מדוד את עצמך 3460
על אמצעים לשיפור הבריאות בעזרת מדידה אישית שיטתית
כתבה שפורסמה במרץ ב''אקונומיסט'' ותורגמה כעת ב''הארץ'' דנה באנשים המודדים באופן שיטתי היבטים שונים בחייהם, ובעזרים טכנולוגיים המאפשרים זאת. התופעה, שאינה נפוצה במיוחד עדיין, נקראת גם ''כימות עצמי'' ו''האקריות גוף''. האנשים המיישמים את הרעיון מבקשים לבדוק באופן שיטתי את התלות בין פעולותיהם לבין משתנים בריאותיים מסוימים, ובכך לשפר את בריאותם.

דוגמה אחת היא סרט מצח העוקב אחר השינה של המתשמש. הכתבה מספרת על משתמש אחד שבדק כך כיצד מושפעת שנתו מתזונתו - כולל תוספי המזון והאלכוהול שהוא צורך, וכן מפעילותו הגופנית, ושיפר באמצעות זאת את שנתו. עבור אסתמטים פותח חיישן המתחבר למשאף, ומשתמש בנתוני ג'י-פי-אס כדי לגלות קשר בין התקפות אסתמה לבין גורמים כמו קרבה לצמחים מסוימים. יישום לסמארטפון מאפשר למשתמשים לעקוב אחרי הרגלי השתיה שלהם ולמדוד את השפעת האלכוהול באמצעות משחקים. בכל שלושת המקרים האלו, החברות המפתחות את הטכנולוגיה לא מתספקות בתועלת האישית שכל משתמש מפיק, אלא שואפות לאסוף מידע ממשתמשים רבים כדי לגלות דפוסים כלליים ולשפר את הידע המדעי בתחום.

בין החברות הפועלות בתחום מוזכרות גם פיליפס, שפיתחה יישום נסיוני המנטר את קצב הלב והנשימה של המתשמש באמצעות מצלמת הסמארטפון, ואינטל, עם יישום שבו המשתמשים מדווחים על מצבי לחץ נפשי במטרה למנוע בעיות לב.

נקודת תורפה של שיטות אלו היא היעדרה של קבוצת בקרה ושל סמיות כפולה, כמקובל בניסויים מדעיים בתחומי הבריאות. כך קשה לנטרל את אפקט הפלצבו, כלומר עצם הבדיקה העצמית עלולה להשפיע על תוצאותיה ולהראות ממצאים כוזבים.
קישורים
אקונומיסט - הכתבה המקורית
הארץ - תרגום
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "מדע"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

595758
אני לא כ"כ בטוח ש"אפקט הפצלבו" מתאים כאן. אולי אפקט הות'ורן [ויקיפדיה] יתאים יותר.
ככה גיליתי שחלב מחולל בי שמות 595946
לאחר שנים של דלקות אוזניים כרוניות והתקפות צרבת בלתי פוסקות שאפילו האונקולוג התייאש ממני, הגעתי במקרה לכתבה באינטרנט שמסבירה את הקשר בין דלקות אוזניים לחלב ( משהוא שקשור להגברת ההפרשות בגוף ע"י אחד החלבונים בחלב ) , החלטתי לבדוק זאת על עצמי, בדקתי מתי אני אוכל מוצרי חלב, איך זה משפיע לי על הצרבות, על כאבי האוזניים ועל בכלל.

היום לאחר כמעט שנה (כמעט) ללא מוצרי חלב בכלל ( בכל זאת חייבים איזה בורקס או פיצה מידי פעם) אני בן אדם אחר לגמרי, הצרבות פחתו ב- 95% גם בעוצמה ועוד 95% בתדירות והפסיקו לי הכאבים התמידיים בבטן.
לפי הסטטיסטיקה ( כל חצי שנה ), מזמן הייתי צריך לחזור לאסף הרופא או תל השומר עם כאבי תופת באוזניים
( הפיתרון הקודם של הרופא- אל תנקה אוזניים/תתקלח עם אטמים לעולם ועד ,לא באמת עזר )
ובכלל כל ההרגשה הכללית הרבה יותר טובה ואני הרבה פחות חולה ורגיש ( החורף פעם ראשונה אחרי שנים שלא חטפתי שפעת אפילו ).

חפרתי ( האין זה תפקידו של האתר? ), אל תתביישו ותבדקו על עצמכם.

נ.ב.
לא שיש לי בעיות עם חלב, מי שאוהב שיהיה לו המון בתיאבון.
ככה גיליתי שחלב מחולל בי שמות 596232
גם אני הפסקתי את צריכת החלב ומוצריו לתקופה מסוימת, לא מטעמי צרבות או כאבי אוזניים אלא יותר בגלל בחילות וצרות אחרות, ועד היום אינני שמה חלב בקפה. נראה לי שזה אכן עזר מאוד.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים