ועדת חקירה תוקם בבריטניה לפרשת האזנות הסתר 3358
ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הודיע אתמול על הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית שתעסוק באתיקה של כלי התקשורת בממלכה. הוועדה תבדוק באופן מיוחד את פרשת האזנות הסתר שבוצעו בעשור האחרון על־ידי העיתון הבריטי 'ניוז אוף דה וורלד', פרשה שהובילה השבוע לסגירתו. במסיבת העיתונאים שכינס אמר קמרון: "הדרך שבה פועלת התקשורת כיום אינה עובדת: בואו נודה בזה. זה נכשל. דברים חייבים להשתנות [...] יש בבריטניה עיתונות מצוינת, אבל העיתונות אינה מעל החוק".

מאז 2006 התפוצצו מספר פרשיות בהן צותת העיתון, השייך לקבוצת 'ניוז אינטרנשיונל' בבעלות רופרט מרדוק, לטלפונים של בני משפחת המלוכה, פוליטיקאים וידוענים. לאחרונה, בעקבות תחקיר שערך העיתון האמריקאי "ניו־יורק טיימס" במשך ארבעה חודשים, התברר שהעיתון פרץ אף לחשבונות הטלפון של קורבנות פיגוע הרכבת התחתית ב-‏2005.

ואולם, הקש ששבר את גב הגמל הוא מקרה בו, לפי החשד, פרץ חוקר מטעם העיתון לתא הטלפון הקולי של נערה בת 13 שנעלמה ב-‏2002, וכפי שהתברר מאוחר יותר נרצחה. החוקר האזין להודעות וכנראה שגם מחק את חלקן, לאחר שהתא התמלא, פעולה שהשפיעה על חקירת המשטרה ואף גרמה למשפחתה של הנערה לחשוב שהיא עדיין בחיים. תוך כדי כך התברר גם שבמשך מספר שנים, העביר העיתון תשלומים לבכירים במשטרה הבריטית. בעקבות זאת, הודיע השבוע מרדוק על סגירת העיתון בן 168 השנים ופיטורי כל 200 עובדיו.

בזירה הפוליטית: בעוד שבמפלגה השלטון השמרנית נשמעו בשנה שעברה טענות שמקור הרעש התקשורתי הוא בניסיון לנגח את ראש הממשלה, שיועצו דאז, שנעצר רק השבוע, התברר כבר אז כאחראי לחלקם של הציתותים, אמר השבוע טום ווטסון, חבר מפלגת הלייבור: "הסיפור אינו שרופרט מרדוק סגר את העיתון, אלא המשפחות הבריטיות מרחבי המדינה שהראו את זעמן. זהו ניצחון לאנשים ההגונים, ואני אומר ברוך שפטרנו מעונשו של 'ניוז אוף דה וורלד."'
קישורים
דיווח על הפרשה - Ynet
התגלגלות הפרשה - Wikipedia
ניוז אוף דה וורלד - אתר הבית
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "פוליטיקה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

ובשביל מה? 575119
אני משער שוועדת החקירה תמליץ להגביר את הפיקוח על העיתונות הפרטית
יש גם עניין התשלומים לבכירים במשטרה 575131
ובשביל מה? 575230
וגם את הפיקוח על חוקרים פרטיים.
גיבור מעמד הפועלים - הסוף 575132
קורבנות הפיגוע 575162
היכול מישהו להסביר לי מה חיפשו העיתונאים בחשבונות הבנק של קורבנות פיגוע?
קורבנות הפיגוע 575163
כתוב ''חשבונות הטלפון'' והכוונה כנראה לתאים הקוליים ולתשדורות המסרונים.
קורבנות הפיגוע 575165
בקיצור, זבל עיתונאי מהסוג המחליא ביותר.
קורבנות הפיגוע 575217
מעניין שדווקא פוליטיקאים זכו לכינויים ומעמד נחות בהרבה מעיתונאים.
ובכלל אנשי תקשורת לא עושים לי את זה...רובם משתייכים לחבורת הזבל.
הבעיה שחלקם משפיע עלינו הרבה יותר מפוליטיקאים זוטרים - והרבה מעבר למה שמקובל לחשוב.
קורבנות הפיגוע 575608
והיום ההשפעה שאתה מייחס לעיתונאים, שהיא בין השאר היכולת להגיע לקהלים גדולים (כמובן שלא רק), מתגלגלת אל אזרחים פשוטים דרך פייסבוק ודומיו.
נשאלת השאלה מתי הרשתות החברתיות יפעילו מניפולציות שחוקיותן מוטלת בספק (אם לא הפעילו כבר) כמו קידום חרמות דרך ניפוח לייקים (השם ירחם), ומתי ''יחזיר לעצמו'' המחוקק את כוחו ויגביל גם אותן.
מקרה מכובד יותר 575238
נראה שהנגע פשה גם בעיתון מוערך כמו "הסנדיי טיימס": העיתון השיג באופן לא חוקי נתונים אישיים, כספיים ומשפטיים על בראון, וכן מידע רפואי על בנו פרייז'ר, אצלו אובחנה מחלת ציסטיק פיברוזיס ב-‏2006, ממנה מת כעבור כמה שנים. חמש שנים לפני כן, כשנולדה ג'ניפר, בתו הבכורה של בראון ב-‏2001, הבחינו הרופאים שהיא גוססת משטף דם במוח. המידע הרגיש פורסם לפני מותה לאחר שהגיע לכלי התקשורת בשיטות שטיבן לא ידוע. [...] המידע על בראון הושג בצורה לא חוקית [...] עוד נחשף כי עובד לכאורה של הסנדיי טיימס התחזה לבראון והשיג פרטים על החשבון שלו בבנק "אבי נשיונל" - הארץ
המפולת הגיעה לאמריקה 575633
לס הינטון, מנכ"ל הדאו ג'ונס (המו"ל של וול סטריט ג'ורנל), ויד ימינו של מרדוק במשך למעלה מ-‏50 שנה, התפטר. הוא עמד בראש ניוז אינטרנשיונל בבריטניה בתקופת האזנות הסתר, ועדותו בנושא לפני מספר שנים בפרלמנט הבריטי נראית עתה בלתי אמינה.

בנוסף, האף בי איי ומחלקת המשפטים האמריקנית פתחו בחקירות משלהן, נוכח הטענות שעיתונאי קבוצת מרדוק האזינו לטלפונים של משפחות הקורבנות של 9/11 .
האם זה הסוף של חדשות פוקס? 575644
האמינות של חדשות פוקס היתה בירידה, תגובה 562302.
שימוע בפרלמנט 576016
למי שרוצה לראות צליבה בשידור חי, שיביא מסמרים וילחץ כאן

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים