ילד אחר מרביץ לילד שלך בנוכחותך. כיצד אתה מגיב? 3481
סמנו את כל התשובות המתאימות. אם זה משנה, הניחו שמדובר בפעוטות. אם אין לכם ילדים בגיל הרלוונטי, או הסיטואציה לא קרתה, ענו לפי העבר, או העתיד שאתם מנחשים או שואפים או מקווים לו.
נוזף בעדינות בילד השני 49 15%
צועק על הילד השני 32 10%
נוזף בהורי הילד השני 22 7%
נוזף בילד שלי, לרוב הוא זה שהתחיל 7 2%
מנחם את הילד שלי שלא נורא 26 8%
אני לא מרשה לילד שלי להחזיר 17 5%
אני לא מרשה להחזיר, אבל בסתר לבי שמח אם הוא מחזיר 23 7%
אני מעודד להחזיר 26 8%
לוקח את הילד שלי משם 26 8%
משאיר את הילד שלי שם 11 3%
לא מתערב, שיסתדרו 10 3%
זה מאוד שונה מילד לילד (שלי) 19 6%
תלוי מאוד בתגובת הורי הילד השני 35 11%
זכות הדיבור לחבר פרבלום 22 7%

325 הצבעות עד כה
פרסום תגובה לסקר

הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

מה ניתן לבדוק, אם בכלל, בסקר הזה? 605721
לא השתתפתי בסקר, כי הסיטואציה שעליה הייתי אמור להגיב תלויית הקשרים, שמבלעדיהם אינני רואה איזו משמעות יש לו. הקשר אחד תלוי בזהות של המתקוטטים - הבן, אם הוא נוטה להתקוטט/ חזק מחברו/ חלש, חולה, וכד' וכנ"ל החבר. האם ההורה השני נוכח, האם גולש הסכסוך מחילופי מכות ידיים לשימוש בעצים, באבנים וב"עזרים" מסוכנים יותר ועוד. למעשה, כל אחת מן התשובות אפשרית בהקשר ספציפי כלשהו.את הייחס לאלימות כדאי לבדוק בדרך שונה, אולי באמצעות טסט קייס אחר.
מה ניתן לבדוק, אם בכלל, בסקר הזה? 605932
מטרת העומק של הסקר איננה לבדוק משהו, אלא להצטרף לקמפיין האיילי נגד הליכוד ביתנו: הוא מזכיר לנו ששר החוץ שלנו הורשע בתקיפת נערים בסיטואציה דומה.

מה ניתן לבדוק, אם בכלל, בסקר הזה? 605933
יש קמפיין כזה? וואו.
בא לברך ויצא מקלל 605943
לא עלה על דעתי, ונראה לי שעד שכתבת זאת זה גם לא עלה על דעתו של מישהו אחר. אבל עכשיו אכן הזכרת לנו.
בא לברך ויצא מקלל 605963
(עלה בדעתי, אבל הסקר התייחס לפעוטות ולא לחבורת נערים בני 13 ומעלה)
מדהים שבין כל התשובות האלה 605723
לא עלתה האופציה ''מעודד את הילדים לערוך שיחה בינהם ולהגיע לפתרון בדרכים לא אלימות''.
סכסוך בין ילדים הוא דבר חיובי. הוא מאפשר להם להכיר לעומק בנפרדותם מילדים אחרים, להבין את גבולותיהם ולפתח כישורים חברתיים. מטרתנו כמבוגרים איננה לחסום סכסוכים באמצעות פתרונות חיצוניים, סנקציות או עונשים, כי אם לנווט אותם לפסים לא אלימים. יש להעניק לילדים כלים לתקשורת, ביטוי רגשותיהם, הכלת האחר, בקשת בקשה מהאחר, ומציאת פתרונות מקובלים על שני הצדדים ללא שימוש באלימות. זה הרבה יותר קל משנדמה לנו.

בהעדר אופציה זו בחרתי ''לא מתערב, שיסתדרו לבד'', שכן היא עדיפה בעיני על כל אחד מהפתרונות האחרים.
מדהים שבין כל התשובות האלה 605724
שים לב לכתוב: "אם זה משנה, הניחו שמדובר בפעוטות".
מדהים שבין כל התשובות האלה 605873
יצא לאחרונה סרט שנון לפרקים ומשעשע מסוגו בשם "אלוהי הקטל", שמעלה חלק ניכר מהפתרונות, רק בין שני זוגות ההורים לאחר סיטואציה דומה. נדמה לי שזה אכן מתחיל ב"הכלת האחר, בקשת בקשה מהאחר, ומציאת פתרונות מקובלים על שני הצדדים ללא שימוש באלימות". כדי לרמוז לאן זה ממשיך‏1, אציין שהבמאי הוא רומן פולנסקי.

1, טוב, גם שם הסרט לא בדיוק נחבא אל הכלים
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606063
כשהייתי ילד היה לנו ילד בשכונה שהיה מבוגר בשלוש שנים ממני, ובעצם היה בין המבוגרים בין כל ילדי השכונה. הילד הזה היה אלים בצורה לא רגילה והיה מרביץ ומשפיל את הילדים הקטנים ממנו בשכונה ללא שום סיבה, באופן יומיומי. פעם אחת הוא אפילו הצמיד לי אולר לצוואר ואיים לשחוט אותי. שיחות של הורי כל הילדים בשכונה עם ההורים שלו הועילו כמו כוסות רוח למת, הוא המשיך לפוצץ את הילדים מכות ולזרות אימה על ילדי השכונה.

באחת הפעמים, כשהייתי בערך בן 9, חזרתי הביתה ממרר בבכי אחרי שהילד, שעכשיו כבר היה נער צעיר, הרביץ לי. לרוע מזלו הפעם אבא שלי היה בבית (בדרך כלל הוא היה חוזר מאוחר מהעבודה, הרבה אחרי שהסיפורים האלו התרחשו). אבא שלי ראה אותי בוכה, שמע את הסיפור וירד למטה לחצר. הוא פשוט הלך אל הילד, והילד שלא שיער בכלל מה עומד לקרות לא ברח. זאת הייתה טעות שהוא בטח התחרט עליה הרבה זמן. אבא שלי ניגש אליו, תפס אותו והתחיל ממש לפוצץ אותו במכות עם כל הלב של אבא שמחזיר לבריון של השכונה שהתעלל בבן שלו. אחר כך אבי גרר אותו באוזניים, במובן הכי מילולי של הביטוי, בכל המדרגות עד לבית שלנו (3 קומות) ושם מולי, המשיך להחטיף לו סטירות מצלצלות אחת אחרי השנייה, מסובב לו את הראש כל פעם לכיוון אחר, וכשנפל בעט בו בחוזקה. לבסוף הכריח אותו להתנצל. הוא אמר לו שאם הוא רק יעיז להציק לעוד ילד, המכות האלו יהיו רק הסיפתח של הפעם הבאה. כשהוא נפוח כולו ממכות, ממרר בבכי ומתחנן על נפשו, הנער הבטיח שיותר הוא לא ירביץ ולא יטריד אף ילד בשכונה.

באותו היום נפסק סיוט של כל ילדי השכונה שנמשך שנים. מהרגע שיצא מדלת ביתנו הנער הזה לא הרביץ ולא הטריד אפילו יתושים שעקצו אותו. ההורים של הנער הזה לא התלוננו נגד אבא שלי כי הם ידעו בדיוק מה יש להם בבית והם ידעו שהם נכשלו במניעת האלימות שלו.

מה אני הייתי עושה בכזה מצב? אולי בין השיחה עם ההורים שלו למכות הייתי מגיש תלונה במשטרה. אבל אם גם זה לא היה עוזר אני מניח שהייתי עושה את אותו הדבר.
כמובן שיש הבדל מהותי בין המקרה הזה לבין שני ילדים באותו הגיל שרבים בחצר על משהו ומיד אחר כך ממשיכים לשחק ביחד.
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606103
השאלה היא מה היה קורה לאבא שלך כיום (או לך במקומו במצב הנ"ל)?
נראה לי שהורי הבריון היו מגישים נגדו/נגדך תלונה למשטרה וזה היה נגמר במאסר.
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606108
מסכים, ייתכן שהמאסר היה אפילו לתקופה ארוכה. מצד שני, איזה ילד משחק היום בחוץ בלי השגחה?

הצעה אלטרנטיבית: אם הבריון מציק לילדים רבים, הורה מסור יכול לארגן מיליציה של ילדים שתפוצץ אותו במכות יחדיו.
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606152
'' מיליציה של ילדים שתפוצץ אותו במכות יחדיו'' חוששני (מנסיון עגום) שזה עובד רק בסרטים.
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים ( כה''ב) 606198
עוד בנעורי הייתי חנון. ערב אחד הלכתי ברחוב עם חבר, חנון גם הוא ובעל שיבוש דיבור נורא. נטפל אלינו בריון שכנראה כבר זכה להצלחה בהזדמנות אחרת עם חברי והחל לנדנד בקלוצקאשעס, העיקר להתענג על סירוסי המילים של ידידי. היינו די לקוניים והוא נהיה יותר ויותר עז פנים, הביע התעניינות בשעון של ידידי, קצת טפח עלי פה ושם "ברוח טובה" ובסוף הכניס את עצמו לעלבון על שלא נתנו לו להחזיק את השעון של ידידי. "תן, יא חרא, מה אתה פוחד".
ידידי כבר חטף מכות בעבר מהנער הזה כנראה בסיטואציה דומה, אבל מכיוון שהיינו שניים נגד אחד, הוא העז קצת יותר ודחף אותו. הבריון חיכה רק לזה והתנפל על חברי. כשניסיתי להוריד אותו, הוא פנה לעברי ואז חברי ואני, בכוחות משותפים הפלנו אותו. אני התישבתי על חזהו וחברי החזיק ברגליו. הבריון כמובן השתולל ובעט, ואני בלהט המאבק דפקתי לו את הראש במדרכה. "תמסיך, תמסיך" צעק לי חברי "דפוק לו את הרוס עד סימות!". שנינו חווינו פרץ שנאה ופורקן רגשות שאני מתבייש לשחזר עד היום, אבל כמובן שלא הרגנו אותו. בשלב מסויים הבנו שאין לנו איך למשיך את העימות הזה וסתם נתנו לו ללכת. הוא לא ממש ברח, מלמל דברים, אולי "אני עוד אזיין אותכם" או "שניים נגד אחד" אבל הוא עזב אותנו והלך. לא ראיתי אותו עוד ואני בכלל לא זוכר איך הוא נראה. מעולם לא דיברתי עם החבר על הארוע ובעצם הקשר בינינו נותק, אבל כן, לפעמים מיליציה של שניים יכולה להספיק.
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים ( כה''ב) 606228
רק לאחרונה עלה ביוטיוב סרטון רב צפיות שמראה שגם מיליציה של ילד אחד יכולה להספיק, כשנשבר‏1 לו:

נקמת החנון

1 כשנשבר לקרבן. במקרה הנ"ל לבסוף גם לבריון המתעלל נשבר משהו, כנראה הקרסול.
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים ( כה''ב) 606287
לי זה נראה כמו רימייק לסרט הפולחן למה סומו עדיף על קראטה.
סיפור אמיתי מלפני ארבעים ומשהו שנים 606275
כאמור, נסיון החיים העגמומי שלי כולל חויה (לשמחתי רק אחת) הפוכה לגמרי, ולא היינו רק שנייים אלא כיתה שלמה נגד בריון (אבל בריון אמיתי, מבוגר ושוורצנגרי למדי) אחד. מצד שני לא היינו ילדים, זה היה בחופש שבין השישית לשביעית, בקומזיץ שעשינו על שפת הים; אחרי שהוא נטפל אלינו החלטנו שכולנו ביחד נוכל להביס אותו, אבל מיד בהתחלה אחד מאיתנו (שוב לשמחתי, לא אני) חטף ממנו אגרוף בעוצמה ששיתקה את כולנו. קשה לתאר את עוצמת ההשפלה שהרגשנו, שהתבטאה, בין השאר, בכך שמעולם לא חזרנו להזכיר את הארוע.
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606156
כתבתי שהייתי פונה למשטרה, ורק אם הפנייה הזאת לא הייתה עובדת הייתי ממשיך לשלב הבא.

מוזר שפנייה למשטרה על התעללות בילד על ידיי נער הייתה מתעלמת והפנייה השנייה הייתה ישר זוכה לתגובה של מאסר ממושך, אבל שיהיה.

בכל אופן, הייתי מרגיש בנוח לשבת במאסר אם זה מה שהיה מציל את הבת שלי מהתעללות.
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606159
סיפור מעניין. יש לך מושג מה נהיה מהילד ההוא אחרי שהתבגר?
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606161
בטח קוראים לו יגאל עמיר.
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606162
יגאל עמיר נקלע לחיי בהזדמנות אחרת לגמרי. הוא היה חייל שלי בגולני (הייתי המ''כ שלו).
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606187
חתיכת חשיפה! יש לך סיפורים מעניינים לחלוק אתנו?
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606189
לא ממש, ואני שמח שכך. הוא לא היה חייל יוצא דופן, די שקט אפילו. הוא היה ררנ''טיסט אצלנו והיה די טוב בזה, אבל לא משהו שמפיל את הלסת. נדמה לי שהיו לו קצת קשיים חברתיים, אבל גם זה לא באופן יוצא דופן. בקיצור לא מריח ולא מסריח. עד אותו יום בנובמבר.
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606188
עכשיו אנחנו יודעים מי לימד אותו לירות ולפגוע.

על משקל נאום גאוות היחידה של הסמל בסרט "Full Metal Jacket":

HARTMAN: Do any of you people know who Charles Whitman was? None of you dumbasses knows? Private Cowboy?
COWBOY: Sir, he was that guy who shot all those people from that tower in Austin, Texas, sir!

HARTMAN: That's affirmative. Charles Whitman killed twelve people from a twenty-eight-storey observation tower at the University of Texas from distances up to four hundred yards. Anybody know who Lee Harvey Oswald was? Private Snowball?

SNOWBALL: Sir, he shot Kennedy, sir!

HARTMAN: That's right, and do you know how far away he was?

SNOWBALL: Sir, it was pretty far! From that book suppository building, sir!

HARTMAN: All right, knock it off! Two hundred and fifty feet! He was two hundred and fifty feet away and shooting at a moving target. Oswald got off three rounds with an old Italian bolt action rifle in only six seconds and scored two hits, including a head shot! Do any of you people know where these individuals learned to shoot? Private Joker?

JOKER: Sir, in the Marines, sir!

HARTMAN: In the Marines! Outstanding! Those individuals showed what one motivated marine and his rifle can do! And before you ladies leave my island, you will be able to do the same thing!

סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606164
בעקבות השאלה שלך בדקתי בפייסבוק. יש שני אנשים עם השם הזה. אחד מהם נראה בגיל ובפנים דומה לו, אבל הרבה הרבה יותר רזה. כך שיכול להיות שזה הוא. אם זה הוא אז מדובר באיזה חיית מועדונים, שזה די מתאים לו (הוא היה שם את הרמקולים של המערכת שלו על אדן החלון ופותח אותם בפול ווליום לתוך החלון של השכנים, גם זה נפסק אחרי הסיפור הזה, דרך אגב).
מצד שני, כשהמשכתי לבדוק מצאתי עובד סוציאלי בשם הזה בדיוק בגיל שלו.

תן לי איזה יום יומיים. יכול להיות שחברה של אחותי, ששתיהן היו בשכבת הגיל שלו, יודעת משהו יותר מדויק.
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606165
הי, לא להתאמץ יותר מדי. רק הייתי סקרן.
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606167
גם אני.
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606171
הצעה לתסריט: היום הוא מיליונר והוא מבקש להודות לאביך על המכות ששינו את חייו לבלי הכר.
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606190
לא חושב שמישהו היה מודה לאבי על מכות כמו אלו שהוא חטף, זאת חוויה קשה לכל הדעות.

אבל בצד הסיפור הזה יש סיפור קרוב וקצת מוזר. חבר שלו, בן אותו מחזור שהיה גם כן ילד בשכונה, פחות אלים כלפי ילדים אבל מאוד אלים כלפי חתולים שלא הצליחו לברוח ממנו (הוא שרף כמה) הפך ברבות הימים לעובד סוציאלי.

איך שגלגל מתהפך.
סיפור אמיתי מלפני שלושים ומשהו שנים 606207
יש תשובה מהחברה של אחותי: זה חיית המועדונים. הוא גרוש פלוס שניים, עובד בבזק הרבה שנים, עדיין גר בקריות.
606451
אני לא יודע למה הכוונה ב"מרביץ"‏1 ואין לי ילדים, אבל השלב הראשון הוא להפריד, בכח אם צריך, לא? אם מדובר במכות נמרצות, לאורך זמן, וללא סיבה נראית לעין, הייתי מוסיף גם החזקת הילד המכה בצורה כואבת זמן מה ואיומים שקטים אך ברורים.

1 אני מדמיין פעולה מתמשכת וחד כיוונית במרבית הזמן.
606460
כתוב למעלה שמדובר בפעוטות. אתה לא באמת מתכוון להחזיק בן שנה וחצי (של מישהו אחר) "בצורה כואבת זמן מה", נכון? בגיל כזה הם עדיין לא מודעים לקודים חברתיים, וגם עונשים ואיומים הם פשוט לא קולטים. הדרך היא לעצור אותם (זה ממש קל בגיל הזה ולא דורש "להפריד בכוח"), ואז לומר להם, בקצרה ובפשטות, שככה לא עושים. שוב ושוב עד שיבינו.
606478
מה הענין? הוא הראשון שהתיחס בדיון לקטטה של ילדים במקום לכזו של בני שנה וחצי?
זה מה שרצית להביע בתגובה - שאת מעונינת לדון רק בהתכתשויות של בני שנה וחצי?
לא, אני מחמיץ לגמרי את הכוונה האמיתית ואת תרבות הויכוח כרגיל, בטח יש סיבה מלח-איילית תקפה, משהו עם שם לטיני המתאר את עדיפות הטיעון העונה להגיג קצר בנושא מסוים בביטול הנושא + תטל"א.
606501
לא, כן, ואתה דווקא משתלב יפה (בהתאמה).
607619
בסדר הפוך:

ברור, אבל את התחלת.

אוקיי, בקשר פעוטות אני חושב שמעניין לדון במתי בדיוק מופיעות שאלות של 'מי התחיל', מצד מי הן מופיעות בהתחלה, והאם יש להתיחס אליהן בעת הפרדת פעוטות מתכתשות.

אז ראוי להתיחס להגיג שלו מעבר לפתירתו כלא רלוונתי. אם כבר עונות. אחרת זה גרוע מלא לענות. למשל- הטכניקה אותה אתה מתאר, נדמה לי שנקראת 'חיבוק מרסן', היה לפחות דיון אחד באייל בנושא, אם אני זוכר נכון, ברקת עצמה השתתפה בו באופן פעיל ובאותו הפתיל ניצה כהנה המליצה לסטור לעוללים בעת הנקה. (אגב סטירות סתירות ותעמולה שמאלנית - למרות שזה כבר נשכח (החמצתי את האוטובוס האחרון לאינטרנט ונאלצתי ללכת ברגל)).
607627
תגובה 424611
תגובה 424613

היה מעניין לקרוא שוב.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה לסקר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים