שנתיים מאסר נגזרו על חברות להקת רוק רוסית ששרו שירים בגנות פוטין 3498
שלוש מחברות להקת הפאנק־רוק הפמיניסטית הרוסית "פוסי ריוט" (Pussy Riot) נידונו שלשום (ו') לשנתיים מאסר, לאחר ששרו בקתדרלה הגדולה במוסקווה שיר בגנות ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה.

בלהקת "פוסי ריוט" משתתפות כ-‏10 חברות, הנוהגות להופיע הופעות מאולתרות ופרובוקטיביות במקומות ציבוריים, ללא תיאום עם הרשויות, כשפניהן מכוסים במסכות. שירי הלהקה מבקרים את ממשלו של פוטין ואותו אישית, וכן את הכנסיה הרוסית האורתודוקסית. כמה ימים לאחר הופעה של הלהקה בקתדרלה במוסקבה בפברואר האחרון, נעצרו שלוש מחברות הלהקה – מרינה אליוכינה, נדייז'דה טולוקוניקובה ויקאטרינה סאמוצביץ', בנות 22-30 – והואשמו בחוליגניות הנובעת משנאה דתית.

גזר דינן של השלוש עורר ביקורת בין־לאומית חריפה. דוברת משרד החוץ האמריקאי הכריזה כי "ארצות הברית מודאגת מפסק הדין ומהעונשים שניתנו בבית המשפט במוסקבה לחברות הלהקה 'פוסי ריוט' ומהפגיעה בחופש הביטוי ברוסיה. אנחנו קוראים לרשויות ברוסיה לבחון במהרה את המקרה פעם נוספת ולהבטיח שהזכות לחופש הביטוי קיימת". קתרין אשטון, שרת החוץ של האיחוד האירופי, אמרה כי העונש שהוטל על השלוש הוא "לא פרופורציונלי" לפשען, וכי הוא מתווסף לאיומים וההפחדה שהם מנת חלקם של פעילי האופוזיציה ברוסיה.
קישורים
הארץ
ynet
פוסי ריוט - ויקיפדיה (אנגלית)
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

צלם בהיכל 601162
מי נתן לחברה הללו לשיר שירים ביקורתיים על הכנסיה ב_קתדרלה_?
צלם בהיכל 601163
לא נתנו, זו היתה פרובוקציה.
יש בלבי על עורכי הידיעה, שהכותרות שנתנו עשויות להטעות.
צלם בהיכל 601164
אכן, בהארץ כתוב ''שנכנסו בחודש פברואר לקתדרלה הגדולה במוסקווה ושרו שירים ''. כנראה נכנסו סתם והתחילו לשיר.
צלם בהיכל 601171
תוכל בבקשה לפרט?
צלם בהיכל 601215
הכותרות לא שיקפו דיין את הפרובוקציה שב''הופעה'' (כלפי הכנסיה, לא כלפי פוטין).
צלם בהיכל 601287
בכתיבת כותרת יש תמיד קונפליקט בין הצורך להשתמש במעט מילים לבין הרצון לפרט ולדייק. בעיניי האיזון שהושג - גם פה באייל וגם בידיעות אחרות שראיתי על הנושא - הוא סביר.
צלם בהיכל 601289
בעיניי, הוא לא. ראייה: ראובן הוטעה.
צלם בהיכל 601290
דרך אגב, כתבתי ''כותרות'', כי אילו היה מובהר העניין בפסקה הראשונה, זה היה מניח את הדעת.
צלם בהיכל 601291
ראובן לא הוטעה מהכותרת אלא מכל הכתבה. רק אחרי שהלכתי למקור הראשוני הבנתי, וגם זה לא באופן מלא, שהלהקה לא שכרה את הקתדרלה או הוזמנה להופיע שם.
צלם בהיכל 601306
אדרבה.
צלם בהיכל 601310
על שלושים שניות של התפרצות לקתדרלה וכמה תנועות באוויר מגיע להן צו הרחקה. אולי מאסר על תנאי. העונש הדרקוני שניתן להן רק מאשר את מה שהן טענו ממילא ובעצם פעל לטובתן והפך אותן לגיבורות. אם הן באמת מאמינות במחאה שלהן, הן אמורות להיות שמחות על העונש שהן קיבלו.
צלם בהיכל 601313
א. יש סיבה לכך שהדבקת את זה דווקא לתגובה שלי?
ב. נו, יופי. אז נראה שכולם מרוצים: גם הן, גם הכנסייה וגם פוטין.
צלם בהיכל 601345
זו נקודה שגם לי לא היתה ברורה, אפילו אחרי קריאת כמה וכמה מקורות ברשת, עד שראיתי עכשיו את הקליפ מה"הופעה" שלהן, שהבהיר היטב שמדובר בהופעה מחתרתית ובלתי מתואמת.

עידכנתי את הידיעה בהתאם. תודה לך ולידידיה.
פאנק, לא רוק 601167
הנה גם ה"הופעה" עצמה http://www.youtube.com/watch?v=ALS92big4TY
דווקא די משעשע, אין לו חוש הומור לפוטין הזה?
פאנק, לא רוק 601168
מעולה!
מגיע להם שנתיים בכלא 601174
בישראל הכניסו לשלוש שנים לכלא מישהו שהשליך נעל על שופטת.

אילו אותו מישהו היה משליך נעל על עובדיה יוסף הוא היה מקסימום מקבל שלושה חודשים כלא (בעבודות שירות), אילו השליך נעל על רב חרדי ממאה שערים הוא היה מקסימום מעוכב במשטרה לשלושה ימים ומשתחרר. לעומת זאת, אם בסעודיה מישהו היה משליך נעל על איזה אימאם ניכבד היו מוציאים אותו להורג. אפילו בישראל, אם מישהו היה משתולל במיסגד ומבזה את המוסלמים הוא היה כנראה חוטף מכות קשות מהנוכחים וזה היה נראה סביר בעיני העורכים של עיתון הארץ.

כך שהחומרה היא עניין של השקפת עולם.

בישראל ביזוי הדת היהודית נחשב לעבירה מינורית, במיוחד בעתון הארץ (העתון לאנשים שחושבים שהם חושבים). לדעתי, מגיע לחוליגנים שנתיים בכלא על ביזוי דת (אגב, אני חילוני).

זה שפוטין ניצל הזדמנות על מנת להיפרע ממתנגדיו זה עניין אחר. פוטין הוא מנהיג חכם שיודע לנצל הזדמנויות.
מגיע להם שנתיים בכלא 601178
הבנות האלה לא השליכו נעל על איש, לא שברו ולא הרסו דבר, ולא גרמו שום נזקים. הן בסה''כ שרו שיר. זה אינו חוליגניזם, אלא מקסימום הפרעת הסדר או משהו כזה, העונש ההולם פה הוא קנס, לכל היותר.
מגיע להם שנתיים בכלא 601180
גם אני בעדן ונגד המתפללים.
מגיע להם שנתיים בכלא 601189
הבנות נכלאו בגלל פגיעה בפוטין, הכנסיה לא קשורה לעניין. אנשים הגיעו למקומות גרועים בהרבה על אמירות נגדו. אבל גם לנו מותר ליטול קורה, ולהיזכר שעל השלכת ראש חזיר, אקט מבזה אך סימלי, שלא הרס ולא שבר דבר, קיבלו המשליכים 9 ו-‏8 חודשי מאסר בפועל.

מגיע להם שנתיים בכלא 601210
את זה לא הכרתי. עכשיו השאלה המעניינת, למה מציירת חזיר (טטיאנה סוסקין) קיבלה עונש חמור יותר ממשליכי חזיר ממש?
מגיע להם שנתיים בכלא 601211
הניחוש שלי: מפני שהציור פורסם בחברון ולא ביפו.
מגיע להם שנתיים בכלא 601213
לא דומה כלל. יש הבדל בין ביזוי דת לבין טענה נגד פוליטיקה של מנהיגי הדת.
מגיע להם שנתיים בכלא 601257
הכנסייה מאוד קשורה. לפני המהפכות של תחילת המאה הקודמת הכנסייה הייתה כלי וסמל של השלטון. היות ולכנסיה היה מונופול על תרבות והשכלה, זאת הייתה גם דרך של השלטון להטיל מרותו על העם.
בזמן האחרון יש ניסיון של חזרה לסמלים הישנים. אמנם התנאים של היום הם לא כמו פעם, וגם אין כל כך הרבה מאמינים אבל מאז נפילת ברית המועצות כמות הדתיים (גם יהודים דרך אגב) עולה בהתמדה. בעשר השנים האחרונות ברוסיה בונים ומשקמים כנסיות במרץ, מעלים חגים דתיים לרמה לאומית, משיקים ספינות ומבנים בעזרת אנשי דת, ואת כל זה מציגים בחדשות. לא מזמן גם הייתה בטלויזיה ברכת הנשיא לכבוד חג הפסחא, דבר שלא היה כקדמותו.

יש הרבה פרשנים שאומרים שהבנות בחרו לשיר דווקא בקתדרלה מסיבות אלו.

ראיתי לא מזמן סרטון בו רואים איך אחד אנשי הדת מנסה לנשק את ידו של פוטין, פוטין מושך את היד במבוכה חצי מזויפת. אחד המגיבים אמר (לא יודע כמה זה נכון) שאנשי דת בכנסיה הרוסית חייב לנשק רק את ידו של הצאר (וגם של אנשי דת בכירים יותר).
מגיע להם שנתיים בכלא 601212
גם אני חושב, אבל חוליגניזם הוא בעיני המתבונן. תאר לך כל מיני תרחישים אצלנו. יש מצב בו היו גוזרים שנתיים.
מגיע להם שנתיים בכלא 601179
תזכורת: פגיעות ברגשי דת ומסורת [ויקיפדיה].

מה שכן, אם הבנתי נכון המשפט עצמו המשפט עצמו היה פארסה עם אוסף עדויות לא לגמרי מדויקות (בלשון המעטה).
מגיע להם שנתיים בכלא 601221
אני מוצא שזה משעשע שברוסיה נענשים על ''חוליגניות המונעת משנאה דתית''.
מגיע להם שנתיים בכלא 601194
שלוש שנות מאסר בגלל השלכת נעל על שופטת (או על כל אדם אחר)‏1 זה גם עונש חמור באופן חסר פרופורציה למעשה.

1כשלא מדובר בתקיפה אלא באקט סימבולי.
נשי קטל 601193
אני תוהה אם הפרשה היתה זוכה למידה דומה של התעניינות, ברוסיה ובעולם, אילו האקט המדובר היה מבוצע ע''י שלושה גברברים לא פוטוגנים.
מראה מראה שעל הקיר, מיהי היפה בכל סיביר? 601401
נכון לכרגע, גיגול שמה של מריה אליכינה מעלה 396,000 לינקים. במקום השני בסולם הפופולריות נמצאת יקתרינה סמוצביץ עם 1,780,000 לינקים. ובמקום הראשון, בהפרש ניכר מחברותיה החתרניות לא פחות ממנה, ניצבת נאדז'דה טולוקוניקובה‏1 עם 4,140,000 לינקים. סתם הבחנה רגעית, בצהרי עוד יום קיץ הביל.

1מה זה "מי זאת?" הגבוהה עם עצמות הלחיים הבולטות והשפתיים החושניות למשעי כמובן.
תמיכה מסיבות שגויות 601331
הפרשן והעתונאי הרוסי ואדים ניקיטין טוען שהסערה סביב פוסי ריוט‏1 נובעת מחוסר הבנה של מהות ההתנגדות למשטר ברוסיה. כך המערב הופתע ונעלב מהביקורת שדיסידננטים סוביטיים כמו סולז'ניצין או לימונוב הטיחו נגד הממסד המערבי בגלל שבמערב ראו רק את הביטוי האני-סובייטי/קומוניסטי של ההתנגדות החתרנית והתעלמו מההקשר הרחב של תפיסת העולם של הפעילות האנטי ממסדית. ניקיטין שואל אם תומכי הלהקה התלהבו גם כשנאדז'דה טולוקוניקובה שהיתה בשלבי הריון מתקדמים השתתפה באורגיה ציבורית במוזיאון במוסקבה בשנת 2008. ההתנגדות של פוסי ריוט איננה מוגבלת לאנטי-פוטין (למרות שבמקרה הפרובוקציה בקתדרלה חפות לחלוטין והממשל הרוסי אשם) והיא חותרת, כמו הדיסידנטיות הרוסית מימים ימימה, לחופש משליטה גברית, מחוסר שיוויון, אנטי קפיטליזם, אנטי-דתיות, ונגד כל המערכת של מדינה קורפורטיבית.

1 בתגובה 601292 ירדן ייפה קצת את תרגום שם הלהקה
פרכוס מילים 601476
אם הייפוי שלי הוא בתרגום "פוסי" ל"ערווה", אני מסכים שזה קצת ייפוי, אבל מתקשה למצוא תרגום מדויק יותר. <המשך קריאת התגובה למבוגרים מגיל ההסכמה בלבד, ונא לא להשתמש בנאומי סיום בית-ספר.> "כוס" עולה על הדעת, אבל עלי להודות שאני לא לגמרי משוכנע איזה חלק אנטומי המילה הזו מציינת - השיער? שפתי הנרתיק? הנרתיק לעומקו? כל אלו יחד (עד איזה עומק)? נדמה לי שזה קצת עמום, אבל אולי זה רק חור בהשכלה שלי (גיחי). בעצם אולי כתרגום חופשי זה מתאים יותר מ"ערווה".
פרכוס מילים 601481
כוסי ריוט?

צריך גם לשים לב שהמילה השנייה איננה רק מהומות אלא שיש לה מובנים משלימים: מרשים, ענקי, גדול, וגם משעשע, מפיל בריצפה, כששני המובנים יכולים להתאחד ב "שולתת".
פרכוס מילים 601932
אפשר גם סתם ''חתול תעלול''.
פרכוס מילים 601551
פרעות פות

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים