לעוד נסיונות התנקשות, אלא גם לעירעור שלטונו ברוב השיעי במדינתו.
איך זה חמור יותר מ"העלמת העין" של נשיאי ארה"ב בזמן שחייליהם הורגים מעל לשלושה מליון ויאטנמים, רובם כ"תגובת יתר" לפעילות לוחמתית או כנקמה ? או ניקוי קיני המחבלים (שללא ספק גבו חיי אזרחים) של המלך חוסיין בספטמבר היפה ?
הנסיון לשפוט אותו לפי סטנדרטים מערביים אינו במקומו ולדעתי גם אין שום צורך בנימוקים כאלו. אמריקה הורגת אותו כי הוא האוייב שלה, אם היא רוצה לעשות את זה בטקסיות, בו אזרחיו שלו מוצאים אותו אשם ותולים אותו, בבקשה.
מעבר לכל ויכוח 418228
יפה, אותך חיפשתי.
אתה יכול לנסח תגובה מנומקת לעמדתך?
מעבר לכל ויכוח 418234
חשבתי שזה מה שעשיתי.

נתחיל מההתחלה, סדאם הגיע לאן שהגיע בזכות זה שהוא היה אלים, אם הוא לא היה אלים הוא לא היה הופך לשליט עירק, מכאן אנו מסיקים שלאמריקאים מראש היתה את היכולת למצא סיבה להרוג כל אחד שעומד בראש עירק. זה כמובן לא הפריע ליחסים טובים יותר לפרוח לפרקים, פשוט הגיע זמן בו אין הוא רצוי יותר ומישהו מוכן להקדיש את האמצעים לשנות את פני עירק (עם כל ההטבות והחובות הנלווים). סדאם גם הביט סביבו וראה את כל מה שכולם עושים, את המעשים שהזכרתי, את ישראל מוחקת את משפחתו של שחאדה ביחד איתו (בבקשה בלי קטנוניות כרונולוגית) ואינו רואה שמעשים רעים שלו באים על עונשם, אז מה אם הוא הרג אותם אחרי הנסיון ולא בלי ברירה, מת זה מת, לא ? הוא כן מבין שהאלימות היא כלי הכרחי (גם אם הוא גדש את הסאה) ע"מ להתחיל לשלוט בעירק (היתה כמובן אפשרות להוריד את הרף עם הזמן). אז הוא נוהג באלימות ומבסס שלטון מוצלח יחסית, עד לריב עם האמריקאים (שלמיטב הבנתי בא לו די בהפתעה) שגם אותו הוא שרד.

חולף זמן רב, ואיזה סוני מאפגניסטן מרסק מטוסים לבנייני התאומים, יופי חושב לו סדאם בארמון, עכשיו אולי יהיה לבן של - מישהו אחר לשנוא וכהרף עין מוצא עצמו על הגרדום.
מה ילמד מכך הדיקטטור המצוי ? הרי הקוראני מרעיב עם שלם ולא בא על עונשו, האמריקאים הורגים בכמויות וטוענים לצדק, מי קבע שההרג שהוא ביצע לא היה נחוץ ע"מ לשמור על אחדות עירק ? הדיקטטור המצוי ילמד לא להתעסק עם חזקים ממנו, להחזיק קלפים אסטרטגיים קרוב לחזה, להפעיל כוח רק נגד בני עמו.

מעבר לכך צריך לראות אדם באור בו הוא גדל, רצח היה דבר מקובל בסביבתו עוד מילדותו, זו היתה הדרך למטרה. אני לא מצדיק את מה שהוא עשה, אני פשוט טוען שאין שום צורך לנסות לנמק במושגים של צדק את מה שזר לו לחלוטין. הדבר דומה לנסיון להעמיד אריה למשפט על רצח ילד, זה האופי של האריה, צריך לירות בו וזהו.
אם לא היתה פלישה לעירק, אז הזוועות שלו היו נשכחות בדפי ההיסטוריה, הן היו מקבלות מימד מנותק, כמו רצח הנשים והטף יחד עם הצאן בתנ"ך; כי ככה זה שם, בארץ רחוקה רחוקה, איפה שגרים מלכים בארמונות פאר.
418240
1

____
1 תגובתך מעניינת מאוד!
מעבר לכל ויכוח 418309
אני מצטרף לאלמוני המברך.
מעבר לכל ויכוח 418387
תודה לשניכם.
מעבר לכל ויכוח 418390
אני מצטרף למצטרפים.
מעבר לכל ויכוח 418321
כן, רק שזה לא היה בארץ רחוקה רחוקה, ובני אדם אינם אריות.

גם סוחר הסמים השכונתי לא היה מגיע למעמדו אם לא היה אלים, וגם הוא עשה את המקובל מסביבתו עוד מילדות, וראה שמעשים רעים אינם באים על עונשם. וגם אותו יתכן שתפסו רק כי עשה עבירה בולטת מדי. הרי הנימוקים הרלטביסטיים תקפים תמיד.

ובכל זאת, גם סוחרי סמים וגם רודנים צריכים לדעת שקיים סיכון מיקצועי גבוה שקיצם יגיע במפתיע.
הסיבה היא פשוטה - בני אדם *צריכים* את התחושה שלכל עוול ישנו עונש. אפשר לקרוא לזה נקמנות, מוסרניות, צדק, או משפט - בכל מקרה, זו המציאות בכל חברה אנושית. ובני אדם צריכים גם סמכות שתקבע את הדין ותיתן את העונש - בין אם זה הורים, מלך, אלוהים, או בית משפט. לדעתי הדברים האלו מובנים היטב לכל אדם, גם אם הצדק זר לו כביכול. ראה למשל התנהגותו של סדאם במשפט (ערעור על הסמכות של בית המשפט - מה פתאום זה איכפת לו?).
מעבר לכל ויכוח 418386
יצא לי להכיר שלושה סוחרי סמים בחיי, אף אחד מהם לא היה אלים, למעשה אחד מהם (היחיד מבינהם שהיה ''כבד'', הכניס ענף סמים חדש למדינה אירופאית וישב על כך תקופה ממושכת) נראה ממש כמו חנון.
מעבר לכך, פושעים בד''כ משלמים כל חייהם, כבר מגיל צעיר הם נחשפים לזרוע הקצרה של שלטון החוק ונענשים בהתאם למידת הרשלנות שלהם. גם אם קרה ופושע הצליח להתחמק מעונשו, הוא רואה מסביבתו שזו התחמקות והוא עלול לתת את הדין אם ינהג ברשלנות. עבור סדאם האינדיקטור היחיד הוא דיקטטורים אחרים סביבו, לי לפחות קשה למצא מתאם בין רמת האלימות של דיקטטור לאמצעים שהופעלו כדי לפגוע בו. אותו דבר יראה לכל דיקטטור אחר, שיכיר בכך שיש סיכון מקצועי, אבל לא כזה שיפחת אם הוא ירצח פחות (מבני עמו).
הנסיון להעמיד את כולם על אותה במה נידון לכישלון, כל תפקיד הנושא עימו סמכות נושא גם מידה רבה של הגנה מתוקף התפקיד, כך למשל חייל שהורג בשוגג ערבי יכול לצאת בלי איזכור בתיק, בלי יום אחד של השעיה (על מנת להישמר מפוליטיקה בוא נדבר על חיילים במקום אחר, גם שם לבטח הנהלים דומים). כירורג טוב, ששיעור ההצלחות שלו בניתוחים נופל רק באחוזים ספורים מעמיתו המעולה, גורם ברשלנות שלו למותם של עשרות אנשים במהלך הקריירה שלו, לא מתוך רשעות או חוסר מקצועיות, אלא כי מישהו אחר מצליח לסגור דימום מהר יותר. כך אנחנו גם מרשים לשליטים לסכן חיי אדם ולעשות דברים שאסורים על כל אחד מאיתנו, לא סתם מורה ההלכה לעצור מתפילה כדי להקדים שלום למלך גויים, זו היא דרכו של העולם בקודש.

הסמכות שקובעת את הדין ונותנת את העונש בעיניו של סדאם היא ארה''ב, לא מכוח איזה צו מוסרי, אני בספק אם למיטב ראות עיניו היא הטיבה יותר משהזיקה לעם, אלא מכוח הזרוע. לכן הטקסיות האמריקאית בו העם שופט את פושעיו ובכך מתנער מחטאיו הקדומים באה לשרת בעיקר את דעת הקהל העולמית.
מעבר לכל ויכוח 418875
כן, אבל הנקודה היא שזה לא מה שארצות הברית עושה. היא הורגת אויבים שלה, ולא את הרודנים האלימים ביותר. זה בטח לא יביא להתנהגות עדינה יותר של דיקטטורים, וגם לא נראה לי שהטבח בכורדים מעניין כל כך את האמריקאים. אבל בסדר, זה נשמע טוב.
מעבר לכל ויכוח 418876
(ובטח לא 148 שיעים. חבל, עם הכורדים זה היה נשמע קצת יותר אמין...)
מעבר לכל ויכוח 419082
אם כבר באמריקאים עסקינן, אחד שהיה ''אהוב נפשם''- דניאל אורטגה נבחר בניקרגואה. מה שהם עשו במדינה ההיא ללא הבדל נשיא, מצדיק להצמיד להם את התואר מלכות הרשע.
לא רלוונטי 418360
כל הדוגמאות שלך לא רלוונטיות כי מדובר בארועים שארעו לאחרונה ,אחרי הרציחות שסדאם יזם מאז הוא תפס את השלטון בשנות השבעים של המאה הקודמת, כך שהוא לא חיקה מעשים אמריקאיים או ישראליים. אבל זה נכון שכשזה היה נוח לארה''ב (ולישראל) הם תמכו בו.
זה הכל? 418219
148 הרוגים, עינויים, כליאה וגירוש.

בסטנדרטים של היום בעיראק זה זה לא נשמע פשע חמור במיוחד. כל מנהיג מיליציה זוטר יכול להתגאות ביבול דמים כזה בכמה ימים של פעילות מרוכזת.

כולי תקווה שהיה חשמל היום בשעות בהן הוקרן גזר הדין.
למה אצלנו ואין עונש מוות? 418966
אצלנו יש סוטים ,פדופילים , מטרידים מינית בחברות ממשלתיות ואין עונש מוות .
מתי נלמד מסינגפור?
למה אצלנו ואין עונש מוות? 420419
מה זה "סוטים"?
למה אצלנו ואין עונש מוות? 420441
ענסים שחיים בקפר הגלובעלי
למה אצלנו ואין עונש מוות? 422350
יש סוטים שמדברים עברית?
למה אצלנו ואין עונש מוות? 421432
בינינו- אתה לא מ"מראות פרבוקטיביים"?
למה אצלנו ואין עונש מוות? 421435
אתה עוד עלול למצוא את עצמך בבית סוהר בעוון הפלת מסטיק.
למה אצלנו ואין עונש מוות? 421463
ובצדק. המסטיק שהיפלת עלול להידבק לנעלו של עובר אורח תמים, ולעשות ממנו איתלולא ואייתולה ואנה אנו באים?
למה אצלנו ואין עונש מוות? 421497
חוכא ואיטלולה. השאלה איזה עונש תקבל על כך. קנס כספי-בסדר.
מלקות בשוט או בית סוהר זה כבר עניין אחר.
לכל מעריצי סינגפור:
מזכיר לי את הכמיהה לאדם חזק שיעשה סדר. משום מה האנשים תמיד חושבים שאת ה"סדר" הוא יעשה עם אנשים אחרים. לאיש החזק יש הפתעות בשביל כולם.
למה אצלנו ואין עונש מוות? 421498
אל דאגה. את החוכא זנחתי בכוונה מכוון. ואינני מעריצה את סינגפור, אלא רק סינגפורית אחת ספציפית מקרובותיי. אבל מסטיק זו סכנת נפשות, בעיקר לנעליים.
למה אצלנו ואין עונש מוות? 421508
מסכים איתך לגבי המסטיק. מאד לא נעים ומאד מעצבן להדבק למסטיק-לא רק בנעליים. האם אין בסינגפור עונש על עצם לעיסת המסטיק?
למה אצלנו ואין עונש מוות? 421509
סביר שאסור שם למכור דברים כאלה לאנשים מתחת לגיל שמונים.
למה אצלנו ואין עונש מוות? 421532
קניית, מכירת או לעיסת מסטיק ללא רשיון (הניתן במשורה) היא עבירה פלילית בסינגפור. ענק המסטיק האמריקאי ווריג'לי נתקל בחומה בכל הקשור לייצוא מסטיקים לסינגפור למרות הסכם הסחר החפשי בין שתי המדינות.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים