ממשלת ספרד: נשלול את מעמדה האוטונומי של קטלוניה 3791
משרד ראש הממשלה בספרד הודיע כי המדינה תפעיל סעיף בחוקה המאפשר לה לשלול את האוטונומיה של המחוז.

זהו המשכו של משבר בן כמה שבועות סביב דרישה לעצמאות קטלוניה. נשיא המחוז קרלס פוג'דמון חותר להוביל את קטלוניה לעצמאות מספרד. הוא הכריז על משאל עם בנושא, וזה התקיים ב-‏1 באוקטובר, תחת הכרזה של ממשלת ספרד כי הוא אינו חוקי. הממשלה אף שלחה כוחות משטרה בניסיון להפריע לקיום המשאל.

במשאל התקבל רוב מוחץ בעד עצמאות. אולם נטען כי הוא אינו מייצג באמת את דעת הקהל הקטלונית, מאחר שרוב הקטלונים שאינם רוצים בשינוי לא השתתפו בו. מאז המשאל התקיימו הפגנות גדולות בקטלוניה הן של תומכי העצמאות והן של מתנגדיה.

ב-‏10 באוקטובר חתם פוג'דמון על הצהרת עצמאות של קטלוניה. בתגובה הציב לו ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, אולטימטום, ודרש ממנו להבהיר עד יום חמישי האחרון האם בכוונתו לפעול למימוש ההכרזה. פוג'דמון ענה תשובה עמומה, ובתגובה לכך הגיעה ההודעה מטעם הממשלה כי תשלול את המעמד האוטונומי של קטלוניה.

האיחוד האירופי מצידו אינו נוקט עמדה רשמית, פרט לקריאה לדיאלוג בין הצדדים. עם זאת, הן עמנואל מקרון והן אנגלה מרקל תומכים בעמדת ספרד.
קישורים
The Guardian
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

בעד ונגד 695342
כאן ישנם נימוקים בעד, ובעיקר נגד העצמאות הקטלנית, וכאן בעד. אם הנתונים במקור השני נכונים הרי שהנימוק הכלכלי בטל לכאורה: הקטלנים הם 16% מן האוכלוסיה הספרדית ומספקים 20% מן התוצר הלאומי. לא הבדל משמעותי, שבוודאי מתבטל ואף יותר מכך בהתחשב בתקורה הכרוכה באחזקת מדינה עצמאית נפרדת. אלא שנראה שמעבר לעניין הכלכלי ישנו קודם כל הצורך בהגדרה לאומית, צורך ש-‏38% מן הקטלונים הצביעו שאין הוא בא על סיפוקו במסגרת האוטונומיה הקטלונית. אילו אני ספרד, הייתי אולי דורש מהם לכל הפחות שני משאלי עם, בהפרש של שלוש שנים זה מזה, שבשניהם מצביעים לפחות 60% מכלל בעלי זכות הבחירה בקטלוניה בעד עצמאות כדי להתחיל במו"מ כלשהו עמם.
695359
לא ניתן להעלות על הדעת שברצלונה וריאל ישחקו בליגות לאומיות שונות.
לי זה נראה יותר כמו משחק פוליטי מאשר כמו מאבק לעצמאות.
הכדור הוא עגול 695360
למה צריך?
שישחקו בליגת הקונפדרציה שהספרדית המאוחדת, לצורך הענין.

הצינים יאמרו שתמיד המאבק של עצמאות של אחד נראה כמו משחק פוליטי של אחר, בטח עם קורלציה למרחק הגיאוגרפי של האחר מהמאבק.
הכדור הוא עגול 695361
אני לא מכיר את הדרישות של הקטלונים, אבל אם הם יסתפקו בקונפדרציה הרי זה בדיוק המשחק הפוליטי. היום כבר יש להם אוטונומיה כלשהי, ואם מדובר רק בהרחבה שלה אז הדיבורים על עצמאות הם בסך הכל כלים במו''מ.
הכדור הוא הגול 695362
לא הבנת - הליגה תיקרא ''ליגת הקונפדרציה הספרדית'' ותו לא.
הכדור הוא הגול 695367
נראה לך? בתנאי שאמריקה לפחות פעם בחודש!

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים