קודאק הכריזה על פשיטת רגל 3424
לאחר תקופה ארוכה של הפסדים הגישה חברת מוצרי הצילום "קודאק" בקשה להגנה מפני נושים. עם זאת, היא הודיעה שחברת הפיננסים "סיטיגרופ" תממן את פעילותה בזמן הקרוב, כך שהיא תוכל לפעול בתנאים מגבילים.

החברה נוסדה ב-‏1880, ולאורך המאה העשרים הציגה חידושים רבים שסייעו להפוך את הצילום לשווה לכל נפש. בין השאר היא המציאה את גליל הפילם, ויצרה את סרט הצילום הצבעוני הראשון ("קודאכרום"). ב-‏1976 היא החזיקה ב-‏90% משוק סרטי הצילום ו-‏85% משוק המצלמות. היא גם פיתחה ראשונה את המצלמה הדיגיטלית, ב-‏1975, אך שגתה בהערכתה כי עתיד הצילום הדיגיטלי עדיין רחוק, ולא קידמה את הטכנולוגיה הזו. בשנים האחרונות, כשהצילום הדיגיטלי השתלט על השוק, החלה קודאק לפעול בתחום, אך באיחור רב. היא לא הצליחה לשחזר את מעמדה, נקלעה להפסדים, וכעת הכריזה על פשיטת רגל.

בשנים האחרונות ניסתה החברה, ועדיין תנסה בעתיד הקרוב, להרוויח מפטנטים שברשותה. בשבוע האחרון היא הגישה תביעות נגד סמסנוג, אפל, פוג'י ו-HTC על הפרות פטנטים.

כתבה־זוטא ב"הארץ" מספרת על פוג'י, מתחרתה הותיקה של קודאק, שדווקא בשיאו של השוק האנלוגי ב-‏2000 הגיעה למסקנה שאין בו עתיד וצמצמה דרסטית את השקעותיה בתחום. את הידע שצברה בתחום הכימיה הפנתה לתחומי התרופות, החומרה והקוסמטיקה. תחום הצילום אחראי כיום רק לאחוז אחד מרווחיה של פוג'י.

הצלם אלכס ליבק מתגעגע לצבעיו היפים של הקודאכרום, אך בחשבון אחרון לא מצטער על המעבר לעולם הדיגיטלי, בגלל הקשיים הטכניים שהיו כרוכים בצילום האנלוגי, והסיכון הרב שצילומים קריטיים ירדו לטמיון בגלל שגיאה בחשיפה.
קישורים
הארץ
כלכליסט
כתבה־זוטא על פוג'י
מתגעגע ולא מצטער, אלכס ליבק
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

תביעות פטנטים 590637
תביעות פטנטים מקודאק אינן דבר חדש:
(גם כאן הפטנט לא היה פרי מחקרה של חברת קודאק אלא פרי מחקרה של חברת Wang Laboratories [Wikipedia] שבאותו שלב כבר פשטה את הרגל והפסיקה להתקיים כחברה יצרנית.

מי יהיה הבא בשרשרת?
תביעות פטנטים 590664
חברה חיה, הרבה פעמים לא כדאי לה להתעסק עם תביעות - הן פוגעות בשמה הטוב של החברה לעיתים, אך בעיקר יכולות לבוא תביעות נגד. הרי יש כיום כל כך הרבה פטנטים, שמין הסתם למתחרים שלך יש פטנטים שאותם אתה מפיר.
על מנת להביא ''שקט תעשייתי'' ולא לבזבז מיליונים בתביעות, לרוב יש הסכמי פטנטים בין המתחרים העיקריים, בין אם באופן פורמלי או לא. בפטנטים משתמשים על מנת לדחוק החוצה שחקנים חדשים בשוק, שלא הספיקו לצבור קופת פטנטים משלהם על מנת להגיש תביעות נגד.

אבל ברגע שהחברה מתה, אין לה אינטרס לא לתבוע. הרי את פעילותה היא הפסיקה, ולכן אי אפשר לתבוע אותה בחזרה שהיא מפירה פטנטים. לכן כדאי לה או למכור את הפטנטים למישהו שישתמש בהם על מנת להגיש תביעות - טרול פטנטים), או להפוך לאחד בעצמה. האלטרנטיבה השלישית היא מכירה של הפטנטים למתחרים - בתור הגנה מתביעות, בעצם - תשלום ''פרוטקשן'' משפטי.
תביעות פטנטים 590667
וזו הייתה הנקודה שלי: פטנטים לא עוזרים לממציאים אלא לאחר מותם :-( . וכן, אני יודע שזו הכללה מוגזמת.
תביעות פטנטים 590670
בשנה האחרונה יש מלחמת פטנטים כמה חברות חיות מאוד (סמסונג, אפל, גוגל... ).
תביעות פטנטים 591641
נכון.
נראה לי יוצא מן הכלל יחסית,
כי ברור שמלחמת פטנטים זו מלחמה ארוכת טווח, "לא לקלים המרוץ".
די ברור שהמאבק הוא דווקא בין הגדולות, כי התחושה בשוק שזה להיות או לחדול..
ברור שיש פחד שגוגל\אפל\סמסונג\מיקרוסופט תבלום את השאר ותשלוט ברוב המוחלט של נתח השוק.
לא ברור כמה זמן יוכלו להתמודד כל המתחרות ולפתח חידושים שתמיד יזיזו את הכדור למגרש שלהם בחזרה.
תביעות פטנטים 629445
קודק כבר לא בצ'פטר11 . היא יצאה מהסכנה של פשיטת רגל.
תביעות פטנטים 629481
אפרופו פשיטות רגל. משרד המשפטים האמריקאי חוקר הונאה אפשרית של GM שלא דיווחה בתהליך פשיטת הרגל ב-‏2009 על זה שהיא ידעה שיש בעיה במתג ההצתה של 1.6 מליון רכבים, וכשהיה ברור שהתקלה חושפת אותה לסידרה של תביעות.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים