ארה''ב, בריטניה וצרפת תקפו מטרות בסוריה 3841
כוחות של ארצות-הברית, בריטניה וצרפת תקפו מהאוויר הלילה (שבת) מספר יעדים ברחבי סוריה. התקיפה היא בתגובה למתקפה הכימית בדומא שביצע הצבא הסורי לפני כשבוע.

על פי הדיווחים, בתקיפה נפגעו בסיסי צבא ומתקני פיתוח ואחסון של נשק כימי. לדברי ג'יימס מאטיס, שר ההגנה האמריקאי, מדובר ב''מכה חד פעמית''.

ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, גינה את התקיפה, אשר ''תחמיר את האסון ההומניטרי במדינה ואת הפגיעה באוכלוסייה האזרחית''. לדברי משרד ההגנה הרוסי, המתקפה הכימית בדומא כלל לא התרחשה, ומדובר בפיברוק בריטי שנועד לגרור את ארצות-הברית לפעולה בסוריה.

קישורים
ארה"ב, צרפת ובריטניה תקפו בסוריה - ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

רוסיה והתקיפה 698664
מעניין להתבונן בשתי העובדות הבאות:

טרם התקיפה הודיעה רוסיה שתיירט את הטילים שישלחו לעבר מטרות המשטר הסורי‏1, וגם תתקוף את מקורות השיגור (שהם אניות או מטוסים).
לאחר הפעולה הסתבר שרוסיה לא פעלה כלל, וצבא סוריה עשה איזו הצגה לטובת ההמון שלו שכללה שיגור 40 טילי נ.מ. לאחר שהפעולה כבר הסתיימה, שגרמו כמה פגיעות באזרחים סורים, אך לא הפריעו ולו במעט לפעולה.
מדוע איימה רוסיה איום כה חמור, כשידעה שאם תתבצע הפעולה, היא לא תממש את האיום ובכך אולי תתבזה משהו? נראה לי שהסיבה היא שהיא מאד לא רצתה שהפעולה תתבצע, למרות הפרשנויות בדיעבד לפיהן הפעולה הזאת "לא מזיזה לה", וסברה שיש לה סיכוי למנוע אותה באמצעות האיום הזה.

1 איני יודע אם יש בידיה כלים ליירוט טילי שיוט. איני מכיר את התחום הזה. אבל לפגוע במטוסים ואניות היא יודעת מצוין.
רוסיה והתקיפה 698670
הערה להערה: לפי ויקיפדיה

מערכת הברק 8 שפותחה בישראל בשיתוף עם הודו היא מערכת שייעודה ליירט טילי שיוט ביעילות רבה, ופותחה למטרה זו. מערכת ה־SPYDER הישראלית מסוגלת אף היא ליירוט טילי שיוט, וכן מערכת הפנציר של רוסיה ומערכות יירוט נוספות לארצות הברית ומדינות נוספות בעולם.
698675
דב מצביע כאן על נקודה חשובה.
בזמנו ארה"ב מכרה סוללות פטריוט במיליארדי דולרים לפני שהתגלה שהמערכת דאז היתה חסרת ערך מול טילים. יתכן שרוסיה מנסה לחזור על התרגיל הזה. זה יכול להסביר את העצבנות שלהם.
הויקיפדיה מספרת שרוסיה מנסה למכור מערכת ליירוט טילי טומהוק לסוריה ומצריים. אני מניח שאיראן, הודו וצפ' קוריאה (טורקיה?) הם לקוחות פוטנציאליים נוספים.
דבר אחד ברור, אם יהיו לרוסים צילומים טובים של יירוט טומהוק, כולנו נראה אותם.
698677
בכלל לא ברור שמישהו מהצדדים מעונין בתיעוד של התנגשות מחומשת בין ארה''ב ורוסיה, אפילו אם קרתה כזאת. זה עשוי להעלות את הלהבות אפילו יותר מציוצים אינפנ-טילים של מנהיגים חסרי אחריות. מירוץ חימוש גלוי וישיר שכזה הוא חדשות מאד רעות.
698680
אבל חדשות טובות ליצרני הנשק, אותו Military-industrial complex שמככב בבלוגים של קונספירציה ברחבי הרשת: סיסמת קידום המכירות האולטימטיבית של תעשיית הנשק הישראלית תמיד היתה "Tested in battle by the IDF"
שפני ניסוי ובשר תותחים 698682
כן, כולנו געגוע לשנות השבעים כשהמזרח התיכון היה כר ניסוי נרחב למטוסים, טילים וטכנולוגיות צבאיות של ברה''מ מול אלה של ארה''ב.
698685
שאפו על החידוש המדויק "ציוצים אינפנ-טילים".

כמה הערות:

1. לפני שנה טראמפ הכריז שסוריה איננה מהווה בעיה ושלא מעניין אותו להפיל את שלטון אסאד אלא רק להלחם בדע"ש. כמה ימים אחרי זה אסאד השתמש בנשק כימי נגד אזרחים. טראמפ הגיב ב-‏59 טומהוקים ואחרי זה איבד עניין.

2. עכשיו טראמפ צייץ שהכוחות האמריקאים יצאו מסוריה (כנראה בלי תיאום עם אף אחד בממשל) וכמה ימים אחרי זה אסאד השתמש בנשק כימי.

3. בין לבין אסאד השתמש בנשק כימי בלי שום ציוץ משמעותי נגדו.

4. בחודשיים לפני ההפצצה הכימית בדומא כוחות אסאד הרגו שם כ-‏2000 אזרחים בנשק "קונוונציונלי" בלי שזה עורר איזה זעזוע מיוחד לא אצל טראמפ, לא אצל מיי, לא אצל מאקרון.

5. כשאובמה הכשיל את עצמו עם הקו האדום ונאלץ לפעול בתגובה לשימוש בנשק כימי ע"י אסאד הוא פנה לקונגרס לבקש אישור לפתיחה בפעילות מלחמתית. הקונגרס, על שתי מפלגותיו, סרב לתת לו אישור.

6. באותו זמן ג'ון בולטון‏1 קרא בתקיפות לקונגרס שלא לאשר לאובמה תקיפה בסוריה בתגובה לשימוש אסאד בנשק כימי.

7. ג'ון בולטון הוא עכשיו היועץ לבטחון לאומי. הוא קרא בתקיפות לתקוף בסוריה בתגובה לשימוש אסאד בנשק כימי.

1 זה אותו ג'ון בולטון שכשהנשיא בוש רצה למנות אותו לשגריר באו"ם הסנאטורים הרפובליקנים טירפדו את המינוי ואמרו שהוא מהווה סכנה לבטחון של ארה"ב (הוא מונה אח"כ ע"י בוש בזמן פגרת הקונגרס רק כדי לעוף אחרי שתוקף התקופה פג בסוף אותה שנה)
698709
טוב, נראה לי שבשלב זה אפשר לומר לא יירוטים ולא זבובים. אם מערכות ליירוט טומהוק בכלל קיימות, הן לא נמצאות כרגע באזור. אני נוטה לחשוב שהמערכות בכלל לא קיימות אלא כמערכות בפיתוח והרוסים רוצים לשתף את הקונים הפוטנציאליים בעלות הפיתוח.
זו גם אחת הסיבות שלא מדובר ממש במירוץ חימוש. מדובר יותר בפיתוח כלי נשק והפצתם (להבדיל מיצירתם לשימוש עצמי בלבד) וזה לא דבר חדש. הטומהוק עצמו לא חדש והאמריקאים מייצרים כל הזמן דגמים חדשים שלו. מדוע שהרוסים לא ינסו לפתח אמצעי נגד? אישית אני מאחל להם הצלחה במכירות וכישלון בפיתוח.
698713
או אולי יירוטים של זבובים.
במישור האנקדוטלי - בתמונה בכתבה רואים האנגר עם מטוס קרב מסוג מיג 21, מטוס שהחל לטוס בשנות החמישים של המאה הקודמת ורלוונטי לשדה הקרב הנוכחי כמו כרטיסי מחשב מנוקבים מאותה תקופה.
698715
אבל רלוונטים ל''שדה הקרב'' הסורי. גם פייפר מספיק נגד אוכלוסיה אזרחית.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים