כיכר דיזנגוף תונמך ומתחתיה יוקם חניון 3411
עיריית תל־אביב הכריזה אתמול (ב') כי כיכר דיזנגוף תונמך למפלס הרחוב, וכי מתחתיה יוקם חניון ובו 280 מקומות חניה. ההחלטה התקבלה בהתאם לתוצאותיהם של שני סקרים שנערכו בקרב תושבי תל־אביב בנוגע לכיכר.

בסקר הראשון, שנערך לפני כחצי שנה, התבקשו הנסקרים להביע את העדפותיהם בנוגע לשלוש חלופות: שיפוץ הכיכר המוגבהת הקיימת (חלופה שזכתה לתמיכת 33% מהנסקרים), הנמכת הכיכר ללא בניית חניון (23%), והנמכת הכיכר יחד עם בניית חניון (41%). לאחר שהסתמן רוב בעד הנמכת הכיכר, נערך לאחרונה סקר שני, שעסק רק בשאלת הקמת החניון מתחת לכיכר המונמכת; 53% מהנסקרים תמכו בהקמת החניון, ו-‏39% התנגדו לו.

צבי לישר, האדריכל שתכנן את הכיכר הקיימת, אמר: "חניון תת קרקעי במימדים כאלה, כפי שמתכננת העירייה, מחייב אוורור, כניסות ויציאות, עם פליטת האוויר המזוהם אל הרחוב. מעבר לזה, כשבונים חניון במקום כל כך מרכזי זה רק מושך כלי רכב, דבר שמנוגד למגמה שיש היום של בנייה ירוקה".

לדברי קבוצת פעילים בשם "החזית להורדת כיכר דיזנגוף", בקרבת הכיכר נמצאים כמה חניונים אחרים ובהם מאות מקומות חניה ריקים בכל שעות היממה, ולכן אין צורך בחניון נוסף. יואב לרמן, תושב תל־אביב ובעל הבלוג "עוד בלוג תל אביבי", אמר כי "העניין העיקרי הוא אם אתה יכול ליצור מרחב איכותי מעל חניון, דבר שעד היום לא הצליחו בעיר. בתל אביב אין אף מרחב משמעותי מעל חניון - גם לא בגינת החשמל או בכיכר אתרים. זה לא עובד, אין צל ולא צמחו עצים".
קישורים
הארץ
ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

למה להקים חניון מתחת ולא מעל? 589014
בחו''ל אפשר למצוא גם מגדלים שלמים המשמשים לחניה. עם פתחי אוורור גדולים. גם בתל-אביב כבר ראיתי מבנים כאלה.
למה להקים חניון מתחת ולא מעל? 589017
וגם בלי פתחי אורור.
למה להקים חניון מתחת ולא מעל? 589038
בתל -השומר יש מבנה ענק של 13 או 14 קומות של חניה. גם הוא מאוורר מכל הכיוונים.
למה זה טוב? 589016
מישהו יכול להסביר מה רע בכיכר הקיימת? והאם הורדה של הכיכר משמעה חיסול המדרכות הסמוכות לעליות לכיכר (שיש בהם בתי קפה, ספסלים, ולעיתים שווקים)?

האם הכוונה להקים חניון עירוני (בחינם לתושבי האזור) או פרטי? כי יש 2 חניונים בסנטר + חניון כלל שנמצא ממש על הכיכר + עוד כמה חניונים בטווח של 7 דקות. הם מלאים?
למה זה טוב? 589026
נדמה לי שבחוויה התל אביבית הטיפוסית, הכיכר נתפסת כמקום שמרכז טעם רע וממוסחר (המזרקה המנגנת של אגם), מקום שהחיים שמתקיימים בו הם לא כאלה שכייף לחיותם או לבקר בהם - מקום חשוף, פרוץ וגבוה, שמרכז בעיקר יונים, דיירי רחוב ונוער שוליים. אתה עובר שם ומי המזרקה (כשהיא כבר פועלת) ניתזים עליך בגלל הרוח.

ובנוסף, כמובן, הכיכר יוצרת ניתוק בין שני החלקים של דיזנגוף, הדרומי והצפוני, כאשר זה לא ניתוק מבורך, לא מדובר בנווה מדבר נעים או בנקודת מפגש מעניינת, אף אחד לא עולה לרגל לשם בעלייה הקשה הזו כדי לנוח שם, אף אמן רחוב לא מנגן שם למעלה - פשוט עולים לשם ויורדים במדרון חזרה כי אין ברירה (אפשר ללכת מסביב, בגובה הרחוב, אבל צריך עיקוף גדול ולא נוח).

למעשה הדבר היחיד שעובד היטב בכיכר הזו מתקיים לא בה אלא בגובה הרחוב - שוק הענתיקות והמציאות, שהוא מוצלח מאוד וכייף לשוטט בו. אבל כאמור הוא מתקיים ברחבה שלמטה (פעמיים בשבוע).
למה זה טוב? 589033
אבל כמובן, מתקנים עכשיו עוול של 30-40 שנה. חכמים בדיעבד. האם ייקח להם 30-40 שנה לתקן טעויות שנעשות היום? למשל, לתקן את הכיכר האיומה שבנו ל"הבימה" המחודש? גם שם יש טעם רע, שלא לומר תמוה, ומינימום ידידותיות למשתמש. בשבתות המקום אמנם הומה אדם, הילדים באים לרחבה העצומה כדי לנסוע באופניים ובימבות, אבל דווקא משום כך הוא מייאש אותי: מה עם צל? מחסה מינימלי מגשם? עצים של ממש ולא נקודות ירק סימבוליות? אם כבר ירק, למה חצי ערוגה פרחי נוי במראה אנגלי וחצי קקטוסים (גננות פיוז'ן)? למה מקווה המים המפואר לא בטיחותי לילדים? למה הכל בוהק בלובן שלא מתאים לשמש הישראלית? אני מרגישה בכיכר הזו כמו בתוך ציור לא קוהרנטי של מישהו‏1, וזו לא מחמאה.

1 דני קרוון, מסתבר, בעבודה גרועה במיוחד.
למה זה טוב? 589036
תמיד חשבתי שכשאומרים המזרקה המנגנת נפלה ו' החיבור לאנשהו והתכוונו למירי אלוני בתקופתה שם.
למה זה טוב? 589046
אם המזרקה הייתה מנגנת ויורקת אש, משהו שהיא לא עושה כבר שנים רבות, ואם היו טורחים לספק שם מעט צל (מלאכותי או טבעי), אני בטוח שהכיכר הייתה אטרקציה לא קטנה. לגביי השוק, הוא מתקיים בזכות העובדה שאין כיכר תנועה שם, אם תהיה שם כיכר תנועה, השוק עדיין היה מתקיים?

אגב, נניח ותוקם שם כיכר תנועה, בלב דינגוף, שבוודאי תהיה צפופה, פקוקה ומסוכנת לילדים, מישהו ירצה לשבת שם בין הפיח והצפירות?
למה זה טוב? 589047
הכוונה היא לא להקים ככר תנועה (roundabout), אלא ככר ציבורית (Square)
למה זה טוב? 589048
כמדומני, הכיכר הציבורית תהיה גם כיכר תנועה, משהו כמו כיכר המדינה, רק הרבה יותר קטן, ויותר עמוס.
למה זה טוב? 589049
קטן, אבל אמור להיות מקום מפגש. לא הצלחתי למצוא את ההדמיה שחיפשתי, אבל זו נותנת מושג לא רע - http://www.xnet.co.il/architecture/articles/0,14710,...
למה זה טוב? 589052
פיח וצפירות יש גם עכשיו, העירוניים מסננים את זה.
בהחלט, אם היתה שם כיכר שונה לגמרי, ודאי שהיתה אטרקציה לא קטנה.

הייתי נערה, נדמה לי, כשהכיכר נחנכה. כבר אז התחילו הבדיחות עליה ועל הנעימות שניגנה (בולרו של רוול). בכלל, מזרקה מנגנת ויורקת אש זה בידור לפעוט בן שנתיים לחמש דקות בערך. אתה ברצינות חושב שעיר מרכזית יכולה לסמוך את הבידור והעניין באחד הצירים המרכזיים שלה על הח*טא הפסבדו-אמנותי הזה?
למה זה טוב? 589054
אני חושב שלפני שמשקיעים עשרות מליונים (מאות?) בלחזור למצב שהיה אסון תחבורתי (כך אומרים) כבר לפני 30 שנה, תוך כדי פיקוק העיר לחודשים (שנים?) בזמן העבודות, צריך לשקול להשקיע כמה מליונים בלהפוך את הכיכר הנוכחית למזמינה יותר.

קצת צל, מעט דשא, מזרקה שרוב הזמן מושבתת ודגים, הפכו את הבריכה בכיכר רבין להצלחה. למה שזה לא יקרה גם עם קצת צל (רצוי מעצים), מזרקה עם אש, ואולי שוק שעובד יותר מפעמיים בשבוע, לא יעשו אותו דבר לכיכר דיזנגוף?
למה זה טוב? 589055
יכול להיות באמת שאפשר היה להשקיע קצת יותר במקום הקיים. אם כי הוא לא מאוד אסתטי כפי שהוא.

אבל השינויים שאתה מציע לא תקפים בעיניי. עצים לצל אי אפשר לשתול שם, (אולי בונסאי...). המזרקה כבר עכשיו עם אש (לפני שהתקלקלה) וכאמור זה בידור די אינפנטילי וחסר תוכן. דשא? אולי. אבל האם אנשים יישבו על דשא על גבי גשר? איזה מין פיקניק זה, ליד מדרגות מכל צד? זה לא מקום נינוח בעיקרו, בגלל הגובה שלו והגדרות/מדרגות. וזה גם ההבדל העיקרי בינו לבין הבריכה בכיכר רבין (שם נשמר הקשר לרחוב).

אם כבר שינוי של המצב הקיים, הייתי בונה שם סככות צל ומאפשרת בידור רחוב - מקום לנגנים, אמנים, בובנאים וכולי (כמו שנעשה בנמל ת"א למשל, הופעות רחוב בשעות שהוגדרו מראש). כך שה"עלייה לרגל" תקבל טעם חזק יותר מסתם ישיבה על ספסל. את זה יש גם ברחוב עצמו, דיזנגוף, והרבה יותר נעים.
למה זה טוב? 589058
שאלה להיסטוריונים, מתי עבדה המזרקה (כולל אש ומנגינה) בפעם האחרונה?
למה זה טוב? 589102
אני זוכר הייתי בן שמונה, אולי תשע. כל הארץ דיברה על הפלא של אש ומים הפועלים במחזורים של רבעי שעה. אכלנו גלידה, ניסינו להתקרב ליונים שהתהלכו בכיכר. וכשזה התחיל להסתובב שרקנו בהתפעלנו וצעקנו- הנה!. זו הייתה הפעם הראשונה שבה דרכה כף רגלי בתל אביב.
למה זה טוב? 589616
למה בעצם לא להקים שם מעין גזבו כזה אירופאי שאפשר לעשות בו מופעי מוזיקה קטנים?
למה זה טוב? 589654
תל אביב היא באסיה, לא באירופה!
למה זה טוב? 589092
אולי הנכדים שלנו יוכלו להשיט סירות קטנות בבריכה בכיכר, כמו שעשינו פעם.
למה זה טוב? 589947
הכיכר המוגבהת נחנכה ב-‏1978 (לפי הכתבות). בהתחלה הייתה בה מזרקה פשוטה עם פסל ענקי של האות ד משולבת באות D. אני זוכרת את זה מילדותי (בעיקר בזכות התמונות). מתישהו בשנות השמונים הוקמה שם המזרקה הנוכחית של אגם שבהתחלה נחשבה לאטרקציה גדולה ודי מהר מיצתה את עצמה. אני זוכרת שבאותה תקופה הייתה גם מזרקה עם אורות צבעוניים בחלק הצפוני התחתון של דיזנגוף סנטר והיא פעלה כל שעה עגולה (או בפרקי זמן מסוימים) ואנשים עמדו וחיכו בהתרגשות... משום מה זה נחשב למפגן מולטימדיה מרהיב בשנות השמונים.
במקום להנמיך 589019
את כיכר דיזנגוף, לא כדאי יותר להגביה את המדינה?
במקום להנמיך 589022
אכן, אחרי שהבעלות על המקום הנמוך בעולם הכזיבה כל כך, אולי צריך ללכת יותר על הגובה.
589029
חשבתי שהרעיון היה לא רק להנמיך את הכיכר, אלא גם להקטין את נפח התנועה ברח' דיזנגוף, כדי שלא יווצר שם פקק נצחי של אוטובוסים ומוניות.
לדוגמא (בעמודים האחרונים):
סקרים והכרעה 589039
מעניין לראות שהעיריה מכריעה לפי סקר. את מי בדיוק מייצג הסקר? באיזו רמת אמינות הוא נעשה? אני מניח שהסוקרים תיקנו את התוצאות הגולמיות שהם קיבלו: עד כמה לסוקרים עצמם יש השפעה על התוצאה?

נקודה נוספת הוא סדר פסילת ההצעות. בתוצאות הסקר הראשון יש, לדוגמה, רוב למתנגדי החניון. אבל בכל זאת האפשרות הזו נשארה בסיבוב השני.

מעניין מה היה קורה אם היו מבקשים מהנסקרים לדרג את כל שלוש ההצעות במקום את ההצעה המועדפת. מהנתונים הללו אפשר לקבל את ההצעה המנצחת בסיבוב אחד (שיטת שולצה [ויקיפדיה], לדוגמה). אבל מן הסתם הסוקרים לא יודעים איך לתקן את התוצאות הללו ולכן אי-אפשר לקבל מהן תוצאה נכונה ממדגם קטן.
סקרים והכרעה 589042
לפי הידיעה ב"הארץ" (קישור למעלה), "את הסקר ערך מכון דחף, בראשות ד"ר מינה צמח", ואכן, יש כלפיו טענות: "האדריכל צבי לישר, מתכנן הכיכר הקיימת, מאוכזב מתוצאות הסקר ובעיקר מהתנהלות העירייה. לכל אורך הדרך טען כי שאלות הסקר נוסחו באופן מוטה, שנועד להבטיח את הבחירה בהנמכת מרכז הכיכר ובניית החניון."

בנוגע לפיסקה האחרונה שלך - כפי שקן ארו הוכיח כבר מזמן, אין שיטה באמת טובה להגדיר בחירה הוגנת בסיטואציות שכאלה (משפט ארו [ויקיפדיה]).
צריך להוריד מפלס ולא לבנות חניון 589041
יש לי הרגשה שמישהו שיחד את העיריה כדי שיוקם חניון בכיכר, או שהעיריה מחפשת להגדיל את הכנסותיה על ידי הקמת חניון נוסף.

הבעיה העיקרית בתל אביב היא העדר עורקי תחבורה גדולים. סוף סוף הבינו שהכיכר מהווה מחסום לדרכי תנועה, אז מה עושים ? מקימים מחסום תנועה חדש במקומו (חניון שממוקם בתוך עורק תנועה הוא מחסום, שהרי מכוניות יצטרכו להכנס ולצאת ממנו).

אם העיריה רותה להקים חניון, עליה להקים אותו הרחק מעורקי התנועה. אם אין מקום לחניון סמוך לדיזנגוף, מוטב לא לעשות כלום.
צריך להוריד מפלס ולא לבנות חניון 589053
יש חניון מאוד סמוך, בדיזנגוף סנטר.
הירושלמים שבינינו מקוים 589169
בעקבות זאת:
1. שיחזור טליתא קומי בגודל מלא.
2. שיפצוץ מגדל הולילנד.
3.רסטורציה של בתי הקולנוע.
סיפור ישן 589217
<קישור תגובה 74488 סיפור ישן>
תל אביב, 1961 590099
חבר שלח לי קישור לסרטון שחור-לבן ואילם של מקומות ורגעים בתל אביב, 1961. סביב דקה 12 מצולמת כיכר דיזנגוף הישנה. עוד בין המצולמים: שפת הים, השוק, היכל התרבות, הבימה, בניין העיריה הישן ובניין ההסתדרות (!). מאד מעניין.
כיכר וכיכר 590833
יוזמה להשאיר את כיכר המדינה שטח פתוח. אסתר זנדברג מתנגדת נחרצות - לטענתה זה מהלך אנטי-סביבתי.
כיכר וכיכר 591190
מה זה "צדק מרחבי"?
כיכר וכיכר 591193
אם אני מבין נכון, צדק חברתי בתחום הדיור והתכנון. רק רפרפתי על זה.
They paved paradise and put up a parking lot 591209
הגירסא‏1 העברית היא לא "כיכר דיזנגוף תונמך" אלא "גן עדן נסגר".

____
1כן, אני יודע, האקדמיה קבעה "גירסה".

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים