נדחתה התביעה נגד רמת חובב; 10 מיליון נפסקו לחובת התובעים 3544
כשש שנים לאחר שהוגשה, נדחתה בשבוע שעבר התביעה נגד אזור התעשייה רמת חובב. בפסק הדין חויבו התובעים, הנמנים בעיקר על הפזורה הבדואית באזור, בפיצוי מועצת רמת־חובב, המדינה, המפעלים וכן עורכי הדין של הנתבעים בסך של 10 מיליון שקלים. בַּתביעה, מן הגדולות בתחום הנזיקין הסביבתיים שהוגשו בישראל, דרשו התושבים סך של 240 מיליון שקל בשל מחלות נשימה, הפלות, מומים מולדים, סרטן ובעיות בריאות אחרות שפקדו אותם בשנים האחרונות, ואותם הם מייחסים למזהמים שנפלטו מאזור התעשייה.

אזור התעשייה רמת חובב הוקם בשנות ה-‏70 על־ידי הממשלה כדי לחזק את התעשייה הכימית בישראל תוך יצירת מקומות תעסוקה בדרום המדינה. כיום הוא כולל 21 מפעלים בהם מועסקים יהודים ובדואים תושבי האזור. בגלל אופיו, ובמיוחד עקב המפעלים הפטרו־כימיים שבו, נקבע מיקומו הרחק ממקומות ישוב, אך בשיקול זה לא נכללו ישובים בדואיים בלתי מוכרים הנמצאים בסמוך לו. עם השנים התגלו המפעלים כמפגע האקולוגי הגדול בדרום המדינה, בזהמם הן את הקרקע והן את האויר. דו"ח של משרד הבריאות גם מצא שבעוד שעד שנת 2001 היה שיעור חולי הסרטן באזור באר־שבע נמוך מזה הארצי, החל משנת 2005 הוא כבר עבר אותו ביותר מ-‏20%.

שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע שרה דוברת ביקרה בפסק דינה בחריפות את באי כוחם של התובעים – עוה"ד משה קפלנסקי, רמי זך וליבי שפרלינג, ובמיוחד את הפרופסור ישראל הוד בו תלתה היא את הגשת התביעה מלכתחילה. לטענתה, חוות דעתו, עליה נסמכו התובעים, היתה 'רשלנית ושטחית ואף הגיעה לידי קיצוניות ואבסורד'. לדבריה הוא כלל לא טרח לבדוק גורמי סיכון אחרים שעלולים היו לגרום למחלותיהם של התובעים והעניק חוות דעת בתחומים שבהם אין לו מומחיות. בכל מקרה, פסקה השופטת, הודה הפרופסור הוד כי מדובר בקשר סיבתי בהסתברות של 1%, הרחק מקו 50% הדרושים בתביעה אזרחית.
קישורים
דיווח - תקדין
דיווח - גלובס
רמת חובב - ויקיפדיה
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "סביבה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

למה הם התיישבו שם מלכתחילה?! 611206
האתר הוקם בשנות ה70
ההשתלטות הבדואית על האזורים שמסביב החלה בשנות ה90 (וחלק ניכר מהסיבה שהם התנחלו שם מלכתחילה היתה קיומו של האתר כמקור פרנסה)
זו עוד סיבה לכך שהיו צריכים לדחות את תביעתם על הסף.
והרמיזה לגזענות מצד הכותב/ת, כאילו "הממשלה התעלמה מקיומם" מקוממת.
וחוץ מזה, איך משה קפלינסקי הספיק בחודשיים (מאז פרישתו מבטר פלייס) להפוך לעו"ד, להגיש תביעה ייצוגית מופרכת ולהפסיד בה?
למה הם התיישבו שם מלכתחילה?! 611207
משה קפלנסקי. כשהרמטכ"ל משה לוי פרש, כל עורך דין בשם משה לוי גרם לך לחשוב שהרמטכ"ל הוא עורך דין? אתה מערבב עניין משפטי עם מוסרי. נדמה לי שגם הסרטן של לוחמי השייטת שצללו בקישון לא הוכח.
למה הם התיישבו שם מלכתחילה?! 611211
(מזכר עצמי: לא לשכוח בפעם הבאה שיש כאן כותבים כל כך מלאים מעצמם שהם לא קולטים שהקטע על קפלינסקי נכתב בהומור. בפעם הבאה להוסיף הבהרה)
למה הם התיישבו שם מלכתחילה?! 611215
סליחה, אולי ארוקן קצת מעצמי.
למה הם התיישבו שם מלכתחילה?! 611216
רק תיזהר, אם תרוקן מדי מעצמך אתה עלול לעבור לפריפריה (!) ואפילו להצביע (!) לליכוד (!)
למה הם התיישבו שם מלכתחילה?! 611252
יש אפשרות שתעבור לאתר אחר?
למה הם התיישבו שם מלכתחילה?! 611253
אם יש עליך חצי מליון דולר שאתה לא צריך (בהתחלה לא האמנתי שזה באמת בדולרים, חשבתי שבכתבה התבלבלו).
למה הם התיישבו שם מלכתחילה?! 611212
בעבר חייתי בעיר שיש בה גם רחוב קפלינסקי וגם רחוב קפלנסקי. בואו נגיד שלהזמין פיצה ובאמת לקבל אותה בזמן היה מאורע נדיר.
השיא היה למצוא בריונים של ההוצאה-לפועל מחפשים בעלי-חוב ברחוב הלא נכון. מעניין מה היה קורה אם לבעלי החוב היה שם משפחה נפוץ כמו ''כהן''.
למה הם התיישבו שם מלכתחילה?! 611213
ואם כבר בשמות עסקינן, ובהנחה ש"ליבי שפרלינג" אינו שם נפוץ, מה לכתב/ת (?) האלכוהול של ליינט ולתביעת הגוזלים הנקזקים?
למה הם התיישבו שם מלכתחילה?! 611214
קודם היא היתה עורכת דין ורק אחר כך החלה לסקר את היין.
למה הם התיישבו שם מלכתחילה?! 611279
לא עורכת דין כזו מוצלחת, אה?
למה הם התיישבו שם מלכתחילה?! 611280
מעניין אם ניתן וכדאי לתובעים לתבוע את עורכי דינם בעוון 'תביעה רשלנית' (אם יש דבר כזה). אני תוהה אם האחרונים לא הבטיחו להם מלכתחילה משהו בסיגנון: "שכרנו ינתן רק במקרה של הצלחה, מתוך סכום הפיצוי. כך שאין לכם מה להפסיד".
למה הם התיישבו שם מלכתחילה?! 611299
תנוח דעתך. אני מוכן להתערב שביהמ''ש העליון יהפוך את ההחלטה, או למצער, יצמצם מאוד את גובה ההוצאות בהן חויבו התובעים..
למה הם התיישבו שם מלכתחילה?! 611305
וטוב שכך.
למה הם התיישבו שם מלכתחילה?! 611308
עוד סיבה לשבור את ההגמוניה של כנופיית היוריסטוקרטיה.
שקר גס. 611217
אתה מקשקש ומשקר. מדובר על ישובים כמו ואדי אלנעם, ממזרח לכביש 40 ומול אזור התעשייה רמת חובב. מדובר על כבר שתושביו התגוררו בעבר ממערב לכביש, והועברו בפקודת הממשל הצבאי מזרחה, כאשר השטח המערבי הוקצה לצרכי שטחי אימון של צה"ל. איך אתה יכול להגיד שהם הגיעו לשם רק בשנות ה-‏90? כמה דיסאינפורמציה אפשר להפיץ?
שקר גס. 611219
מהפריפריה של אחד מהפריפריה כך רואים את הדברים. מה לעשות, זה קצת רחוק משם. לאט לך דובי, האחד מהפריפריה אינו משקר. הוא אינו מדייק. הוא היה משקר אם היה יודע מה קרה. זה לא מעניין אותו מה קרה. הוא הרי יודע שהבדווים הם שודדים וגנבים -כך למד בבית הספר.
שקר גס. 611256
אני רואה שיש פה צנזורה מבזה על דעות. מחקו לפי הערכתי לפחות שתי הודעות של "אחד מהפריפריה". לא ראיתי את ההודעה הראשונה שלו, אבל ראיתי את השניה. בהודעה השניה הייתה הצגת עמדה שלו, מנומקת היטב בנוגע להתנהגות הבדווים באיזור בו מדובר. מצאו איזו תואנה להצדקת הצנזורה (אני מנחש שטענותיו על NIF היו התואנה לצנזורה, אבל זה לא החלק החשוב, החלק החשוב הוא ענייני הבדויים).

אני קורא שוב ל"אחד מהפריפריה" להציג את עמדתו בעניין הבדויים, מציע לו להימנע מלשון מתלהמת (כגון הזכרת NIF). כל זאת, כדי לא לתת תואנה לצנזורה על דעות ומידע שציין.

אגב. ראיתי הפניה לבלוג של קסיננגר (מקווה שאייתתי נכון), בבלוג שלו קסיננגר מנפח (בין השאר) את הספין המגוכח שהופנה נגד ביבי בעניין הגרעון בתקציב בשיעור 39 מיליארד. הספין הזה (על 39 מיליארד גרעון) הוא הרבה פחות מחצי אמת, בתור שכזה הוא שקר גס. ובכן קסיננגר לא בוחל מהפצת "שקר גס" כאשר זה מתאים לאג'נדה שלו.

לא אכנס כאן לפרטים מדוע הספין הזה (39 מיליארד) הוא שקרי ברובו, כי זה לא נושא הדיון בעיני. כל מה שרציתי לאמר קססינגר משקר כאשר זה נוח לו.
שקר גס. 611259
"אחד מהפריפריה" כבר כותב כאן בשם בדוי. בנוגע לחלק השני של עצתך, אכן רצוי שהוא ימנע מלשון מתלהמת. אולי צריך לבקש מטל לנסות לממש כאן מערכת דרוג הודעות.

אני לא יודע מי הם קסיננגר וקססינגר. דיברת אולי על דובי קננגיסר. יהיה טעם להתייחס להערתך על דבריו אם יהיה להם נימוק. אחרת גם אני יכול לטעון שדבריך הם שקר גס והכל חוזר אליך. אבל אז מערכת דירוג ההודעות תעיף את ההודעות של שנינו.
שקר גס. 611260
אני, להבדיל מ''אם'', ראיתי רק את ההודעה הראשונה של ''אחד מהפריפריה''. ועד כמה שלא אהבתי את ההתקפה האישית נגד דובי, לא היה שם שום דבר גרוע מההתקפה האישית בה דובי פתח (''אתה מקשקש ומשקר'').

החלטת המערכת למחוק את תגובת הפריפריאלי ולהשאיר את זאת של דובי הוא תמוהה, בלשון המעטה.
שקר גס. 611272
אמרתי שאני לא בטוח לגבי איות השם קננסיגר. כל מי שכותב כאן קבוע יודע למי הכוונה למרות אי האיות הנכון

לגבי הספין שהסתובב ברשת , ביוזמת מתנגדי ביבי (על כך שמצבנו "נורא" בגלל גרעון 39 מיליארד שקל וכמובן ש"ביבי אשם" בגרעון "הנורא") — לא רציתי להכנס לפרטים מדוע זה ספין שיקרי, ספין של בחירות. כניסה לפרטים כדי לנמק מדוע הספין שיקרי סוטה מהנושא בראש בפתיל, הנושא הוא השתלטות בדווים על אדמות מדינה.
שקר גס. 611275
אני חושב שאתה נוטה לסלף בכוונה את שמו של קננגיסר כדי להכפיש אותו. אני לא רוצה להיכנס לפרטים כדי לנמק את קביעתי.
שקר גס. 611510
אני חושש שאתה פרנואיד. אם כי בקריאה נוספת יתכן שאתה מנסה להתלוצץ. אמרתי לך שאיני נכנס לפרטים בנוגע לספין הבחירות השקרי של גרעון 39 מיליארד , היה זה טיפשי מצידי אילו הייתי ניכנס לפרטים בנושא שמסיט את הוויכוח למשהו אחר שאינו הנושא הנידון בראש הפתיל.

אם רצונך להבין בכל זאת מדוע הספין על 39 מיליארד שיקרי. תברר בעצמך (בתנאי שתשמור על אובייקטיביות).
שקר גס. 611538
מסתבר שאני לא פרנואיד. לא למדת אפילו עדיין לכתוב קננגיסר. שקלתי אם לשאול אותך שאלה שחוקה לגבי עיסוקה של אחותך, אך אני מניח שלא תבין את כוונתה.
שקר גס. 611539
לא יפה לצחוק על דיקלסטים.
שקר גס. 611748
השבתי לדבריך, משום מה התגובה שלי להגיגיך לא כתובה. אני מקווה שהיא לא נימחקה במזיד אלא שלא הופיעה מסיבות טכניות. בכל אופן הגיגיך לא מעניינים ואיזכור של ''אחותי'' מבייש אותך יותר מאשר מבייש אותי.
שקר גס. 611765
התכוונתי לטכניקת דיון של רמיזות - טכניקה שלא מועילה לדיון. לשמחתי לאחר כתיבת הודעה זו שלי אכן הואלת סוף סוף לפרט למה כוונתך בטענתך לגבי הספין (ואז גם התברר שאחרים כאן לא מסכימים אתך). זה השתלב גם עם כתיבה שגויה של שם גם לאחר שתיקנו אותך במפורש. גם מי שלא יודע לאיית יכול להעתיק.
שקר גס. 611857
מאחר ותשובה כנה שלי אליך צונזרה , איני טורח להגיב על השטות שלך לגבי הסיבות
לשיבוש בשם.

לגבי הטענה שמישהו ענה לי לגבי סיבות לגרעון כלכלי , עניתי לו ואמרתי שהוא טועה. הגרעון כולו כוח עליון שאינו בגלל ביבי. כנראה הציפיות שלי לגבי האובייקטיביות שלך היו מופרזות. לא רוצה לה התייחס לנושא זה כי מבחינתי הוא אוף טופיק שלא נוגע לעניין הבדויים

אז אחזור על טענתי. ססניגרר או איך שמאייתים נכון את שמו שיקר שקר גס בכך שיחס את הגרעון למהלכים של ביבי ואוסיף על כך ואומר שבוויכוח שלך אתה מוכיח שאתה חסר אובייקטיביות וגם ממציא דברים מדמיונך , הטענה האחרונה מתייחסת לעניין השם ססניגרר שאינו נכון מכיוון שאין לי סבלנות לברר מה השם המדוייק שהרי כולם יודעים במי מדובר.
גרעוני עפולה 611863
לשבש את שמו במכוון זה חוסר כבוד. יותר פשוט לכתוב ''דובי''. והשם הוא קננגיסר.

מסתבר שלא רק דובי שיקר כאן ''שקר גס'' אלא רוב שאר המגיבים שותפים לדעתו בדבר אחריות ממשלת נתניהו לגרעון העודף.
שקר גס. 611281
לא כל כך קשה לבדוק איך השם מאויית.
שקר גס. 611749
היה גוזל ממני רבע שעה לפחות. לא חשוב בעיני לבזבז זמן על זוטות כגון איות שם כאשר לכולם ברור במי מדובר.
שקר גס. 611753
אצל בני דודינו שיבוש השם (או אמירת השם בעקיפין "זה המכונה X") הוא עלבון כבד (ודי מכוער, לטעמי).
אצל חוגים נרחבים בשמאל שיבוש השם ("ביביהו" וכו') הם סממן שבטי ילדותי וקצת גרוטסקי.
אצלך, אני מאמין, הטעות נעשת בתום לב.

אמנם תום לב, אבל בכל זאת הטעות צורמת לרבים. למה שלא תתנצל ובפעם הבאה תקפיד קצת יותר? אני בטוח שלבחור מוכשר כמוך הקפדה שכזאת תגזול הרבה פחות מרבע שעה, אם בכלל.
שקר גס. 611859
לא רואה טעם להתנצל רק משום שמישהו מיחס חשיבות מופרזת לדיקדוקים לשוניים חסרי חשיבות. הרי אני

חוץ מזה זו לא פעם ראשונה ולא פעם אחרונה שאני משבש מילה , זה בגלל סיבות טכניות שונות. אז שאתנצל על זה , מה פתאום. יש אפילו קוד התנהגות בפורומים שלא מתקנים שגיאות כתיב אפילו אם הן בולטות. ובכלל, אני כותב לעיתים מהטבלט ושם קל מאוד לשבש מילים ועוד יותר קשה לתקן אותן.

גם בהודעה זו יש שיבושי כתיבה קשים ואיני מסוגל לתקן אותן. אני כותב כעת מהטבלט.

ך
שקר גס. 611864
יש כאן קוד התנהגות שמתקנים שגיאות כתיב צורמות. אני מעריך את מי שתיקנו את הודעותיי בעבר ועזרו לי ללמוד לכתוב נכון יותר.

אני משתמש בדפדפן פיירפוקס עם תוסף של מאיית, והוא עוזר לעלות על חלק לא מבוטל משגיאות ההקלדה (לדוגמה: כרגע יש לי בעיה עם חלק מהמקשים במקלדת, בפרט האות "ק" לא מוקלדת בקלות). למדתי גם לקרוא כל הודעה לפני שאני שולח כדי להקטין את הסיכוי שאתחרט על ניסוחה.
שקר גס. 611870
חבל שאתה טורח להתייחס לתגובות של טרול. ברור כשמש שהוא משבש את שמו של דובי בכוונה. שים לב שהשיבוש הראשון היה במענה לדובי עצמו.
גרעון 611286
אל תדאג, אוף טופיק זה תחביב נפוץ כאן באתר.
למה באמת אתה חושב שחריגה מיעד הגרעון, מ2% ל4.2% מהתוצר (לפי הודעת המקור הרשמי והמוסמך לכך, משרד האוצר), היא ספין שקרי, ולמה אתה חושב שראש הממשלה ושר האוצר לא אחראים לחריגה כזו?
דווקא חשוב לי לדעת, בתור אחד שעדיין לא החליט ב100% מה הוא יצביע ביום שלישי.
גרעון 611515
היו אירועים לא צפויים שהצריכו הגדלת גרעון, הזכורים לי הם:
1) מבצע עמוד ענן (סדר גודל של 5 מיליארד),
2) ביבי "היטיב עם העם" בהמשך לתנועת המחאה ווועדת טרכטנברג (סדר גודל משוער 5 מיליארד),
3) המשך המשבר הכלכלי העולמי (גרם כנראה להקטנת היצוא),
5) משבר הגז עם מצריים (גרם כנראה להעלאת מחיר הדלק ולא גולגל כולו על הצרכנים),

בנוסף לכך (נדמה לי, לא בדקתי) — הגדלת הגרעון נעשתה מתוך תיכנון של הכנסות עתידיות מהגז הישראלי בעתיד בקרוב. ההכנסות העתידיות הללו אמורות לקזז את את הגדלת הגרעון הנוכחי. צימצום הגרעון עכשיו פירושו החרפת מיתון (שגורמת בעצמה לגרעון נוסף). אם אפשרית מניעת מיתון על ידי שימוש בהכנסות עתידיות (בטווח הקרוב) זה צעד חיובי.

מלבד זאת, הביקורת של קנניסגר (?) שיוצאת נגד גרעון של 4.2 אחוז מאוד מרגיזה אם נזכור שקנניסגר מייצג את מפלגת העבודה. (לפי זכרוני) המדיניות של מפלגת העבודה היא דווקא _להרחיב_ את הגרעון התקציבי (נניח לשיעור של 3 אחוז) לפי משנתו של ברוורמן. אלא שמשנתו של ברוורמן על "גביית כסף מעשירים" כדי לאזן את התקציב היא די מפוקפקת: סביר להניח שהגרעון בתקציב של ממשלת עבודה, אם תקום חלילה, יהיה הרבה יותר מ- 4 אחוז, או לחילופין האינפלציה תשתולל שוב בגלל הדפסת כסף, זו המדיניות של מפלגת העבודה מאז ומתמיד. במצב עניינים זה יציאתו של קננסיגר נגד הגרעון בתקציב נתניהו היא שקר גס, ספין בחירות חסר ערך.

יותר אין לי עניין לדון בספין הבחירות השיקרי של גרעון 39 מיליארד שקל. על כן לא אגיב בעניין זה.
גרעון 611523
לא יודע לגבי הקננסיגר או קנניסגר הזה שלך, אבל איפה בדיון פה אני דיברתי על הגרעון?
געגועי לקננגיסר 611537
קיסינג'ר, קיסינג'ר.
גרעון 611751
איפה אמרתי שהשקר שלך בנוגע לגרעון של 39 ש"ח כתוב בתוך הדיון כאן ?
קרא שנית מה כתבתי לגבי מיקום דבריך.
גרעון 612112
לא כתבת כלום לגבי מיקום דברי, ולכן השתמע מדבריך שמדובר על דברים שנאמרו כאן. אתה מתבקש להביא מראה מקום לדברים שכתבתי איפשהו על הגרעון, כי אין לי מושג על מה אתה מדבר.
גרעון 612122
מנסיון עגום, חבל על זמנך.
גרעון 611536
המחאה הייתה בשנת 2011. המשבר העולמי מלווה אותנו כבר כמה שנים. נתניהו טען שהתקציב הדו־שנתי הוא אחד מהישגיו הגדולים. מסתבר שהוא לא מאפשר למדינה להגיב ביעילות למצב המשתנה.
גרעון 611560
אני מרשה לעצמי לצטט משהו שחבר אמר: "אני זוכר בבירור שדיברנו על שינוי סדר עדיפויות, לא על ביזה".
גרעון 611609
1) 5 מיליארד שקלים עמוד ענן? מעבר לרזרבה התקציבית שמקבל משרד הבטחון מדי שנה ונשמרת לצרכי מלחמה? אם יש מקור הביאנו לכאן.

2) ממשלה אחראית משנה סדרי עדיפויות או מעלה מיסים, סתם לחלק כסף זה מתכון לבעיות, ועל זה בדיוק כועסים כשאומרים שהגירעון גדל, חילקו כסף שלא היה.

3) נדמה לי שהמשבר לא השתנה באופן משמעותי בשנתיים האחרונות.

5) כמדומני ממשלת ישראל (עדיין לא) סייעה כלכלית לחברת החשמל.

חוץ מזה, כל האמור לעיל (עמוד ענן, טרכטנברג, ייצוא‏1) לא מכסה אפילו 50% מ-‏40 מיליארד השקלים.

האינפלציה הגיעה לשיאה דווקא במהלך שלטון הליכוד...

1 כל הייצוא של מדינת ישראל הוא בסדר גודל של 100-120 מיליארד שקל לשנה... גם אם הוא היה גדל ב5 אחוז, ומזה היו לוקחים מס של 20 אחוז, זה לא עוזר בהרבה.
גרעון 611625
1. זה מופיע במצע חד"ש. אולי בעוד מקומות. לעומת זאת, בגלובס טוענים שהעלות *למשק* היא 2 מליארד ש"ח, מזה 200 ש"ח נזק ישיר והשאר אובדן תוצר (http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=100080...), דהמרקר טען שזה 3 מליארד אבל שכח לחלק בין תקציב הבטחון לעלות למשק.
גרעון 611750
אמרתי שסטיה לאופטופיק לא מעניינת אותי, רק הדיון על בדויים, לכן לא אגיב לשגיאות בדבריך.
שקר גס. 611264
כבר כתבתי כאן שוב, ללא הזכרת NIF (ולמה בדיוק הזכרה שלה היא לשון מתלהמת?), והודעה זו נמחקה גם היא.
מערכת ה"אייל הקורא" מוחקת באופן קונסיסטנטי הודעות כשאלו מביעות עובדות שלא נוחות לה או לפוליטיקאים הכושלים הנתמכים על ידה. כנראה שהם מנסים "לגרש" אותי מהאתר האזוטרי הזה, כדי לתת לקבוצת השמאלנים הנפוחים והפסאודו-אינטלקטואלים השורצת פה להמשיך לפרכס אלו את אלו ללא הפרעה של מישהו מהפריפריה. זה גם מתחבר ל"הצעה" שקיבלתי לעבור לאתר אחר.
אבל האמת תנצח, ואני אמשיך להביע את האמת גם אם למישהו לא נוח לשמוע אותה, או אם היא מפריעה לו להיבחר לכנסת.
והאמת היא פשוטה, וידועה לי, כמו לכל אחד שניווט באזור במסגרת שירותו הצבאי - נחל מנעם, כמו כל האזור של גבעת שמן (וכמו שטחים נרחבים בנגב), היה ריק לחלוטין עד תחילת שנות ה90, ומאז יש התנחלות הדרגתית של שבט אל עזאזמה באזור - קודם אוהלים, אח"כ פחונים והיום כבר שדות חרושים ומושקים ומבני קבע, כולל מבני ציבור.
מי שהקים בית ספר אל מול קריית תעשייה כבדה, ומתנגד בכל תוקף להזזתו (והיו לא מעט דיונים גם כמו"מ בין מנהלת הבדואים לועד הכפר, גם בבתי משפט וגם בכנסת על פינוי הכפר ופיצוי הפולשים בקרקע חלופית),ואח"כ עוד תובע את אותה קריית תעשייה כבדה - הוא פשוט נבל.
שקר גס. 611269
שלום החבר מהפריפריה: אתה רוצה לראות מה היה ריק בתחילת שנות ה-‏90 והיום מיושב? הבט על הר חומה ועוד הרבה מקומות. מה לעשות? האנשים מתרבים ובתים נבנים. בהתנחלויות לא נבנה כלום? נבנו גם בתים על קרקעות פרטיות של פלסטינאים. מה הבדואים היו צריכים לעשות? לבנות בית ברהט?
שקר גס. 611270
מה הקשר לנושא הדיון?
שקר גס. 611293
מה קשור לדיון? רק הבדואים מתרבים ורואים אותם ביותר ויותר מקומות? כל יתר חלקי מדינת ישראל והשטחים קפאו על מקומם? זה מזכיר לי שנסענו לטייל בעמר יזרעאל ב-‏1987והמדריך שלנו הצביע על איכסאל וציין בקול מודאג כמה שהכפר גדל. הוא שכח להסתכל על עפולה, גבעת המורה ועפולה עילית שגדלו לא פחות ושלתושבי איכסל לא היתה האפשרות לעבור למקומות אחרים בארץ. לא קשור? שום דבר לא קשור.
שקר גס. 611295
למה לתושבי איכסל לא הייתה אפשרות לעבור למקומות אחרים בארץ?
שקר גס. 611307
באמת למה? איפה אתה גר? מוכן שיגורו לידך? שישכרו או יקנו בית בתל עדשים- הישוב הסמוך? אולי בקיבוצי הסביבה?
שקר גס. 611349
''באמת למה'' זה מה ששאלתי אותך, אם אתה יודע לענות על השאלה בצורה בוגרת וברורה אז תענה עליה בבקשה ואל תזרוק עלי שאלות הכוונה. אנחנו לא בבית ספר ואתה לא המורה שלי.

לעניין עצמו, אני גר באזור גוש דן וממש אין לי בעיה שיגורו לידי בדואים. כמובן זה לא אומר שאני לא שופט כל שכן בצורה אינדיבידואלית. מפליא אותי שזה מפליא אותך שאנשים מוכנים לגור בסמיכות לבדואים או ערבים.
זה גם לא כל כך משנה מפני שלי אין כלל אפשרות בחירה של השכנים שלי. איפה שהם יקנו או ישכרו דירה שם הם גם יגורו. וזה גם עונה על שתי השאלות האחרונות שלך. בכל זאת יש להם גם אופציות פשוטות יותר וכנראה גם זולות יותר כמו באר שבע, ערד או רהט. נוסף על כך, כפי שהבנתי מההתכתבות כאן הוצעה להם קרקע חלופית שיכלו גם לעבור אליה.
כך היה הדבר 611319
דיון - בדואים תבעו מהמדינה לפנות את רמת חובב בעלות אסטרונומית בטענה שזה עושה להם נזק.
פריפריה - לבדואים אין בסיס לתביעה כי קבעו שם את ביתם באופן לא חוקי כשהאתר היה כבר קיים וידוע כמסוכן.
איציק - גזענות! גם המתנחלים מתרבים ובונים בתים.
יוסי - מנסה להבין אם איציק מביא דוגמא רלוונטית - כמו למשל יהודי שבנה בית לא חוקי בנמל תל אביב וזכה בתביעתו לפרק את הטיילת המרעישה.
איציק - הוכחה על ידי שאלות רטוריות ואנדקוטה מעורפלת.
יוסי - מרים ידים. הרי ברור כשמש שאם מדריך אלמוני אמר משהו לפני עשרים ושש שנים ולאיציק נדמה היה שהוא מסתכל לצד שמאל בזמן גירוד האף אז הבדואים צודקים באופן אוטומטי וצריך מיד להעביר את רמת חובב לסין העממית על חשבון המיסים של יוסי.
שקר גס. 611366
אתה יודע שהם יכלו פשוט לגור בישוב חוקי כמו רהט (למרות שהם בדואים וכו'...)
שקר גס. 611451
הם בדואים . הם אינם רוצים לגור בישוב כמו רהט. גם אתה לא רוצה.
שקר גס. 611481
פיספסתי משהו כנראה, מי לדעתך כן גר ברהט?
שקר גס. 611505
בדואים שכן רוצים לחיות בישוב כמו רהט.
שקר גס. 611508
אני לא רוצה לגור בפ"ת לעזאזל!!!!
שקר גס. 611564
את מי מעניין הרצון שלך? עוד אתה עלול להתנחל איפהשהו. צריך להכריח אותך לגור בפתח תקווה. לעזאזל.
שקר גס. 611669
את מי מעניין הרצון של הבדואי? עוד הוא עלול להתנחל איפהשהו. צריך להכריח אותו לגור ברהט. לעזאזל.
שקר גס. 611567
איפה נמצא פתח תקווה לעזאזל?
שקר גס. 611570
תשאל את זהבה גלאון.
שקר גס. 611668
ליד פ''ת רק בראש שלי
שקר גס. 611511
ממה שאני מבין זה בערך היישוב הבדואי הכי גדול ומפותח שיש.
שקר גס. 611563
רהט זו עיר.‏13

1 כן, אני יודעת ש"יישוב" כולל גם "עיר". ‏2
2 ובכל זאת.
3 השנייה בגודלה בנגב, אם זכרוני אינו מטעני.
שקר גס. 611591
אני יודע את כל זה, וזה לא סותר את מה ששאמרתי.

3 גילוי נאות (מדבר): אני ביליתי בעיר הראשונה בגודלה בנגב את עשרות השנים הראשונות שלי.
שקר גס. 611630
כמובן שלא!
שקר גס. 611498
מז"א "ישוב כמו רהט"?
שקר גס. 611517
ישוב ערבי.
שקר גס. 611518
אתה הבנת שהבדואים לא יגורו ברהט כי זה ישוב של בדואים?!
שקר גס. 611519
אתה היית רוצה לגור בישוב מלא ערבים? למה שהם ירצו?
שקר גס. 611520
צודק... זה נכון גם ברמה של מדינה?
לא רלבנטי 611273
למען האמת, המדינה הציעה להם נחלות גם ברהט וגם בשגב שלום (ובעוד מקומות) והם סירבו להתפנות (כנראה ממניעים כספיים - רצו לקבל יותר פיצויים), ואחד הנימוקים של המדינה היה הסיכונים הבריאותיים, אך יותר מכך הסיכונים הבטיחותיים האינהרנטיים לתעשייה כבדה - נסה רק לחשוב מה היה קורה לאותו כפר בלתי חוקי, כולל לילדים הלומדים בבית הספר הבלתי חוקי, במקרה של אסון סביבתי. מי שפולש לאדמות מדינה לא יכול לתבוע את מפעלי התעשייה הכבדה (שהוקמו במקום הזה בדיוק בגלל ריחוקו ממקום יישוב) בגלל מפגעי ריח וזיהום אויר.
שקר גס. 611274
דיון בנושא בועדת הפנים והגנת הסביבה מלפני שנה. כאמור, ואדי אל נעם היה קיים עוד בשנות השמונים. בינתיים מומלץ לאדוני‏1 לקרוא את הדיון ולשתות כוס מים לפני שליחת התגובה הבאה. היו כל מיני משפטים בתגובתך שאליהם אני לא מתייחס עקב בחירת המילים.

1 הכינוי בהשפעת הדיון המקושר
שקר גס. 611278
נחל מנעם קיים מקדמת דנא כמובן, אבל הכפר הבלתי חוקי של שבט עזאזמה הוקם בשנות ה90. את מי אתה מביא בתור מקור? ציטוט של דב חנין (שהוא פוליטיקאי נכלולי, כפי שכבר נחשף ע"י ארי שביט בדיון אחד למעלה), מתוך דיון בכנסת בהשתתפותו, ובהשתתפות ג'מאל זחאלקה וטאלב א-סאנע? עוד רגע תביא לי את ה"גמעיה חקוק אלואטן" בתור מקור.
שקר גס. 611287
התחלתי לענות לך תשובה עניינית, אבל הכינוי ''נכלולי'' הוציא לי את החשק.
שקר גס. 611288
איך היית מגדיר פוליטיקאי שיש לו "פרויקט אסטרטגי סודי", שהוא וסביבתו "עשו את אשר עשו כדי שהעם ... יקום נגד ממשלתו" וש"תמיד מלווה אותו סימן שאלה שמא הוא מקדם איזה סדר יום נסתר שהמפלגה הבולשביקית שלחה אותו לקדם"?

שקר גס. 611290
מצאתי לך כתבה עם ציטוטים דומים על בנט. האם מעתה תצרף אוטומטית את התואר "נכלולי" לשמו של בנט?
שקר גס. 611292
אני לא חושב שבנט נמצא מספיק זמן בפוליטיקה בשביל להיחשב נכלולי, אבל תן לו זמן ויש סיכוי טוב שגם הוא יגיע לזה.
שקר גס. 611284
וחוץ מזה אחרי שקראתי ה הפרוטוקול, מי שהתושבים צריכים לתבוע הם חברי הכנסת חנין וזחאלקה, שלאורך כל הישיבה דוחפים את אנשי מנהלת הבדואים לאפשר לפולשים להישאר במקום, ולהקטין את ה"רדיוס האסור" להתישבות מ5 ק"מ. זחאלקה אפילו מגדיל וטוען על המרחק של 5 ק"מ ש"המרחק זה זיהום פוליטי, זה זיהום אוויר פוליטי...כלומר כאשר מדברים על עיר הבה"דים מזלזלים בזיהום, אפשר לשלוט בו, אפשר להקטין, אפשר זה, אפשר זה וכאשר מדברים על ואדי נעם, הזיהום הוא בלתי ניתן לשליטה; אתם הולכים למות, אם לא תתפנו", וש"התושבים דיווחו לי, אני לא יודע, זה לא משהו במדידה מדעית, אבל הם אומרים שריחות שהם הרגישו בהם לפני מספר שנים נעלמו, כלומר אין אותו ריח נוראי שהיה לפני חמש שנים או שש שנים".
שקר גס. 611328
אם ''ידוע לכל מי שניווט באזור במסגרת שירותו הצבאי'', אז מי אני הקטן, שלא ניווט לשום מקום בעת שירותו הצבאי, שארהיב עוז ואצביע שוב על העובדה הקטנה שהישוב היה קיים עוד בימי הממשל הצבאי...
שקר גס. 611329
זה בדיוק מה שכתבתי בתגובה שצונזרה - מי שלא היה שם יכול לצטט את הפוליטיקאי החביב עליו כרצונו, זה לא משנה את העובדות.
ועוד לא ענית לי על השאלה מה אתה מתכוון להצביע ביום שלישי.
שקר גס. 611333
לא ראיתי את התגובה שנמחקה. אני לא מצטט שום פוליטיקאי - אני מצטט עובדות.

לא ראיתי גם ששאלת אותי למי אני מתכוון להצביע. אני גם לא רואה שום סיבה לחשוף את כוונות ההצבעה החשאית שלי בפני אנשים גסי רוח, אם כי כבר הצהרתי מספיק פעמים במקומות מספיק פומביים על ההצבעה שלי, שהיא בין כה וכה צפויה מראש מכיוון שהשיוך המפלגתי שלי לא בדיוק מוסתר.
שקר גס. 611337
א. אז על מה אתה מתבסס בקביעתך כאילו הישוב קיים מאז 1953? על ציטוט של דב חנין או על ציטוט של אחת מגרורות NIF?
ב. כפוליטיקאי שניסה (ונכשל) להיכנס לרשימת העבודה לכנסת, אינך רשאי להסתתר מאחורי חשאיות הבחירות, למרות ההתחמקות המגושמת שלך. האם בבחירות הקרובות תצביע עבור המפלגה אליה אתה רשום, או עבור המפלגה שמייצגת את דעותיך? האם אתה מנסה לשכנע מצביעים נוספים בסביבתך להצביע עבור אותה מפלגה?
ג. מי שהתחיל את גסות הרוח בפתיל הזה היה אתה, בתגובה 611217. טול קורה מבין עיניך.
שקר גס. 611363
ב. בחיי הארוכים יצא לי להגיש מועמדות לתפקיד מסוים ולא להתקבל. זה לא היה נעים, אבל האם זה הופך אותי גם למהנדס כושל?
שקר גס. 611497
א. למשל זה: http://www.peopleil.org/details.aspx?itemID=7470 (מוסד שמואל נאמן למחקר מדיניות שבטכניון. לא בדקתי אם הם מקבלים כסף מהקרן החדשה - אבל היופי במתקפה על הקרן החדשה היא שכמעט כל ארגון חברתי בישראל מקבל מהם כסף. אם תרצו הצליחו במהלך דה-לגיטימציה אחד לפסול את כל הארגונים החברתיים א-פריורית כי תראו, הם מקבלים כסף מהקרן החדשה... עד היום, אגב, הם לא הוכיחו אפילו שבריר של שקר של מי מהארגונים הממומנים על ידי הקרן החדשה.)‏1

ב. באמת שאין לי בעיה להצהיר בריש גלי למי אני מצביע. עשיתי כן בבלוג שלי, בפייסבוק ובמקומות אחרים. אבל אתה, אדוני, חוצפן, ולכן לא ממש מגיעה לך תשובה ישירה. אבל אני אדם טוב לב, ולכן אתרצה ואענה. התשובה על השאלה "האם בבחירות הקרובות תצביע עבור המפלגה אליה אתה רשום, או עבור המפלגה שמייצגת את דעותיך?" היא כן. אני מנסה לשכנע מצביעים מימיני להצביע לעבודה. אינני מנסה לשכנע מצביעי מרצ להצביע לעבודה כי אני חושב שזו מלאכה חסרת תוחלת וגם במרצ יש אנשים מצוינים שאשמח לראות בכנסת.

ג. אמת אינה גסות רוח.

1 גילוי נאות: גם אני "מגרורות NIF", והארגון בו אני עובד מקבל מהם כספים. מכאן שכל מה שאני אומר הוא שקר שכל מטרתו השמדת מדינת ישראל במהרה בימינו, ולפיכך אפשר לסיים את השיחה כאן.
שקר גס. 611527
טרחתי להסתכל בקישור ולא מצאתי שם התייחסות ספציפית לקיומו או הקמתו של ואדי אלנעם בשנות ה50

אז מה בדיוק אתה חושב שהמאמר טוען בהקשר של ההתיישבות הבדואית ליד רמת חובב?
שקר גס. 611533
"ואדי אלנעם - ואדי אלנעם הוא כפר לא מוכר גדול, בן כ-‏8000 תושבים, ממזרח לכביש 40 ומול אזור התעשייה רמת חובב. בעבר התגוררו תושביו ממערב לכביש. בשלב מסוים הועברו בפקודת הממשל הצבאי מזרחה, כאשר השטח המערבי הוקצה לצרכי שטחי אימון של צה"ל."

הממשל הצבאי בוטל ב-‏1966, שקודמת לשנות ה-‏90, למיטב הבנתי.
שקר גס. 611559
אז אתה בהחלט מבין יותר ממני

מתוך המאמר : "בשנת 1951, עם החלת הממשל הצבאי על כל ערביי ישראל, אולצו הבדואים בנגב לעבור לאזור הסייג ("המשולש" שבין דימונה, ערד ובאר שבע)."

מזה (ומביטוי "בעבר התגוררו תושביו" ) אני הבנתי שתושבי ואדי אלנעם הם צאצאים של הבדווים ש"אולצו לעבור" לאזור הסייג

איך מזה אתה הבנת שואדי אלנעם קם בזמן הממשל הצבאי?

לדעתי המקסימום שאפשר להגיד זה שואדי אלנעם לא היה קיים לפני הממשל הצבאי
שקר גס. 611629
יותר ברור מהציטוט שהבאתי לעיל אני לא מכיר.
שקר גס. 611677
כאילו בדואים! ?

"קול קורא לנדוד לנדוד" וכזה

זה שהתושבים עברו לאזור בתקופת הממשל הצבאי לא אומר שהכפר קם בתקופת הממשל
שקר גס. 611300
אולי הגיע הזמן לאיזה דיון על תרבות דיון? מעניין אותי לשמוע האיילים חושבים שלגיטימי מבחינת כינויי גנאי, מענה לגופו של אדם ולא לגוף הטענות וכו'.
שקר גס. 611516
או ואבוי (לקיים דיון על נימוסים והליכות ?)

מי שמשתלח פוגע קודם כל בעצמו (כי לא יקשיבו לו). לא צריך לא דיון בעניין ולא מחיקות חוץ במקרים קיצוניים במיוחד.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים