ירידה בספירת הזרע האנושית - סכנה קיומית למין שלנו? 3804
לפני כמה חודשים התפרסמה מטא-אנליזה שלפיה ספירת הזרע במדינות המתועשות ירדה במחצית בארבעים השנים האחרונות. מוביל המחקר הוא ד''ר חגי לוין מהאוניברסיטה העברית.

עד כה כבר התפרסמו מחקרים שהראו תוצאות כאלה, אך המחקר החדש מקיף וודאי בהרבה. אין עדויות על ירידה כזו באסיה, דרום אמריקה ואפריקה, אך לוין חושש שהסיבה היא פחות מחקרים שם, ובפועל יש ירידה גם שם, ואם לא אז יש סכנה ממשית לירידה כזו בעתיד. לוין מדבר במונחים של סכנה של ממש לעתיד המין האנושי.

עד כה לא הוכח שום גורם ספציפי לירידה. החשודים העיקריים הם כימיקלים, בפרט פתלטים המשמשים בפלסטיק, וכן השמנה ואורח חיים יושבני.
קישורים
המאמר
BBC
הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "מדע"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

אלפיים אחרי הספירה 695870
אולי זה לא כל כך נורא?
זאת אומרת, אני מניח ש"אם הירידה תימשך בקצב הזה" זאת אקסטרפולציה שגויה (שלאר לומר קצת דמגוגית), והספירה תתיצב על ערכים קצת נמוכים היסטורית, אבל לא אפסיים.
ייתכן והורדת קצב גידול האוכלוסיה היא לא המחלה, אלא התרופה - עוד מאה של גידול אוכלוסיה דומה לזה של המאה העשרים תביא את אוכלוסית העולם לעשרים מיליארד, וזה בהחלט עשוי להיות יותר מדי.
התייצבות באיזור העשרה מיליארד יכולה להיות רצויה הרבה יותר מבחינת קצב נוצאת משאבי האנרגיה, המשון, הקרקע וכדומה.
אלפיים אחרי הספירה 695874
"הספירה תתיצב על ערכים נמוכים היסטורית אבל לא אפסיים" זה יכול להיות קטסטרופה, תלוי מה הערכים הנמוכים. לפי הראיון ב"הארץ" מקובל שמתחת ספירה מסוימת מתחילות בעיות ברבייה כדרך הטבע.

אולי אתה מתכוון שסביר שתהיה ירידה ב"פוריות הנצפית" (אחוז האנשים שמצליחים להביא ילדים לעולם כדרך הטבע) והיא תיעצר על רמה מסוימת ולא אפסית? אולי, אבל כל עוד אנחנו לא מבינים את המנגנון, אני לא יודע אם ההנחה הזו יותר סבירה מהנחת הקטסטרופה.
אלפיים אחרי הספירה 695881
ניחוש: תמיד יהיו גברים שיגלו עמידות (לפחות יחסית) לגורם שפוגע בייצור הזרע ומביא לירידה בפוריות. הם יהפכו לתורמים מבוקשים ויפיצו את העמידות בקרב צאצאיהם הרבים יחסית ותוך מספר דורות ספירת הזרע הממוצעת תחזור לנורמה.
השערה: אחת הסיבות לירידה בספירת הזרע במדינות המערביות היא שאנשים שהיו נחשבים לעקרים עד לפני 40-50 שנים מצליחים באמצעות מניפולציות רפואיות להתרבות ולהוריש את העקרות הלטנטית שלהם לדורות הבאים. מצד שני, אנשים עם פוריות גבוהה מהממוצע במדינות המערביות לא מנצלים את פוטנציאל ההתרבות שלהם ויש להם מספר צאצאים ממוצע.
אלפיים אחרי הספירה 695904
אפשר להגיד שאנחנו בסוג של genetic drive...
תמיהה 695873
זה מאשש, כנראה סופית, תופעה שכבר עלתה בלא מעט מחקרים בעשרות השנים האחרונות. לאחר שמבינים באיזו רמת דיוק ניתן לעיתים לזהות את הגורמים הסביבתיים, כפי שנעשה למשל במקרה המדהים (לפחות אותי) שפורסם כאן בעבר, מפליא אותי שטרם יצאו מחקרים מבוססים שהצליחו לבודד את הגורמים המרכזיים לירידת פוריות הגבר, במיוחד כאשר כל כך הרבה צוותי מחקר עוסקים בכך. אבל הסיבה בגינה הייתי מזמן לשימוע את האחראי על המדע היא העובדה שאפילו לא ביררו אם מדובר בתופעה כלל עולמית, ולא רק מערבית.
תמיהה 698085
האם כתבת "אחראי על המדע" או התכוונת על המידע? אם זה המדע, אז זה אופיר אקוניס (מקרתי צדק).
תמיהה 698086
התכוונתי לאחראי על המדע בכללותו, אבל זה היה בהיתוליות, כאילו שישנה יד מכוונת כללית למחקר המדעי שהחמיצה נקודה חשובה לבדיקה.
השוואה 695917
האם מישהו יודע מהם המספרים במדינות הלא מתועשות?
האם יש נתונים יותר ספציפים (לפי תל"ג לנפש? לפי רמות זיהום? לפי יבשת?)

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים