ביקורת פנימית בסעודיה לאחר בחירת קטאר לאירוח המונדיאל 3291
בעקבות בחירת קטאר לארח את המונדיאל בשנת 2022, מותחים בעלי טורים ביומונים הסעודיים עוכאט' ואל־וטן ביקורת חריפה על נחשלות מדינתם ביחס למצבה של קטאר: "מעכשיו ועד למועד גביע העולם...יהיה לנו די זמן להגיע לפתרון כולל בנושא עבודת האישה כקופאית", כותב בעל טור אחד, בהתייחסו לפסק הלכה שפורסם לאחרונה מאת המופתי של סעודיה, האוסר על נשים לעבוד כקופאיות. הכותב מלגלג גם על בעיות התברואה בממלכה, הבורות ברחובות, יושנם של שדות התעופה ואף על מצב הוראת האנגלית בממלכה: "...בנוסף, נצליח לשכנע את עצמנו שלימוד הילדים את השפה האנגלית הוא מעשה שיחזק את התקשורת שלנו עם העולם, ולא חלק מתכנית התמערבות אמריקאית־ציונית שתשחית את האומה."

בעל טור אחר כותב: "אילו ההישגים היו רק בתחום הספורט, אולי היינו מתלהבים מהם פחות, אך ההישגים באים בזה אחר זה בכל התחומים...קטאר תפסה בשנה האחרונה את המקום הראשון מבין מדינת המפרץ בתחומי תחרות בינלאומיים, ואת המקום ה-‏17 מבין 139 מדינות בעולם...מוסדות, תשתיות, סביבה כלכלית, בריאות, חינוך עממי, השכלה גבוהה, שוק העבודה..."

"הקטארים הם לגמרי כמונו. שמותיהם כשמותינו, בגדיהם כבגדינו, הנפט שם כשלנו, גמליהם כגמלינו, מנהגיהם כמנהגינו, הקפה שלהם כשלנו, הם דומים לנו בכל... בעייתנו האמיתית היא שאיננו דומים עוד לעצמנו".
קישורים
תרגום קטעים מן הטורים באתר ממר"י
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

ביקורת פנימית בסעודיה? 559970
ביקורת פנימית בסעודיה? אם כך הם כבר עשו צעד גדול קדימה (בהנחה שהבחור עדיין חי).

מזכיר לי שפעם נתקלתי באיזה מאמר שאמר שהתרומה של הטלוויזיה והאינטרנט להתמערבות העולם הערבי והמזרח הרחוק הרבה יותר גדולה ממה שנדמה ברגע הראשון. הרעיון שאנשים מממשים זכות דמוקרטית של הצבעה כדי לבחור זמר/שחקן או כל דבר אחר באיזה תוכנית טלוויזיה, מחלחל עם הזמן להכרה של האנשים ובהדרגתיות הם ירצו להרחיב את הרעיון למקומות אחרים. אולי בסוף אפילו יבחרו ככה מנהיג.
ביקורת פנימית בסעודיה? 559984
סביר שהוא חי - אלא אם למשל הוא נדרס מאז, כמובן לא ע"י אשה - סעודיה עוד לא שם. בחברות רבות בעולם הערבי ישנה דעת קהל פעילה ומתעמתת בינה לבין עצמה ועם השלטון בנושאים רבים. נושאים כמו זכויות וחובות השלטון, מעמד האשה, היחס למיעוטים, היחס למערב ולישראל וכמעט כל עניין, נדונים שם כל הזמן גם אם עדיין לא בחופש המלא לו מורגלים אנו. זה קורה במיוחד במדינות המפרץ (כולל סעודיה), במצרים, בקרב הפלשתינים, בירדן וכמובן בלבנון. במדינות כמו סוריה ולוב זה יותר נדיר. בכווית, אם אני זוכר נכון, היה דיון ציבורי בנושא זמר ששר שם במועדונים שירים ישראליים. הוא לא הסכים לוותר. לאחרונה גם התעוררה שם מחאה של אינטלקטואלים כנגד סירוב מועצת עיריה להקים כנסיה. גם פעילים כנגד "המצור" על עזה כונו בכווית (ע"י חלק מן האינטלקטואלים) "טירוריסטים".

ניתן וכדאי לשאוב עידוד מקולות (רבים) אלו, אבל אפשר ללמוד מן ההיסטוריה שהתקדמויות מסוג זה, במיוחד בעולם הערבי, נעשות בגלים של קידמה וראקציה. במקרה זה, הראקציה, לא עזבה ואף התעצמה בעזרת האינטרנט, אם כי גם הקידמה ניזונה ממנה (הערכה שלי, על סמך כמה אלפי תרגומי ידיעות שקראתי בממרי בשנים האחרונות). כך, בניגוד לאמנים והאינטלקטואלים - נדמה לי שגדולי התומכים באל-קאעידה, במיוחד בכסף, מגיעים משם.

מעניין עד כמה יש להפלת סדאם ולזהות המפיל, שהוא גם זה אשר מפעיל לחצים בכיוון המתאים, חלק בהתעוררות החיובית.
טילים במקום גרביים 562352
עוד ביקורת פנימית בסעודיה, הפעם בגיליון היומון הסעודי אל-ריאד המתפרסם היום:
""המערב מייצר מטוסים וטילים ואנחנו לא יכולים לייצר [אפילו] מחט. זוהי אימרה מושרשת בתרבות שלנו.[...] כלי זה שהוא בעל צורה גלילית הטביע את חותמו על מושג התרבות והכוח בשכלנו. [...] לא מצאנו בתרבות המערבית דבר להתפעל ממנו, זולת הטילים.[...] איננו מכירים בכך שהאושר הוא מטרה אנושית נעלה ביותר. איננו שותפים לעולם. משאלותינו מצטמצמות למאבק נגד האחר ולניצחון עליו. לא נמצא דבר שיגרום לנו להיאבק במחלות, להכניע את הטבע ולחקור אחר סודות היקום. בקריאה מהירה בספרי ההיסטוריה של בתי הספר צצים לעיניך הטילים השונים.

כאשר שואלים סטודנט אנגלי מי הביא את התהילה לעם שלך, הוא מוסר רשימה אין סופית: דרווין, ניוטון, ראסל, שיקספיר ואדיסון [כך במקור!]. ברשימתו ללא נמצאים ריצ'רד לב הארי, מונטגומרי או צ'רצ'יל. הסטודנט הספרדי לא מהלל את איזבלה שגרשה את המוסלמים מאנדלוסיה. הוא מהלל את ההרפתקן שחצה את האוקיאנוס האטלנטי [וכתוצאה מכך] גילה לעמו את אמריקה. [...] אנו רוצים להחזיר לעצמנו את תהילת העבר: את צלאח אל-דין ... את מחמד הכובש, את טארק בן זיאד ואת הח'ליף הארון אל-רשיד ... ששנה אחת היה עולה לרגל ושנה אחת היה עורך פשיטות."
טילים במקום גרביים 562355
פיינשמעקר עוכר סעודים.
טילים במקום גרביים 568406
בינתיים, החליט השלטון הסעודי שאם אני לא טועה הוא הקיצוני דתית מכל המשטרים הקיימים בעולם‏1, לאסור על מחצית מאוכלוסיית סעודיה, הנשים, לקחת חלק בבחירות המוניציפליות כמועמדות או אף כמצביעות. - ממר"י

1 ועדיין יותר ליברלי מנתיניו, אפילו מן המתונים שבחלק מאזורי החוף
ביקורת פנימית בסעודיה? 560060
בהרבה מדינות לא-דמוקרטיות האזרחים מצביעים בבחירות, כך שקשה לראות מה החידוש הגדול.
למה קטאר 559982
הטור 538 כותב שאם אפשר להבין מדוע בחרו ברוסיה על פני אנגליה, ספרד-פורטוגל ובלגיה-הולנד לארח את משחקי 2018, קשה להבין מדוע בחרו בקטאר הקטנטנה, שאף פעם לה עלתה לגביע, לארח את משחקי 2022 במקום את ארה"ב, אוסטרליה, דרום קוריאה או יפן. האם מדובר בפוליטיקה אזורית בפיפ"א? ביטוי לרגש אנטי-אמריקאי? רצון לפתח את הספורט? פיתוח המזה"ת? או שמא מדובר בשוחד וקניית הזכות בכסף קטארי (אם כי אין לזה עובדות מוצקות)?

קטאר היתה המדינה היחידה מכל אלא שהתחרו על ארוח משחקי 2018 ו- 2022 שקיבלה מפיפ"א דירוג של "סיכון גבוה", בגלל מזג האוויר שלה ויכולות לוגיסטיות, בנוסף לשאלות דמוגרפיות וכלכליות אחרות.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560064
ידיעה בכלכליסט
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560159
'
א. קטאר כמפרצית זערורית לא היתה נספרת כלל בעולם הספורט כמועמדת לאירוח מונדיאל 2022. לבטח מול מעצמות כדורגל מוכחות מזה דורות. כמו רוסיה ב-‏2018. שוחד במיליארדים משנה את חוקי המשחק. והכדור הוא מלבן בצורת דולר.

ב. בור תקציב הגרעון של ברצלונה יכול להיסתם בנקל דרך הפיכת המועדון לחברת מניות בבעלות עשרות מיליוני אוהדיה ברחבי העולם. רק בישראל יש לבארסה עשרות אלפים כאלה. 30 מיליון אירו בשנה תמורת הלוגו על החולצה של 'קרן קטאר' (התומכת בטרור) זה בוטנים. עוד נקודת שפל במכירת ערכי המערב תמורת בצע. שוב, הכסף והאינטרס האישי מדברים. נשיא ברצלונה הנוכחי יעשה הכל בכדי לשמר את כוחו כקובע ומחליט ומשפיע. גם אם מדובר בהפרת עקרון יסוד.

[א'. ב'. סעיף קטן 1] מזל שיש את בית"ר ירושלים כצוק סלע מול הנחשול האיסלמי. לפרקים גזענות בנוסח קריאות "טועמה מחבל" בטדי מחזירות את השפיות למציאות. (לשם הבהרה - טועמה אינו מחבל. וגם, הוא לא ממש מחוייב לערכי מדינה יהודית-דמוקרטית כרוב עמיתיו למגזר. האג'נדה שם שונה לגמרי).
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560184
אני לא יודע לגבי שוחד, אבל כן שקטאר, סעודיה וכווית המערביות כביכול, הן המממנות הגדולות של רוב הטירור הערבי, הפועל בעיקר כנגד שיעים, שחורים, המערב...אבל גם כנגד המדינות המממנות אותו.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560203
אז איך אתה מסביר את זה? או שהמשפט "הן המממנות הגדולות של רוב הטירור הערבי" , הוא משפט מכליל ופשטני ולכן לא נכון, או שאתה מניח שסעודיה, כווית וקטר נשלטות על ידי אידיוטים.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560215
או שקטאר מממנת טרור נגד סעודיה, סעודיה נגד כוויית וכווית נגד קטאר (ולהפך).
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560313
במקרה הזה זכור לי שהיו טענות כנגד אותה קרן שקנתה חלק מהשליטה בברצלונה.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560459
לא אידיוטים, אבל אנשים שהשנאה לאחר ותחושת המחוייבות לפגיעה בו, גוברת אצלם על שיקולים אנוכיים.
התייחסתי לכך בעבר: בעולם הערבי, כאשר הדברים נוגעים ליחס לאחר, פעמים רבות מרכינים שאר האינטרסים את ראשם כדי לפנות את הדרך לפגיעה בו (גם כאשר ברור שזו תהיה מזערית).
ראה למשל את תגובה 494249 ואת תגובה 2518641 בקשר לסעודיה. בניגוד ליחס המטופש, שלא לומר אובדני של המשטר המצרי לחמאס הנה, מכל הגורמים שבאמת מאיימים עליה, יחסה לישראל.

והנה דוגמא נגדית לכלל זה (הידיעה המתחילה ב"שיח' אל-אזהר"). יש לציין שלאחר אותו פיגוע היתה התגייסות מקיפה של השלטון, כולל מובארק, כנגד הפגיעה בקופטים (גם אם זה לא מנע את הפיגוע הגדול יותר השנה).

1 עדכון על סעודיה
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560524
"...קובע כי אזרחים מסעודיה, כוויית, קטאר ואיחוד הנסיכויות הם המממנים העיקריים של ארגוני הטרור". אז זה לא בדיוק שסעודיה, כווית וקטאר אלא אזרחים מהמדינות הללו. האם תוכל לומר שמדינת ישראל גודעת עצי זית, פוגעת בפלסטינאים תחת הכותרת של "תג מחיר" וכד', או שאזרחים מישראל עושים את זה? ועכשיו נשארת לבירור השאלה מיהם האזרחים ומה חלקה של המדינה באי מניעת המימון.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560526
'
בטח שאזרחי ישראל גודעים עצי זית. כמו כמה מאזרחי פללשתין שגדעו חיים. היה איזה קטע כזה של ליל הסדר בנתניה?
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560531
ממשלת ישראל גם הורגת פלסטינים.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560624
'
נוראים פשעי הישות הציונית. ככה לזרוק גז מדמיע על רווקה פלשתינית בת שלושים ומשהו? ועוד חולת אסטמה! (ששוחררה לביתה לאחר אישפוז במצב קל)
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560791
'
גם לפי הפרטים הראשוניים בכתבות הנוגעות לאבו-רחמה עלו ספיקות קשים לגבי נסיבות פטירתה. בעיקרם, סבירות נמוכה עד אפסית לאפשרות מוות עקב שאיפת גז מדמיע. במרוצת שימוש באמצעי בלתי קטלני בעליל לפיזור הפגנות ע"י משטרות וגופי ביטחון לא נרשמו תוצאות סופניות. עכשיו בכלל מתברר הסיפור לאשורו. לא נעלין ולא בעלין. לא מפגינה ולא נעליים. אבל עוד אמתלה לכאורה ללנדוורים של האייל להתגולל על מדינת היהודים בקיאם.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560809
יתכן וכל זה נכון, אבל אני הייתי מחקה עם התגובה שלך לפחות חצי יום.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560832
'
למה לחקות אם אפשר לחכות?
גם אתה, כמו לנדוור, די מופקר בהתייחסות לישות הציונית. מרשה לעצמך לומר כל מיני שטויות גמורות בהקשר פוליטי חד-צדדי. האינטרנט סובל את כל האותות - תעמולה כוזבת כשקרים מוכחים. רק מייגע בכל פעם להוקיע אותכם כמסלפים שיטתיים של האמת והעובדות. לא נורא, קל להפליא להראות כמה אתם נקלים.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560936
סליחה -מחכה.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560836
הכתבה ב"הארץ" קצת יותר אינפורמטיבית:
נקודה שלא ברורה לי מקריאת הכתבה:
"בצה"ל ממשיכים לטעון שאין כל ראיה לכך שאבו רחמה אכן היתה באזור בשעת ההפגנה ושמותה נגרם משאיפת גז מדמיע."

עד כמה שאני זוכר, ההפגנות הללו מצולמות בד"כ ע"י מספר צלמים. מזוויות שונות. האם זה סביר שמשתתף בהפגנה לא יופיע (בצורה סבירה) באף אחד מהצילומים הללו?

(זו אינה שאלה רטורית)
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560838
אני לא יודעת כמה ההפגנות האלה גדולות, אבל מנסיוני (כצלמת, לא כמפגינה) לא פעם הצלמים מתקבעים על כמה זוויות מסוימות, כך שאותם האנשים מופיעים בפריימים שונים. כך שסביר שאם מפגין יהיה ב''שורות האחוריות'', בצל או בצד, ולא לבוש בצורה מושכת תשומת לב או מחזיק שלט בולט, הוא לא יופיע בתמונות.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560855
קראת את הבחורה עם קעקוע דרקון? (לא שאני ממש ממליץ עליו, וגם את הסרט אני לא מתכוון לראות).
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560860
לא. למה?
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560862
אני לא רוצה לקלקל יותר מדי, אבל למה שתארת יש תפקיד בעלילת הספר.
אם זה מעניין, אפשר בדואל. אם לא, גם לא נורא. 560863
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560959
מה, לא אהבת את הספר הזה? אני דווקא כן ממליצה עליו, אם כי לא זכור לי שום קשר לעניין הצילום.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560843
'
לא יודע (וזה גם בסיס חוסר הידע הבסיסי לגבי כל הפרשה). לאור האמור הנפטרת כלל לא שהתה באתר המופגז גז. משכך, היא לא מתה משאיפתו. אם כך, כרגיל, הפלשתינים משקרים בעדותם (נו, טוב, מה אפשר לצפות מערבים), ושמאלני ישראל נסחפים בעוצם הכיף להתעפש בזבל לכאורה, כהרגלם.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560846
הקשר בין דובר צה''ל לאמת ידוע וגם אחרי ההכחשה הצה''לית, הנושא דורש בדיקה. מה שלא מפריע לך להשתלח בלשונך כאחרון הטוקבטיסטים.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560847
'
כן, אני כאחרון הטוקביקסטים <סמל של בושה עזה>.אתה, לעומת זאת, ראשון, או שני, אחרי הערבים, להתפרע על הקלגס הציוני בנושא שלא קשור כלל בכיבוש וגו'.

וד"ש ממוחמד דחלאן שגורש אמש לעמאן.אתם כה פאתטיים עד שבא לבכות (או לצחוק - תלוי בנסיבות ובשעות).
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560849
הודעת דובר צה"ל היא, אגב, בערך בנוסח זה: הנושא דורש בדיקה.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560851
אז איך כבר הגיעו למסקנה שזו מחלת הסרטן? באופן כללי, זה עוד נדבך בפשיזציה שישראל נעה לקראתה. למי שלא מאמין, כדאי שיקרא את זה.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560859
סרטן היא אמנם מחלה מפחידה, אך אטית יחסית. מי שיש לו גידול אך מתפקד כרגיל באופן כללי, לא ימות סתם כך (להבדיל מחולה לב). לכן לא ברור לי למה אתה מייחס כאן כוונה רעה לעצם הזכרת המחלה הזו.

הקישור שלך הוא דוגמה נהדרת למשהו שמצליח לשכנע את המשוכנעים. התגובה השנייה מדגימה את זה היטב. למי שלא קרא: הוא לא מוסיף פרטים על המקרה הזה, ומתמקד בעיקר בהפגנה שנערכה לאחר מכן, שבה גם נעצר מוסי רז.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560960
זה בדיוק העניין: איך אפשר לייחס את מותה לסרטן? הסיבה היא, כנראה, שפלשתינים ידועים בכשרונם "למצוא את מותם", וממילא הם מזדרזים לעשות זאת לפני כל נשק שהוא.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560961
צחוקים
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560962
לא ראיתי שייחסו את מותה ישירות לסרטן. ההאשמה הישירה היתה זיוף דו''ח רפואי.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560971
ועוד הוכחה עצובה.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 561365
לפחות הקרן החדשה מרוויחה מזה. נקווה שזה ימשיך.
רוב הסוגיות הגדולות של תעשיית הכדורגל האירופית קשורה לכסף הערבי 560535
שאלה טובה והתשובה לה היא שמדובר בתורמים עשירים, הקרובים מאוד, כפי שקורה לרוב במדינות לא דמוקרטיות, לשלטון ולעיתים הם אף חלק ממנו.
אבל לא רק הם, גם השלטונות עצמם, למרות אגב שכן קיים דיון ציבורי נוקב בנושא, מאפשרים את קיומם של בתי ספר למוות ושיעורי מוות גם בבתי ספר רגילים, וכאשר הם תופסים טירוריסטים באירגונים המבקשים להפיל את השלטון, אך גם להכות באחר (בעיקר שיעים ואמריקנים), אלו משוחררים ואף מתוגמלים כספית לאחר כמה שנים או מיידית בהרבה מקרים.
חשוב לציין שלפחות על פניו, אני רואה התקדמות רבה בעניינים אלו במדינות המפרץ, אבל המצב שם עדיין קשה, כאשר האוכלוסיה, על עניייה ועשיריה, היא ברוב המקרים אשר דחפה ודוחפת להקצנה (במיוחד בסעודיה).

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים