חברת ''אבן קיסר'' דורשת מרופאים לחזור בהם מפרסום מאמר אודות מחלת ריאות הקשורה במוצריה 3512
עורכי דין של חברת "אבן קיסר" הישראלית, המייצרת משטחים סינתטיים דמויי־שיש למטבחים ולחדרי אמבטיה, שיגרו לאחרונה מכתב אזהרה לשבעה רופאים (שישה מתוכם ישראלים), ובו הם דורשים מהרופאים לתקן מאמר מדעי שחיברו ושהתפרסם בכתב העת CHEST. המאמר עוסק במחלת ריאות קשה בשם סיליקוזיס, הנגרמת עקב חשיפה לאבק שמקורו בעיבוד תעשייתי של אבן, ומחבריו מדווחים כי זיהו התפרצות של סוג חדש של המחלה, הנקרא בפיהם CaesarStone Silicosis (סיליקוזיס של אבן קיסר) והנגרם כתוצאה מחשיפה לא־מוגנת לחיתוך ועיבוד אבן קיסר.

המאמר מדווח על עליה "דרמטית" בשנים האחרונות במספר חולי הסיליקוזיס המופנים למרכז הלאומי להשתלות ריאה בישראל. כל החולים בתקופת המחקר (1997-2010), כך התגלה, עסקו במסגרת עבודתם בעיבוד של מוצרי אבן קיסר, ואחוז חולי הסיליקוזיס בקרב מושתלי הריאות בישראל גבוה פי 14.6 מהאחוז המקביל באוכלוסיית מושתלי הריאות בעולם. מחברי המאמר פנו למשרד הבריאות בקריאה לאכוף את התקנות הקיימות בנוגע לעבודה מוגנת עם אבן קיסר.

במכתב ששלחה חברת אבן קיסר לחוקרים נכתב כי "המאמר פוגע באופן בלתי הפיך ובלתי מוצדק במוניטין ובשמה הטוב של אבן קיסר, אשר נצברו בעמל ובהשקעה מרובים". עוד נכתב בו כי מחברי המאמר "אחראים יחד ולחוד לנזקים המסחריים העצומים שנגרמו ועתידים להיגרם לאבן קיסר כתוצאה מהפרסומים". החוקרים נדרשו להסיר את מאמרם מהרשת, להבהיר בפומבי כי סיליקוזיס נגרמת מעיבוד השיש ולא ממוצרי אבן קיסר, ולהתנצל על פרסום המאמר. החברה פנתה גם גם לכתב העת ודרשה ממנו להסיר את המאמר.

לדברי מקורב למחברי המאמר: "הם בשוק ולא מתכוונים לוותר. זה מאמר קליני מקצועי שזיהה סוג חדש וייחודי של סיליקוזיס, שנגרם מעיבוד אבן קיסר. סיליקוזיס שנגרמת מאבן קיסר המלאכותית זו מחלה חמורה יותר מסיליקוזיס קונבנציונלי שנגרם מסיליקה טבעית. אלה רופאים שעוסקים שנים ברפואה תעסוקתית ומעולם לא נתקלו באיומים שנועדו להלך עליהם אימים".

מחברי המאמר פנו לייעוץ משפטי להסתדרות הרפואית, ממנה נמסר: "המחקר הרפואי הוא צורך קיומי בעולם הרפואה, אנו מאמינים כי חובתנו כרופאים לחקור ולפרסם מאמרים בנושאים שונים ולהביאם לידיעת הציבור, לטובתם ולשמירה על בריאותם. ההסתדרות הרפואית תמשיך לעמוד על כך שכל רופא וחוקר יוכלו לחקור ללא פחד וללא חשש. אין ספק, כי סוגיית שמות מחלות היא סוגיה משפטית ואתית מורכבת ומן הראוי לבחון אותה".

מחברת אבן קיסר נמסר: "החברה פנתה בדרישה לכותבי המאמר ולכתב העת הרפואי כי יסירו את המאמר מכל אתרי האינטרנט. כתב העת קיבל את דרישת אבן קיסר והודיע כי הביטוי סיזרסטון סיליקוזיס יוסר מהמאמר ויפורסם תיקון טעות. תגובת הרופאים כותבי המאמר עדיין לא נמסרה לאבן קיסר".
קישורים
TheMarker
המאמר - כתב העת CHEST
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

אבן קיסר 603368
האם יש שם גנרי יותר שמתאר שיש מלאכותי שמורכב מ-‏93% קווארץ טבעי ו-‏7% פולימרים ופיגמנטים? או שמא שיש קיסר הם קורבן של המותג המוצלח של עצמם במקרה האמור?

דרך אגב: ההסבר הידוע למקור השם "קיסר" הוא במילה לטינית שמשמעותה "חיתוך".
אבן קיסר 603375
ההסבר שגוי. אין קשר אטימולוגי בין Caesar ו secare.
אבן קיסר 603379
ההסבר הזה גורס שמקורו של השם מגיע ממישהו שנולד בניתוח קיסרי. לא טענתי שההסבר נכון, אלא שהוא הסבר מקובל וידוע. לפי ויקיפדיה הוא הוזכר בספר של פליניוס הזקן מהמאה הראשונה לספירה (יש לציין שהספר נכתב כבר לאחר נפילתה של השושלת היולית־קלאודית).

אבן קיסר 604848
פששש איזה משכיל אתה ...רק שגם שניה שניותיים עלה לי הקשר לקיסר וניתוח קיסרי אבל בעצם אין קשר כי הניתוח נקרא על שם שהוא קיסר נולד כך
למה לדעת ספרים של איזה יוני מהמאה ה80 לפני ספירת הטרמיטים.?
אבן קיסר 604850
הדודה טוענת שמדובר בשם של מנהג רומאי עתיק (כמה מאות שנים לפני יוליוס) שמיוחס לאחד ממלכי רומא הראשונים:
לא בדקתי בעצמי.

הטענה שקיסר נולד כך היא דווקא טענה מאוחרת בהרבה.
אבן קיסר 604853
מי אמר שהוא לא ספר את הטרמיטים לפני שהוא ידע?
אבן קיסר 605159
יפה, זה נותן מובן חדש גם לביטוי המקורי ''לפני ספירת הנוצרים''.
וטרינר הקולוסאום לאמרכל שלו: 605201
"כמה אריות צריכים כאן?"
"אי אפשר לדעת, אנחנו לפני ספירת הנוצרים."
אבן קיסר 603376
בגולה הדוויה הביטוי הגנרי המקובל הוא (איך לא) משטח קוורץ
603374
מהמאמר לא ברור אם אבן קיסר דרשו רק להחליף את השם של המחלה כך שלא תכלול את השם המסחרי שלהם (שזו דרישה לגיטימית) או שהם דרשו שלא לפרסם את המחקר (שזו כבר סתימת פיות בולשביקית)
603378
גם ו(חצי)גם.

הם מספקים הסבר חלופי: אנשים שעובדים בצורה לא זהירה עם שיש. לא קראתי את המאמר המלא ולכן אין לי מושג אם ההסבר החלופי הזה סביר: לא הבנתי לגמרי את הסקת המסקנות המקורית.
603389
הנה המאמר, בגירסת HTML לא הכי קריאה: http://scholar.googleusercontent.com/scholar?q=cache...

המחברים בפירוש מציינים שאמצעי הגנה היו עשויים למנוע את המחלה:

Strict enforcement of occupational safety and health regulations could have prevented this needless tragedy.

מה לא הבנת בהסקת המסקנות המקורית?
603426
תודה על הקישור.

לעניין הסקת המסקנות המקורית, מה שלא ברור לי הוא האם השימוש באבן קיסר (ליתר דיוק: חיתוך יבש של אבן קיסר) הוא בהכרח הגורם האמיתי. נתון שחסר לי כאן: אם השימוש באבן קיסר מספיק פופולרי אצל אותם בעלי מקצוע, הרי שכל אחד מהם יעבוד גם עם אבן קיסר. לכן בעיקרון יש אפשרות שמתחבא כאן גורם אחר (דוגמה היפותטית: דבק שבו משתמשים חלק מהאנשים להדביק אבנים. דוגמה קצת יותר מעשית: האם הבעיה היא בחיתוך יבש‏1?).

המסקנה נשמעת על פניה די סבירה, אולם לא לגמרי ברור לי עד כמה היא יכולה להיות מוחלטת. מרגע שפורסמו המסקנות יש כבר קישור בין המקרים ועכשיו פתאום תהיה עליה בדיווח, בין אם היה קשר אמיתי ובין אם לאו.

אני מוכרח לציין שאני לא מכיר את המוצרים האמורים ואת טכניקות העבודה ולכן לא מן הנמנע שאני כותב שטויות.

1 נדמה לי שלנקודה הזו ניסו להסיט את האש אנשי אבן קיסר: הבעיה היא בחיתוך יבש ולא במוצר שלהם כשלעצמו.
603432
גם אני הדיוט גמור בכל התחומים הרלוונטיים לפרשה. למיטב הבנתי ממה שקראתי, אין עוררין על כך שסיליקוזיס נגרמת משאיפת אבק המכיל גרגרי סיליקה, ושאבק שכזה עשוי להיווצר מחיתוך של אבן קיסר (בין השאר). דבק, אני די בטוח, לא מפזר סיליקה באוויר, כך שהוא נפסל בתור "גורם אחר". עוד למיטב הבנתי, חלק לא מבוטל מהבעיה אכן נובע מחיתוך יבש: כשמרטיבים את החומר, האבק לא נישא באוויר.

תהליך הסקת המסקנות נראה לי כדלקמן -

עובדות:
1. אבן קיסר "הומצאה" ונכנסה לשימוש בסוף שנות השמונים.
2. דרושה חשיפה לאבק סיליקה של כעשר שנים כדי לפתח סיליקוזיס.
3. החל משנת 1997 החלו להיות מאובחנים בארץ מקרים של סיליקוזיס - בהתחלה מעט, ואח"כ יותר.
4. כל 25 חולי הסיליקוזיס שאובחנו בארץ בתקופת המחקר הם פועלים בענף הבניין, וכולם דיווחו על כך שלמעלה מ-‏90% מעבודתם השגרתית קשור בעיבוד אבן קיסר. פחות מ-‏10% מהם דיווחו על מגע עם גורמי סיכון אחרים (עיבוד גרניט, למשל).
5. כל 25 החולים דיווחו שהם לא השתמשו כלל באמצעים למניעת אבק סיליקה (הרטבה של החומר, אוורור). רובם גם לא הגנו על מערכת הנשימה שלהם באמצעות מסכות וכו'.
6. אבן קיסר מכילה שיעור גבוה במיוחד (93%) של סיליקה.

מסקנה:
עיבוד אבן קיסר ללא אמצעי הגנה נאותים עלול לגרום לסיליקוזיס.

לי זו נראית כמו מסקנה סבירה לחלוטין. ספציפית, עם אקלע לסביבה שבה חותכים אבן קיסר, אנסה כמיטב יכולתי לברוח.
603435
סימני שאלה לעובדות:

1. האם חיתוך יבש נפוץ יותר באבן קיסר לעומת אבנים אחרות (לדוגמה: גרניט)?
2. האם עליית השימוש באבן ייסר העלתה את השימוש באבן בבניין בארץ או שהיא במידה רבה החליפה אבנים אחרות? אם היא הגדילה בהרבה את נפח השימוש, יש הסבר חלקי אחר.
3. אילו עוד חומרים מתחום הבניין מכילים הרבה סיליקה?
603563
1. לא יודע, אבל אני לא רואה איך תשובה לכאן או לכאן משנה את המסקנה.

2. אני מעריך שהיא החליפה: כשמישהו בונה בית, הוא צריך להחליט האם השיש יהיה מאבן קיסר או מחומר אחר. המידות של השיש נקבעות קודם לכן.

3. חול, זכוכית ואבן, למשל. למה זה "סימן שאלה לעובדות"?
603566
תאוריה חלופית: הבעיה היא עם חיתוך יבש. חומרים אחרים מחייבים חיתוך רטוב (או שאולי חומרים אחרים היו גם הם פחות נפוצים לפני סוף שנות השמונים). כל בעלי המקצוע עובדים גם עם אבן קיסר מכיוון שהיא נפוצה בשוק (באותה מידה שכולם שותים מים).

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים